Home / Tag Archives: konfirmuar

Tag Archives: konfirmuar

Belgjika njeh patentat shqiptare, si do përdoren

Autoritetet belge kane konfirmuar zyrtarisht njohjen e lejeve te drejtimit të lëshuara nga autoritetet shqiptare.Praktikisht, nëse një shtetas shqiptar shkon në Belgjikë për më pak se 3 muaj, ai mund të përdore lejen shqiptare të drejtimit të automjetit.Për shtetasit shqiptarë me qëndrim më të gjatë, duhet të paraqiten në komunën belge ku janë regjistruar për t’u pajisur me leje belge për drejtim automjeti, bazuar në lejen e tyre shqiptare të drejtimit të automjetit.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Lajm i mirë: Belgjika njeh zyrtarisht patentat shqiptare

Autoritetet belge kanë konfirmuar zyrtarisht njohjen e lejeve të drejtimit të lëshuara nga autoritetet shqiptare.Praktikisht, nëse një shtetas shqiptar shkon në Belgjikë për më pak se 3 muaj, ai mund të përdorë lejen shqiptare të drejtimit të automjetit.Për shtetasit shqiptarë me qëndrim më të gjatë, duhet të paraqiten në komunën belge ku janë regjistruar për tu pajisur me leje belge për drejtim automjeti, bazuar në lejen e tyre shqiptare të drejtimit të automjetit. (TemA)

Lexone

Douglas Costa, Juve blen përfundimisht kartonin e brazilianit

Juventusi ka konfirmuar sot se ka blerë përfundimisht sulmuesin anësor brazilian, Douglas Costa, nga Bayerni i Mynihut.Klubi bardhezi ka paguar 40 milionë eurot e përcaktuara në marrëveshjen me klubin gjerman, për të bërë të vetin mesfushorin që i bindi të gjithë në sezonin e tij të parë në Itali.Douglas Costa ishte një nga lojtarët me më shumë driblime të tentuara dhe më shumë driblime të realizuara në Serinë A, duke dhënë një kontribut të rëndësishëm në titullin kampion të bardhezinjve.Ai iu bashkua Juventusit verën e 2017-ës, me formulën e huazimit me të drejtë blerjeje, për shumën e 40 milionë eurove, të cilat kaluan sot në arkat e Bayernit.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Zbulimi i bujshëm: Ja kush do të jetë trajneri i ri i Real Madrid

José Maria Gutiérrez Hernández, i njohur si Guti, duket se do të jetë trajneri i ri i Real Madrid.E ka konfirmuar presidenti i Murcia, Victor Galvez. “Kam folur me Guti dhe duhej ta takoja të enjten për t’i kërkuar që të drejtojë skuadrën time.Por, për tani nuk është e mundur sepse Florentino Perez duket se ka për qëllim që ta zgjedhje 41-vjeçarin spanjoll si trajnerin e ri të Real Madrid”, tregoi Galvez.“Nga ajo që kuptova, do të jetë Guti trajneri i ri i Real Madrid dhe nuk do të vijë te Murcia. Guti më telefonoi dhe më falenderoi për interesimin.Fatkeqësi që Zidane nuk e mori vendimin e tij vetëm disa ditë më vonë”, rrëfeu trajneri i Murcia, Victor Galvez. Guti do të zërë vendin e Zizou, që ka udhëhequr Los Blancos që nga 2016 dhe pasi fitoi gjithçka dha dorëheqjen e tij.

Lexone

Përplasje PD-LSI/ “Shpërthen” deputeti Nasip Naço: Nuk jemi vasalë të demokratëve dhe Lulzim Bashës

Marrëdhëniet mes LSI dhe PD nuk janë ne momentin e tyre me te mire te mundshëm, megjithe aksionet e përbashkëta publike.Kjo eshte konfirmuar nga deputeti Nasip Naço, i cili ne studion e emisionit “7pa5” ne Vizion Plus, tregoi dhe arsyet te ndarjes mes palëve.Naço e thekson edhe me shume hendekun kur flet per aksione te ndara mes opozitës dhe frontit opozitar ne te ardhmen.Per deputetin e Lëvizjes Socialiste per Integrim, është ende herët per te diskutuar ne lidhje me aleancat e mundshme për zgjedhjet lokale te 2019.

Lexone

Vettingu jep rezultatin, Gjyqtari i Gjykatës së Lartë rezulton se…

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar sërish në detyrë gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj.“Përgjegjshmëria shpërblehet”, ka qenë kjo deklarata e shkurtër e gjyqtarit, i cili rezultoi i pastër dhe kaloi “sitën” e Vettingut.Për Islamajn është bërë hetim pasuror, mbi figurën dhe aftësitë profesionale.Relatorja Genta Tafa Bungo u shpreh në seancën e kaluar se: “Sipas IDKPKI deklarimet e islamajt jane te sakta, ka burime te ligjshme per justifikimin e pasurise. Nuk ka konflikt interesi. Sipas hetimit administrativ te KPK ne vitin 2017 Islamaj ka deklaruar nje apartament ne Durres, 87 metra katrore qe e zoteron me prinderit, toke are ne Karpen te Kavajes, 1000 metra katrore, llogari depozite kursimi e krijuar ne vitin 2000 me vlere 5 mije euro, depozitë kursimi 20 mije euro ne vitin 2016”.Sipas KPK, “konstatohet nga ana e komisionit se subjekti i rivleresimit dhe bashkejetuesja e tij i kane patur mundesite financiare per te kursyer keto shuma”.Mesohet se ka pa..

Lexone

Fantazma e Ballist Morinës fanepset sërish në Beograd, alarmon ushtria: Dronë të panjohur mbi Serbi

Ka kaluar 4 vjet nga ajo natë e stadiumit “Partizan” në Beograd, ku me anë të një droni, “Ballisti”, alias Ismail Morina valëviti një flamur të hartës së vilajeteve të bashkuara shqiptare së bashku me foton e Is Boletinit dhe Ismail Qemalit.Por serbët ende nuk e kanë harruar, madje “fantazma” e “provokacjes” së thirrur me zë koke nga komentatori i RTS-së është shfaqur sot as më pak e as më shumë por nga qeveria e Serbisë.Siç bën të ditur Sputnik, Ministria e Mbrojtjes ka bërë të ditur se dronë pa pilot kanë fluturuar sërish mbi serbi para dy muajsh.Lajmin e kanë mbajtur të fshehtë dhe më pas e bënë publik për disa media. Të jetë e vërtetë?Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviç ka mbajtur edhe një interpelancë speciale në Parlament rreth flutUrimeve të dronëve mbi Serbi.Deri më tani nuk ka pasur asnjë shpjegim ” zyrtar” – të paktën jo kur është fjala se nga kush këta dronë komandoheshin.Megjithatë, Sputnik-u rus ka marrë tashmë informacion nga Ministria e Mbrojtjes p..

Lexone

Prezantohet Arlind Kalaja, Kukësi bën goditjen e dytë zyrtare në merkaton e verës

Arlind Kalaja është zyrtarisht një lojtar i Kukësit. Futbollisti shkodran është prezantuar pak momente më parë me skuadrën e tij të re, pasi ka firmosur edhe kontratën përkatëse me kohëzgjatje dyvjeçare.Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e Kukësit në facebook, që ka postuar edhe fotot e prezantimit të shkodranit, duke shkruar këto fjalë:“Pas bisedimeve dhe arritjes së marrëveshjes, FK Kukësi ka nënshkruar me futbollistin Arlind Kalaja. Sulmuesi shkodran, që bën edhe rolin e mesfushorit, i bashkohet skuadres për ndeshjet në kupat e Europës.Kalaja, që më parë ka luajtur me Vllazninë, ka firmosur një kontratë dyvjeçare me FK Kukësi. I urojmë 22-vjeçarit mirëseardhjen tek ekipi ynë dhe suksese! FK Kukësi do të njoftojë ditë pas dite përforcimet e tjera. FORCA KUKËSI!”Kjo është lëvija e parë që Kalaja bën nga skuadra e tij mëmë, Vllaznia. Ai luan në pozicionin e mesfushorit të majtë.

Lexone

Superkupa e Italisë në Arabinë Saudite, luhet në janar

Superkupa e Italisë për edicionin e ardhshëm, Juventus-Milan, do të luhet me shumë mundësi në muajin janar në kryeqyyetin e Arabisë Saudite, Riad. Vendimi është marrë nga Asambleja e Ligë, që ka konfirmuar mbylljen e marrëveshjes për sezonin e ardhshëm me opsion rinovimin e për dy edicionet pasardhëse. Në total, nga kjo marrëveshja, futbolli italian do të përfitojë plot 24 milionë euro. Nga kjo shumë, 3.2 milionë euro do të shkojnë për çdo skuadër finaliste. Mbetet ende për t’u zgjidhur çështja e të të drejtave televizive.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Gjyqtarja e Kurbinit kalon Vettingun, Marçela Shehu konfirmohet në detyrë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyë gjyqtaren e Gjykatës së Kurbinit, Marçela Shehu.Gjyqtarja Shehu doli më 1 qershor para KPK, organit bazë të Vettingut, ku rezultoi se nuk kishte shkelje dhe fshehje të pasurisë.Trupa e KPK e përbërë nga Brunilda Bekteshi, Lulzim Hamitaj dhe Olsi Komici dha sot vendimin për gjyqtaren, e cila kaloi me sukses ‘rrjetën’ e Vettingut.Në seancën dëgjimore të 1 qershorit, KPK zbuloi pasurinë e gjyqtares Shehu, ku pas verifikimit të thelluar ka rezultuar se ajo ka një shtëpi banimi 100 m2, një makinë, para cash dhe depozitë kursimi për fëmijët.“ILDKPI për gjyqtaren ka dorëzuar raportin me konstatim se është deklarim i saktë pasurie dhe e ka te justifikuar.Ne bëmë verifikim të thelluar, ka deklaruar shtëpi banimi 100m2 në njësi bashkiake nr. 8 në Tiranë, veturë ‘Mercedez Benz’ blerë në 2016 me vlerë 6 mijë euro, para cash 1 milion e 350 mijë lekë dhe depozitë kursimi për fëmijë.DSIK për sa i përket figurës ka sjellë raport, ku..

Lexone