Home / Tag Archives: izraelit

Tag Archives: izraelit

Papa bën thirrje për “pajtim në Tokën e Shenjtë”

Papa Françesku thotë se “dialogu dhe pajtimi” janë të nevojshme në Tokën e Shenjtë dhe gjithë Lindjen e Mesme.Ai u tha besimtarëve sot në Sheshin Shën Pjetri se “shpirtërisht” është bashkuar me lutjet që janë mbajtur të shtunën në Jerusalem, vend i cili, sipas tij, është i shenjtë për hebrenjtë, të krishterët dhe myslimanët.Gjatë meshës së të dielës, Papa foli për situatën në Gaza dhe u lut që atje të arrihet paqja.Autoritetet palestineze kanë thënë se më shumë se 110 palestinezë janë vrarë gjatë përleshjeve në mes të kufirit të Rripit të Gazës dhe Izraelit që prej muajit mars.Protesta vdekjeprurëse në kufiri Gaza-Izrael pati edhe në ditën kur Shtetet e Bashkuara hapën amabasadën e tyre në Jerusalem.(rel)

Lexone

VIDEO: “Pulën” e Eurovision e zë “syri i keq” pas fitores, rrëzohet nga shkallët

Fituesen e Eurovision 2018 Netta Barzi mesa duket e ka zënë syri i keq pas fitores.Kjo pasi menjëherë pas përfundimit të përformancës si kënga fituese ajo është rrëzuar nga shkallët duke marrë përpara vetes gjithë stafin i cili e shoqëronte.Ndërkohë pas kësaj shfaqje të sikletshme Netta Barzi ka dhënë intervistat për fitoren e saj duke vazhduar sikur të mos kishte ndodhur gjë.Netta përfaqësoi shtetin e Izraelit dhe arri të ftojë Edicionin e 63-të të Festivalit të Këngës “Eurovision” falë pikëve që i dha publiku. (TemA)

Lexone

Eurovision, kompanitë e basteve: Fiton Eleni Foureira

Në pritje të finales së Eurovision, nuk kishte sesi të mungonin diskutimet për favoritet e këtij viti. Ekspertët britanikë kanë krijuar një listë me koeficientet e secilit shtet pjesëmarrës.Kandidatja më e mundshme për të triumfuar sot në Portugali sipas këtyre eksperteve është Eleni Foureira, e cila përfaqëson Qipron.E dyta në listë renditet Netta Barzilai e Izraelit me këngën super ritmike: Toy Boy, të evidentuar që në fillim si një prej favoriteve të qarta të konkurrimit.Këngëtari Eugent Bushpepa renditet në vendin e 25-të, i pasuar vetëm nga Serbia. Këtë mbrëmje, ai do të ngjitet në skenën e Eurovizionit i 12-ti, pas Gjermanisë.1 of 312 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Izraeli akuzon Iranin për sulme me raketa

Ushtria e Izraelit tha se forcat iraniane kanë hedhur raketa në pozicionet e saj në Lartësitë e pushtuara Golan. Ajo tha se rreth 20 raketa janë hedhur nga Garda Revolucionare e Iranit, mëngjesin e sotëm dhe se disa prej tyre janë parandaluar.Ditë më parë, Izraeli ka thënë se ka vënë re aktivitete të parregullta të forcave iraniane në rajon.Izraeli i ka vënë trupat në Lartësitë Golan në gatishmëri të lartë dhe ka kërkuar nga civilët të gjejnë strehim.Forca e Mbrojtjes e Izraelit deklaroi se ka qëlluar dhjetëra objekte iraniane me sulme ajrore.Agjencia siriane e lajmeve Sana tha se raketat izraelite janë rrëzuar në jug të Homsit, por shtoi se një depo e armëve dhe një instalim radari janë goditur.10 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ronaldo merr një ftesë të pazakonshme nga një parti turke

Ronaldo merr një ftesë të pazakonshme nga një parti turke

Kjo ka bërë që të inkurajojë një parti politike turke që ta ftojë në një aktivitet që do të mbahet në Yenikapi të Stambollit. Në fakt, presidenti i partisë turke “Saadet Partisi” e ka ftuar portugezin në protestën e 30 korrikut, ku do të protestohet kundër vendimit të shtetit izraelit …

Lexone