Home / Tag Archives: kompanite

Tag Archives: kompanite

Ngadalë Myslim, nuk ta kemi borxh!

Nga Ilirjan Blloshmi“Ju jeni thjështë një refugjat. Të vij aty e të bëj copash. Or ti ik e laj enët atë bëj mos më bëj dëngla mua.”Ky tog-fjalish dilnin nga goja e një deputeti Lushnjar, që përvecse është një hajvan dhe gomar, është dhe i pasur.Aq i pasur është, sa ka bërë “donacione” në kompanitë offshore vëtëm dy ditr para se Lulzim Basha të bënte listën për në kalçeto. Upss më falni, listën për deputetë.Frazat e hajvanllikut që përdorte Myslimi në një emison kundrejt dikuj që nuk jeton në Shqipëri, dikujt që nuk merr asnjë qindarkë nga taksat e shqiptarëve, është fiks një ajzberg budallalliku.Tani Myslimi mund të thotë: “për shitje, tru i papërdorur dhe budallallik me okë:”Myslim o xhan, ndrysho metodë, që ta ngas muabetin që thua ti. E dimë që përvecse statuseve pornografike që shkruan, tani i shtove dhe urrejtjen që ke për disa njerëz që flasin lirshëm.Myslim, ti nuk flet dot ashtu si do, nuk vepron dot ashtu si do. E di pse? Sepse nuk të lënë të flsësh, do paraqi..

Lexone

Maldives: Ja si ndryshojnë oraret e punës gjatë Ramazanit në ishullin përrallor

Keni dëgjuar për vendin e mrekullueshëm, ishullin e Maldiveve. Aty ku pushimet duken sikur të jenë jashtë rruzullit tokësor, dhe kthjelltësia e ujit është e paparë.Por a e keni ditur se në Maldive, 100% e popullsisë janë myslimanë? Dhe a mund ta mendoni se si duket Ramazani në një vend aq të bukur?Besoni apo jo, edhe pse piku i sezonit turistik, në ishujt Maldive oraret e punës ndryshojnë tërësisht në muajin e Ramazanit.Kafenetë dhe restorantet mbyllen gjatë orëve të ditës deri në perëndim të diellit.Shërbimet publike të autobusëve dhe trageteve nuk funksionojnë ndërmjet orës 17:30 dhe 19:00. Kompanitë e shërbimit publik hapen vetëm nga ora 10:00 deri në 14:00. Dyqanet mbyllen në orën 18:00 dhe rihapen mes orës 20:00 dhe 20:30.Megjithëse asnjë restorant i hapur, dyert e familjeve që banojnë në ishull ishin të hapura për mirëpritje.The post Maldives: Ja si ndryshojnë oraret e punës gjatë Ramazanit në ishullin përrallor appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Vende të lira pune në Zvicër për të gjithë shqiptarët, këto janë profesionet që kërkohen

Shumë kompani zviceriane kanë vështirësi për të gjetur punonjës, kjo pasi dixhitalizimi në rritje dhe forca punëtore në moshë të thyer, ka bërë që Zvicra të ketë mundësi të përballet me defiçit në treg për rreth gjysmë milioni punëtorë deri në vitin 2030.Sipas raportit të agjencisë së rekrutimit “Adecco”, kompanitë zviceriane e kanë vënë re këtë defiçit, sidomos për sektorët që kërkojnë më shumë aftësi.Kështu, në tre mujorin e parë të këtij viti, janë kërkuar më shumë punëtorë për të shkuar në Zvicër në këta sektorë të mëposhtëm:1) Këshilltarë për taksa apo politika të trustit2) Inxhinierë3) Mjekë, infermierë dhe farmacistë4) Pozicione për IT5) Pozicione juridike6) Mësimdhënie dhe edukim7) Menaxhim dhe shërbime publike.The post Vende të lira pune në Zvicër për të gjithë shqiptarët, këto janë profesionet që kërkohen appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

1 miliardë dollarë borxhe nga biznesi, 35 % nga kompanitë e naftës dhe kumarit

Borxhi që biznese kanë ndaj tatimeve vlerësohet në rreth 1 miliardë dollarë. Shifra është bërë publike nga vetë administrata tatimore, e cila saktëson se një pjesë e këtyre detyrimeve nuk mund të quhen përfundimtare pasi janë në procese gjyqësore.“Deri në prill të vitit 2018, borxhi ka arritur në 104 miliardë lekë pasi dihet që ekonomia prodhon shtesa borxhi në mënyrë natyrale”, thotë Flora Lamçe, përgjegjëse e sektorit të borxhit.Borxhi tatimor arriti kulmin në fillim të vitit të kaluar kur kërcëu në shifrën 1.4 miliardë dollarë. Por përmes një ligji të posaëëm, qeveria fali rreth 500 milionë dollarë detyrime të bizneseve.“Gjatë vitit të kaluar borxhi u ul me 35 për qind falë punës së mirë të administratës, por edhe ligjit të fshirjes”, vijon Lamçe.Nga ligji i faljes përfituan reth 195 mijë biznese. Por edhe pse aministia tashmë ka përfunduar, bizneseve debitore sërish u ofrohet mundësia për të paguar me këste.“Nëse pranohet kërkesa e tatimpaguesit, tatimpaguesi lidh marrëve..

Lexone

Eurovision, kompanitë e basteve: Fiton Eleni Foureira

Në pritje të finales së Eurovision, nuk kishte sesi të mungonin diskutimet për favoritet e këtij viti. Ekspertët britanikë kanë krijuar një listë me koeficientet e secilit shtet pjesëmarrës.Kandidatja më e mundshme për të triumfuar sot në Portugali sipas këtyre eksperteve është Eleni Foureira, e cila përfaqëson Qipron.E dyta në listë renditet Netta Barzilai e Izraelit me këngën super ritmike: Toy Boy, të evidentuar që në fillim si një prej favoriteve të qarta të konkurrimit.Këngëtari Eugent Bushpepa renditet në vendin e 25-të, i pasuar vetëm nga Serbia. Këtë mbrëmje, ai do të ngjitet në skenën e Eurovizionit i 12-ti, pas Gjermanisë.1 of 312 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Frikë nga përgjimet e kinezëve, Pentagoni ndalon “Huawei” dhe ZTE në bazat amerikane

Pentagoni ka ndaluar shitjen e smartfonëve kinezë “Huawei” dhe ZTE në bazat ushtarake amerikane, me frikën se mund të përdoren për spiunazh për llogari të qeverisë kineze.“Pajisjet “Huawei” dhe ZTE përbëjnë rrezik të papranueshëm për personelin e Departamentit, informacionin dhe misionin.Në dritën e këtyre informacioneve, e konsiderojmë si veprim të pakujdesshëm shitjen e tyre personelit në bazat ushtarake amerikane”, tha zëdhënësi i Pentagonit, major Dave Eastburn.Ndërsa nuk do të lejohet shitja e këtyre pajisjeve në dyqanet e bazave, personelit nuk lejohet as t’i blejë ato diku tjetër.Vendimi vjen pasi 6 zyrtarë të lartë të inteligjencës amerikane ngritën shqetësime për smartfonët në Komitetin e Inteligjencës në Senat.“Huawei” u përpoq të hynte në tregun amerikan në fillim të këtij viti përmes një parneriteti me AT&T.Zbatimi i marrëveshjes u ndërpre dhe shumë mendojnë se shkak për këtë u bë lobimi nga qeveria.Muajin e kaluar, Departamenti Amerikan i Tregtisë i ndaloi ko..

Lexone

Zvicër: 13.754 vende të lira për zanat në pritje të nxënësve

Një lajm i mirë për të rinjtë që kërkojnë një zanat për orientim shkollor profesional në Zvicër. Janë jo më pak se 13.754 vende ende të lira për zanat. Kjo është gati 15 për qind më pak se një vit më pare, shkruan albinfo.ch.Çdokush që dëshiron të sigurojë një profesion deri në gusht 2018, duhet të ngutet.Megjithëse në prill të vitit 2017 kishte rreth 15 për qind më shumë profesione në Yousty, sipas zëdhënëses së Yousty, Domenica Mauch, kjo luhatje ka mbaruar, pasi ende ka më shumë vende për zanat: “Ne madje gjejmë se kemi shumë më pak kërkesa për nxënës, të cilët janë duke kërkuar për një profesion. Në të njëjtën kohë, dëgjojmë nga kompanitë më pak ankesa se nuk mund të gjejnë nxënës».Këtu mund të gjeni zanatin tuaj të ardhshëm:

Lexone

Ushtrime një-minutëshe për zvogëlim të dhimbjeve të shpinës

Ushtrime një-minutëshe për zvogëlim të dhimbjeve të shpinës

Shumica e njerëzve që punojnë në zyre para kompjuterit e dinë shumë mirë tmerrin e dhimbjeve të shpinës. Ndonjëherë kompanitë që janë më të kujdesshme krijojnë hapësira të veçanta ku punëtorët mund të pushojnë pak, transmeton Telegrafi. Por nëse nuk keni vend të tillë në kompaninë ku punoni, atëherë duhet …

Lexone

Asus vjen me Zenfone 5 në MWC

Asus vjen me Zenfone 5 në MWC

Asus do të jetë njëra ndër kompanitë e mëdha të cilat do të ekspozojnë pajisjet e tyre të fundit në Mobile World Congress, ngjarjen e madhe e cila mbahet më vonë gjatë muajit. Njëra ndër pajisjet që kompania do ta zbulojë është Asus ZenFone 5. Asus i ka dërguar ftesat …

Lexone