Home / Tag Archives: karrieren

Tag Archives: karrieren

Zvicra shkon në Botëror me 4 shqiptarë

Switzerland’s Xherdan Shaqiri, center, celebrates with Valon Behrami, right, and Granit Xhaka, left, after the first goal for Switzerland during a Worldcup qualification soccer match between Switzerland and Albania at the Swisspor Arena in Lucerne, Switzerland, Tuesday, September 11, 2012. (KEYSTONE/Walter Bieri)Zvicra ka bërë publike gjatë ditës së sotme listën me të cilët do të paraqitet në Botërorin e Rusisë.Nuk ka vend për shumë surpriza nga ana e trajnerit Petkoviç, që do të paraqitet me 4 shqiptarë në këtë turne. Behrami, Xhemaili, Shaqiri dhe Xhaka janë futbollistët e përzgjedhur nga ana e Zvicrës, që do të jenë pjesë e këtij Botërori.Tashmë Behrami mund të thuhet se është futur në “librin e historisë”, pasi Botërori i Rusisë është i katërti në karrierën e tij.Nga ana tjetër, për Xhemailin dhe Shaqiri ky është Botërori i tretë, ndërsa për Granit Xhakën bëhet fjalë për pjesëmarrjen e dytë radhazi në një eveniment të tillë, pasi atij të zhvilluar në Brazil.Portierë: Yann..

Lexone

Bledi Shkëmbi emërohet trajneri i ri i Teutës

Pas përfundimit të aventurës me ekipin e Lirisë, Bledi Shkëmbi ka zgjedhur të vazhdojë karrierën e tij në kampionatin shqiptar.Gjatë sezonit 2000-2001 dhe në vitin 2007, Shkëmbi luante për fanellën e Teutës, ndërsa në këtë moment ka marrë drejtimin e këtij ekipi.Zyrtarizimi është bërë publik disa minuta më parë nga ana e klubit te Teutes, që mbyll kështu “telenovelën” e kësaj figure të njohur për futbollin shqiptar.Tashmë interesi është i madh, nëse ish-kapiteni i Skënderbeut, do të tregojë të njëjtën nivel në stolin e durrsakëve, ashtu siç e ka treguar në fushën e lojës si futbollist.

Lexone

Era Rusi: Babai i dhëndrit më gjuajti në ditën e dasmës

Era Rusi është një prej këngëtareve të afirmuara tashmë në tregun muzikore mbarëshqiptar, por edhe ajo rrëfen se ka patur peripeci në karrierën e saj.Një e tillë i është shfaqur kur vendosi që të merrte pjesë e të këndonte në një dasmë. Ajo e rrëfeu në Top Show Magazine“Më mori dikush në telefon dhe më ofroi që të këndoja në dasmën e djalit të tij. Që në takimin e parë vura re që ishte pak e çuditshme sepse pyesja dhëndrin, përgjigjej babai. I thashë: më falni zotëri, juve martoheni apo djali? Jo – më tha – e di unë”, tregon ajo.Por a foli me dhëndërin ndonjëherë?“Kush ja dëgjoi zërin djalit. Fola me babain”, shton Era duke qeshur.Më pas, këngëtarja tregon sikletin që kishte për një muaj e gjysmë, deri kur u bë dasma.“Babai i djalit më merrte çdo ditë në telefon. Kemi dasmë – më thoshte. Kemi – i thosha unë! Ditën e dasmës së tij më ngel makina në autostradë dhe i them që më ka ngelur makina. Mos e vrit mendjen – më tha – presim deri sa të vish ti. Babi i dhëndërit po më gj..

Lexone

Modelja e famshme sfidon hapur Kim Kardashian me format bombastike në setin e ‘nxehtë’ fotografik

Vetëm 23 vjeçe, por Demi Rose është duke shijuar një rritje në karrierën e saj çdo ditë e më shumë.Modelja britanike njihet për format bombastike, për të cilat e krahasojnë shumë me femrat Kardashian, e madje ka nga ata që shkojnë deri aty sa thonë se ajo ia ka kaluar edhe Kim Kardashian, e cila njihet për linjat e saj seksi.Së fundmi, Demi është parë në plazhet e Ibizas, teksa ishte duke modeluar për një set të ri fotografik. E veshur me një body të kuq që mezi i mbulonte gjoksin dhe të pasmet, Demi ka realizuar disa foto mjaft të nxehta, duke i lënë të gjithë të habitur me linjat e saj perfekte.The post Modelja e famshme sfidon hapur Kim Kardashian me format bombastike në setin e ‘nxehtë’ fotografik appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Çudia “Balotelli”, nga “ekzili” 4-vjeçar në kapiten i Italisë!

Mund të duket paradoksale për mënyrën sesi kanë rrjedhur ngjarjet, por nëse zbatohen me përpikëri rregullat, atëherë Mario Balotelli do të jetë kapiteni i ri i Kombëtares së Italisë.Në mungesë të Gigi Buffon dhe De Rossit, lideri i ri i kaltër mbetet Leonardo Bonucci, por meqë mbrojtësi i Milanit me siguri nuk do t’i luajë të plota takimet e programuara para Botërorit, shiriti do t’i kalojë SuperMarios.Tek Italia kapiteni i skuadrës zgjidhet në bazë të numrit të ndeshjeve (këtë praktikë ka ndjekur edhe Christian Panucci te kuqezinjtë) dhe hierarkisë, ndaj pas Bonuccit radha i vjen Balotellit.Roberto Mancini e riktheu në përfaqësuese, duke i rezveruar edhe një surprizë të këndshme, që do ta motivonte për të dhënë maksimumin dhe shmangur sjelljet e papërshtatshme, që e kanë penalizuar shumë në karrierën e tij.Pra, në një nga tri miqësoret e para të epokës “Mancini”, kundër Arabisë Saudite, Holandës dhe Francës, nuk do të jetë çudi nëse shohim Balotellin me statusin e kapitenit...

Lexone

Andres Iniesta prezantohet në Japoni te Vissel Kobe

Andres Iniesta tashmë zyrtarisht me një ekip të ri.“Gjeniu” i futbollit spanjoll i prezantua si blerja më e madhe e skuadrës japoneze Vissel Kobe, skuadër me të cilën do të mbajë veshur fanellën me numër tetë, sikurse te Barcelona, për tre vitet e ardhshme.“Është një ditë e veçantë për mua. Është një hap i rëndësishëm për karrierën time. Duhet t’u shpreh mirënjohjen time drejtuesve që besuan tek unë në këtë projekt. Po pres me padurim të nis punën me skuadrën. Japonia është një vend që dua shumë. Shpresoj që si unë dhe familja ime të përshtatemi sa më shpejt dhe të kuptojmë kulturën japoneze.”Pyetja e parë që iu bë mesfushorit spanjoll kishte të bënte me njohuritë e tij për futbollin japonez.“Kam shumë respekt për futbollin dhe lojtarët japonezë. Janë inteligjentë dhe me nivel të lartë teknik.”Por përse zgjodhi kampionatin japonez dhe jo atë kinez?“Pa fatin të kisha disa oferta, por projekti që me paraqiti skuadrën Vissel Kobe ishte shumë interesant. Edhe kultura japoneze m..

Lexone

“RIP Ozil” – Ylli i Arsenal tallet nga interneti pasi Emery zbulon planet taktike

Arsenal ka konfirmuar zyrtarisht emërimin e trajnerit spanjoll Unai Emery dhe ai ditën e mërkurë ka dhënë edhe konferencën e parë për shtyp.Gjatë prezantimit me shtypin, spanjolli ka diskutuar për filozofinë dhe vizionin që ka për ekipin.Emery tha se është një trajner shumë kërkues dhe kërkon lojtarë që luajnë me intensitet të lartë.“Në karrierën time kam qenë shumë kërkues ndaj vetes time si dhe ndaj lojtarëve dhe punëtorëve të klubit. Këtu lojtarët duan të luajnë me topin në zotërim. Ky personalitet më pëlqen dhe kur nuk e kemi topin dua që të luajmë me intensitet të madh dhe presion.Dy gjëra të rëndësishme janë mbajtja e topit dhe presioni kur nuk e ke.”Disa tifozë dhe ish-lojtarë si Martin Keown kanë kritikuar Mesut Ozil dhe pamundësinë e tij për të kryer punë defensive. Dhe pas fjalëve të Emery, interneti nuk nguroi të tallej me pikën e dobët të gjermanit.

Lexone

FOTOT/ Aktorja e njohur: Burri më tradhtoi me shoqen time të ngushtë, madje e la shtatzënë

Ahu Tugba, një prej emrave më të njohur të kinematografisë turke, ka dhënë një intervistë për gazetën “Posta”.Mes të tjerave, 62-vjeçarja ka folur dhe për jetën personale.E pyetur për martesat e saj, ajo tha se nuk mbante më mend sa herë ishte martuar, porn ë të gjitha rastet, aktorja tha se ishte tradhtuar nga burrat, ndaj ishte ndarë.Madje, e kishin tradhtuar dhe me shoqet e ngushta.“Ka nga ata që kanë lënë shtatzënë edhe shoqet e mia të ngushta”, tha ajo.E lindur në një familje të pasur të Stambollit, Tugba nisi karrierën e saj kinematografike në vitin 1974.Ajo ishte një prej seks-simboleve të Turqisë dhe është martuar 5 herë.(TemA)

Lexone

Galatasaray kampion i Turqisë, titulli i 7 për Fatih Terim

Fatih Terim njihet me epitetin Perandori, prej pasionit të jashtëzakonshëm për Napoleonin. Pavarësisht rënies së zakonshme në karrierën si trajner, edhe një herë turkut 64-vjeçar ishte e shpejt.I larguar nga federata turke nga posti i trajnerit të përfaqësueses pas zënkës në një lokal, Terim u kthye si triumfues, duke fituar për herë të shtatë në karrierë kampionatin turk me Galatasaray-n.Superliga e këtij sezoni ishte vërtetë e bukur, me luftën e vazhdueshme ndërmjet katër protagonisteve të mëdha: Galatasaray, Fenerbahçe, Besiktas dhe Istanbul Basaksehir. Të gjitha këto skuadra kishin shanse dhe ishin në garë për titullin deri në javën e fundit.Pasi mori kreun në fazën finale të sezonit dhe fitores 1-0 ndaj Goztepes me golin e francezit Bafatembi Gomis, Galatasaray u shpall kampion. Titulli numër 21 në histori për klubin nga Stambolli, i krijuar nga djali i Sami Frashërit, Ali Samiu në vitin 1905.Parandori Fatih Terim e udhëhoqi skuadrën drejt suksesit, pasi gjatë dhjetorit të..

Lexone

Kjo që ka thënë Xhesika Berberi për Oriola Marashin nuk ka për t’i pëlqyer fare modeles

Xhesika Berberi është një nga femrat më joshëse shqiptare e cila falë bukurisë së saj numëron shumë fansa. Së fundmi ajo ishte e ftuar në “Xing me Ermalin” ku foli shumë për karrierën e saj profesionale, por edhe për jetën private.Por Xhesika sigurisht që nuk mund t’u shpëtonte pyetjeve nga Facebook-u ku një prej tyre e pyeste se cila është më e bukur Adrola Dushi apo Oriola Marashi.Xhesika nuk e përmendi fare Oriolën duke u përgjigjur direkt: “Ça pyetje, Adrola Dushi”.Ne nuk i vëmë aspak faj, pasi Adrola është mikesha e saj më e mirë dhe normalisht që pritej kjo përgjigjie.The post Kjo që ka thënë Xhesika Berberi për Oriola Marashin nuk ka për t’i pëlqyer fare modeles appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone