Home / Tag Archives: kryeministri (page 10)

Tag Archives: kryeministri

Zgjidhet ngërçi në Itali, betohet kryeministri i ri

Italia do të drejtohet nga një qeveri koalicioni e formuar prej dy forcave politike populiste: Lega Nord dhe Lëvizja 5 Yjet që doli e para në zgjedhjet e përgjithshme të 4 marsit.Përpjekja e presidentit Sergio Matarella për t’i dhënë një tjetër zgjidhje ngërçit disa mujor, dështoi. Sot në orën 16:00 bën betimin si kryeministër i vendit profesori i Juridikut, Giuseppe Conte, i cili këmbëngul se ka me vete ekipin më të mirë të ministrave.Me të marrë detyrën, ai prezantoi listën e 19 pjesëtarëve të kabinetit, 5 nga të cilët janë gra. Njeriu që trembi Bashkimin Europian e u refuzua nga Matarella në postin e ministrit të Ekonomisë, Paolo Savona do të drejtojë ministrinë më pak të rëndësishme të Komuniteteve.Vetë Savona u shpreh i kënaqur që tabloja politike u plotësua, edhe pse jo shumë. Nëse arritën kompromis mbi emrin tim, u shpreh ai, do të thotë se e kuptuan që në fund të fundit, nuk jam dhe aq antieuropian.Ekzekutivi i ri do të përbëhet nga 6 teknikë, 7 pjesëtarë të “5 yjeve” d..

Lexone

Basha nën survejim nga policia? Krerët e PD në Drejtorinë e Policisë

Partia Demokratike njofton se Lulzim Basha ka mbledhur drejtuesit e PD dhe të grupit parlamentar.Mësohet se kjo mbledhje është kërkuar nga Basha pas lajmeve se ai dhe familja e tij po survejohet nga policia.Në takim marrin pjesë nënkryetarët e Partisë, Spaho dhe Paloka, nënkryetarët e komisioneve të Ligjeve dhe Sigurisë, Alibeaj, Noka dhe deputetët Bylykbashi, Strazimiri dhe Salianji. Në takim është edhe sekretari përgjithshëm, Arben Ristani.Ndërkohë, pas mbledhjes, nënkryetari Paloka, nënkryetari i Komisionit të Sigurisë, Noka dhe kryetari i komisionit “Tahiri”, Alibeaj do të shkojnë në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë.Afro një vit më parë, kreu i PD-së, Lulzim Basha, u mor në mbrojtje nga Policia e Shtetit pas informacioneve që Agjencitë e Sigurisë Kombëtare dhanë një informacion për eliminimin fizik të tij.Ndaj Bashës u përforcuan masat e sigurisë dhe ekzistencën e një rreziku real e konfirmoi edhe Kryeministri Edi Rama.Ndryshe nga rasti i një viti më parë, kur për ..

Lexone

Skopje East Gate, investimi më i madh i një biznesi shqiptar në Maqedoni

Një investim me vlerë rreth 350 milionë euro, 10 blloqe me komplekse rezidenciale dhe 5 blloqe ndërtesash për qëllime biznesi, një qendër tregtareme mbi 250 dyqane me markat më të njohura botërore dhe mbi 2.000 vende të reja pune, ky është projektiSkopje East Gate (SEG), të cilin Grupi Balfin e prezantoi dje në Maqedonisi vizionin e tij për një simbol të Shkupit të ri dhe modern.Grupi Balfin që kaideuar dhe realizuar historinë e suksesit në Maqedoni me Neptun – rrjeti më i madh i pajisjeve elektro-shtëpiake në vend -dhe me Skopje City Mall (qendrën më të madhe tregtare)paraqiti konceptin e Skopje East Gate që do të jetë i pari i llojit të tij nërajon dhe që do të bashkojë konceptine shopping, të jetuarit dhe të bërit biznes në një të vetëm.“Skopje East Gate (SEG)është investimi i përveçëm privat më i madh në Maqedoni që do të krijojë mundësi të mëdha biznesi, do të garantojë një punësim të shkëlqyer, do të forcojë tregtinë, do të tërheqë firmat botërore si dhe do të ofrojënjë qasje..

Lexone

Rama, optimist për 25 mijë punësime të reja në 2018-n

Kryeministri Edi Rama është optimist për rritjen e numrit të punësimeve.Në fjalën e tij në Konferencën Kombëtare të Punësimit, Rama tha se përmes zyraave të punës mund të realizohet objektivi 25 mijë të punësuar të rinj në vitin 2018.Në këtë aspekt, kreu i qeverisë është optimis edhe për tre vitet e ardhshme. Sipas tij, falë një program për rritjen e ekonomisë, punësimi do të pësojë rritje.“Besojmë shumë që në periudhën 2018-2021 do të kemi një kërcim të rëndësishëm në shifrat e punësimit falë një programi të ndërtuar që synon një rritje më të madhe ekonomike me punësim real më të lartë, duke filluar nga infrastruktura.Në tre vitet që kemi përpara do të financohet një numër i madh projektesh që përmban volumin më të madh financiar të dedikuar për infrastrukturën gjatë një mandati qeverisës në gjithë këto vite, turizmi që për vit e më shumë po konfirmohet si fuqi e rëndësishme mbështetëse dhe nxitëse e ekonomisë tonë, manifaktura.Kemi ende shumë mundësira të pashfrytëzuara n..

Lexone

Kryemadhi: Rama ka frikë! deputetët i kërcënon me krimin

Në pjesën e dytë të emisionit “Të PaEkspozuarit” në Top Channel është diskutuar për aksionin opozitar të udhëhequr nga PD dhe LSI kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama dhe mënyrës sesi do të arrihet qëllimi, që është largimi i qeverisë së lidhur me krimin dhe drogën.Në një lidhje me Skype, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi tha se “Edi Rama do iki dhe do iki si diktator që ka përfaqësuar krimin e organizuar në Shqipëri”.Moderatori Ylli Rakipi iu drejtua Kryemadhit duke thënë se kryeministri duket sikur “s’po e vë ujin në zjarr për ju”, duke dashur të nënkuptojë forcën e munguar të lëvizjeve të opozitës.Por Kryemadhi u përgjigj duke thënë se veprimet e kryeministri Rama “janë veprime që tregojnë frikë”.“Po të ishte i sigurt do qëndronte në sallë. Pas zgjedhjes së Kryeprokurores ai tregon se ka ngelur vetëm dhe është frikësuar. Mbrohet nga disa kore që vetëm lehin për të krijuar një zhurmë për ruajtjen e figurës së tij si lider që gjen zgjidhje. Gjithmonë e më shumë atij po..

Lexone

Lind qeveria e re në Itali, kryeministri betohet sot tek Presidenti

Pas thuajse tre muajsh nga zgjedhjet e 4 marsit, Italia ka qeverinë e saj. Më në fund është arritur marrëveshja qeverisëse mes Lëvizjes 5 Yjet e Partisë Lidhja.Presidenti italian, Sergio Mattarella, i ka dhënë mandatin e kryeministrit, juristit Giuseppe Conte, ndërsa dy liderët e koalicionit qeverisës Luigi Di Maio e Matteo Salvini do mbulojnë rolin e zëvendës/kryeministrave.Me Giuseppe Conte, kryeministër dhe Giovanni Tria, ministër të Ekonomisë, lind edhe qeveria e re e Lëvizjes 5 Yjet dhe Lega-s. Thuajse 3 muaj pas zgjedhjeve dhe një hap larg rikthimit të atyre të rejave. Luixhi Di Maio dhe Matteo Salvini, të cilët do të jenë ministër dhe zv.kryeministër, kanë arritur marrëveshjen në fund të një takimi në Senatin italian.Gjithçka është zhbllokuar me ndryshimin e postit të Paolo Savona-s, profesori anti-euro, të cilit presidenti Sergio mattarella i kishte mohuar Ministrinë e Ekonomisë. Tashmë ai do të ketë Ministrinë e Politikave Europiane. Qeveria Conte do të ketë 18 Ministra,..

Lexone

Sot dita e fëmijëve, por Rama ka një urim për prindërit: Gëzuar 1 qershorin…

Kryeministri Edi Rama ne kete 1 qershor, diten e femijeve, ka zgjedhur qe urimin ta kete per te gjithe prinderit.Me nje shenim ne faqen e tij ne FB, ai ka uruar “gjithë prindërit gëzuar ditën e fëmijëve”.“MIRËMËNGJES dhe me këtë finale drithëruese të garës së koreve të shkollave, në kuadrin e programit tonë #EdukimPërmesKulturës, e me besimin e fortë se çdo 1 qershor do të jetë më i mirë se paraardhësi, ju uroj sot të gjithë prindërve gëzuar ditën e fëmijëve”- shkruan Rama.

Lexone

Kryemadhi: Rama ka frikë! Ka probleme në PS, deputetët i kërcënon me krimin

Në pjesën e dytë të emisionit “Të PaEkspozuarit” në Top Channel është diskutuar për aksionin opozitar të udhëhequr nga PD dhe LSI kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama dhe mënyrës sesi do të arrihet qëllimi, që është largimi i qeverisë së lidhur me krimin dhe drogën.Në një lidhje me Skype, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi tha se “Edi Rama do iki dhe do iki si diktator që ka përfaqësuar krimin e organizuar në Shqipëri”.Moderatori Ylli Rakipi iu drejtua Kryemadhit duke thënë se kryeministri duket sikur “s’po e vë ujin në zjarr për ju”, duke dashur të nënkuptojë forcën e munguar të lëvizjeve të opozitës.Por Kryemadhi u përgjigj duke thënë se veprimet e kryeministri Rama “janë veprime që tregojnë frikë”.“Po të ishte i sigurt do qëndronte në sallë. Pas zgjedhjes së Kryeprokurores ai tregon se ka ngelur vetëm dhe është frikësuar. Mbrohet nga disa kore që vetëm lehin për të krijuar një zhurmë për ruajtjen e figurës së tij si lider që gjen zgjidhje. Gjithmonë e më shumë atij po..

Lexone

Edhe baskët kundër Rajoy, kryeministri i Spanjës drejt lamtumirës

Në Madrid, në Kongresin e Deputetëve është hapur debati për mocionin e besimit ngritur kundër Mariano Rajoy nga lideri socialist Pedro Sanchez, që mund të rrëzojë qeverinë e kryeministrit të forcës “Partido Popular”. Rezultati i votimit përfundimtar të premten është i pasigurt dhe mund të varet nga orientimi i forcës politike baske PNV, një parti kjo e nacionalistëve të cilët me vetëm pesë deputetë mund t’i hapin rrugën ndryshimeve në ekzekutiv.Sipas televizionin publik TVE, ata do të jenë gati për të mbështetur mosbesimi ndaj Rajoyt. Nëse mocioni i mosbesimit do të marrë mbështetjen e 176 deputetëve nga 350, Rajoy do të bjerë dhe do të zëvendësohet automatikisht në Moncloa nga Sanchez.Vetë lideri opozitar është shprehur se Rajoy duhet të “japë dorëheqjen, pasi koha e tij ka mbaruar”. Sipas Sanzhez qëndrimi i tij në krye të qeverisë është i keq për vendin dhe një barrë për partinë e vetë Rajoyt. “Vendi është zhytur në korrupsion që shënon një epokë në të cilën ne duhet ta kthejmë f..

Lexone

Flamur Noka: Ne po na dhunon Rama, jemi bërë një grup deputetësh që duam përshkallëzim protestash

Flamur Noka tregon se opozita po dhunohet nga kryeministri Edi Rama.Deputeti demokrat në një intervistë për News 24, thotë se ka rënë në një mendje me disa deputetë demokratë për të përshkallëzuar protestat.Për Nokën duhet të ketë revoltë të fortë popullore, mosbindje dhe bojkot në mënyrë që Shqipëria të çlirohet.“Rama vetëm dhunon, përshkallëzon arrogancën dhe po i mbyll gojën opozitës. Kjo nuk mund të pranohet, pasi në demokraci nuk mund të pranohet dhe vendosen standarde të tilla. Këto janë sinjale të qeta për një autokraturë.Unë dhe disa kolegë të mit, që jemi në pakicë për fat të ekë, por se besoj se do jemi gjithmonë në pakicë, nuk shohim se do të ketë zgjedhje tjetër, përveç radikalizimit tonë.A mund të më thoni se çfarë hapësirash i ka lënë ky kryeministër opozitës. Ai parlament është shndërruar në një noter qorr. Ai e kishte pushtetin ekzekutiv për 4 vjet, a ka qeverisur.Jo. Por ka mbjell veç kanabis. E ka shndërruar Shqipërinë në një xhungël. Banda drogë, kryem..

Lexone