Home / Tag Archives: gjithmone (page 30)

Tag Archives: gjithmone

Zidane ndez fantazinë: Neymar dhe CR7 përshtaten bashkë

Zinedine Zidane me deklaratat e tij e bën akoma edhe më të mundshëm kalimin e Neymar Jr te Reali i Madridit në merkaton e kësaj vere. Trajneri francez i Los Blancos në konferencën për shtyp përpara sfidës së kësaj fundjave në La Liga ndaj Celta Vigos i pyetur nga gazetarët për yllin brazilian të PSG, theksoi se nuk e di nëse drejtuesit e klubit janë në bisedime me Neymar madje e përjashtoi një opsion të tillë pasi të gjithë janë të përqëndruar te fundi i sezonit me Realin e Madridit që në 26 maj në Kiev do të sfidojë Liverpoolin në finalen e Champions League.Megjithatë Zidane lëshoi disa deklarata që të bëjnë të mendosh se shanset që Neymar të kalojë në Madrid në merkaton e verës janë të mëdha. I pyetur nëse braziliani mund të përshtatet me Cristiano Ronaldon në fushë, francezi theksoi se futbollistët e mirë janë të përshtatshëm gjithmonë, duke marrë si shembull rastin e tij me Youri Djorkaeff në Botërorin e vitit 1998, teksa të gjithë thoshin se ata nuk përshtasheshin por me të dy n..

Lexone

Të gjitha arsyet e sulmit të PD-së ndaj Fatmir Xhafajt

Nga Flogert MuçaPartia Demokratike ka risjellë para dy ditësh një histori të vjetër për të krijuar një kauzë të re politike tani që i ka rënë kauza “Tahiri” sëbashku me teoritë e tjera politike të ngritura prej saj. Sulmi i saj ndaj ministrit të Brendshëm vjen jo rastësisht në momentin kur Izet Haxhia ka mbërritur në Shqipëri e ku pritet (sipas tij) të japë fakte të reja kundër Sali Berishës mbi ngjarjet e 97-98-ës. Është gjithmonë mirë në politikë që kur pritet të të plasë një skandal, të prodhosh një pseudongjarje, qoftë edhe duke e rikthyer çështje të vjetra për të qenë në sulm e jo në mbrojtje.Mirëpo, mesa duket PD-ja me këshilltarët e saj mizerabël (citoj Berishën që tha pas zgjedhjeve të 2017-ës se Basha ka këshilltarë mizerabël) ka zgjedhur sërish një kauzë të rënë që në nisje, e cila përpos kësaj, zhvillohet në momentin e gabuar dhe me mjetet e gabuara.Pse është kauzë e rënë që në nisje?Së pari, por të ishte çështja e Xhafajt ashtu siç e interpreton PD-ja, ambasadori i ..

Lexone

Linda Rama, elegancë dhe sharm në darkën e Timo Fllokos!

Me një pamje fisnike, elegante, aleate e së zezës që, në fakt i shkon shumë dhe me një hap të sigurt pranë një burri të fuqishëm, Linda nuk mund të mungonte dje, në një darkë të veçantë në qytet, në nder të një artisti edhe për të shumë i dashur.Nuk e kërkon asnjëherë vëmendjen, as me zë, as pa zë, por e rrëmben pa dashur sa herë bëhet fjalë për stilin. Diku e thjeshtë dhe me klas, diku tjetër moderne – me tendencat që ajo vetë i vendos si muzë frymëzimi jo vetëm për zonjat në moshën e saj, por edhe për vajzat e reja që pëlqejnë të kenë një stil unik.Në hyrjen ku të ftuarit përshëndeteshin me aktorin, tërhoqi si gjithmonë vëmendjen partnerja e Kryeministrit. Për të lind natyrshëm kureshtja edhe për faktin që ka bërë një zgjedhje për të qenë larg kamerave dhe prozhektorëve duke ruajtur me fanatizëm një profil të ulët publik. Edhe këtë herë “Lady In Black” i ka fituar të gjitha pikët me kombinimet e pagabueshme të së zezës.Linda konfirmon edhe një herë tjetër, pa e tepruar dhe pa zhurm..

Lexone

Prej dritares së ballkonit, Oriola çudit të gjithë kalimtarët me veprimin e saj

Oriola Marashi këto ditë ka qenë jashtë shtetit, në Barcelonë e së fundmi në Romë.Ajo ka postuar plot foto nga këto vende, ku si gjithmonë ka provokuar ndjekësit e saj me format e saj bombastike.Megjithatë, modelja këtë rradhë nuk ka tërhequr vetëm vëmendjen e shqiptarëve, por edhe të kalimtarëve që ndodheshin pranë saj në Itali.Në një video të postuar nga vet Oriola, modelja shihet në një dritare të hapur duke kënduar opera dhe zëri i saj përhapet në të gjithë zonën, ku personat që po kalonin kanë kthyer kokën të habitur për ta dëgjuar atë.Ajo shihet duke buzëqeshur, ndërkohë që vazhdon të këndojë për disa sekonda me zërin e saj fantastik.Përpara se të bashkohej me OTR, përveç modelingut, Oriola ka qenë edhe këngëtare opere.The post Prej dritares së ballkonit, Oriola çudit të gjithë kalimtarët me veprimin e saj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Shqiptarët po pakësohen; Sociologët: Shkak emigracioni dhe rënia e lindjeve

Plakja dhe zvogëlimi i popullsisë shqiptare është fakt, por tashmë është OKB që jep alarmin se vendi ynë deri në 2100 mund të pësojë një rënie drastike të banorëve.Janë tre skenare, me optimisti, ai me zero emigracion dhe rritje të lindjeve parashikon një popullsi prej 2,8 milionë banorësh. Me variantin normal në Shqipëri do të ketë 1,6 milionë banorë, ndërsa varianti pesimit na kthen në vitin 1938 me 860 mijë banorë.Profesor Gëzim Tushi thotë se me të dhënat aktuale rënia e popullsisë është e sigurt.“Në qoftë se do të vazhdojë emigracioni me këto ritme siç është, nëse lindjet do vazhdojnë të jenë në këto nivele nga 2,3 fëmijë për grua që kemi pasur në vitin 90 në 1,6 fëmijë për grua qe jemi tani, gati-gati nuk bëjmë as zëvendësimin natyror të popullsisë këto të gjitha tregojnë se do të ketë një proces rënie”, shprehet Prof. Gëzim Tushi, sociolog.Sociologia Entela Binjaku shpjegon se çdo të thotë rënie e popullsisë.“Do të thotë popullsi më e plakur në trojet amë, prishje e ek..

Lexone

Divorcet e kumarit; Në Elbasan, 395 kazino, 576 zgjidhje martesash

Në Gjykatën e Shkallës së parë të rrethit gjyqësor Elbasan çdo vit regjistrohen qindra raste të kërkesave për zgjidhje martese. Pra çdo vit qindra familje shkatërrohen. Ekspertët thonë se në shumicën e rasteve janë gratë ato që ndërmarrin hapin ekstrem të kërkesës për divorc.Por cilat janë shkaqet?“E para, sepse ato ndjehen më të dhunuara. Dhe për të mbrojtur familjen, fëmijët, faktori ekonomik dominon mbi të gjithë faktorët e tjerë. Ka edhe nga ata bashkëshortë që edhe ato pak të mira materiale që fitojnë për familjet e tyre i lënë në lojërat e fatit. Këto dy vitet e fundit, në Elbasan, ka qenë një pikënisje kryesore për të gjithë proceset për zgjidhjen e martesës”, shprehet avokati Demir Çiftja.Në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Elbasan, vetëm gjatë vitit 2017 janë bërë 576 kërkesa për zgjidhje martese, ndërsa në tremujorin e parë të 2018 kanë kërkuar divorc 154 persona.Statistikat vijnë gjithmonë e në rritje siç po shtohen edhe lojërat e fatit dhe kazinotë. Aktualisht në bashkin..

Lexone

Denoncimi i Fiks Fare/ Shkelet moratoriumi i gjuetisë, vriten derra të egër, lepuj, kaproll…

Fiks Fare denoncoi shkeljen e moratoriumit të gjuetisë, të vendosur në vitin 2014, ku theksohej se ndalohej çdo lloj gjuetie në të gjithë territorin e Shqipërisë.Por, 4 vjet më pas, qindra gjuetarë vrasin ditën dhe natën derra të egër, lepuj, kaproll, rosa, pata, e madje edhe pelikanë. Në ligjin numër 7 të vitit 2014 theksohej se “objekti i këtij ligji është ndalimi i ushtrimit të gjuetisë në gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë dhe pezullimi i lejeve dhe kontratave”.Madje, kishte edhe masa, ku për operatorët e tureve kishte gjobë nga 800 deri në 1 milionë lekë. Ndërkohë, për individët, gjoba është nga 80 deri në 100 mijë lekë të rinj. Ndërkohë, ky moratorium u shty me 5 vite në vitin 2016 dhe aktualisht jemi në kohën e moratoriumit, pasi përfundon në vitin 2021. Institucionet që duhet të kontrollojnë për zbatimin ishin disa ministri; mjedisi, rendi, financat dhe ministri i shtetit. Por, çfarë ndodh në terren?“Fiks Fare” ka bërë një vëzhgim në të gjithë territorin e Shqip..

Lexone

Denoncimi i Fiks Fare/ Shkelet moratoriumi i gjuetisë, vriten derra të egër, lepuj, kaprodhë, rosa, pata …

Fiks Fare denoncoi shkeljen e moratoriumit të gjuetisë, të vendosur në vitin 2014, ku theksohej se ndalohej çdo lloj gjuetie në të gjithë territorin e Shqipërisë. Por, 4 vjet më pas, qindra gjuetarë vrasin ditën dhe natën derra të egër, lepuj, kaprodhë, rosa, pata, e madje edhe pelikanë.Në ligjin numër 7 të vitit 2014 theksohej se “objekti i këtij ligji është ndalimi i ushtrimit të gjuetisë në gjithë territorin e Republikës së Shqipërisë dhe pezullimi i lejeve dhe kontratave”. Madje, kishte edhe masa, ku për operatorët e tureve kishte gjobë nga 800 deri në 1 milionë lekë. Ndërkohë, për individët, gjoba është nga 80 deri në 100 mijë lekë të rinj. Ndërkohë, ky moratorium u shty me 5 vite në vitin 2016 dhe aktualisht jemi në kohën e moratoriumit, pasi përfundon në vitin 2021. Institucionet që duhet të kontrollojnë për zbatimin ishin disa ministri; mjedisi, rendi, financat dhe ministri i shtetit. Por, çfarë ndodh në terren?“Fiks Fare” ka bërë një vëzhgim në të gjithë territorin e Shqip..

Lexone

Rama premton rritje pagash në shëndetësi: Politika do qëndrojë jashtë

Në fjalën e tij në Kongresin e Infermierisë, Kryeministri Rama tha se kurrë më partitë politike nuk do të vendosin kush rri në punë dhe kush ikën nga puna.Ai u shpreh se njerëzit në sistemin e shëndetësisë janë objekt i një perceptimi shumë të rëndë, por Rama tha se ka gra dhe djem që e mbajnë bluzën e bardhë me nder.“Është e pashmangshme që të mendosh që për 1001 arsye, natyrisht të drejta dhe të padrejta, njerëzit në sistemin e shëndetësisë janë objekt i një perceptimi shumë të rëndë.Në sistemin tonë shëndetësor ka mjekë, ka edhe infermierë, ka edhe të tjerë që e njollosin bluzën e bardhë, por ajo që unë mund të dëshmoj, kam parë jo pak mjedise të shërbimit tonë mjedisor dhe kam takuar jo pak njerëz të këtij sistemi është se jo të gjithë janë njësoj, por shumica nuk janë të tillë. Ka gra dhe djem që e mbajnë bluzën e bardhë me nder. Nëse pyet njerëzit që për fat të mirë dhe fati i mirë i ndjek, nuk e kanë marrë ndonjëherë rrugën e spitalin në këto vite, përgjigja është se në sp..

Lexone

Çfarë bën Oriola në orën 3 të mëngjesit në mes të rrugës?

Modelja seksi Oriola Marashi, është përherë në qendër të vëmendjes, kjo nga asetet e saj bombastike që çmendin të gjithë.Ditët e fundit, bukuroshja ka qenë në Barcelonë ku ka shkuar për të punuar si modele dhe dje, ka hedhur disa foto nga Roma.A post shared by Oriola Marashi (@oriolamarashi) on May 6, 2018 at 4:34am PDTNë një foto që ka publikuar Oriola në Instastory, modelja shfaqet si gjithmonë seksi në krah të një shatërvani, e veshur me një fustan që i nxjerr në pah format e saj.Mirëpo, ajo që bie në sy është fakti se Oriola e ka shkrepur këtë foto në 3 të mëngjesit, një orar që kur njerëzit e tjerë flenë gjumë, modelja bën foto.The post Çfarë bën Oriola në orën 3 të mëngjesit në mes të rrugës? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone