Home / Tag Archives: kaliforni

Tag Archives: kaliforni

VIDEO/ Momenti shokues: Polici përplas me makinë motoçiklistin, për t’i vënë… prangat

Ky është momenti tronditës kur një oficer policie në Kaliforni përplas qëllimit me makinën e tij një motoçiklist për ta arrestuar.Në pamjet filmike do të shikoni se si polici gjatë ndjekjes e sipër përplas me makinë dhe më pas arreston motoçiklistin.Por fill pas kësaj në vendngjarje shkojnë motoçiklistët e tjerë të cilët po merrnin pjesë në “Elite Bikerz Fall Ride Brother”.Ata filmojnë policin dhe i thonë se “t’ i e shtyve atë”, dhe tentojnë që të marrin motorin e shokut të tyre, por nuk ja dalin. (TemA)

Lexone

Shkencëtarët: Jetoni jetën në këtë planet, sepse s’ka jetë pas vdekjes

Një shkencëtar ka folur së fundmi për jetën e përtejme, duke thënë se duhet të vazhdojmë jetën tonë në këtë planet, pasi ajo mbyllet këtu.Sean Carroll, kozmolog dhe profesor i fizikës në Institutin e Teknologjisë në Kaliforni, tha se ligjet e fizikës që rendojnë në jetën e përditshme kuptohen plotësisht.Ai shpjegoi se për të qenë një jetë e përtejme, vetëdija do të duhej të ishte plotësisht e ndarë nga trupi ynë fizik, shkruan TCH.Por në vend të një shpirti të përhershëm, vetëdija duket se përbëhet nga një seri atomesh dhe elektronesh.“Pretendimet se një formë e vetëdijes vazhdon pasi trupat tanë të vdesin dhe të kalojnë në atome përbërëse të tyre përballen me një pengesë të madhe dhe të pakapërcyeshme, dhe nuk ka asnjë mënyrë brenda atyre ligjeve për të lejuar që informacioni i ruajtur në trurin tonë të vazhdojë pasi të vdesim”, shtoi Dr Carroll.

Lexone

VIDEO: Prisni mysafirë? Kur ariu të troket në… shtëpi

Si do të reagonit nëse do të shkonit në shtëpi dhe aty do të gjenit një ari të madh?! Kjo gjë ka ndodhur në një shtëpi në Kaliforni të SHBA-së.Ariu është filmuar brenda shtëpisë teksa po kërkonte për ushqim. Ndërkohë familjarët e shihnin jashtë nga xhami i dritares pasi ishin të frikësuar nga prania e ariut.Raportohet se kafsha “llupëse” nuk shkaktoi ndonjë rrëmujë të madhe, përvecse thyerjes së disa gotave.

Lexone

VIDEO: Sërfisti i çmendur thyer rekordin botëror, bën sërf në një dallgë 24 metra të lartë

Ky është momenti i pabesueshëm kur një i ri thyen rekordin botëror duke sërf në një dallgë të lartë 24.3 metra.Serfisti Rodrigo Koxa realizoi numrin e tij më 8 nëntor 2017 në Nazaré në Portugali.Por vetëm këtë të shtunë u konfirmua autenticiteti i videos nga Big Wave Aëards në Kaliforni dhe i dha atij rekordin botëror.Koxa, i cili rrezikoi jetën e tij pasi bëri sërf në një dallgë 24.3 metra të lartë tha se fitimi i çmimit ishte “dita më e bukur e jetës sime”. (TemA)

Lexone

ZJARRET NE KALIFORNI TEKNOLOGJI E LARTE USHTARAKE PER SHUARJEN NGA AJRI LAJM

7NEWS – kanal informativ Shqiptar – Tring TV https://www.7news.tring.tv https://www.facebook.com/Tringnews7 https://www.youtube.com/TringNews7 Kanali informativ i Platformes Shqiptare Televizive dixhitale Tring TV. Lajmet më të fundit vijnë tek ju në kohë rekord, nga gazetarët tanë në terren 24 orë gjatë 7 ditëve të javës.

Lexone