Home / Tag Archives: informacione

Tag Archives: informacione

FBI: Hakerat ruse kanë sulmuar mijëra kompjuterë në gjithë botën

FBI ka paralajmëruar të premten se hakerat rusë kanë sulmuar qindra e mijëra kompjuterë shtëpish dhe zyrash, nga të cilët kanë marrë informacione të ndryshme përreth globit.Autoritetet në SHBA u kanë kërkuar pronarëve të firmave të ndryshme që të ristartojnë kompjuterët dhe të marrin përditësimet e reja për të qenë të mbrojtur.Paralajmërimi është pasuar edhe nga një urdhër gjykate që i jepte dritën jeshile FBI-së që të sekuestronte një uebsajt që hakerat po planifikonin ta përdornin për të udhëzuar ruterat e lidhur me kompjuterë të ndryshëm përreth globit Pajisje të prekura nga këta hakera janë evidentuar në më tepër se 50 shtete, shkruan Reuters.26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Rama: Njerëz të lartë në PD, të lidhur me kokainën e kapur në Durrës. Do shohim diçka tronditëse…

Kryeministri Edi Rama tha se ka informacione që çojnë në dyshime të arsyeshme se zyrtarë të lartë të PD kanë lidhje me kokainën që u kap në Durrës.Edi Rama: Procesi tashmë ka hyrë në një fazë të re me arrestimin e personit që është identifikuar si koka e trafikut (Arbër Çekaj). Unë disponoj, kuptohet në rrugë operative, por janë të mjaftueshme për të kuptuar se përse është gjithë ky acarim.Mirela Milori: Pse është gjithë ky acarim? Pse PD qenka e acaruar nga kapja e 613 kg kokainë dhe ndalimi i një personi në Gjermani?Edi Rama: Sepse ka dyshime shumë të arsyeshme që të çojnë drejt njerëzish shumë të lidhur me rangjet me të larta të PD.Mirela Milori: Dyshime të arsyeshme apo informacione?Edi Rama: Informacionet krijojnë dyshimin e arsyeshëm, pastaj është hetimi që duhet të provojë dyshimin e arsyeshëm me prova.

Lexone

Galaxy S9 vjen me kombinim të skanimit të fytyrës dhe iris

InteligentScan është opsioni, të cilin do ta ketë telefonat më të ri Samsung Galaxy S9 i S9+. Opsioni do të përdorë skanimin e fytyrës dhe irisit për hapjen e pajisjes në kushte të dobëta ose ndriçim të forcuar. Ky opsion do t’iu sjellë përdoruesve rezultate më të mira në përdorim. …

Lexone