Home / Tag Archives: gjithcka (page 4)

Tag Archives: gjithcka

Audio-përgjimi, Braçe: Inskenim për të marrë pushtetin me dhunë

Kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe e ka cilësuar audio-përgjimin e pretenduar nga opozita që akuzon vëllain e Ministrit Fatmir Xhafaj si të përfshirë në trafik droge, si një akt të pastër kriminal.“Opozita kërkon të rikthehet në pushtet pa u tharë gjaku i 21 janarit. Ai nuk është një audio-përgjim, por një audio-inskenim, – tha Braçe, ndërkohë që opozita e braktisi mbledhjen. – Sajojnë gjithçka për të ardhur në pushtet, duan të vijnë me dhunë. Të hetohet audiopërgjimi. Bëhet fjalë për një inskenim për të marrë pushtetin me dhunë”, – tha Braçe mes të tjerash.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Mërgim Mavraj duket i dorëzuar: E kemi humbur fare, nuk rregullohen gjërat sot nga nesër dhe nuk fitohet vetëm me zemër

Mërgim Mavraj ka dhënë një intervistë të gjatë ku pranon direkt se në Kombëtaren shqiptare për momentin nuk shkon asgjë.Ndryshe nga Panuçi, në intervistën për “Top Channel”, ai nuk e sheh si një problem të vogël, përkundrazi. Sipas tij është një problem i madh pasi gabimet që shfaq Shqipëria nuk po rregullohen pavarësisht analizave të shumta.Për arsyet e humbjes me Ukrainën“Edhe në dhomat e zhveshjeve ishim pa tekst fare, as ne nuk gjenim fjalët e duhura. Ky është është një moment shumë i vështirë për kombëtaren, jo vetëm për rezultate por edhe mënyra se si zhvillojmë lojën. Ishte shumë, shumë e keqe.Atë që kërkon trajneri nga ne nuk e tregojmë në fushë, e vështirë të gjesh arsyetimin dhe nuk kam dëshirë, pasi edhe ne në fushë duhet t’i kuptojmë vetë, të vendosim vete, të jemi të qartë në kokë e të marrim vendimet e duhura.Kjo përgjegjësi na mungon, pavarësisht sa vjeç është lojtari apo eksperiencë që ka, duhet të kuptojë gabimet që ndodhin në fushë, t’i tregojë e përmirësojë..

Lexone

Audio-përgjimi i PD, Braçe: Të hetohet, akt i pastër kriminal, sajojnë gjithçka për të ardhur në pushtet

Kreu i komisionit të Ekonomisë Erion Braçe e ka konsideruar akt të pastër kriminal audio-përgjimin e Partisë Demokratike përmes një personazhi të njohur tashmë si “Babalja”.Deputeti socialist thekson se kjo ngjarje nuk mund të mbyllet pa u hetuar dhe se autorët do të mbajnë përgjegjësi ligjore.“Të hetohet audiopërgjimi. Ai është një akt i pastër kriminal, ku është përfshirë PD.Sajojnë gjithçka për të ardhur në pushtet.E përfshirë, një opozitë që vrau njerëzit në Bulevard. Kërkon të rikthehet në pushtet pa u tharë gjaku i 21 Janarit.Nuk është një audio-përgjim por një audio inskenim.Ky akt kriminal duhet hetuar dhe ndëshkuar ligjërisht. Kjo histori nuk do të mbyllet po u hetuar gjithçka. Inskenimi për një synim; për të marrë pushtetin me dhunë.Frontex në kufi për të ndaluar emigracionin e paligjshme”, tha Braçe.Pas fjalës së tij deputetët demokratë janë larguar nga mbledhja. (TemA)vijon…

Lexone

SHBA nxisin përçarjen e Europës

Ambasadori i ri i SHBA në Gjermani bën të ditur se do të përzihet direkt në politikën europiane dhe e shkakton një skandal. Por revoltimi megjithatë do të ishte përgjigjja e gabuar.Nga Ines Pohl*Gjermania është e revoltuar. Vetëm pak orë pas publikimit të një interviste të ambasadorit të SHBA në Gjermani, Richard Grenell, janë shtuar zërat që ai të dëbohet nga vendi. Shkaku: në një bisedë me portalin e djathtë të internetit Breitbart njeriu i Trumpit pati deklaruar se ai synon të forcojë forcat konservatore në Evropë, të cilat janë kundër establishmentit. Pasazhet e intervistës, në të cilat ai flet për shumicën e heshtur, për mirëqënien e njerëzve që punojnë normalisht, kritikat për politikën aktuale ndaj refugjatëve dhe në tërësi për qëndrimin mendjemadh të elitave politike, ai mund t’i përsëriste edhe në një aktivitet të partisë konservatore të djathtë AFD – duartrokitjet do t’i kishte të sigurta. Kjo në një kohë kur nuk është hera e parë, që Grenelli përzihet në mënyrë kaq të dr..

Lexone

Vrasja e ‘agjentes’ Stela në 2005-ën, lidhja me atentatin ndaj biznesmenit mbrëmë në Vlorë? Historia tronditëse e ekzekutimit të vajzës që denoncoi 4 efektivë të policisë

Kanë dalë detaje të reja lidhur me vrasjen e 29-vjeçarit mbrëmjen e djeshme në qytetin e Vlorës.‘’Fax News” mëson se vëllai i Vasil Dervishajt, është akuzuar për vrasjen e “Stelës”, Joana Dudushi.20-vjeçarja është vrarë në vitin 2005 në Vlorë, pak pasi denoncoi 4 efektivë të policisë dhe më pas u vra.Ajo akuzonte Policinë se fuste në burg persona në mënyrë të padrejtë, në mënyrë që të përfitonin rryshfete për lirimin e mëpasshëm të tyre.Dudushi, nënë e një foshnje disa muajshe, u qëllua me thikë në zemër dhe më pas është hedhur në det. Vajza e re, pak pasi bëri denoncimin në emisionin ‘’Fiks Fare”, u deturua për shkak të presioneve të tërhiqej nga ato që kishte thënë në gjykatë.Derlin Dervishaj u dënua asokohe me 8 vjet e 4 muaj burg, pasi e pranoi autorësinë e vrasjes dhe ka marrë gjykim të shkurtuar.NGJARJA E PLOTË E NDODHUR NË 2005-TËN:Nje vajze e mitur pranon se eshte bashkepunetore e Policise se Shtetit, duke futur ne burg njerez te pafajshem, per t’i marre me pas pa..

Lexone

Toure: Guardiola është racist, nuk i do afrikanët

Mesfushori nga Bregu i Fildishtë, Yaya Toure ka hedhur akuza mjaft të forta ndaj Pep Guardiolës, të cilin e ka pasur trajner te Barcelona, por edhe te Manchester City.Ai ka thënë se Guardiola është racist, ndaj nuk i preferon dhe nuk i trajton njësoj lojtarët afrikanë në skuadrat që trajnon, duke u ndalur edhe në përplasjet mes tyre.Dihej prej kohësh që të dy nuk kishin marrëdhënie të shkëlqyer me njëri-tjetrin, por që të përfundohet në akuza të tilla, vërtetë duhet të ketë ndodhur diçka, të cilën e shpjegon Yaya.“Unë vazhdimisht marr statistikat e mia pas çdo stërvitjeje apo loje, për të parë se ku duhet të përmirësohem dhe sa herë që më është dhënë mundësia, kam treguar se jam shumë mirë dhe kam bërë vërtetë mirë në fushë. Gjithsesi kjo nuk i ka interesuar Pep Guardiolës, që më largoi fillimisht nga Barcelona. Më pas te City, unë isha zëvendës kapiten dhe ai vjen një ditë në dhomat e zhveshjes dhe më thotë se nuk më shihte të motivuar dhe se duhej të flisja me pronarët për t’u ..

Lexone

Saga Fevziu dhe fillimi i fundit i emisioneve tallava

Nga Dritan HilaPërfolja për largimin e gazetarit Blendi Fevziu nga televizioni Klan, pavarësisht përpjekjeve të miqve të tij gazetarë për ta paraqitur si eveniment, kaloi pa u vënë re, ashtu sikurse blerja e supozuar nga Top Channel nuk është një ngjarje e merkatos televizive.Duke folur historikisht, Fevziu dhe brandi i tij Opinion është themeluesi i debatit televiziv i ndjekur vetëm një vit më vonë nga “Dritare” i Rudina Xhungës. Për shumë vite ata do të mbeteshin të vetmet tribuna elitare të komunikimit të politikanëve me publikun por edhe të debateve televizive mes gazetarëve dhe politikanëve apo specialistëve, dhe publiku priste me padurim orarin e tyre. Por kjo kohë ka vite që ka mbaruar.Të ndodhur nën presionin e konkurencës, për të fituar publik, secili zgjodhi një rrugë alternative. Fevziu zgjodhi atë të spektaklit dhe për hir të tij nuk kurseu asnjë parametër profesional. Të gjithë jemi dëshmitarë se pjesa e dytë dhe e tretë e emisionit ktheheshin në një kakofoni ku folë..

Lexone

Kur do të ketë llogaridhënie në PD?

Nga Artur AjaziLlogaridhënia në konceptin modern të fjalës, është padyshim termi më i përdorur sot në politikën europiane. Duke përjashtuar partitë dhe pushtetet diktatoriale, çdo parti politike demokratike, që ka një program të detajuar zhvillimi, padyshim transparencën e gjithçkaje e ka në plan të parë. Në vendet postkomuniste,të cilat për afro gjysëm shekulli ishin mësuar me komandën e Njëshit, dhe bindjen ndaj një partie, koncepti llogaridhënies ishte ndryshe, ku mbizotëronte “llogaridhënia e komunistit para partisë”. Në Shqipëri pas vitit 1992 me ndryshimin e sistemit, vetëm përgjatë këtij mandati qeverisës, koncepti teorik dhe praktik i llogaridhënies është futur dhe zbatuar nga Edi Rama. Mirë apo keq, kryeministri ka nisur në turin e tij në rrethe, fushatën e llogaridhënies së ministrave, zv/ministrave, drejtorëve, dhe deri tek rrangjet e ulëta.Natyrisht nuk kishte se si të mos kundërshtohej nga opozita aktuale edhe nisma e zotit Rama, pasi është në të drejtën e saj të jetë ..

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e martë 5 qershor

DashiDo të jeni të mërzitur për shkak të disa projekteve që nuk stimulojnë kreativitetin tuaj. Megjithatë duhet të mundoheni të mbyllni gjithçka brenda një kohe të shkurtër, pasi në të kundërt rrezikoni që t’iu grumbullohet pune. Kjo ditë do të jetë mjaft e favorshme, në rast se prisni përgjigje në dashuri.DemiMos u ndjeni të detyruar që të ndiqni të gjitha këshillat dhe sugjerimet e marra nga personat që ju rrethojnë, pasi jo vetëm ju e dini se për çfarë keni nevojë, për të marrë rezultatet e dëshiruara. Në dashuri mos u tregoni shumë grindavec/e.BinjakëtKjo ditë do të jetë mjaft e frytshme për punën dhe bashkëpunimet e reja. Jini më spontan dhe mos hezitoni që të shfaqni kapacitetin tuaj teknik. Në dashuri parashikohen zhvillime interesante.GaforrjaMos lejoni që të përfshiheni nga paniku, nëse haseni me të papritura në rrugën tuaj profesionale. Kjo pasi në të vërtetë këto sfida ju lejojnë që të nxirrni në pah aftësinë tuaj. Jini kurajoz, sidomos në dashuri.LuaniGjat..

Lexone

Panuçi: Na kishte mbaruar benzina, por s’është një katastrofë!

Pak orë pas humbjes zhgënjyese në miqësoren ndaj Ukrainës, trajneri i kombëtares Kristian Panuçi ka pranuar se skuadra nuk kishte as këmbë e as kokë në fushë.Në një intervistë për kanalin zyrtar të FSHF-së në “Youtube”, tekniku italian i jep përgjigje shumë pikëpyetjeve të ngritura pas tri humbjeve në miqësoret e fundit, ndaj Norvegjisë (1-0), ndaj Kosovës (3-0) dhe ndaj Ukrainës (4-1). Situata duket tejet e nderë në kampin kuqezi dhe e pashpresë, teksa në shtator nisin kualifikueset e Ligës së Kombeve, ku Shqipëria duhet të përballet me Skocinë dhe Izraelin.Mister, skuadra nuk funksionion, nuk arrin ta ndezë zjarrin, çfarë nuk shkon?Asgjë kaq e rëndë dhe kaq katastrofike, sikurse duan që të duket. Kemi zhvilluar dy ndeshje shumë negative, sepse skuadrës i kishte mbaruar benzina. Kishim shumë vështirësi, sepse ne nuk jemi Brazili apo Franca. Jemi pa Bashën, Xhakën, Memushajn, Grezdën, Sadikun. Mavraj ka 5 muaj që nuk luan, Memolla gjithashtu, kishte 5 muaj pa luajtur. Ukraina kis..

Lexone