Home / Tag Archives: investuar

Tag Archives: investuar

Bankierët vendosin kufirin: Ja kur ju mund të konsideroheni të pasur

Bankierët kanë vendosur kufirin e pasurisë.Sipas Bloomberg, bankierët kanë thënë se nëse nuk ke të paktën 25 milionë dollarë për të investuar, nuk mund të quhesh dot i pasur. Me 25 milionë $ mund të flesh i qetë edhe nëse bursa ka luhatje të papritura.Por, edhe pasuria ka nivelet e veta. Nëse kërkon të quhesh i pasur i klasit të parë, atëherë duhet të kesh gati për investime plot 200 milionë dollarë.Në vitin 1994, 3 milionë dollarë ishin të mjaftueshme për të qenë “super i pasur”, por në vitin 2018 kjo shifër është rritur shumë.Sipas “Forbes”, Bill Gates është personi më i pasur në Amerikë. Themeluesi i Microsoft-it ka një pasuri prej 89 miliardë dollarësh.The post Bankierët vendosin kufirin: Ja kur ju mund të konsideroheni të pasur appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Divjaka pa rrugë, por me kullë

Aksi rrugor që lidh Divjakën me autostradën është një ndër rrugët më të ngarkuara në vjeshtë dhe pranverë.Prodhimet e zonës transportohen drejt të gjithë Shqipërisë nga ky aks, i cili edhe pse me një gjatësi prej rreth vetëm 16 kilometrash prej vitesh ka mbetur në harresë.Banorët e fshatit Çerme ku shtrihet edhe pjesa më e madhe e rrugës thonë se gropat edhe kur mbushen hapen sërish brenda pak ditësh.Në zonën e Divjakës, Qeveria ka investuar në parkun e Divjakës, një pasarelë dërrase dhe po ngrihet një kullë 30 metër e lartë me vlerë mbi 1.3 milionë euro.Banorë e fermerë thonë se këto para do të ishte më mirë t’u i investoheshin në rrugë pasi vetëm infrastruktura u sjell shitjen e produkteve bujqësore dhe zhvillimin.7 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Ozil nuk e meriton fanellën e Arsenalit”

Arsenali eliminohet nga Europa League, sezoni mbyllet me dështim, Arsen Venger largohet me kokën ulur, ndryshe nga sa shpresonte dhe meritonte një trajner i madh, që ka fituar dhe mbi të gjitha e ka bërë Arsenalin një ndër klubet më të pasur në planet, me menaxhimin perfekt të të ardhurave.Në Angli Venger nuk është se ka shumë simpatizantë mes tifozëve të Arsenalit, por një legjendë e Arsenalit, ish-mbrojtësi Martin Lion, e ka gjithë inatin me dikë tjetër, gjermanin Mesut Ozil, i padukshëm në Madrid dhe i përlotur pas eliminimit.“Arsen Venger ka investuar shumë para të ky lojtar dhe nuk shoh asnjë arsye për ta justifikuar këtë. Ozil në Madrid nuk e meritonte të mbante mbi shpinë fanellën e Arsenalit.“Ai është kampion bote, është normale që të presim shumë prej tij. Nuk më mallëngjyer dot me lotët e tij të krokodilit. Ndoshta edhe Arsen Venger duhet të flasë hapur dhe të thotë kush dha gjithçka për të, sepse Ozil nuk m’u duk se dha ndonjë gjë”, komentoi Kioun, i cili ka luajtur mb..

Lexone

Demiraj tregon sa është e rrezikuar Kosova nga Serbia

Demiraj tregon sa është e rrezikuar Kosova nga Serbia (Video)

Demiraj ka thënë se kjo nuk mund të ndodh, pasi janë investuar miliona dollarë nga miqtë ndërkombëtarë. Tutje Demiraj ka thënë se Ushtria e Kosovës është dashur të krijohet pesë ose gjashtë vite më parë. “Kosova tashmë si shtet me të gjitha njohjet e saj duhet të ketë ushtrinë e …

Lexone