Home / Tag Archives: keshilla

Tag Archives: keshilla

FOTOT/ Tritan Kalo këshilla prindërve: Kujdes, këto janë shenjat kur ju duhet të shqetësoheni për shëndetin e tyre

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë disa këshilla për prindërit.Përmes një postimi në rrjetet sociale ai sjell disa shembuj dhe sqarimin përkatës mbi shenjat e fruthit.Ndër të tjera ai shkruan:“Rikujtesë…Në këto javët e fundit shpresoj se kolegët dhe prindërit duhet të kenë bërë KUJDES, se jo çdo ekzantemë e paraprire ose jo nga një syndrome febrile pseudo-gripale ka qënë dhe është FRUTH…Dy fotot e para janë të rasteve tipike me fruth, POR ekzantemat e fotove tre dhe katër, ku ekzantemat vërehen edhe në duar e këmbë NUKU kanë të bëjnë fare me fruthin, por me Hand-Foot and Mouth Disease (HFMD), ndërsa tre fotot e fundit kanë te bëjnë me Mononukleozën infeksioze, e paraprirë nga syndromë pseudo-gripale, POR më shpesh nga një tonsilit dhe të vijuar me një ekzantemë morbiliforme, e cila “ashpërsohet” edhe me shumë nëse të sëmurit i përshkruajmë Amoksicilinë ose Ampicilinë…MOS u bezdisni nga kjo rikujtesë, POR vetëm këtë javë unë jam ndeshur me shumë raste të konfonduara për F..

Lexone

Dushi, në mëngjes apo në mbrëmje?!

Shumë persona preferojnë të lahen në mëngjes, në mënyrë që të jenë të pastër dhe të freskët, ashtu sikurse ka të tjerë të cilët preferojnë të bëjnë dush në mbrëmje para se të flenë. Por Çfarë thotë shkenca për këtë?Së fundmi , një grup ekspertësh nga Harvardi i japin përgjigje kësaj pyetje. Ata shprehen se larja e fytyrës dhe e trupit në darkë ndihmon në shëndetin e lëkurës, sidomos në verë dhe në pranverë. Gjatë ditës, nëse qëndroni jashtë, djersiteni dhe një dush në mbrëmje para gjumit ju ndihmon të qetësoheni dhe të bëni një gjumë të mirë. Por, nuk duhet të harroni se dushi duhet bërë 90 minuta para se të flini. Gjatë pranverës mbuloheni nga poleni dhe nuk keni përse të flini me të, prandaj këshillohet të bëni dush, duke ulur kështu rrezikun për alergji të ndryshme. Dushi në mbrëmje ju ndihmon gjithashtu edhe për pagjumësinë, pasi ul nivelet e kortisolit të lidhur me stresin.Në mëngjes duhet të laheni kur jeni të stresuar nga puna apo duhet të jeni kreativë.Pra, ekspertët kësh..

Lexone

Si të humbisni peshë? Këshilla nga dietologia shqiptare

Nga Rolina Naço, dietologePër të ndihmuar trupin tuaj për të humbur në peshë, këshillohet të keni vakte të rregullta por dhe mesvakte të ulëta në karbohidrate (LOW- CARBS) Shpeshherë në mesvaktet (snacks) konsumohen ushqime shumë të pasura në karbohidrate te përpunuara, të pasura shumë në kalori dhe me transe yndyre, pa i ofruar asnjë benefit shëndetit tuaj. Alternativa të shëndetshme1)kastravec- karota të shoqëruar me salcë kosi- kopër- arra dhe pak vaj ulliri 2)mollë jeshile ose dhe të kuqe të lyer me gjalpë susami ose gjalpë kikirikësh 3)Proshutë gjellë deti të lyer me salcë kosi- ose gjizë dhe karotë të grirë 4)Omletë me vezë- gjizë- djathë – rigon 5) Role kungulli të mbushura me gjize etj…. Alternativa ka pafund, mjafton të zgjedhësh ushqim cilësor për t’i ofruar trupit./ Shendeti.com.al

Lexone

Seksi gjatë menstruacioneve, ja disa këshilla

Nëse seksi gjatë menstruacioneve është i këshillueshëm apo jo, është në varësi të femrave. Megjithatë, ekspertët shpjegojnë se seksi gjatë atyre ditëve do t’i bënte shumë mirë trupit tuaj, gjithmonë duke patur parasysh disa këshilla.Gjinekologët në Universitetin e Miçiganit tregojnë se duke bërë seks gjatë ciklit, shkurtoni kohëzgjatjen e tij. Pas çdo orgazme, mitra kontraktohet dhe me çdo kontraktim del më shpejt se ç’do dilte vetë. Prandaj do vuani edhe më pak nga dhimbjet e barkutSeksi gjatë atyre ditëve sjell shumë kënaqësi dhe lehtëson dhembjet. Femrat ndiejnë nevojë më të madhe për të kryer marrëdhënie pasi rritet shtypja e gjakut në regjion të organeve gjenitale.-Ekspertët këshillojnë që femrat duhet të kujdesen edhe gjatë atyre ditëve, pasi ekziston mundësia për të ngelur shtatzënë, edhe pse ato nuk e dinë këtë gjë. Kjo sepse sperma mund të mbijetojë në mitër deri pas 1 jave.-Duhet të kujdeseni për higjienën e aktit seksual, pasi gjaku është terren i mirë për mikrobet d..

Lexone

Kam humbur dëshirën për marrëdhënie intime. Çfarë problemi kam?

Përshëndetje! Jam 24 vjeç. Ka më shumë se 1 vit që më ka humbur plotësisht dëshira për marrëdhënie intime. Kam bërë analizat dhe doli se kam një rënie të hormonit testosteron. Unë e kisha 2.30, ndërsa në analiza shënonte se duhet të jetë nga 2.49-8.38 ng/mlJu lutem, mund të më tregoni se a është kjo për shkak të testosteronit si dhe pse vjen deri tek rënia e këtij hormoni?Përgjigjet Evin Dani, mjek andrologRasti është interesant, sigurisht jo i pari. Rënia e nivelit të testosteronit sjell si pasojë rënien e dëshirës për marrëdhënie seksuale. Kjo rënie ka shumë shkaqe, disa nga ato edhe të panjohura. Megjithatë, rasti juaj është një rast për t’u studiuar. Ju lutem shumë, nuk mjafton vetëm rënia e nivelit të testosteronit. Janë edhe shumë mekanizma e arsye të tjera që na shërbejnë për të përcaktuar shkakun dhe arsyen dhe sigurisht e rëndësishme është skema e mjekimit në mënyrë që ju ta kaloni këtë moment. Unë rekomandoj që duhet ta ndiqni rastin tek mjeku specialist. Nuk mund të bë..

Lexone

Disa këshilla se si të dobësoheni në periudhën e pranverës

Me ardhjen e stinës së pranverës dhe të verës, të gjithë ne duam t’i rrëzojmë ato kilogramët e tepërt që kemi marrë nga stina e dimrit.Dietologia Viktoria Naco na jep disa këshilla të vlefshme, të cilat do të mundësojnë që të bini në peshë lehtë sipas një programi të balancuar që u përshtatet nevojave të trupit tuaj.Në këtë formë jo vetëm që do të ndiheni shumë të lehtë, por edhe tepër energjik, duke përforcuar edhe më tepër sistemin imunitar, sidomos për personat që vuajnë nga alergjitë e stinës.Mëposhtë shpaloset një menu ditore si një shembull:Mëngjesi: Bukë integrale të lyer me avokado dhe vezë të zier të shoqëruar me pomodorini (brusketë);Paradite: 1 smoothies me kos, luleshtrydhe, banane dhe bajame;Drekë: Biftek viçi në furrë me perime dhe patate të pjekura me vaj ulliri, sallatë me spinaq, luleshtrydhe dhe fara luledielli aceto, vaj ulliri;Pasdite: Bukë integrale të lyer me gjalp kikiriku dhe copa bananesh;Darkë: Sallatë jeshile peshk ton, kastravec, speca, pomod..

Lexone

FOTO/ Në tentativë për ta shëruar nga helmi i gjarprit, e vret gruan duke e mbuluar me jashtëqitje lope

Gruaja iu kthye në shtëpi e kafshuar nga gjarpri dhe bashkëshorti, duke menduar se jashtëqitja e lopës është e shenjtë, vendosi ta kurojë me të.Në një ngjarje sa të pazakontë, aq edhe tragjike në rajonin Uttar Pradesh, në veri të Indisë, një burrë vrau pa dashje gruan e tij në përpjekje për ta shëruar me sipas metodave të një “mjeku popullor”.Burri, i quajtur Mukesh nxitoi tek komshiu i quajtur Murarei, i njohur në zonë si “gjarpërolog”. Mukesh kërkoi këshillën e tij për të shpëtuar jetën e bashkëshortes dhe këshilla erdhi.Murarai i thotë të mbulojë gruan me bajga lope i bindur se këto të fundit do të largonin helmin e gjarpërit.Mukesh nuk u mendua gjatë! Ashtu u këshillua, ashtu bëri! Mbuloi gruan e tij me jashtëqitjen e lopës, një kafshë e shenjtë për hindutë dhe e la atë për 75 minuta të mbuluar. Më pas, me shpresën se bashkëshortja ishte shëruar nis të rrëmojë për ta nxjerrë prej andej.Por, 75 minuta ishte një kohë e gjatë dhe bashkëshortja e tij, e quajtur Devinderi, e c..

Lexone

Doni të dobësoheni dhe të keni një shëndet të mirë? Ndiqni këto këshilla!

Për të gjithë ju që jeni munduar prej kohësh për t’u dobësuar, por nuk e keni realizuar dot, këshillat e mëposhtme do t’ju vijnë në ndihmë.Rregulli i parë është organizimi i duhur i vakteve! Hidhini një sy fotos së mëposhtme. Në mënyrë të tillë duhet të jenë të racionuara proporcionet e ushqimit përgjatë ditës.Orari dhe sasia që konsumoni përbëjnë shumë diferencë në dietën tuaj, ndaj fillojeni atë që sot sepse do të ndiheni më tepër energjikë!The post Doni të dobësoheni dhe të keni një shëndet të mirë? Ndiqni këto këshilla! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Pse nuk duhet t’i vendosësh kapak furçës së dhëmbëve?

5pcs-Portable-Toothbrush-Head-Cover-Holder-Travel-Hiking-Camping-Cap-Protect-Cap-Hike-Brush-Cleaner

Në një studim të mëhershëm, Shoqëria Amerikane e Mikrobiologjisë zbuloi se duke e mbajtur furçën e dhëmbëve gjithmonë me një këllëf, në fakt është johigjienike. E habitshme? Atëherë si mund ta ruash sa më higjienike nëse kapaku nuk është zgjidhje? Sipas Laura Aber, studiuese dhe organizatore e studimit: “Duke përdorur një …

Lexone