Home / Tag Archives: kerkojne

Tag Archives: kerkojne

Surprizon tenistja franceze, zhvishet në US Open (Video)

Një incident disi qesharak ka ndodhur në grand slam të US Open, kur tenistja franceze Alize Cornet vendosi të zhvishet në fushën e lojës. Cornet, para fillimit të takimit, kuptoi se e kishte veshur mbrapsht bluzën dhe vendosi ta ndërrojë atë në fushën e lojës. Kjo situatë krijoi ilaritet dhe të qeshura mes fansave, por për gjyqtarin e ndeshjes ky veprim ishte shkelje e rregullores, ndaj i dha tenistes franceze një “paralajmërim”. Vendim të cilin Cornet nuk e ka mirëpritur.https://t.co/Fp5cLXgrBa— David A. Love (@davidalove) August 28, 2018Në mbrojtje të saj ka dalë edhe WTA (Women tennis Association), e cila u shpreh se për meshkujt është e lejuar që të ndërrojnë fanellën në fushën e lojës, ndërsa për femrat jo. Kjo ka detyruar organizatorët e US Open që të kërkojnë ndjesë për vendimin që morën. Për sa i përket ndeshjes, Alize Cornet e humbi ndeshjen ndaj suedezes Johanna Larsson dhe u eliminua nga turneu, por pa paguar asnjë gjobë për gjestin e kryer.Here’s the chance to redo ..

Lexone

Vëllai i Pjerin Ndreut sfidon Berishën: E di se të është prishur gjaku nga transferimi i dy personave, por po je burrë hajde të përballemi

Drejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë Detare, Paulin Ndreu, ka reaguar pas akuzave të Sali Berishës, se po fiken radarët për llogari të trafikantëve të drogës.“Saliu dhe fabula e shpifesit prefesionistFabula e shpifesit vazhdon dhe Saliu i cili do te largoje vemendjen nga laku i drejtesise qe po e mbërthen nga krimet qe ka bere, me leshohet mua me hienat e tij duke shpifur situata te paqena dhe absurde.Sali ta kuptoj hallin por nuk ta zgjidh do, ta kuptoj edhe situaten por nuk te ndihmoj dot edhe n.q.s vetësakrifikohem per ty.Nuk mundesh qe kerkesen per ballafaqim me Izetin ta mbulosh me shpifjet ndaj meje.Por ashtu siç kam thene edhe me pare, une nuk i kthej pergjigje nje njeriu si ti qe ka lyer duar me gjak shqiptaresh, qe ka vrare e ka hedhur ne ere njerez.Une do ju kthej pergjigje njerzeve te ndershem qe kane nevoje per sqarim. Ata qe te kane derguar shpifje te tilla duan ta kthejne Drejtorine Detare ne kohen tende kur e shqyenin dhe e grisnin nga te gjjtha anet.Ata ku..

Lexone

Vlorë, 200 roje plazhi në bregdet këtë verë

Këtë vit në plazhet e Vlorës do të ketë roje plazhi. Disa të rinj do të monitorojnë disa plazhe në qytetin e Vlorës, ku vitin e kaluar u instaluan dhjetëra pika për vrojtuesit.Të gjithë subjektet që do të shfrytëzojnë plazhin, detyrimisht duhet të punësojnë dhe një vëzhgues plazhi. Nuk do të jepet nga Bashkia e Vlorës asnjë leje shfrytëzimi të plazheve, pa patur në kontratën e punës dhe një vrojtues plazhi.Ky është një detyrim ligjor për të dhënë ndihmën e parë dhe për të shpëtuar jetën e personaveqë kërkojnë ndihmë në det.Përparim Kamberaj, përgjegjësi i rojeve të plazhit, shprehet: “Është detyrim moral ndaj pushuesve në qytetin tonë. Trajnohemi si sportistët dhe mësojmë teknikat e ndihmës së parë mjekësore dhe transportimin deri në breg”.Bregdetit të Vlorës i duhen të paktën 200 vrojtues, ndaj duhen ende të rinj që të trajnohen dhe kualifikohen. Jo pak raste ka patur vitin e kaluar në bregdetin e Vlorës, ku mungesa e një vëzhguesi plazhi mund të kishte shpëtuar dhe jetë. Viti..

Lexone

Shënoi 16 gola me Laçin, Partizani dhe Kukësi duelojnë për Reginaldon

Duel në merkato mes Kukësit dhe Partizanit, objekti i dëshirave për të dy klubet që sezonin e ardhshëm synojnë të thyejnë hegjemoninë e Skënderbeut mban emrin e Reginaldo Faife, thjesht Reginaldo.Sezonin e kaluar shënoi 16 gola me Laçin, duke u kthyer në një pikë kyçe në suksesin e skuadrës kurbinase. E lanë pas në listën e golashënuesve vetëm Ali Sowe dhe Sindrit Guri, të dy vitin e ardhshëm nuk do të jenë në Shqipëri, Reginaldo, ndoshta.Kukësi dhe Partizani e kërkojnë, aftësitë e tij në fushë i kanë bindur se është lojtari i duhur për një skuadër që kërkon titullin, dhe tani 27-vjeçari mund të përfitojë nga ky miniankand virtual për të rritur ndjeshëm vlerën e tij.Ajo e Reginaldos është një histori e veçantë. Kur erdhi dy vjet më parë te Luftëtari, ishte një emër krejtësisht i panjohur, kontratë njëvjeçare dhe një pagë prej 1.100 dollarësh në muaj, deri diku modeste për një futbollist.Në vitin e parë në Superiore realizoi 8 gola dhe dha 4 asiste, por spikati me aftësitë e tij..

Lexone

Pitbulli i kafshon të birin tek Pazari i Ri, flet i ati: Të dalim me armë për fëmijët, i zoti i kafshës kishte hallin e qenit

Një fëmijë 8 vjeç është kafshuar nga një qen i racës “Pitbull”, duke marrë plagë në këmbë.Djali ishte duke luajtur në sheshin e Pazarit të Ri bashkë me fëmijë të tjerë, kur është sulmuar nga qeni i egërsuar pa maske mbrojtese .Babai i djalit Marius Spahia rrefen per News 24 se fëmija i tij është tramatizuar.“Ishim tek Pazari i Ri duke luajtur, padashje djali i afrohet qenit, i cili ia kthen me një egërsi të madhe. Qeni ishte i lidhur por nuk kishte maskë mbrojtëse. Djali im bërtiste, policia nuk ishte fare, e çuam direkt në Spital Ushtarak. Djali ka bërë disa vaksina dhe pret të bëjë dhe vaksina të tjera të kushtueshme. Qentë duhet të kenë maskat e veta,” tha i ati.I zoti i qenit jo vetëm nuk ka kërkuar falje sipas babait , as nuk ka dhënë ndihmë, por ka qëndruar indiferent.“Falje nuk kërkoi, as nuk u indinjua të vinte. Si duket pronarët kanë vetë probleme, as nuk e pa se çfarë kishte fëmija im”.Vete 8 vjecari e kujton i friksuar momentin kur u sulmua papritur nga qeni.“P..

Lexone

Kukësi zyrtarizon afrimin e portierit Faton Maloku nga Ferronikeli

Klubi i Kukësit ka bërë godtjen e parë në merkato duke afruar në skuadër portierin kosovar Faton Maloku.Zyrtarizimi i gardianit të ri të klubit verilindorë është bërë këtë të martë në zyrat e klubit ku ka qenë i shoqëruar dhe nga drejtori Nderim Nexhipi.Maloku vjen tek Kukësi nga skudra e Ferronikelit dhe është një afrim i rëndësishëm për nën kampionët e shqipërisë në prag të sfidave të Kupave të Europës.26-vjeçari do të rivalizojë në katërkëndëshin e Kukësit me portierin Stivi Frashëri që ka qenë një titullar absolut në formacionin e Peter Pakult në sfida e fundit të Kategorisë Superiore.Verilindorët do të kërkojnë që të arrijnë sa më shumë rezultate pozitive në Kupat e Europës ku marrin pjesë në kompeticionin e “Europa League”.

Lexone

Çështja “Xhafaj”, Balla ironizon Bashën: Ku është zhdukur babalekryetari i Partisë Babalokratike

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla nëpërmjet një postim në rrjetin social Facebook deklaron se kryedemokrati, Lulzm Basha po keqpërdor të rinjtë e FRPD.Këta të fundit prej ditësh kanë protestuar para ministrisë së Brendshme ku kërkojnë dorëheqjen e ministrit Fatmir Xhafaj.Sipas Ballës Basha është zhdukur se e di të vërtetën e Babales dhe e vërteta e përgjimit do të dalë brenda pak ditësh.Postimi i plotë i Taulant Ballës:“Ku është zhdukur babalekryetari e Partisë Babalokratike?Pse i keqpërdori dje të rinjtë e FRPD Lulzim Basha pa ju treguar të vërtetën për Babalen dhe babalepërgjimin?Sepse Lulzimi e di të vërtetën.Edhe pak ditë dhe shqiptarët do të dëgjojnë të vërtetën babalepërgjimit”,– shkruan Balla.

Lexone

FOTOT: “Babalet” e Kuvendit

Deputetët e PD-së, për të tretën javë me radhë, janë kthyer në zaptues të foltores së Kuvendit.Ata kërkojnë të flasin sa të duan, duke shkelur rregulloren.Dhe duke qenë se Gramoz Ruçi nuk i ka lejuar, ata flasin për ndjekësit e tyre në Facebook.Fakt është se prej tre javësh ata nuk iu shërbejnë më interesave të qytetarëve për të diskutuar në Kuvend për ligjet dhe investimet, por axhendës së tyre për të bllokuar Kuvendin dhe negociatat.Në fillim përdorën “Babalen”, ndërsa tani janë kthyer vetë në “Babale” të Kuvendit, pasi jo vetëm që bllokojnë seancën e të enjteve, por nuk po lejojnë funksionimin edhe të Komisioneve Parlamentare.(TemA)

Lexone

Jozefina Topalli padit Kuvendin, kërkon pagat e bojkotit në 2014 dhe 2017 kur u rrah Strazimiri e u ngrit “çadra”…

Deputetë dhe ish-deputetë të opozitës dhe pse bojkotuan parlamentin me vullnetin e tyre në periudhat qershor 2014 Janar 2015 dhe shkurt 2017 qershor 2017 kërkojnë pagat e tyre në gjykatë.Ndër politikanët që kanë trokitur në Gjykatën Administrative janë ish-kryetarja e parlamentit Jozefina Topalli, ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani, ish-ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj e Kastriot Islami.Këta nuk janë të vetmit pasi të njëjtën padi për përfitimin e pagës dhe të drejtave që u lind nga statusi i deputetit kanë depozituar dhe Irma Kopliku, Arbiola Halimi, Roland Keta, Jorida Tabaku, Asllan Dogjani, Eleni Qirici, Albina Deda, Mimoza Hajdarmataj, Bedri Hoxha.Më herët dëmshpërblim page në gjyq ka fituar kreu i grupit aktual të PD, deputeti Edmond Spaho, ku gjyqtari Emiljano Ruli me vendimin e datës 20.09.2017 i pranoi padinë.Sipas padive të siguruara nga RTv gjithçka lidhet me vendimin politik të opozitës për të bojkotuar parlamentin n..

Lexone

Emri i Maqedonisë, grekët paralajmërojnë protesta në Athinë më 6 qershor

Në më shumë qytete në Greqi janë paralajmëruar protesta për më 6 qershor, kundër bisedimeve për çështjen e emrit. Organizatorët e protestave janë të njejtët që organizuan protesta në Selanik dhe Athinë, por kësaj radhe nuk do të protestohen në këto dy qytete por në disa tjera, të cilat ende nuk janë bërë të ditura, shkruan Nezavisen.Organizatorët e protestave thonë se duan të rikujtojnë qeverinë që populli grek është kundër çdo lëshimi për emrin e Maqedonisë, dhe kërkojnë që të respektohet dëshira e popullit.Siç njoftuan sot, tani më janë në kontakt me qeverisjen lokale të vendeve ku do të mbahen protesta dhe është kërkuar mbështetje nga ana e tyre.Ndërkaq, mijëra grekë në janë protestuan në Selanik dhe në shkurt në Athinë me mesazhin “Maqedonia është greke” duke kundërshtuar kështu negociatat për gjetjen e kompromisit për çështjen e emrit.

Lexone