Home / Tag Archives: kompanise

Tag Archives: kompanise

VIDEO: Emirates Airline prezanton avionin me dritare virtuale

Emirates Airline ka zbuluar një suitë të re të klasit të parë në bordin e avionit të saj të fundit që përmban dritaret virtuale.Në vend që të shohin direkt jashtë, udhëtarët shohin imazhe të projektuara nga jashtë aeroplanit duke përdorur kamerat me fibra optike.Linja ajrore thotë se hap rrugën për heqjen e të gjitha dritareve nga aeroplanët e ardhshëm, duke i bërë ato më të lehta dhe më të shpejta.Presidenti i kompanisë, Sir Tim Clark tha se imazhet ishin “aq të mira, është më mirë se me syrin natyral”.Dritaret virtuale mund të gjenden në kabinën e klasit të parë të avionit më të ri të Emirateve Boeing 777-300ER. Sir Tim i tha BBC se qëllimi përfundimtar ishte që të kishte avionë pa dritare fare.“Imagjinoni tani një avion si ju jeni në konvikt pa dritare, por kur hyni brenda, ka dritare. Tani ju keni një avion që nuk ka dobësi strukturore për shkak të dritareve. Avionët janë më të lehtë, avioni mund të fluturojë më shpejt, do të djegin më pak karburant dhe do të fluturojnë m..

Lexone

Del në ankand perla më e madhe natyrale e Katerinës II, ja shifra marramendëse që do shitet

Perla më e madhe natyrale e ujërave të ëmbla, e cila për një periudhë kohe i përkiste mbretëreshës Katerina II e Rusisë, pritet të dalë në ankand në Holandë në fund të muajit, njoftoi sot kompania e ankandeve ”Venduehuis”, rapoton ata.E njohur nën emrin “Sleeping Lion pearl” (Margaritari i luanit të përgjumur) për shkak të formës, ky grupim perlash me një gjatësi rreth shtatë centimetrash dhe me një peshë rreth 120 gramë, me shumë gjasa është formuar në gjysmën e pare të shekullit XVIII në ujërat kineze, ndoshta edhe në Rivierën e Perlave, ku grykderdhja ndodhet në Detin e Kinës Jugore.Sipas kompanisë së ankandeve ”Venduehuis”, kjo është një nga tre perlat më të mëdha natyrale të ujërave të ëmbla apo të molusqeve të njohura në mbarë botën.Çmimi i saj vlerësohet mes 340 000 dhe 540 000 euro (mes 400 000 dhe 637 000 dollarë).Në vitet 1765, perla u transportua deri në Batavia (sot Xhakarta, kryeqyteti I Indonezisë) nga një tregtar holandez.”Trembëdhjetë vite më vonë perla doli p..

Lexone

Tronditet media, qëllohet me armë gazetarja e njohur në Podgoricë

Olivera Lakiç, gazetare e të përditshmes malazeze Vijesti, u qëllua me armë në këmbë të martën para ndërtesës së saj në qendër të kryeqytetit, Podgoricë.Lakiç u qëllua në këmbë, por jeta e saj nuk është në rrezik. Policia dhe një ambulancë mbërritën shpejt në vendin e ngjarjes.Kjo nuk ishte hera e parë që Lakiç sulmohet. Në vitin 2012, një burrë me kostum të zi e goditi atë, gjithashtu përpara ndërtesës ku ajo jeton.Sulmi pasoi një sërë kërcënimesh që ajo kishte marrë që kur shkroi një sërë artikujsh në lidhje me fabrikën e cigareve Tara dhe Kompanisë Malazeze të Duhanit në vitin 2011.Gazetarët shpesh ankohen për kanosje në Ballkan.Në prill, siç njoftoi BIRN, një makinë bombë shpërtheu në Bijelo Polje para shtëpisë së gazetarit të njohur Sead Sadikoviç, i njohur për investigimet e tij mbi korrupsionin dhe krimin e organizuar. Nuk dihet nëse ai ishte objektivi.(birn)

Lexone

Supergrabitja CEZ-DIA, Apeli jep vendimin për Kastriot Ismailajn

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin për Kastriot Ismailaj i cili është dënuar me 11 vite burg për aferën e CEZ.Ish-administratori i kompanisë akuzohet për tre vepra penale, mashtrim me pasoja të rënda me borxhet e CEZ, rreth 5 milionë euro, pastrim parash dhe falsifikim dokumentesh.Sekseri i këtij privatizimi, Nuel (Nue) Kalaj, njeri i Shkëlzen Berishës, ka marrë 7 milionë euro vetëm pak ditë para zgjedhjeve të vitit 2009.Më herët sipas dëshmive të paraqitura në Komisionin Hetimor, rezultoi se ai është mik i Shkëlzen Berishës, ç’ka bën që të lindin dyshimet për përfshirjen e këtij të fundit në këtë aferë.(TemA)

Lexone

VIDEO: Uji pushton kabinat e kroçerës, tmerrohen turistët

Momente paniku kanë kaluar udhëtarët e një kroçere në ujrat e Karaibeve.Të paktën 50 kabina të anijes gjigante u pushtuan nga uji dhe udhëtarët u trembën duke menduar seknarin më të keq.Por, gjithçka vinte nga një problem në sistmein kundër zjarrit.Papritur tubat shpërthyen dhe uji pushtoi kabinat.Në video shihen momentet kur udhëtarët larogjnë ujin përmes kovave.Incidenti ka ndodhur në korçerën “Carnival Dream” e kompanisë ‘Carnival Cruise”.

Lexone

LeBron pasurohet nga ecuria fantastike e Liverpulit

LeBron Xhejms fiton gjithnjë, jo më kot e thërrasin Mbreti. Basketbollisti i famshëm, i cili po mundohet të çojë Klevelandin sërish te titulli në NBA, tashmë fiton edhe pa qenë vetë në fushë. Shembulli i fundit? Kualifikimi i Liverpulit për në finalen e Champions League.Nëpërmjet një operacioni të kompanisë së tij të marketingut (LRMR) Xhejms ka blerë në vitin 2011 2% të aksioneve të Liverpulit, sipas ESPN.Në atë moment 2% vlente 6.5 milionë dollarë dhe tani që Liverpuli ka mbërritur në finale për herë të parë pas 11 vitesh, aksionet e Xhejmsit kushtojnë rreth 32 milionë dollarë.Liverpuli ndryshoi pronar në vitin 2010 për 477 milionë dollarë, por verën e shkuar vlente 1.400 milionë dollarë sipas revistës Forbes dhe në kët moment vlen rreth 1.600 milionë, sipas ESPN.

Lexone

Firmoset kontrata, gati fillimi i punimeve për ndërtimin e spitalit të ri në QSUT

Një spital i ri 7 katësh i sëmundjeve të brendshme do të ndërtohet në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza në Tiranë, projekt i financuar nga kredia e Bankës së Këshillit të Europës të përfituar nga Qeveria Shqiptare.Në mjediset e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u firmos kontrata për ndërtimin e spitalit të ri nga Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe Fabrizio Puccarelli, drejtor ekzekutiv i kompanisë INSO.Spitali i ri, një investim prej 14.4 milion euro do të ndërtohet nga themelet brenda ambienteve të QSUT, ku do të përqendrohen të gjitha repartet e sëmundjeve të brendshme (të 6-katëshit aktual) duke filluar nga kardiologjia, hemodinamika, nefrologjia etj. si dhe do të bëjë bashkë shërbimin e mjekësisë interne, alergologjisë, të cilat së bashku me shërbimet ekzistuese do të kompletojnë profilin e një spitali të mirëfilltë të sëmundjeve interne.Vendndodhja e spitalit të ri është pas spitalit ekzistues të ndërtuar në fazën e parë të master-planit ..

Lexone

Një kazino erotike live në Shqipëri, risia e kompanisë së basteve

A dëshironi të përjetoni një eksperiencë gjithëpërfshirëse, ndërvepruese, joshëse përveç emocioneve të zakonshme të të luajturit në kazino? Ajo çfarë ofron bastarena.com në kazinonë e saj live është tërësisht unike! Nuk ka të dytë në Shqipëri. Uluni dhe rehatohuni! Me smartphonin, ipad-in, laptop-in apo PC-në tuaj keni në dispozicion shumëllojshmëri lojërash në kazinonë e vetme erotike në Shqipëri. Vajzat më seksi dhe lojërat më speciale online janë vetëm për ju. Mjafton të klikoni në www.bastarena.com dhe do të jetë e pamundur t’i thuash jo krupiere bukuroshe, të cilat do t’ju surprizojnë vazhdimisht gjatë lojës?Thjesht klikoni njëherë. Loja drejtohet në kohë reale dhe i gjithë procesi mund të shikohet drejtpërdrejt. Lojtarët që zgjedhin t’i bashkohen tavolinës, japin komandat dhe nëpërmjet platformës ato vihen direkt në zbatim. Ju mund t’i shkruani vajzës bukuroshe që drejton tavolinën. Kjo mënyrë të luajturi kazino është komplet e një tjetër niveli.Jeni vetëm disa klikime larg k..

Lexone

Fantastike: Urime sapo erdhi ky Lajm shumë i mirë për të gjithë ata që kanë patent shofer në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri

Fantastike: Urime sapo erdhi ky Lajm shumë i mirë për të gjithë ata që kanë patent shofer në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri.Me datën 15 janar u nënshkrua kontrata në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe kompanisë përfituese “PBC” shpk.Në këtë kontratë parashihet kalimi i mbajtjës së provimit teorik për patent shofer nga forma manuale e deri tanishme, në atë elektronike, tani do të ketë edhe ndryshim të moshës për paraqitjen e lejes, po ashtu edhe për ata që duan ta paraqesin lejen për patent shofer, çmimi do të jetë shumë më i ulët, ja sa do të jetë

Lexone

Rimini, kanabis në zyrë si anti-stres për punonjësit

Zyra e kompanisë së marketingut në Rimini Të kalosh shumë orë para kompjuterit, shkakton stres dhe lodhje, simptoma që nëse nënvlerësohen, mund të çojnë deri dhe në depresion.Një kompani në Rimini të Italisë, ka vendosur atëherë të ndihmojë punonjësit për të luftuar lodhjen nga kompjuterët në mënyrë të veçantë: ka vënë në dispozicion në zyrë, kanabis!!!Kompania, e cila merret me marketing, e ka prezantuar si një përfitim për punëtorët e saj marijuanën, biskotat me marijuanë dhe aromatizuesit e ambientit me erën e kanabisit.Ideja e futjes së kanabisit për punonjësit, erdhi nga themeluesi i kompanisë, sipas asaj që shkruan e përditshmja “Il Resto del Carlino”.Qëllimi i përfitimit të ri është krijimi i një mjedisi të qetë dhe relaksues të punës. Dhe për ata që kritikuan zgjedhjen, kompania u përgjigj se qëllimi nuk është të “përplasesh pas tavolinës”, por “të sigurojë relaksimin” e punëtorëve.Nuk është rastësi që në kompani nuk ka karta për t’u vulosur, oraret janë shumë fleksib..

Lexone