Home / Tag Archives: kryeministri

Tag Archives: kryeministri

Të shtunën opozita proteston para Kryeministrisë, Rama dëgjesa në Berat

Kryeministri Rama pritet të mos jetë të shtunën në Tiranë gjatë protestës së opozitës. Top Channel mësoi se të premten dhe të shtunën kreu i Qeverisë do të transferohet në Qarkun e Beratit, në kuadër të takimeve për llogaridhënien para qytetarëve. Lajmi bëhet i ditur nga burime pranë Qeverisë si dhe konfirmohet nga burime lokale në Berat, ku institucionet vendore janë njoftuar për prezencën dhe takimet e Kryeministrit ditën e shtunë. Kjo nuk përjashton gjithsesi që Rama të ndryshojë mendje dhe të kthehet të shtunën në Tiranë, por deri mbrëmjen e sotme burimet konfirmojnë se axhenda e Kryeministri parashikon aktivitete në Berat. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Babalja 2 dhe 3”, Manja flet për përgjimet dhe protestën: PD rikthehet në vendin e krimit

Ulsi Manja deklaron se mazhoranca nuk tronditet nga publikimi i audio-përgjimeve pa fakte nga Partia Demokratike. Kreu i Komisionit të Ligjeve e konsideron materialin si sajese duke nënvizuar se është një akt pabesia ndaj rrugës së integrimit të Shqipërisë drejt BE-së. I ftuar në “News24’, Manja komentoi edhe protestën e thirrur nga opozita duke theksuar se është rikthim në vendin e krimit. “Nëse opozita ka video si ajo e javës së kaluar, pa fakte, nuk besoj se i trembet kush. Por protesta e opozitës e thirrur në 26 maj, të shtunën në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ është rikthim i PD në vendin e krimit. Jo për t’i bërë presion qeverisë për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, por për t’i bërë ballë hapjes së negociatave. Unë personalisht nëse opozita ka hall pushtetin, do të pajtohesha me këtë thënie; akt pabesie. Ata inspirohen nga faktorë të jashtëm që janë dashakeq ndaj Shqipërisë. Ndaj përveç akt pabesisë, do e quaja e tradhti. Një pjesë e opozitës kam frikë se punon k..

Lexone

Rritja e çmimit të pronave në Tepelenë, më shumë kontrata shit-blerjeje

Flora dhe Xhelili administrojnë një njësi të vogël me mallra të ndryshme prej 20 vitesh. Ata thonë se çmimi i një apartamenti në Tepelenë është më i lartë se pak vite më parë por sipas tyre në Tepelenë ka shumë pak shit-blerje të pronave. Një tjetër banor thotë se mjedisi i ndryshuar e ka përmirësuar jetën. Një shtëpi që dikur shitej për 1.6 apo 2 milionë lekë në qendër të Tepelenës kushton të paktën 3 milionë. Dy ditë më parë kryeministri Rama tha nga Tepelena se vlera e pronave ishte rritur ndjeshëm për shkak të ndërhyrjeve në infrastrukturë por vlerësuesit privatë të pronave flasin për një rritje të lehtë të vlerës së pasurive duke nisur me rritjen zyrtare të çmimit të referencës për to në Tepelenë që prej vitit 2015 megjithatë jashtë kamerave ekspertët lokalë thonë se çmimet reale nuk reflektohen në dokumente zyrtare apo kontrata shit-blerjeje për shkak të tendencës së fshehjes së detyrimeve që rrjedhin prej tyre. Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme për Tepelenën bën ..

Lexone

Aksioni Lul-Monikë: Sa shqiptarë e duan largimin e Fatmir Xhafajt?

Nga Eduard Zaloshnja Partitë opozitare u kanë bërë thirrje shqiptarëve të dalin të shtunën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, për të kërkuar largimin e Fatmir Xhafajt nga detyra e ministrit të Brendshëm. Po sa shqiptarë e duan largimin e Xhafajt? Nuk është bërë ndonjë sondazh, ku atyre t’u jetë bërë drejtpërdrejt kjo pyetje, por unë zhvillova një sondazh ditët e fundit (në serinë e sondazheve që bëj për një revistë që botohet këtu në anglisht), në të cilin i pyeta të anketuarit mbi opinionin që kishin për punën e ministrit Xhafaj. Përgjigjet e kësaj pyetjeje mund të na shërbejnë për të kuptuar sesa shqiptarë në moshë madhore e duan largimin e tij. Rreth 1/3 e të anketuarve kishin opinion negativ për punën e ministrit Xhafaj, ndërsa 2/3-tat kishin opinion pozitiv, ose neutral (49% pozitiv dhe 19% neutral). Kampioni i sondazhit (1188 të anketuar mbi 18 vjeç) ishte në rang kombëtar dhe i përfaqësonte mirë 2.1 milionë banorët në moshë madhore të Shqipërisë. Duke ekstrapoluar nga rezul..

Lexone

Audio-përgjimi, Rama: Histori banale, synon destabilizimin e vendit

“Është një histori banale, që synon destabilizimin e vendit”! Kjo ishte përgjigja përfundimtare e kryeministrit Edi Rama, para protestës së paralajmëruar nga opozita, për audio-përgjimin që denoncon vijimin e trafikut të drogës nga vëllai i ministrit të Brendshëm. “Historia pas audio-përgjimit është akoma edhe më hatashme. Po të shikoni janë vetëm aktorë, luajnë role. Këta janë aktorë. Ai ditëziu i rrugëve të Vlorës është si ata figurantët e filmave të neorealizmit italian, çfarë t’i thuash thotë. Por mbrapa historia është shumë herë më serioze se sa duket”, tha Rama. Duke ritheksuar se pret ekspertizë të audio-përgjimit, nga një laborator shkencor në cilindo vend partner të Shqipërisë, Rama i drejtoi një pyetje të gjithë shqiptarët, duke dashur të mësojë se çfarë do të bëjnë kur të mësojnë se “bëhet fjalë për një tallje të madhe me të gjithë dhe që synon destabilizimin e vendit”. “Si do ju duket vetja pasi të dilni në protestë, kur të mësoni se keni dalë në protestë njësoj siç shko..

Lexone

Rama tregon projektin e Sharrës: Zhbëjmë mallkimin e plehrave (VIDEO)

Problemi i depozitimit dhe riciklimit të mbetjeve në Tiranë, duket se do të marrë një zgjidhje reale në muajt në vijim, pasi kryeministri Edi Rama me një video në Facebook ka prezantuar projektin e ri për transformimin e landfillit të Sharrës. “A ju kujtohet Sharra e maleve me plehra e zjarre, retë e helmeve mbi tërë zonën e Kombinatit dhe ujrat e helmuar prej degradimit nën diell e nën shi të mijëra tonelatave mbetje në mëshirën e fatit?! Shikojeni se si po fitohet beteja për Shqiperinë e pastër Europiane, mu në zemrën e vendit tonë, përmes një modeli të ri standardesh të Bashkimit Europian mbledhjeje, përpunimi e prodhimi energjie nga mbetjet me zero impakt negativ për ajrin e shëndetin. Dhe gjykojini vetë lumenjtë e baltës së shpifjeve e të akuzave, që vazhdojnë kundër nismave tona në këtë drejtim ku për çerekshekuli nuk u bë asgjë!”, shkruan Rama. NJË FAKT SHEMBULLOR KUNDËR HIRIT TË SYVE A ju kujtohet Sharra e maleve me plehra e zjarre, retë e helmeve mbi tërë zonën e Kombinatit ..

Lexone

Basha: ‘Dëshmitarit X’ i kanë ofruar 200 mijë Euro

“Dëshmitarit X” i janë ofruar 200 mijë Euro për të mbyllur gojën, nga vrasës të skeduar nga Vlora dhe Fushë Kruja për të mohuar dëshminë e bërë publike”. Kjo është deklarata e fortë e bërë nga kreu i opozitës edhe pse kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, ka ndërprerë seancën, Lulzim Basha vazhdoi fjalimin e tij live nëpërmjet rrjetin social Facebook. Ndryshe nga një ditë më parë, ku tha se njerëz të afërt me ministrin Fatmir Xhafaj dhe të vëllain e tij i kanë ofruar 200 mijë euro të afërmve të Albert Veliut, i njohur ndryshe si “Dëshmitarit X”, që ky i fundit të ndryshojë dëshminë, sot Basha tha se ata janë vrasës me pagesë nga Vlora dhe Fushë Kruja. Kryeopozitari tha gjithashtu se duhet të kishte nisur një hetim për të gjithë familjen Xhafaj dhe pasuria e tyre duhet të sekuestrohet. “Të gjithë anëtarët e familjes Xhafaj duhet ti nënshtrohet një hetimi dhe këto pasuri duhet të konfiskohen. Fatmir Xhafaj është vetë subjekt i ligjit antimafia”. Sipas Bashës, Agron Xhafaj duhet të ishte ..

Lexone

Ndërpritet seanca, Basha: Kushtetuta ka rënë, shteti palë me krimin

Me një protestë masive të paralajmëruar për t’u mbajtur të shtunën nga opozita dhe me shumë lëvizje ndër aktorët politikë në vend, seanca plenare e ditës së sotme ka nisur në Kuvend në orën 10:00, siç ishte parashikuar. Seanca nisi e qetë dhe fillimisht LSI nëpërmjet deputetes Kejdi Mehmetaj kërkoi të hiqet nga rendi i ditës, projektligji për frekuencat e dixhital-dividentit, pasi nuk është diskutuar në komisionin përkatës, por ky propozim u rrëzua. Por pas këtij votimi, fjalën e mori kryeopozitari Lulzim Basha, i cili fillimisht tha se Parlamenti është antikushtetues dhe ka shkelur disa herë me radhë ligjin. “Më lejoni ta nis me një këshillë për z. Vasili dhe deputetët e LSI që kërkojnë zbatim rregulloreje në një parlament që ka bërë akte antikushtetuese dhe ka shkelur ligjin. Ti kërkosh këtij parlamenti të zbatojë ligjin është njësoj si t’i kërkosh krimit të organizuar të marrë përsipër rendin dhe sigurinë. Kjo është përpjekja e dështuar e kësaj mazhorance dhe qeverie të zhytur në..

Lexone

Basha pyet: Ku është Agron Xhafaj? Pse e zhdukën në mes të natës?

Pas një ndëprerje 10 minutëshe, seanca e Kuvendit nisi me opozitën që kishte bllokuar foltoren e Kuvendit dhe kryeparlamentari Gramoz Ruçi iu drejtua kreut të PD, Lulzim Basha duke thënë: “Është fakteqësi e këtij vendi dhe kësaj mazhorance, që opozita nuk është në gjendje të bëj opozitarizmin e saj për raportin e KE”. Pas kësaj Ruçi e ndërpreu sërish seancën, por kryeopozitari Basha e vazhdoi fjalën e tij në transmetim live nga Facebook-u, ku tha se kryeministri Rama, “filloi ti bjerë gajres së shkuar se opozita është armiku i brendshëm dhe po saboton projektin evropian të shqiptarëve”. Basha tha se kryeministri nuk do t’ia dalë të nxjerrë opozitën si problemi i këtij vendi, pasi të gjithë e dinë se “Edi Rama është investuar për të mos plotësuar kushtet e anëtarësimit”. “Nuk e mbajnë më leqet, dridhet nga pyetja më e thjeshtë e një gazetareje 25-vjeçare. Paniku të ka kthyer në fis se kërkon armikun e brendshëm. Je përgatitur t’i thuash shqiptarëve se nëse nuk hapen negociatat në qer..

Lexone

Audio-përgjimi, Rama: Histori banale me aktorë, synon destabilizimin e vendit

“Është një histori banale, që synon destabilizimin e vendit”! Kjo ishte përgjigja përfundimtare e kryeministrit Edi Rama, para protestës së paralajmëruar nga opozita, për audio-përgjimin që denoncon vijimin e trafikut të drogës nga vëllai i ministrit të Brendshëm. “Historia pas audio-përgjimit është akoma edhe më hatashme. Po të shikoni janë vetëm aktorë, luajnë role. Këta janë aktorë. Ai ditëziu i rrugëve të Vlorës është si ata figurantët e filmave të neorealizmit italian, çfarë t’i thuash thotë. Por mbrapa historia është shumë herë më serioze se sa duket”, tha Rama. Duke ritheksuar se pret ekspertizë të audio-përgjimit, nga një laborator shkencor në cilindo vend partner të Shqipërisë, Rama i drejtoi një pyetje të gjithë shqiptarët, duke dashur të mësojë se çfarë do të bëjnë kur të mësojnë se “bëhet fjalë për një tallje të madhe me të gjithë dhe që synon destabilizimin e vendit”. “Si do ju duket vetja pasi të dilni në protestë, kur të mësoni se keni dalë në protestë njësoj siç shko..

Lexone