Home / Tag Archives: krijohet

Tag Archives: krijohet

Tmerri i rrathëve të zinj poshtë syve merr fund: Ja si t’i eliminoni me kamomil dhe sodë buke

Përgatiti: Ilma LamçeTë gjithë e dimë se soda e bukës është një përbërës me shumë përdorime. Ka një përdorim të gjerë për përgatitjen e maskave të bukurisë, pastrimin e shtëpisë dhe hidratimin e lëkurës. Dhe pse jo, për të eliminuar rrathët e zinj: ato rrathë të errët poshtë syve që na bëjnë të ndihemi të lodhur dhe të çrregullt. Për fat të mirë, duke përdorur make-up, mund t’i fshehim, por për të përfunduar punën duhet të mësojmë më parë si ta përgatisim këtë ilaç natyral dhe ta aplikojmë në mbrëmje, pas heqjes së make-up.Përbërësit:-1 lugë çaj sodë buke;-1 filxhan çaj kamomil;-Tamponë pambukuPërgatitja:Merrni një lugë çaji sodë buke dhe shtojeni atë në një filxhan me kamomil të ngrohtë, i cili është qetësues dhe stimulues. Më pas përziejeni mirë deri sa e gjitha të shkrihet plotësisht dhe të krijohet një masë. Pasi të keni krijuar këtë, duhet të zhysni një tampon pambuku dhe më pas ta aplikoni atë në pjesën poshtë syve. Duhet ta përsërisni këtë veprim herë pas here duke..

Lexone

Tmerri i rrathëve të zinj poshtë syve merr fund: Ja si t’i elimonini me kamomil dhe sodë buke

Përgatiti: Ilma LamçeTë gjithë e dimë se soda e bukës është një përbërës me shumë përdorime. Ka një përdorim të gjerë për përgatitjen e maskave të bukurisë, pastrimin e shtëpisë dhe hidratimin e lëkurës. Dhe pse jo, për të eliminuar rrathët e zinj: ato rrathë të errët poshtë syve që na bëjnë të ndihemi të lodhur dhe të çrregullt. Për fat të mirë, duke përdorur make-up, mund t’i fshehim, por për të përfunduar punën duhet të mësojmë më parë si ta përgatisim këtë ilaç natyral dhe ta aplikojmë në mbrëmje, pas heqjes së make-up.Përbërësit:-1 lugë çaj sodë buke;-1 filxhan çaj kamomil;-Tamponë pambukuPërgatitja:Merrni një lugë çaji sodë buke dhe shtojeni atë në një filxhan me kamomil të ngrohtë, i cili është qetësues dhe stimulues. Më pas përziejeni mirë deri sa e gjitha të shkrihet plotësisht dhe të krijohet një masë. Pasi të keni krijuar këtë, duhet të zhysni një tampon pambuku dhe më pas ta aplikoni atë në pjesën poshtë syve. Duhet ta përsërisni këtë veprim herë pas here duke..

Lexone

Për një marrëdhënie të zjarrtë, këto janë 5 pozicionet e seksit për çiftet shumë pasionante

Jeni një çift pasionant, që nuk ngurroni të provoni pozicione të reja për të gjallëruar edhe më tepër jetën tuaj seksuale? Ja 5 pozicionet për një seks “të zjarrtë” e të paharrueshëm që duhet të provoni:SensualizëmKur femra është sipër dhe me trupin e ngjeshur pas mashkullit, krijohet një atmosferë shumë sensuale dhe romantike dhe seksi zgjat edhe më shumë.Rock’ RollKur mashkulli është sipër dhe këmbët e femrës vendosen në qafën e partnerit. Ky pozicion lejon një penetrim të thellë të mashkullit dhe krijon një seks plot adrenalinë.Një “fluturim prej fluture”Femra e shtrirë mbi një tavoninë të lartë dhe mashkulli në këmbë. Është një pozicion që fal shumë kënaqësi për të dy partnerët.Kënd i drejtëNjë pozicion ku femra rri e shtrirë anash dhe mashkulli sipër, duke krijuar së bashku një kënd të drejtë, për të përjetuar një orgazmë të thellë.Të përkulurNjë pozicion shumë romantik, ku femra është ulur sipër mashkullit dhe të dy janë të përkulur teksa mashkulli ka përballë..

Lexone

5 pozicionet e duhura të seksit për të ndezur marrëdhënien tuaj

Jeni një çift pasionant, që nuk ngurroni të provoni pozicione të reja për të gjallëruar edhe më tepër jetën tuaj seksuale? Ja 5 pozicionet për një seks “të zjarrtë” e të paharrueshëm që duhet të provoni:1. SensualizëmKur femra është sipër dhe me trupin e ngjeshur pas mashkullit, krijohet një atmosferë shumë sensuale dhe romantike dhe seksi zgjat edhe më shumë.2. Rock’ RollKur mashkulli është sipër dhe këmbët e femrës vendosen në qafën e partnerit. Ky pozicion lejon një penetrim të thellë të mashkullit dhe krijon një seks plot adrenalinë.3. Një “fluturim prej fluture”Femra e shtrirë mbi një tavoninë të lartë dhe mashkulli në këmbë. Është një pozicion që fal shumë kënaqësi për të dy partnerët.4. Kënd i drejtëNjë pozicion ku femra rri e shtrirë anash dhe mashkulli sipër, duke krijuar së bashku një kënd të drejtë, për të përjetuar një orgazmë të thellë.5. Të përkulurBurimi:intvThe post 5 pozicionet e duhura të seksit për të ndezur marrëdhënien tuaj appeared first on Z..

Lexone

KRIJOHET EMBRIONI I PARË ARTIFICIAL

Në Holandë është krijuar i pari embrion tërësisht artificial, pra jo i gjeneruar nga vezë dhe spermatozoide, por nga qeliza burimore. Është një embrion miu dhe ka vijuar të zhvillohet në mitër, por sidoqoftë, nuk ia ka dalë të arrijë në fazë të maturuar.Lajmi është publikuar në revistën Nature dhe studimi lejon studimin e fazave të para të zhvillimit të një qenieje të gjallë dhe në të ardhmen mund të çojë edhe në qeniet e para njerëzore artificiale. Embrioni artificial është krijuar në institutin e mjekësisë rigjeneruese të universitetit të Maastrichtit, nga një grup i udhëhequr nga Nicolas Rivron.Pika e nisjes ishin dy familje qelizash staminale, ato që i japin origjinë placentës dhe ato prej të cilave krijohet organizmi. Në një epruvetë, qelizat kanë krijuar një strukturë të ngjashme me atë të një embrioni në fazën fillestare të zhvillimit, të quajtur blastocist, në të cilën krijohet rrjeta që përmbledh qelizat burimore.Embrioni artificial, që ka arritur një strukturë analoge, ..

Lexone

Do habiteni : Ja cfarë ndodh nëse mbani lëkurën e bananes ne fytyre për 20 minuta

Të zgjohesh me dhimbje koke, të punosh me dhimbje koke, të flesh me dhimbje koke, kush nuk e ka provuar një situatë e tillë e cila është një ndër gjendjet më të bezdisshme që mund t’ju ndodhin, sidomos tani në verë. Dhe kur dhimbja bëhet akoma më e fortë gjëja e parë që doni është të keni në çantë ndonjë qetësues.Emrat e parë që ju vijnë ndërmend janë Ibuprofeni dhe Tylenoli që i përkasin grupit të barnave antiinflamatore jo-steroidale, të cilët pavarësisht se neutralizojnë dhimbjen kanë një efekt shkatërrues për mëlçinë, por edhe efekte anësore si dhimbje stomaku, reaksione alergjike, tension të lartë të gjakut, enjtje të këmbëve etj.Por, ju mund ta pushoni dhimbjen e kokës me një përbërës të vetëm, të cilin deri më sot e keni hedhur në kosh: lëkura e bananes. Merrni një lëkurë bananeje dhe vendoseni mbi fytyrë, më saktë në zonën e ballit dhe trekëndësisht që krijohet mes vetullave.Lëreni të veprojë për 20-30 minuta dhe do ta vini re menjëherë ndryshimin. Bananet përmbajnë sasi ..

Lexone

2 pyetje që mund t’i përgjigjeni vetëm nëse jeni gjeni ose skizofren

Është praktikisht e pamundur të dallosh një njeri normal nga një skizofren nga aparenca. Me anë të testeve psikiatrët arrijnë të zbulojnë se çfarë ndodh në trurin e një personi. “Bright Side” ka publikuar 2 pyetje të cilave mund t’i kthejë përgjigje vetëm një skizofren ose një gjeni.Hint: Që rezultati të jetë i saktë, përgjigjuni pyetjeve sipas ndjenjave tuaja. Pra përqëndrohuni në atë çfarë shihni dhe jo në atë sesi duhet të duket.Tani shikoni me kujdes videon dhe përgjigjuni pyetjeve.Pyetja 1.A është kjo maskë konvekse në një anë apo dy?Pyetja 2.Kjo maskë po rrotullohet vetëm në një anë apo dy?Përgjigjet e sakta:Maska është konvekse vetëm në njërën anë. Maska po rrotullohet vetëm në anën e djathtë.Nëse jeni përgjigjur gabim në të dyja pyetjet ju jeni një njeri normal. Shkencëtarët shpjegojnë se truri i një njeriu të shëndoshë priret drejt vetëmashtrimit prandaj krijohet iluzioni optik. Skizofrenët nuk e kanë këtë veti, ata e shohin maskën ashtu siç është.Burimi: ..

Lexone

FOTOT: Një perlë turistike shumë afër Tiranës që duhet vizituar

Ndonjëherë krijohet përshtypja se Shqipëria nuk ka vende të bukura duke u mjaftuar me të njëjtat peizazhe që na ofron e përditshmja.Ndërkohë, veç pak kilomtra më tutje në rreth e rrotull Shqipërisë mund të gjejmë hapësira mjaft të kënshme.I tillë është edhe liqeni i Bovillës që shtrihet në krahun verilindor të Tiranës.Kjo zonë është mjaft piktoreske dhe gjendet veç pak kilomtetra larg kryeqytetit. (TemA)

Lexone

Çka po ndodhë në Shkup, “Komitët” pushtojnë rrugët (FOTO)

Çka po ndodhë në Shkup, “Komitët” pushtojnë rrugët (FOTO)

Grupi i tifozëve “Komitët” sonte kanë bllokuar rrugën “Partizane” në Shkup. Ata kanë theksuar se ky defilim është në prag të ndeshjes me Fenerbahçe, për të treguar mobilizim dhe unitet. “Informojmë qytetarët e Shkupit se sonte po defilon brigada transportuese e komitëve dhe i bëjnë thirrje qytetarëve që të na …

Lexone