Home / Tag Archives: historine (page 3)

Tag Archives: historine

Vettingu, Fatmir Hoxha gjyqtari i radhës para KPK

Fatmir Hoxha, anëtari i Gjykatës Kushtetuese është i katërti i këtij institucioni që kalon në sitën e vetingut.Seanca dëgjimore për vlerësimin e figurës së tij është caktuar më 7 maj, dhe trupa gjykuese përbëhet nga Xhensila Pine, Valbona Sanxhaktari dhe Alma Faskaj.Më herët procesit iu nënshtrua Fatos Lulo, Vitore Tusha dhe Altina Xhoxhaj. Për këtë të fundit KPK kërkoi tetë ditë kohë për të llogaritur shifrat e llogarisë së saj.E vetmja që ka kaluar vettingun deri më tani është Vitore Tusha , ndërkohë që Gjykata Kushtetuese ndodhet në pikën më të zezë në historinë e saj.Aktualisht presin që të kalojnë në filtrin e vettingut edhe tre anëtarë të tjerë të kësaj gjykate, ndërkohë që njëri prej tyre ngeli në Shkallën e Parë.Pas dorëheqjes së Besnik Imerajt dhe shkarkimit të Fatos Lulos dhe nëse shkarkohet edhe Altina Xhoxhaj, Gjykata Kushtetuese praktikisht nuk ekziston më.Kjo gjykatë ka dalë për herë të fundit në seancë plenare të hapur në datën 19 dhjetor, ndërkohë që javën e..

Lexone

Postimet më të çmendura dhe më të këqija në historinë e Facebook

Facebook është një platformë e lirë ku çdokush mund të ndajë diçka. Kur themi diçka apo shpërndajmë ndonjë foto, ka njerëz që e marrin shumë seriozisht dhe ne detyrohemi t’i fshijmë ato që kemi postuar. Me siguri edhe ju keni miq virtualë që postojnë gjëra të çmendura dhe detyroheni ose t’i hiqni nga lista e miqve ose t’u bëni bllok. Le të shohim 37 postimet më të këqija në historinë e Facebook, të cilat nuk ekzistojnë më pasi janë fshirë nga politikat e rrjetit social në fjalë.

Lexone

Ushqeu foshnjen me gji në ambientet e bibliotekës, nënën e përzënë nga Universiteti

Një nënë e re është përzënë nga Universiteti i Parmës, në Itali vetëm se ushqeu me gji foshnjen e saj.“Nuk mund të ushqeni fëmijën me gji këtu, shqetësoni studentët, largohuni!”Me këto fjalë, një roje sigurie ftoi një 27 vjeçaren të largohej nga Universiteti, shkruan tgcom.itEpisodin e denoncoi bashkëshorti i saj, Simon Younes, një mjek 32 vjeçar, lindur në Liban, i cili jeton në Itali për t’u specializuar në fizioterapi.Olia Zdyrko vajti për të marrë vogëlushin Adam, dy muajsh e gjysëm në bibliotekë, kur ai kërkoi të pinte.Ishte i menjëhershëm reagimi i rojes së sigurisë: “Zonjë, këtu nuk mund të ushqeni fëmijën me gji. Mendoni për ndjeshmërinë e studentëve….”Kështu, bashkëshorti Younes rrëfeu historinë për “Gazzetta di Parma”“Në atë moment, bashkëshortja ime duhej të ushqente vogëlushin me qumësht, ndaj u ul, u mbulua me shall dhe filloi t’i japë të pijë.Asgjë e çuditshme dhe asgjë më e natyrshme se kjo. As pesë minuta më vonë, një roje sigurie, doli nga zyra e tij dh..

Lexone

Mesazhi rrëqethës që merrte kjo grua: Pas vdekjes, babai më dilte çdo natë në ëndërr dhe…

Humbjen e babait ajo e përjetoi shumë keq pasi me të kishte lidhje shumë të veçantë. Një vdekje e papritur të cilën ajo tregon se e kishte parandjerë. Ndërkohë i ati çdo natë i shfaqej në ëndërr duke i thënë që të vazhdonte me përpjekjet për t’u bërë nënë edhe pse ajo i kishte humbur të gjitha shpresat. “Çdo natë më thoshte, shko të keqen babi se do bësh një vajzë të bukur do ia vësh emrin Jasemina. Vajta tek halla ime e madhja dhe i tregova. Ajo më tha “të keqen halla nisu se babi të ka dhënë bekimin. Ai ka shkuar atje për të të dhënë një fëmijë. U bëra shumë keq, nuk doja të ikja sepse mendoja se do ndërroja babain me fëmijën”. Eva po përjetonte ditët e fajit, i cili e rëndon edhe sot e kësaj dite. “Kam përshtypjen se unë e lodha shumë babin me hallet e mia dhe u bëra shkak”, i thotë ajo Arditit.Niset për në Turqi vetëm për hir të ëndërrës së babait, edhe pse doktoresha atje nuk ishte dakord që ajo të provonte sërish për shkak të historisë së saj të gjatë të fekondimeve që kishin a..

Lexone

“Presidentet” nga Werner Schwab, ngjitet premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental

Shfaqja “Presidentet” nga Werner Schwab, do të ngjitet premierë në sallën Moliere të Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, në datat 28 & 29 prill, ora 20:00. Disa prej pjestareve të kësaj shfaqje janë në emisionin e sotëm të “Zonë e lirë” për të promovuar këtë shfaqje.Kjo është një komedi, e cila vjen për herë të parë në shqip me regji nga Sabine Mitterecker dhe nën interpretimin e aktoreve Ermira Gjata, Adriana Tolka dhe Eni Jani.Kjo vepër trajton historinë e tre grave, të cilat nuk kanë jetë përtej televizorit të tyre dhe jetojnë me kujtimet e së shkuarës. Ato i përkasin një klase sociale që shmanget nga shumë njerëz, pasi jeta e tyre është e cekët, memoria e vagullt dhe gjuha e tyre është vulgare. Këto tre gra jetojnë në një ëndërr dhe humbja e kontrollit ndaj iluzionit, sjell një fund të përgjakshëm.Shfaqja vjen nën bashkëpunimin e TKEKS me Ambasadën Austriake në Tiranë.The post “Presidentet” nga Werner Schwab, ngjitet premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eks..

Lexone

Olimpiakosi humbet, Marko Marin bëhet qesharak me simulimin e vitit

Mesfushori gjerman Marko Marin bëri diçka spektakolare javën e shkuar, por nuk bëhet fjalë për ndonjë gol a pasim të bukur. Ish-futbollisti i Çelsit u bë protagonist negativ me një ndër simulimet më komike në histori.Në ndeshjen kundër Apollon Smirnit, që fitoi 1-0, Olimpiakosi kërkoi një penallti në shtesë, por arbitri nuk dha asgjë. Të gjithë drejt tij për të protestuar, arbitri i shtyn dhe prek lehtë edhe gjermanin, i cili rrëzohet në mënyrë spektakolare, sikur ta kishin qëlluar me plumb. Vetëm karton i verdhë për të, për simulim! ?

Lexone

Rekord në çdo ndeshje, Ronaldo në histori edhe kur nuk shënon

Kristiano Ronaldo nuk shënoi dje, në sfidën që Reali fitoi 2-1 në Mynih, por kjo nuk e ndali që të vendoste një tjetër rekord, që janë pa fund në karrierën e tij legjendare.Ylli portugez është bërë futbollisti që ka fituar më shumë ndeshje në historinë e Champions League.Fitorja në Mynih ishte e 96-ta në karrierë për Ronaldon, duke kaluar një tjetër legjendë të Realit, Iker Kasijas, i cili është ndalur te 95 ndeshjet. I treti në renditje është Çavi Hernandez, me 91 fitore, ndërsa Raul dhe Iniesta janë ndalur te 79 fitore.Ndërkaq, Ronaldo është ngjitur në kuotën e 151 ndeshjeve në Champions League, duke u barazuar me Çavin, ndërsa Kasijas është në krye, me 167 ndeshje.

Lexone

LG largohet nga tregu më i madh i telefonave në botë

Megjithëse LG ka prezantuar të ardhura rekord prej 55.4 miliardë dollarëve vitin e kaluar, duke shënuar një rritje prej 10.9 për qind në krahasim me vitin paraprak, divizioni i saj i telefonave mobil vazhdon të jetë në krizë. Tani, kompania koreane thuhet se po largohet nga tregu më i madh …

Lexone