Home / Tag Archives: italianet

Tag Archives: italianet

Franca fiton 3-1 miqësoren ndaj Italisë

Franca ka fituar 3-1 miqësoren ndaj Italisë, duke treguar një formë shumë të mirë në prag të Botërorit “Rusi 2018”Umtiti, Griezmann dhe Dembele ishin autorët e golave për “Gjelat”, ndërsa golin e vetëm për italianët e shënoi kapiteni Leonardo Bonucci.Në fillim të ndeshjes, himni italian u vërshëllye nga disa tifozë francezë.Franca është në grupin C të Botërorit, së bashku me Australinë, Perunë dhe Danimarkën.1 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Makinat rikthehen në Europë, ka optimizëm te Ferrari

Formula One F1 – Japanese Grand Prix 2017 – Suzuka Circuit, Japan – October 7, 2017. Ferrari’s Sebastian Vettel of Germany speaks to media after qualifying. REUTERS/Toru Hanai Më në fund, Formula 1 do të kthehet në Europë, ku gara e Montmelos në Spanjë do të jetë e para sezonale në kontinentin e vjetër. Te skuderia Ferrari mbizotëron optimizmi, sepse pas 4 garave të para, ‘kukëkuqja’ kryeson renditjen për makina, ndërsa piloti kryesor, Sebastian Vettel është vetëm 4 pikë pas kampionit në fuqi, Lewis Hamilton.Dy fitoret në garat e Australisë dhe Bahreinit, por edhe paraqitjet në Kinë e Azerbajxhan kanë treguar se Ferrari i këtij sezoni është ndërtuar në baza të mira dhe ata premtojnë për një kampionat të mirë. Një paraqitje e mirë edhe në Spanjë, pista e testeve dimërorë, do të tregonte më shumë besim për italianët. Pas garës në Baku është folur për një keqardhje të pikëve të lëna në dy garat e fundit, por për Vettel këto janë pjesë të sezonit.“Ka ende shumë gara dhe është e kotë që..

Lexone

Panuçi merr zëvendës të ri, lajmin na e thonë italianët

Kristian Panuçi tani e tutje do të ketë një ndihmës të ri. Në mungesë të informacionit zyrtar, mësojmë nga Sky Sport në Itali se ish-futbollisti i Romës Marko Kaseti do të nisë punë si zëvendësi i Kristian Panuçit në stolin e Shqipërisë.Bëhet fjalë për dy miq të vjetër, sepse Panuçi e Kaseti kanë luajtur së bashku te Roma, aty ku Kaseti ka dalë tre herë nënkampion në fund të dekadës së shkuar (ka luajtur në periudhën 2006/2012).Ish-mbrojtësi, i cili e mbylli karrierën te Komo para dy vitesh, do të nisë punë që këtë muaj, me miqësoret e kombëtares kuqezi. Ndërkaq, zëvendësi aktual i Panuçit, Paolo Rodolfi, do të kalojë në rolin e vëzhguesit të lojtarëve.

Lexone

Të gjitha rastet: Ja si Real Madrid është ndihmuar nga arbitrat, vetëm këtë sezon

Real Madrid është akuzuar se është favorizuar ndjeshëm nga arbitrat. Përveç rasteve të viteve të kaluara, edhe këtë sezon, gjysëmfinalja ndaj Bajern prodhoi shumë raste për moviole.Gjithashtu edhe takimi i fazës së kaluar “pushtoi” faqet e gazetave.Ne po iu sjellim ndërmend të gjitha rastet kur Reali ia ka hedh paq pa u ndëshkuar nga arbitrat në rrugëtimin e tij në Ligën e Kampionëve këtë sezon.Borusia Dortmund-Real Madrid 1-3Top me dorë nga madrilenët në zonë dhe nuk kemi penallit. Serxhio Ramos prek topin me dorë pas largimit të Navas por arbitri nuk akordon 11-metërsh.Real Madrid-Totenham 1-1Kasemirio rrëzon në zonë Lorenten por arbitri “mbyll sytë”Real Madrid-PSG 3-1Penallti shumë e dyshimtë në favor të Kros kur Real po humbiste 0-1.Juventus-Real Madrid 0-3Kasemirio prek topin me dorë në zonë. Italianët protestojnë por përsëri nuk kemi gjë. Duhet theksuar se distanca e kontaktit ishte e afërtKuadrado pengohet ne zone nga Karvajal, por arbitri vijon lojen.Rea..

Lexone