Home / Tag Archives: konsumoni

Tag Archives: konsumoni

5 ushqimet që i duam, por mund të na vrasin

Përshtati në shqip: Blertina KokaMos u habisni, por disa ushqime që ne i konsumojmë çdo ditë fshehin disa nga helmet më të rrezikshme në tokë. Herës tjetër kur të konsumoni bajame, duhet të mendoheni dy herë. Gjeni më poshtë një listë të ushqimeve që përmbajnë një element të rrezikshëm në çdo kafshatë.

Lexone

Kosi, ushqimi që duhet konsumuar çdo ditë

Kosi është ushqimi që mjekët këshillojnë të konsumohet çdo ditë, pasi ai ka vlera dhe elementë ushqyes të lartë. Kosi është i rekomandueshëm gjithashtu nga dietologët, pasi studimet kanë treguar se nëse e konsumoni kosin para çdo vakti, do të keni rezultate të mira në humbjen e peshës.Kosi ndihmon në humbjen e kilogramëve pa e dëmtuar shëndetin dhe pa kosto. Ai përmban proteina dhe probiotik që ndihmojnë në tretje. Këto janë dhe përbërësit më të nevojshëm gjatë një diete.Kosi ndihmon në uljen e presionit të gjakut, në parandalimin e artritit dhe në shëndetin e mirë të dhëmbëve.Specialistë të dietologjisë kanë zbuluar se kosi është një ndihmës i mirë në luftën kundër gripit apo ftohjes.Kosin duke e kombinuar me fruta mund ta konsideroni dhe ta konsumoni si një vakt më vete. Përdorni fruta të shumëllojshme në mënyrë që të merrni të gjitha vlerat ushqyese./ Shendeti.com.al

Lexone

Këto janë arsyet se pse duhet t’i konsumoni kajsitë

Nga dietologe Viktoria NacoTashmë që ka nisur sezoni i kajsive, ja disa arsye të forta për t’iu bindur që duhet t’i konsumoni ato:Bëjnë mirë për aneminë; Luftojnë kapsllëkun; Ndihmojnë funksionin e tretjes; Ndihmojnë në ruajtje të shëndetit të shikimit; Ulin temperaturën (bluani disa kajsi me mjaltë dhe ujë, pini lëngun dhe direkt do shihni ndryshimin); Ulin kolesterolin; Përmirësojnë shëndetin e lëkurës: Beta-carotone, e njohur përsëri si provitamina A, e cila konvertohet në vitaminë A në trupin tonë, është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e lëkurën tonë.The post Këto janë arsyet se pse duhet t’i konsumoni kajsitë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Çfarë të bëjmë për mërkurin e peshqve?

Peshku është një zgjedhje shume e mirë proteinash, dhe yndyrat e tij na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës. Megjithatë, pothuaj të gjithë peshqit përmbajnë gjurmë mërkuri, një metal toksik, dhe disa prodhime deti përmbajne ndotës të tjerë të quajtur POP (persistent organic compounds). Sikurse peshqit e vegjël përbejnë ushqim për peshqit e mëdhenj, përqendrimi i mërkurit dhe POP-ve rritet, kështu që peshqit grabitqare përmbajnë sasinë më të lartë të tyre. Prandaj, peshqit e mëdhenj të thellësive të oqeaneve, është e këshillueshme të konsumohen sa më rrallë. Meqenëse një dietë e pasur në peshk dhe prodhime deti është e dobishme për shëndetin kardiovaskular dhe të trurit, këto ushqime mbeten një pjesë e rëndësishme e dietës sonë.RekomandimetPjesa më e madhe e adulteve mund të konsumoje 360gr peshk dhe prodhime deti në javë, për sa kohë evitojnë peshqit grabitqarë të mëdhenj, dhe mbështeten në peshkimin lokal. Për gratë shtatzëna ose që planifikojnë shtatzëni, apo ushqejnë fëmijët me gji, ..

Lexone

Po rrezikojmë të mbetemi pa fëmijë, pa e kuptuar

Rrezikoni ta privoni veten nga të pasurit fëmijë nëse konsumoni rregullisht ushqime të shpejta (fast-food) dhe shmangni frutat.Sipas një studimit të fundit australian, gratë që konsumojnë 4 herë në javë fast-food janë dyfish më të rrezikuara që të mos lindin fëmijë, krahasuar me ato që i konsumojnë rrallë. Ndërsa, gratë që konsumojnë fruta 3 herë në ditë ose më shumë rrisin gjasat për të ngelur shtatzënë shpejtë.Autorja kryesore e studimit, prof. Claire Roberts, nga Universiteti Adelaide, thotë se rezultatet e studimit tregojnë që një dietë cilësore, që përfshin shumë fruta dhe kufizon ushqimet e shpejta, përmirëson fertilitetin dhe ul kohën që një gruaje i duhet të ngelë shtatzënë.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

Si t’i hiqni kilogramët e tepërt të shtatzënisë me dietën me kos

Dieta me kos është një dietë bashkëkohore, e cila bazohet në receta të pasura me proteina dhe të varfra me karbohidrate. Ajo siguron elementët e nevojshëm ushqyes për organizmin nëpërmjet një ekuilibri ushqimor të përsosur dhe në të njëjtën kohë, pakëson ndjeshëm numrin e kalorive.Dieta me kos përjashton ëmbëlsirat, duhanin, alkoolin dhe pijet e gazuara.Recetat e sallatrave janë ndërtuar me shumë pak vaj ulliri. Rekomandohet që gjatë kësaj diete të konsumoni sa më shumë ujë, si dhe të kryeni aktivitete fizike për rezultate sa më të mira.Dita e parëMëngjesi: 100 gr kos me tërshërë Zemra: një filxhan kos Dreka: Sallatë jeshile me një kokërr patate të zier Zemra: Kos me fruta (mollë, portokalle, limon) Darka: 200 gr fileto pule Para gjumit: Një gotë kos me një domate të grirë në mikser Dita e dytëMëngjesi: 100 gr kos me tërshërë. Zemra: Kos me fruta (mollë, boronica, pjeshkë) Dreka: 50 gr oriz të shoqëruar me sallatë me domate Zemra: Kos me fruta (mollë, portokalle, limon) Darka..

Lexone

Gjërat më të pakëndshme që mund t’ju ndodhin gjatë seksit

Gjërat më të pakëndshme që mund t’ju ndodhin gjatë seksit

Fjala e thënë pa dashje, cikli i paplanifikuar, aroma jo e mirë nga goja, janë vetëm disa situata aspak të këndshme, të cilat mund t’ju ndodhin në shtrat. Situata të tilla nuk janë të rralla dhe mund t’i ndodhin secilit, por si të veprohet dhe si të silleni në situata …

Lexone