Home / Tag Archives: kliniken

Tag Archives: kliniken

Studimi në SHBA shfaq mënjanimin e kimioterapisë te kanceri i gjirit

Rreth 70 për qind të grave në fazën fillestare të kancerit të gjirit mund të menjanojnë kimioterapinë, pas heqjes së tumoreve, thonë studiuesit nga Shteteve të Bashkuara.“Kjo është një gjetje shumë e madhe”, tha doktor Larry Norton, ekspert i kancerit të gjirit në një spital të Nju Jorkut, që ndihmoi në organizimin e këtij studimi, para më shumë se një dekade.Studimi që u prezantua në Klinikën Onkologjikë të Shoqërisë Amerikane në Çikago, tregon se si të trajtohen gratë në fazat e para të kancerit me anë të terapive hormonale.Me anë të një testimi që iu bëhet grave në fazën fillestare të kancerit, varësisht nga rezultati vendoset se cilat kanë nevoje për kimioterapi dhe cilat shpëtojnë nga ky trajtim.

Lexone

Kështu e puth bashkëshortin Jehona Sopi (Foto)

Duket që Jehona Sopi e ka lënë fare muzikën, pasi lere që nuk po sjell më këngë të reja, por as nuk po e përmend rikthimin, nuk po flet për ndonjë projekt të ri. Pra, Jehona është larguar me kilometra nga fusha që e bëri të njohur për të gjithë. …

Lexone

Tragjedi në Gostivar, pardje vdiq babai, sot djali 24 vjeçar

Një tragjedi e rëndë familjare ka ndodhur në një familje shqiptare në fshatin Simnicë të Gostivarit. Të hënën, ndërroi jetë babai ndërsa sot djali i tij 24 vjeçar, njofton Agjencia e Lajmeve Flaka. Vdekja e 24 vjeçarit Miftar Miftari, jo zyrtarisht dhe sipas informatave të para që dalin nga Spitali …

Lexone