Home / Tag Archives: kembimit

Tag Archives: kembimit

Sot euro shënon vlerën më të ulët në histori

Prej më shumë se dy muajsh, vlera e euros po bie me një shpejtësi drastike në kursin e këmbimit valuator. Tashmë, ajo ka shënuar një rekord të ri në tregun vendas.Një euro këmbehet sot me 124.7 lekë, duke qenë kështu në nivelet më të ulëta të sajat që prej vitit 2009.Prej fillimit të këtij viti, euro ka humbur 15 pikë, me një ritëm rënie të përshpejtuar në dy muajt e fundit.Faktori kryesor vijon të mbetet oferta e lartë për euro, sidomos ajo informale, që sipas ekspertëve po kanalizohet përmes ndërtimeve.Ekspertët e bankave pohojnë se ndikim ka dhe procesi i deeuroizimit, të nisur nga Banka e Shqipërisë, por që nuk është thelbësor.The post Sot euro shënon vlerën më të ulët në histori appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone