Home / Tag Archives: hapesire

Tag Archives: hapesire

VIDEO/ Momenti shokues: Tre vjeçarit i ngec këmba tek shkallët elektrike

Ky është momenti shokues kur një dali të vogël i ngec këmba në shkallën lëvizëse.Trevjeçari po zbriste shkallëve elektrike kur shputa e këmbës së majtë i ngeci në një hapësirë të saj, dhe e gjithë ngjarja e tmerrshme ka ndodhur para syve të nënës së tij.Mjekët në spital kanë thënë se gjendja e shëndetësore e vogëlushit nuk është e mirë, pasi shputa e këmbës i është dëmtuar shumë nga shtypja në shkallët elektrike.Ngjarja e tmerrshme ka ndodhur në një qendër tregtare në qytetin kinez Tianjin. (TemA)

Lexone

TV grek: Rama po grabit tokat në Himarë me njerëzit e tij, do ndërtojë një resort luksoz

Një nga televizionet e njohur në Greqi, ‘Star’ i ka kushtuar hapësirë bregdetit të jugut të Shqipërisë.Në një kronikë të këtij televizioni thuhet se minoritetit grek në jug të Shqipërisë po sulmohet dhe po i marrin pronat.“Është parajsë tokësore e Epirit të Veriut. Dëgjon emrin e Drimadhes Himarë.Plazhet janë të artë të mbuluara nga pemët e ullirit, ujërat e kaltër dhe një treg turistik me hotele të shfrenuar që mbijnë si kërpudha pranë njëri-tjetrit dhe bar plazhi për tu përshkuar çdo verë”, thuhet në një pjesë të kronikës.Por në kronikë sulmohet edhe qeveria, konkretisht kryeministri Rama, që sipas këtij televizioni, po planifikon të ndërtojë një resort luksoz në zonën e Gjipes në Himarë.“Ka 6 lloje të vilave, një restorant bar, një skelë druri për anije, pishinë, të trajtimit të ujërave të zeza dhe parkim nëntokësor si dhe në natyrë.Edi Rama po përgatitet të ndërtojë një resort turistik.Sipas ankesave të autoriteteve lokale, Rama duket se po shpërndan tokën tek njerëzi..

Lexone

“Erdhëm të parët, do të ikim të fundit”, parashikimi i fizikantit rus për njerëzimin

Një fizikant rus ka parashikuar të ardhmen e qytetërimit njerëzor. Alexander Berezin, një shkencëtar i mirënjohur rus i Universitetit për Kërkime Teknologjike dhe Elektronike, e ka bërë parashikimin e tij në një artikull të titulluar “Të ardhur të parët, të ikur të fundit: një zgjidhje për paradoksin e Fermit”.Paradoksi i Fermit është një kontradiktë që i ka kuriozuar shkencëtarët prej vitesh. Ideja është që nëse universi është i pafund dhe praktikisht bën të mundur ekzistencën e jetës jashtëtokësore, pse njerëzit nuk kanë ndeshur në gjurmë të saj?Berezin hedh teorinë se qytetërimi alien mund të mos e ketë arritur teknologjinë e duhur për t’u zbuluar nga njerëzit si udhëtimi në hapësirë apo komunikimi ndëryjor.Berezin gjithashtu thotë se kush arrin i pari udhëtimin ndëryjor, do të ketë potencialin për të shfarosur të gjithë rivalët dhe për të ushqyer zgjerimin e vet. Ose me fjalë të tjera: kushdo që e gjen tjetrin i pari do të ketë fuqinë e universit.Sidoqoftë, fizikanti rus sh..

Lexone

FOTOT: Është 1230 vjeçare, por vazhdon të rritet, njihuni me pemën më të vjetër në Europë

Megjithëse është 1230 vjeçare, pema më e vjetër në Evropë po vazhdon të rritet, teksa shkencëtarët thonë se kjo pishë vazhdon të zhvillohet, duke shtuar rrathë të konsiderueshëm në trung.Studiuesit që e kanë emëruar ‘Italus’, thonë se pisha i mbijetoi nxehtësive ekstreme dhe thatësirave të shumta. Studimi i kësaj pishe, pritet të ndihmojë shkencëtarët, që të mësojnë më shumë se si ndikojnë ndryshimet klimatike në pemët malore.Sipas studimit të botuar në ‘Ecology’, Italus ka mbirë në faqemalin shkëmbor të jugut të Italisë, në vitin 789 Pas Erës Sonë.Kjo pemë është gjetur rastësisht, pasi po bëheshin studime dhe vëzhgime nga Universiteti Tuscia, nëpër hapësirën e Parkut Nacional Pollino.Pisha e llojit Helderich, që zakonisht ndodhen në atë hapësirë shkëmbore, i ka mbijetuar motit të ftohtë që ishte gjatë Mesjetës, si dhe temperaturave të larta së fundmi.Është e qartë se ngrohja globale, nuk po i shkakton asnjë problem pishës mijëvjeçare. Më herët, rrathët në trung ishin shumë m..

Lexone

FOTOT: Njihuni me pishinën brenda në… lumë

Nëse jeni duke kërkuar për një pishinë unike, atëherë zgjidhja juaj është Badeschiff.Pishina ‘lundurese’ është ndërtuar në lumin Spree, i cili kalon nëpër qytetin gjerman.Badeschiff, ose ndryshe ‘Anija për larje’, e ankoruar pranë qendrës së qytetit lindor, është një pishinë e madhe e ndërtuar brenda hapësirës së zbrazët të një anije të ankoruar.Pishina është dizenjuar nga Susanne Lorenz si pjesë e një konkursi për projektet e arteve në qytetit dhe u inagurua në maj 2004.Që nga ajo kohë Badeschiff është bërë një atraksion shumë i preferuar i turistëve dhe banorëve në Berlin.Gjatë muajve të verës përveç pishinës janë në dispozicion një lokal, hapësirë për të marrë rreze dielli, për të bërë masazh dhe klasa sporti.Ndërsa në periudhën e dimrit vendoset një çati e përkohshme mbi pishinën dhe zonën përreth, e cila mban dy sauna dhe një sallë pritjeje.Gjithashtu organizohen koncerte dhe festa të ndryshime.

Lexone

FOTOT: Transformohen lulishtet e kampusit universitar në UBT

Universiteti Bujqësor i Tiranës po merr dita ditës pamjen e një oazi të vërtetë, jo vetëm arsimor, por edhe çlodhës për banorët e Njësisë 11.Krahas punimeve për ndërtimin e rrugëve dhe trotuareve të brendshme të këtij universiteti, Bashkia e Tiranës ka përfunduar edhe lulishten përpara Rektoratit të Universitetit Bujqësor të Tiranës, si dhe ka rehabilituar lulishtet mes godinave ku jepet mësim.Gjithashtu punimet kanë përfshirë edhe sheshet të cilat janë shtruar me pllaka, si dhe janë bërë të gjitha punimet nëntokësore.Me investimet e fundit të kryera, ky kampus universitar ka pësuar një transformim total, duke u kthyer në një hapësirë të mirëfilltë rekreative si për studentët ashtu edhe për banorët që i shfrytëzojnë këto hapësira për të kaluar kohën e lirë.

Lexone

Barça e mbyll sezonin me fitore në lamtumirën së Iniestës

Barcelona e mbylli me fitoren sezonin, duke mposhtur 1-0 në “Camp Nou” Real Sociedadin me një gol të mrekullueshëm të Coutinhos në pjesën e dytë, në atë që ishte sfida e fundit e Andres Iniestës me fanellën “blaugrana”.93 pikë të grumbulluar nga katalanët, me një golaverazh 99 gola të shënuar dhe 29 të pësuar.Pas vërshëllimës së fundit të kryesorit futbollistët dhe stafi i Barcelonës u futën në dhomat e zhveshjes, për të nisur më pas ceremoninë e titullit, ku një hapësirë e veçantë ishte rezervuar për lamtumirën e Iniestës.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Linja e re, rritet cilësia e ujit për qendrën e Tiranës

Të gjitha lagjet rreth qendrës së Tiranës do të kenë një shërbim më të mirë të furnizimit me ujë të pijshëm. Bashkia e Tiranës, krahas punimeve për fazën e dytë të rehabilitimit të sheshit “Skënderbej” dhe lulishteve të tij, ka kryer edhe të gjitha punimet nëntokësore sa i përket ujësjellësit. Punimet janë kryer përgjatë rrugës “Abdi Toptani” deri në qendër, duke bërë të mundur ndërtimin e një linje të re të furnizimit me ujë.1 of 5Në këtë hapësirë të kryeqytetit janë kryer investime hidroteknike prej UKT-së, në mënyrë që të shtohet kapaciteti i transmetimit dhe cilësia e furnizimit me ujë, jo vetëm për banorët, por edhe bizneset e zonës së qendrës të cilat tërheqin shumë turistë. Ky investim lidh në këtë mënyrë edhe pjesën e qendrës së Tiranës me linjën kryesore të transmetimit të ujit që u ndërtua një vit më parë përgjatë rrugës “George W Bush” dhe përgjatë unazës.18 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Përfundon linja e re e transmetimit, rritet kapaciteti furnizues dhe cilësia e ujit për qendrën e Tiranës 

Të gjitha lagjet rreth qendrës së Tiranës do të kenë një shërbim më të mirë të furnizimit me ujë të pijshëm.Bashkia e Tiranës, krahas punimeve për fazën e dytë të rehabilitimit të sheshit “Skënderbej” dhe lulishteve të tij, ka kryer edhe të gjitha punimet nëntokësore sa i përket ujësjellësit.Punimet janë kryer përgjatë rrugës “Abdi Toptani” deri në qendër, duke bërë të mundur ndërtimin e një linje të re të furnizimit me ujë.Në këtë hapësirë të kryeqytetit janë kryer investime hidroteknike prej UKT-së, në mënyrë që të shtohet kapaciteti i transmetimit dhe cilësia e furnizimit me ujë, jo vetëm për banorët, por edhe bizneset e zonës së qendrës të cilat tërheqin shumë turistë.Ky investim lidh në këtë mënyrë edhe pjesën e qendrës së Tiranës me linjën kryesore të transmetimit të ujit që u ndërtua një vit më parë përgjatë rrugës “George W Bush” dhe përgjatë unazës.

Lexone

FOTOT: I moshuari shpenzon 220 mijë dollarë për një ëndërr… të jetojë në një avion

Bruce Campbell po jeton ëndrrën e tij pas daljes në pension, atë të jetuarit në një avion të tërin për vete, në mes të pyllit.Ish-inxhinieri 68-vjeçar jeton në një hapësirë të çuditshme në bordin e një Boeing 727-200 të cilin e zhvendosi nga Greqia në parcelën e tij prej 10 hektarësh jashtë Portlandit në Oregon.Dhe për këtë ëndërr që tashmë e bëri realitet Bruce Campbell iu desh të shpenzojë 220 mijë dollarë.68-vjeçari nuk është martuar asnjëherë dhe nuk ka fëmijë.“Nuk do të martohem asnjëherë dhe nuk do të kem fëmijë.Unë tani jam 68 dhe tashmë është shumë vonë, por edhe më parë nuk kam dashur të martohem e të kem fëmijë.Më pëlqen romanca, dashuria dhe të shijoj jetën aq sa civilizimi më lejon.Për mua martesa është si pengmarrje.”- thotë Campbell. (TemA)

Lexone