Home / Tag Archives: konsumojne

Tag Archives: konsumojne

VIDEO/ Momenti shokues: Polici godet dy herë në kokë vajzën me bikini gjatë arrestimit

Kjo video tronditëse tregon momentin kur një oficer i New Jersey-it godet me grusht një vajzë me bikini teksa e arreston atë.Në videon 53 sekonda duket polici, i cili godet në kokë disa herë vajzën.Vajza që u dhunua Emily Weinman shkroi më vonë në profilin e saj të “Facebook”-ut se incidenti nisi pasi policët u afruan te ajo dhe miku i saj duke i pyetur për moshën, pasi pranë tyre kishte pije alkoolike.“Kisha alkool, pasi ishte fundjava e “Ditës së Përkujtimit” dhe 90 përqind e njerëzve konsumojnë alkool në plazh”, shkroi vajza.“Stop duke rezistuar!” dëgjohet të thotë në video një nga oficerët dhe më pas godet vajzën dy herë në kokë. (TemA)

Lexone

Sapo vendoset diagnoza e diabetit, diabetikët nuk duhet të konsumojnë fare sheqer?

Përgjigjet Florian Toti, endokrinologE vërteta është se prej shumë vitesh sheqernat janë akuzuar se rëndonin diabetin dhe veçanërisht sheqeri i pastër nuk duhej përdorur. Sot një gjë e tillë nuk është plotësisht e vërtetë, pasi këshillohet përdorimi i sheqernave nga diabetikët, por me masë. Kuptohet që pakësimi i karbohidrateve në përgjithësi është i këshillueshëm, por nuk është e domosdoshme mospërdorimi dhe mënjanimi i plotë nga ushqyerja. Shumë e rëndësishme është që diabetiku, nëpërmjet këshillimit me mjekun diabetolog, apo dietolog, të njohë parimisht nevojën dhe sasinë e sheqernave në ushqyerjen e tij. Në kushte normale organizmi ynë ka nevojë që rreth 50% e kalorazhit ditorë të plotësohet nga sheqernat. Le të përpiqemi të ilustrojmë këtë dukuri. Nëqoftëse diabetiku do të ushqehet me proteina, zarzavate, produkte e nënprodukte të qumështit, si dhe fruta, ai ose ajo ka konsumuar më pak se 50% të nevojave ditore për sheqerna. Në këto kushte ai mund të shtojë dhe një akullore, një..

Lexone

Përtej kremrave dhe serumeve, rrudhat sfidohen në “tavolinë”

Më shumë se kremrat dhe serumet e kushtueshme antirrudhë, sekreti për një lëkurë të re pas të 50-tave fshihet te dieta me fruta dhe perime të freskëta dhe peshkut.Efektet pozitive të këtyre ushqimeve vihen më shumë re te femrat, të cilat ndryshe nga burrat kanë lëkurë më të hollë me më pak kolagjen, d.m.th. vulnerabël ndaj rrudhave.Një studim i Erasmus Medical Centre në Roeterdam, Holandë, i publikuar në “Journal of the American Academy of Dermatology” doli në përfundimin se femrat që i konsumojnë rregullisht këto ushqime, të pasura me vitamina dhe flavonoide, që stimulojnë prodhimin e kolagjenit, kanë më pak shenja të plakjes pas moshës 50-vjeçare.Studimi ka analizuar 2700 burra dhe gram bi 50 vjeç dhe mënyrën se si ata ushqeheshin. Të gjithë i janë nënshtruar një skanimi 3D të fytyrës për të matur numrin e rrudhave.Rezultatet treguan se gratë që kishin dietë të pasur me fruta dhe perime kishin më pak shenja të moshës në fytyrë. Ndërsa ato që konsumonin shumë mish dhe ëmbëlsir..

Lexone

kuriozitete të ndryshme ???

Njeriu pa dyshim është qenia më inteligjente në planet, por ka disa raste që kafshët janë më të afta në disa fusha të caktuara. Për më shumë shikojeni ato.Nuhatja e një qeni është rreth 10 000 deri në 100 000 herë më e mirë se e një njeriu.Tigrat mund të …

Lexone

Metodat për parandalimin e kancerit të gjirit

Metodat për parandalimin e kancerit të gjirit

Kanceri i gjirit është më i diagnostikuari te gratë, veç kancerit të mushkërive. Në çdo 8 femra është llogaritur se kanceri i gjirit mund ta prekë jetën e tyre. Gjenetika është një ndër faktorët e rrezikut që nuk mund ta ndryshojmë, mirëpo ne mund ta ndryshojmë mënyrën e jetesës që …

Lexone