Home / Tag Archives: gruevskit

Tag Archives: gruevskit

Aksion nënshkrimet për ta çuar në burg Nikolla Gruevskin (FOTO)

Aksion nënshkrimet për ta çuar në burg Nikolla Gruevskin (FOTO)

Një nismë e re ka filluar me grumbullimin e nënshkrimeve, që ka për moto arrestimin e ish-kryeministrit Nikolla Gruevskit dhe çuarjen e tij në burg. “Lezhenje” quhet nisma që synon çuarjen në burg të Gruevskit. Iniciativa e mbledhjes së nënshkrimeve po vijon në disa pika të ngritura në Qytetin e …

Lexone

Gruevski pa pasaportë, ja ku do ti kaloj pushimet

Gruevski pa pasaportë, ja ku do ti kaloj pushimet

Nikolla Gruevski me bashkëshorten Borkica dhe vajzat do të pushojë sivjet në Ohër, transmeton FLAKA. Në rrethana normale, ky lajm do të kalonte thuajse pa mos u vërejtur, por duke pasur parasyshë se atij i është marrë pasaporta, dhe dëshira e tij për ujë të kripur në të kaluarën, kur …

Lexone

Armen Neziri, kush është dibrani në kryesinë e lartë të VMRO-së

Armen Neziri, kush është dibrani në kryesinë e lartë të VMRO-së

Armen Neziri është dibrani që ka ngjitur majat në partinë VMRO-DPMNE, e cilat drejtohet nga ish-kryeministri Nikolla Gruevski, njofton agjencia e lajmeve INA. Neziri me profesion është përkthyes gjyqësor, por shumë pak i njohur për opinionin në Maqedoni. Atë madje nuk e gjen as në google. Opinioni nuk i dinë …

Lexone

LSDM: S’ka reforma me Gruevskin në krye, VMRO thotë se do të fitojë

LSDM: S’ka reforma me Gruevskin në krye, VMRO thotë se do të fitojë

Demokratizimi i VMRO-DPMNE-së nuk mund të ndodhë me Nikolla Gruevskin në krye, deklaruan gjatë ditës nga Lidhja Socialdemorkate e Maqedonisë, pas emërimit të anëtarëve të rinj dhe shkarkimit të disa të vjetërve në Këshillin Ekzekutiv të partisë së Gruevskit. Sipas LSDM-së, partia opozitare ka nevojë për reforma të thëlla të …

Lexone

Prapaskenat e lidhjes Meta-Gruevski me lobistin misterioz të rusëve

Dalja në dritë e operacioneve të lobistit ruso-hebre, David Zaikin, nga ana e gjigandit mediatik amerikano-gjerman politico.eu, ka zbardhur vetëm një pjesë të aferës që përbashkonte në interesa politike Ilir Metën dhe Nikolla Gruevskin, shkruan blogeri Isak Arnsdorf në “Propublika“, transmeton “Tesheshi“ . David Zaikin është njeriu që përfaqësonte interesat …

Lexone

Përfundon “epoka” e Gruevskit në Maqedoni – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Pas një krize të tejzgjatur politike dhe thuajse gjashtë muaj nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Maqedonia ka tashmë qeverinë e re. Para mesnate Parlamenti votoi me 62 vota pro, 44 kundër dhe 5 abstenim kabinetin e ri, që do të drejtohet nga kryeministri socialdemokrat Zoran …

Lexone

Bushati: Është thelluar ndarja etnike në Maqedoni, kujdes nga Rusia – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Zyrtarizimi i gjuhës shqipe nuk do të thotë federalizim i vendit, por zbatim i Marrëveshjes së Ohrit. kështu është prehur Ministri i Jashtëm Shqiptar, Ditmir Bushati, në një intervistë për portalin Euroactiv. Bushati tha se Gruevski ka punuar për të thelluar ndarjen etnike në vend.Tani …

Lexone

Maqedoni, tension në kryesinë e BDI – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Kryesia e zgjeruar e Bashkimit Demokratik për Integrim prej disa orësh është duke diskutuar për qëndrimin e saj përfundimtar per te bere ose jo koalicion me VMRO-ne e Nikolla Gruesvskit. Sipas mediave ne Maqedoni, diskutimet janë shoqëruar edhe me debate e tension brenda radhëve te …

Lexone

Qeveria Zaev thyen akullin me Edi Ramën

Pas një kohe të gjatë të raporteve të ngurta mes qeverisë së kaluar të Maqedonisë dhe qeverisë shqiptare, thyhet akulli, njofton agjencia e lajmeve INA. Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, me ftesë të kolegut të tij Ditmir Bushati, nesër do të qëndrojë për vizitë …

Lexone