Home / Tag Archives: interviste

Tag Archives: interviste

Politikani grek: S’duhet të lejojmë krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’, gjyshja ime arvanitase ishte më greke se grekët…

Gjatë një interviste për televizionin grek ‘Skai’ politikani grek Theodoros Pangalos ka debatuar me ish kryeministrin grek Antonis Samaras duke thënë se shteti helen nuk duhet të lejojë krijimin e një Shqipërie të Madhe dhe një Bullgarie të Madhe në kufijtë e Greqisë.Ai tha se emri i Maqedonisë duhet të ketë vetëm përcaktim gjeografik.“Janë gafa të gjitha lëvizjet, ashtu si gafat që bëjnë sa pretendojnë këtu se janë pasardhës të Grekeve të Lashtë.Aleksandri i Madh nuk ishte Nenë Tereza e Shqiptareve, ishte një gjeneral që vriste e priste për të sunduar.Emri i ri i Maqedonisë të këtë vetëm përcaktim gjeografik, Maqedonia e Epërme ose Maqedonia Veriore”- ka thënë ish zëvendës kryeministri i Greqisë.Pangalos ka theksuar se zgjidhja e çështjes së emrit është e domosdoshme, për të parandaluar krijimin e Shqipërisë se Madhe apo Bullgarisë së Madhe në kufijtë e Greqisë.Se fundi Pangalos i është referuar edhe gjyshes së tij arvanitase shqipfolese që sipas tij është “më shumë greke ..

Lexone

Lionel Messi flet hapur: Do të ishte bukur sikur Neymar të kthehej, me Roma-n kemi fjetur gjumë

“Mundo Deportivo” ka arritur të bindë Leo Messi-n që të japë një intervistë të rrallë.“Pleshti” ka folur për gjithçka dhe, në disa raste, në mënyrë direkte.Eliminimi me Roma-n ka qenë njolla e sezonit të kaluar:“Nuk ka asnjë shpjegim. Jemi ndier të sigurt më shumë se duhet, kemi fjetur gjumë, e kemi filluar ndeshjen duke pësuar gol pas një pasimi të gjatë dhe nuk kemi arritur të reagojmë. Mbetet zemërimi për mënyrën si jemi eliminuar, por ndeshja e Roma-s kundër Liverpool ka treguar se nuk ka qenë një rastësi”, ka thënë Leo.Leo ka folur edhe për Zidane dhe Ronaldo:“Nuk e di pse Ronaldo i ka thënë ato gjëra mbi të ardhmen e tij në atë moment, ndoshta ka patur arsyet e tij. E njëjta gjë vlen edhe për Zidane: nuk e di se çfarë ka ndodhur, askush nuk e priste lamtumirën e tij, por nuk mund t’i thuhet asgjë, është larguar në mënyrën më të mirë të mundshëm, si fitues”.Për Neymar dhe Griezmann:“Sikur Neymar të kthehej, do të ishte shumë bukur. Por më duket shumë e vështirë. Në..

Lexone

Zbulohet sekreti i udhëtimit të Fevzos në Indi. Dalai Lama i ka kërkuar ikjen në Top Channel

Më në fund Antena zbulon qëllimin e misionit të mistershëm të Fevzos në Indi.Opinioni publik u trondit kur mësoi se taksisti që e kishte pritur me një parrullë “Mirësevjen zoti Fevzo”, gjë që nuk ndodh kurrë në aeroporte.Pas aeroportit, disa murgjër tibetianë e kanë marrë Fevzon në veturë, i kanë lidhur sytë dhe i kanë thënë tani duhet të aktivizosh energjit hyjnore dhe të jesh gati për takimin e madh.Fevzo sapo ka mbyllur sytë, i është shfaqur para imazhi i Dalai Lama-s.-Hë, çfarë po ndodh, e pyetën murgjërit?-Mu shfaq Dalai Lama, iu tha Fevzo.-Në rregull. Tani je gati për takimin e madh, i thanë ata.Dhe pas disa ore, udhëtimi vazhdoi në thellësi të Himalajeve, ku e priste Dalai Lama.Pasi ju ul në gjunjë, Fevzo përkuli kokën, i puthi dorën dhe ndjeu dorën e tij sipër kokës në një distancë disa milimetra, e cila i përçonte energji.-Më thuaj, i tha Fevzo, cila është e ardhmja ime?-Top Channel bir, i tha Dalai Lama.Aty të pret një e ardhme e re.Ke nevojë të ridime..

Lexone

Atentati i supozuar, gjykim i shkurtuar për Doshin, Frrokun dhe Bamin

Pasi bëri “maratonën” e organeve ligjzbatuese, duke kaluar fillimisht në Gjykatën e Lartë, e më pas në atë Kushtetuese dhe tek Krimet e Rënda, dosja e atentatit të supozuar ndaj deputetit të Shkodrës, Tom Doshi, është rikthyer sërish në Gjykatën e Tiranës.Pikërisht kjo gjykatë ka rinisur hetimin për çështjen Doshi dhe ka pranuar gjykimin e shkurtuar për deputetin, por edhe për Mark Frrokun dhe të dyshuarin si vrasës me pagesë, Durim Bami.Frroku dhe Bami akuzohen për kallëzim të rremë në bashkëpunim.Ndërkohë disa ditë më parë gjyqtarja e çështjes kishte kërkuar marrjen me forcë të Tom Doshit dhe të Mark Frrokut, në rast se ata refuzojnë se të paraqiten në gjykatë.Prokuroria ka dyshime se të pandehurit kanë krijuar prova të rrema, me synim nisjen e një hetimi penal ndaj kryetarit të Kuvendit, asokohe Ilir Meta, i cili akuzohej se kishte porositur eliminimi fizik të Tom Doshit dhe ish-deputetit të PD, Mhill Fufi.Deputeti Doshi publikoi përmes mediave një intervistë të kryer nga ..

Lexone

Pasi u bë bashkëshortja e Kryeministrit, Linda Rama ka hequr dorë nga këto gjëra

Plot 4 vjet pa dalë në një intervistë televizive, Linda Rama nuk mund ta refuzonte ftesën për të qenë përballë gazetarëve të vegjël të Piter Panit. Por nuk e pati edhe ajo të thjeshtë të shuante kureshtjen e tyre për profilin e saj “të fshehtë” në publik.Zgjedhja për të qëndruar në hije pa ndikuar dhe pa rënë në sy si bashkëshortja e Kryeministrit është, sipas Lindës, për shkak të profesionit të saj. Ajo nuk ka një profesion që duhet të bjerë në sy të të gjithëve, kështu që preferon të ruajë këtë profil ndaj publikut duke ia lënë të gjithë peshën e këtij të fundit bashkëshortit të saj.Megjithatë, edhe pse bën një punë krejt tjetër nga ajo e bashkëshortit, Lindës i është dashur të heqë dorë nga disa gjëra që nga koha kur u martua me Edi Ramën.Kështu, pasi fëmijët e pyetën nëse ka hequr dorë nga disa gjëra pasi u bë bashkëshortja e Kryeministrit, Linda tha se ajo nga e cila nuk ka hequr dorë është profesioni i saj: “Unë e dua profesionin tim dhe nuk kam hequr dorë, por kam hequr do..

Lexone

Blendi Klosi, intervistë për ERTV për turizmin

I ftuar në studion e e ERTV, ministri i Turizmit Blendi Klosi, ka zbuluar destinacionet potenciale të këtij sezoni që do të tërheqin me qindra e mijëra turistë dhe ku ekziston mundësia për ngritjen e resorteve turistike.Sipas Klosit, veeriu i Shqipoërisë ka mundësi ideale për zhvillimin e resorteve turistike, plazhi i Adriatikut, Velipojë, Shëngjin, që janë të paprekura e që me hapësirat e tyre ofrohen si destinacione të zhvillimit të rezorteve me kapacitete të mëdha.“E kemi ndarë mundësinë e zhvillimit të turizmit në 4 pole.Së pari, Adriatiku nga Karaburuni në grykëderdhjen e Bunës ku mund të zhvillohet turizmi familjar. Zonë unikale me kaq shumë plazhe me rërë që mund të transformohen në rezorte familjare.Poli i dytë është Jugu, ku politika jonë e turizmit në Rivierë duhet të kombinohet me politikat tona të agroturizmit.Në pellgun Berat, Gjirokastër, Përmet, Sarandë, Vlorë, mund të zhvillohen edhe aktivitete agropërpunuese. Poli i tretë unik që duhet të reklamohet janë alpe..

Lexone

E reja humb virgjërinë me 64-vjeçarin: Ai ishte …

“Ishte e mrekullueshme”. Kështu e ka përshkuar natën e saj të parë me një mashkull, një 22-vjeçare. Vajza, e cila do të identifikohet me pseudonimin “Molly”, ka kryer marrëdhënie seksuale me një mashkull 42 vite më të madh se vetja e saj. “Molly ” dhe Tom u takuan në një treg të Pensilvanisë ku ata punojnë.Në një intervistë për Metro US, “Molly”, ka thënë se Tomi ka qenë një mashkull i jashtëzakonshëm në krevat dhe nuk ka pasur aspak problem moshën e tij.“Ai ishte i vetmi, kështu që unë nuk mund të krahasoj me askënd tjetër. Ai ka qenë i durueshëm me mua në dhomën e gjumit. Ishte e mrekullueshme, ne jemi argëtuar shumë”.“Molly” ka treguar gjithashtu dhe detaje sesi ka nisur marrëdhënia e tyre. “Puthja jonë e parë ka qenë në 31 Tetor të vitit 2016.Ne aktualisht jetojmë së bashku. Kemi shumë gjëra të përbashkëta dhe ndihemi shumë mirë me njërit- tjetrin, edhe pse kemi diferencë moshe”, ka thënë “Molly”.The post E reja humb virgjërinë me 64-vjeçarin: Ai ishte … appeared first on..

Lexone

Merkel shpalos idetë e saj për reformimin e eurozonës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel detajoi sot për herë të parë përgjigjen e saj ndaj Emmanuel Macron mbi reformimin e eurozonës, duke pranuar një buxhet investimesh dhe duke mbështetur krijimin e një Fondi Monetar Europian.“Ne kemi nevojë për më shumë konvergjencë ekonomike mes shteteve anëtare brenda eurozonës”, deklaroi kancelarja gjermane në një intervistë të publikuar nga e përditshmja “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.“Për këtë arsye ne kemi propozuar një buxhet investimesh për eurozonën në kontratën e koalicionit të qeverisë së re gjermane mes konservatorëve dhe socialdemokratëve. Dhe jam pro kësaj”, shtoi Angela Merkel.Kancelarja për sa i përket shumës foli për një shifër të limituar në dy shifra në miliardë euro, ose disa dhjetëra miliardë euro.Megjithatë këto deklarata mbeten ende largë dëshirave të presidentit francez, i cili ka propozuar një buxhet të zonës euro.

Lexone

Fenomeni zgjedh 11-shen më të mirë, por injoron CR7-ën

Në një intervistë për të përditshmen spanjolle ElMundo Deportivo, Luiz Nazario De Lima Ronaldo ose më saktë Ronaldo fenomeni ka zgjedhur 11-shen më të mirë të të gjithë kohërave. Ndër emrat e përzgjedhur nga ish sulmuesi i Interit nuk ka vend për asnjë ish shok skuadre tek Interi por as Cristiano Ronaldon e Neymar Jr.Përveç tij janë edhe 3 brazilianë të tjerë në 11-shen ideale të fenomenit Ronaldo. Në portë është Buffon, ndërsa mbrojtja përbëhet nga Cafu në të djathtë, Cannavaro e Maldini në qëndër dhe Roberto Carlos në të majtë. Mesfusha nis me Pirlon përpara mbrojtjes, Messi në të djathtë Maradona e Zidane më të avancuar dhe Pele në të majtë, ndërsa në sulm është i vetëm ai pikërisht Ronaldo fenomeni. Skema e zgjedhur nga ish sulmuesi i Brazilit është 4-1-4-1.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Regjisori i Hollywood Brian De Palma shkruan ‘film horror’ për Weinstein

Regjisori i Hollywood, Brian De Palma thotë se po shkruan një skenar “filmi horror” bazuar në skandalin e Harvey Weinstein.De Palma, producenti i filmit horror “Carrie” dhe filmin “Scarface” në vitet ’70 dhe ’80, është duke e ndjekur shumë afër atë.Weinstein është akuzuar për përdhunim dhe akuza të tjera të abuzimit seksual pas dorëzimit në policinë e Nju Jork javën e kaluar. Ai u dorëzua në polici javën e kaluar por producenti i Hollieood por doli në lirim me kusht.Avokati i tij ka thënë se Weinstein i mohon akuzat kundër tij.“Njoh shumë njerëz të përfshirë,”-tha 77-vjeçari De Palma, në një intervistë me AFP në Paris, duke shtuar: “Kam dëgjuar histori gjatë viteve.”Ai tha se regjizorët duhet të “marrin besimin e aktorëve dhe dashurinë e tyre” dhe se “për të shkelur atë në çdo nivel për mua është gjëja më e keqe që mund të bëni, vetëm për shkak të epshit tuaj”.Holliwoodi është tronditur nga akuzat ndaj Weinstein, me një numër të madh të grave që akuzojnë atë për të thënë se..

Lexone