Home / Tag Archives: gruevski

Tag Archives: gruevski

U dënua me 2 vite burg, Gruevski thyen heshtjen: Kokën lartë o maqedonasit e mi krenarë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski ka reaguar pas vendimit të Gjykatës e cila e dënoi me dy vite burg.Në profilin e tij zyrtar në Facebook, Gruevski shkruan se duhet mbajtur kokën lartë, dhe se ky është vendi i qytetarëve.“Kokën lartë maqedonas të mi krenarë dhe qytetarë krenarë të Maqedonisë.Ky është vendi i juaj, ne nuk do të tradhtojmë, dhe se do të jemi krah për krahu me ty, në të gjitha sfidat.Ju jeni forca jonë, ne jemi forca juaj. Po vijnë kohë më të mira.Kokën lartë dhe mos harroni, ky është vendi ynë, ky është vendi i të gjithë juve që jetoni në të, dhe i askujt tjetër.Ju vendosni. Të jetoj Republika e Maqedonisë”, shkruan Gruevski në Facebook. (TemA)

Lexone

Gruevski pa pasaportë, ja ku do ti kaloj pushimet

Gruevski pa pasaportë, ja ku do ti kaloj pushimet

Nikolla Gruevski me bashkëshorten Borkica dhe vajzat do të pushojë sivjet në Ohër, transmeton FLAKA. Në rrethana normale, ky lajm do të kalonte thuajse pa mos u vërejtur, por duke pasur parasyshë se atij i është marrë pasaporta, dhe dëshira e tij për ujë të kripur në të kaluarën, kur …

Lexone

Përfundon “epoka” e Gruevskit në Maqedoni – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Pas një krize të tejzgjatur politike dhe thuajse gjashtë muaj nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Maqedonia ka tashmë qeverinë e re. Para mesnate Parlamenti votoi me 62 vota pro, 44 kundër dhe 5 abstenim kabinetin e ri, që do të drejtohet nga kryeministri socialdemokrat Zoran …

Lexone

Bushati: Është thelluar ndarja etnike në Maqedoni, kujdes nga Rusia – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Zyrtarizimi i gjuhës shqipe nuk do të thotë federalizim i vendit, por zbatim i Marrëveshjes së Ohrit. kështu është prehur Ministri i Jashtëm Shqiptar, Ditmir Bushati, në një intervistë për portalin Euroactiv. Bushati tha se Gruevski ka punuar për të thelluar ndarjen etnike në vend.Tani …

Lexone

Maqedoni, zyrtari i SHBA takon liderët shqiptarë – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Zv/ndihmës sekretari amerikan i shtetit Hojt Brajan Ji ka nisur vizitën e tij dy-ditore ne Shkup, duke u takuar fillimisht me përfaqësuesit e partive parlamentare shqiptare ne Maqedoni. Pas takimit me zyrtarin amerikan, kreu BDI-se, Ali ahmeti, deklaroi se ne një situate te tille, Maqedonisë …

Lexone

Kuvendi voton qeverinë “Zaev” në Maqedoni – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Votimit të qeverisë së Maqedonisë i parapriu një debat që zgjati për dy ditë mes deputetëve të shumicës së re dhe opozitës së ish-kryeministrit Gruevski. Përballë akuzave të kundërshtarëve politike kreu i LSDM, Zaev, paraqiti synimet kryesore te programit të tij qeverisës: rritja ekonomike dhe …

Lexone