Home / Tag Archives: gjithnje

Tag Archives: gjithnje

Donald Lu takon Veliajn, por nuk i reziston dot biçikletës

Një nga tifozët më të zjarrtë të biçikletave Mobike në kryeqytet është edhe Ambasadori amerikan në vendin tonë Donald Lu.Gjatë një takimi me kryebashkiakun Veliaj në zyrën e këtij të fundit, diplomati amerikan ka hipur në biçikletën Mobike, e cila është një prej mijëra biçikletave që qarkullojnë tashmë çdo ditë në rrugët e kryeqytetit.“Don mbi rrota . Hej @MobikeAL – Shikoni kush është tjetër tifoz në @USEmbassyTirana! Një aplikacion MOBIKE që punon njësoj për të marrë drejtues edhe nëse jeni në Kaliforni, Uashington ose Tiranë – sistemi i vërtetë i biçikletave të bike -share në telefonin tuaj”, shkruan Veliaj.Tirana është qyteti i parë në Ballkan që ka sjellë sistemin e biçikletave pa stacion “Smart Bike Share”. Ashtu sikurse në shumë qytete të mëdha të botës, si Parisi apo Firence, sistemi i biçikletave pa stacion, është kthyer në një trend edhe për mijëra të rinj shqiptarë të cilët gjithnjë e më shumë preferojnë këtë lloj transporti.31 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vuani nga reumatizma, shmangni ushqimet e konservuara

Shëndet – Në rastet e artritit reumatik, ushqyerja është vendimtare për të lehtësuar pasojat. Braktisni tabletat e supës së gatshme dhe gjithçka të konservuar e në vend të tyre zgjidhni frutat dhe perimetJemi ajo çfarë hamë dhe ushqyerja luan rol thelbësor në terapinë e sëmundjeve. Për të përmirësuar simptomat e artritit reumatik dhe fibromialgjik, dy sëmundje reumatizmale gjithnjë e më të përhapura, ju duhet të tregoni kujdes ndaj ushqimeve në tavolinë. Nëpërmjet disa hapave të vegjël, mund të reduktohen ndjeshëm sikletet dhe të këqijat e kësaj sëmundjeje.Ja këshillat e ekspertëve të ANMAR (Shoqatë e të Sëmurëve Reumatikë), në funksion të ditës botërore kushtuar kësaj sëmundjeje, më 11 tetor.Artriti reumatikKëshilla më e mirë në këtë rast nga ekspertët është: dobësohuni dhe bëni kujdes në përzgjedhjen e ushqimeve.Artriti reumatik është një sëmundje autimune me origjinë inflamatore që prek qindra njerëz çdo vit në vendin tonë dhe jo vetëm. Patologjia mund të provokojë deform..

Lexone

Djali i Fahri Balliut në versionin bankier, e “ndrit” me kursin e valutës: Euro do vazhdojë të bjerë, një shumë jashtëzakonisht…

Deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu paralajmëron ulje të monedhës Euro edhe në nivele më të ulëta seç është aktualish.I njohur tashme per gafat proverbiale te tij dhe per gjerat me elementare, ke radhe i eshte futur kursit te valutes, duke na u shfaqur ne versionin “banakier”.Pavaresisht se ka qene gjithnje konsumator dhe jo gjenerues parash, kujtojme se kater vitet e fakultetit ne Londer qe i mori per 10 vite u perballuan me parate e gjakut te “Gerdecit”, djali i Fahri Balliut ka tentuar te “lere” shenjen e tij dhe ne sektorin bankar.Sipas Balliut te vogel, rënia e Euros do të ndodhë pasi një sasi tepër e madhe parash po futet te lojërat e fatit.“Kur ju thamë për drogën, thatë jo. Doli droga. Kur ju thamë për euron, tani ka emision për euron.Një shumë parash jashtëzakonisht e madhe po futet tek lojërat e fatit dhe në dy tre-javët në vijim, do të keni fakte konkrete për sa i përket investimeve të euros në lojërat e fatit që do ta uli prapë këtë”, u shpreh deputeti B..

Lexone

Belen Rodriguez e vetmuar, por provokuese (Foto)

Pas zërave mbi krizën me Andrea Iannnone-n (duket nga puna), Belen Rodriguez ka shmangur fotografët.Në një event në Milano, “showgirl”-i argiuentinas është shfaqur me një fustan që i tregonte të gjithë dekoltenë (as sa ka qenë e detyruar të mbajë me dorë gjoksin ndërsa ngjitet dhe zbret shkallët për të shmangur “spektaklin”) dhe me kofshët që tundonin jo pak.Belen nuk iu është përgjigjur pyetjeve, por është shfaqur gjithnjë e më shumë sensuale e intriguese, duke i lënë fansat pa frymë.1 of 188 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Basha takon deputetët austriakë: Kërkova hapjen e negociatave

Në një konferencë për shtyp me deputetët austriakë, keu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se i ka kërkuar këtij shteti mbështetje për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.“I kërkuam Austrisë që në na mbështesë në çeljen e negociatave, të cilat do të shërbejnë si kontroll. Falënderoj kancelarin Sebastian Kruz si një mbështetës të fuqishëm në këtë kauzë kombëtare dhe jo vetëm”, – u shpreh Basha.Më pas, kryedemokrati, ia ka lënë fjalën deputetëve austriakë, të cilët pohuan se do ta mbështesin Shqipërinë në çeljen e rekomandimit të negociatave në BE: “Austria e ka mbështetur gjithnjë Shqipërinë. Jemi pro mbështetjes dhe hapjes së negociatave në fund të qershorit. Ky është një qëndrim i ndarë nga të gjitha partitë e Parlamentit evropian dhe ne e mbështesim propozimin e Kurz. Ne jemi të shqetësuar sa i përket rastit të ministrit të Brendshëm Xhafaj. Rasti duhet të trajtohet në mënyrë të pastër që të mbështesim Shqipërinë drejt BE. Më duhet të theksoj faktin se në Aus..

Lexone

Ardit Gjebrea tallet me largimin e Fevziut: Gjenerali e bën edhe me të rinj televizionin

Teksa ditët e fundit, lajmi për largimin e Blendi Fevziut nga Tv Klan, vijon të pompohet gjithnjë e më tepër, brenda televizionit vijojnë polemikat.Edhe pse ende nuk kemi një përgjigje konkrete rreth kësaj dileme, vetë Fevziu ka dhënë dy versione nëpër intervista: “Ose do të shkoj, ose nuk do shkoj”.Megjithatë, s’mund të themi se ky lajm ka mbetur pa i marrë vëmendjen figurave më të njohura të Tv Klan.Mbrëmjen e djeshme në ditëlindjen e Ardit Gjebreas, ndër të ftuarit e pranishëm kanë qenë edhe çifti Aleksandër-Alba Frangaj.Teksa Gjebrea ka marrë mikrofonin për të falenderuar të gjithë të pranishmit, ndër të tjera ka thënë:“Gjenerali e bën edhe me të rinj televizionin”.Sipas të njëjtave burime për “Newsbomb.al”, Gjebrea e ka shprehur këtë si për të thumbuar lëvizjen e mundshme të Blendi Fevziut. (TemA)

Lexone

Karius relaksohet me ish të dashurën e Ronaldos (Foto)

Pas gafave në Kiev, portieri i Liverpool ngushëllohet me ish-in e Cristiano Ronaldos.Pas gafave në finalen e Champions League, Loris Karius ka vendosur të relaksohet në Bora Bora.E sipas Bild, portieri i Liverpool, që do të kujtohet gjithnjë për dy gabimet e pabesueshme në Kiev, ka shkuar me pushime me të dashurën e re, Daniella Grace.27-vjeçarja është bërë e famshme edhe si ish-e dashura e një tjetër lojtari, Cristiano Ronaldos, i cili në finalen e Kievit nuk arriti të shënonte në portën e Loris Karius, edhe sepse nuk ishte e nevojshme.1 of 106 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Deputetët “punëtorë” fusin parlamentin në krizë, zbardhen vonesat e shumta në raportimet vjetore

Prej muajsh Kuvendi i Shqipërisë ndodhet në krizë funksionimi: debati politik dhe axhenda ditore që shpesh nuk ka përputhje me axhendën parlamentare, ka krijuar një hendek të thellë midis produktit parlamentar dhe pritshmërive të tij.Pjesëmarrja e pjesshme e opozitës në komisione, protesta e saj lidhur me aktualitetin politik, debatet politike dhe krijimi i një klime konfliktuale pune ka krijuar një rrethanë tipike për parlamentet gjysmake: ka seanca plenare dhe ka komisione, por puna e produkti i tyre është i pjesshëm, është i vonuar dhe me cilësi të dobët.Le ti referohemi një funksioni thelbësor parlamentar, – kontrollit të punës së institucioneve të pavarura e kushtetuese përmes raportimeve vjetore që ato kryejnë në parlament. Raportet e institucioneve të pavarura janë të vetmet raporte me vlerë referuese në punën e institucioneve shtetërore, ndaj ato kanë vlerë politike, ligjore, dokumentare dhe historike.Sipas praktikës së punës së Kuvendit në janar përcaktohet kalendari i r..

Lexone

KBR publikon studimin mbi Ndryshimet Klimatike në Ballkanin Perëndimor: Rritje alarmante e temperaturës

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) botoi një studim mbi ndryshimet klimatike në Ballkanin Perëndimor, duke treguar një rritje alarmante të temperaturës në të gjithë territorin, me rritjen e vëzhguar të temperaturës prej 1.2ºC në të ardhmen e afërt, e destinuar të ngrohej më tej me 1.7 – 4.0 ° C dhe madje edhe më shumë se 5.0 ° C deri në fund të shekullit, në varësi të përpjekjeve globale në reduktimin e emetimeve të gazrave serrëAnalizat e ndryshimeve klimatike në rajon pranojnë se shëndeti i njeriut, siguria dhe cilësia e jetës janë shumë të prekshme ndaj rreziqeve natyrore:· Bujqësia (zvogëlimi i cilësisë së ushqimit, erozioni dhe degradimi i tokës, etj.);· Pylltaria (rreziku i lartë i degradimit të pyjeve të përhapur, zhdukja e taksave aktuale, etj.);· Burimet ujore (mungesa e ujit të pijshëm, etj.); dhe· Shëndeti i njeriut (rritja e valëve të nxehtësisë, ndërhyrja e sëmundjeve të reja të transmetuara nga vektorët, etj)Për më tepër, informacioni mbi ndryshimet klimat..

Lexone

Kevin De Bruyne mbron Guardiolën: Yaya Toure nuk ishte mjaft i përshtatshëm

Yaya Toure u kufizua në një rol të vogël në sezonin e tij të tetë dhe të fundit te Manchester City, pasi Pep Guardiola e drejtoi klubin drejt fitimit dominant të titullit në Premier League dhe në “Carabao Cup”.Ndeshja e vetme si startues në sezonin e fundit të Premier League e 35-vjeçarit erdhi si kapiten, në paraqitjen e tij të lamtumirës, ndaj Brighton dhe Hove Albion, me titullin e fituar tashmë.Në një intervistë të mahnitshme me “France Football”, ish-mesfushori i Barcelonës pretendoi se koha e duetit së bashku në Katalonjë hapi rrugën për një sezon final të pakëndshëm në Angli.Toure akuzoi Guardiolën se ishte i motivuar nga “hakmarrja” dhe “xhelozia”.De Bruyne u gjykua gjerësisht si interpretuesi yll i Manchester City në renditjen rekord të titullit të Premier League.Belgu beson se ka pasur arsye shumë më pak konspirative për shokun e tij të ekipit, që të bënte të tilla deklarata kundër trajnerit Guardiola, shkruan Telesport.“Nuk e di se çfarë ka thënë Yaya, ose nëse ë..

Lexone