Home / Tag Archives: gjithcka (page 3)

Tag Archives: gjithcka

Brazili, Uillian: Njerëzit presin trofeun, kemi shumë presion

Uillian pranon se Brazili ka shumë presion dhe kjo gjë mund të ndikojë në performancat e skuadrës.Në konferencën për shtyp përpara mediave, mesfushori i Çelsit thotë se skuadra po stërvitet mirë dhe të gjithë kanë besim se mund të bëjnë mirë.“Është e vërtetë që Brazilin e shohin të gjithë si favoritë dhe presin që ne të ngremë trofeun.Edhe ne lojtarët duam, por nuk është e lehtë. Sigurisht që do të bëjmë gjithçka.Tite? Është i qetë dhe ne duam të bëjmë gjithçka që na kërkon në stërvitje.Kërkon ta shmangë presionin, por është e pamundur sepse e dimë që të tjerët presin shumë nga ne”, ka thënë Uillian në konferencën për shtyp.

Lexone

“E urrej fëmijën tim, lutem të vdesë në gjumë”, letra e nënës që po habit rrjetin

Ardhja në jetë e një fëmije është një nga ato ngjarje që ndryshon kryekëput jetën e një çifti dhe ekuilibrat e së përditshmes.Është bekim, gëzim, është emocion i papërshkrueshëm dhe ndjenjë paqeje e lumturie që zor ta kuptojnë ata që nuk e kanë provuar.Por, për një grua amerikane e cila ka zgjedhur të ndajë situatën e saj duke përdorur një profil fals në sitin Reddit, ardhja në jetë e fëmijës së tretë është një makth i cili duket se nuk ka të mbaruar.Nëna e dëshpëruar ka treguar se gjithçka filloi kur mori vesh se ishte shtatzënë, një lajm që zbuloi fare rastësisht pasi dhe ndjeu lëvizjet e fetusit në bark.Ajo dhe i shoqi nuk donin më fëmijë të tretë, prandaj ky lajm i tronditit pasi gruaja gjatë kësaj merrte rregullisht kontraceptivë. Në momentin që gruaja me pseudonimin “#dislikemythird” zbuloi se priste fëmijë, ishte tepër vonë për të abortuar dhe u detyrua ta sillte në jetë, ndonëse gjatë shtatzënisë kishte dëshiruar që të kishte një abort spontan.Gjatë kësaj kohe shtirej..

Lexone

Soltes: Jam optimist se liberalizimi i vizave të Kosovës me BE mund të ndodhë në fund të vitit

Në Parlamentin Evropian ka disponim të mirë për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka deklaruar raportuesi për Kosovën, Igor Soltes. Këto komente, ai i ka bërë në Prishtinë gjatë një konference për gazetarë pas takimeve që zhvilloi me përfaqësuesit politikë dhe ata të shoqërisë civile. Aty ai është shprehur optimist se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të mundësohet nga fundi i këtij viti.Por, me gjithë disponimin pozitiv në Parlamentin Evropian, Soltes tha se do të jetë shumë i rëndësishëm vlerësimi që Komisioni Evropian pritet ta japë këtë muaj.“Liberalizimi i vizave është vonuar, por nuk duhet fajësuar vetëm Bashkimi Evropian në këtë drejtim, ngase Kosova është dashur të përmbushte këtë synim qysh para dy viteve bashkë me Gruzinë dhe Ukrainën”, tha Soltes.“Ne në Parlamentin Evropian jemi në favor të liberalizimit të vizave për Kosovën. Por, kjo varet shumë edhe nga raporti i Komisionit Evropian në lidhje me këtë çështje, i cili pritet të bëhet publik këtë muaj”..

Lexone

Serxhio Ramos thyhen heshtjen dhe tallet me lojtarët e Liverpulit: E marrtë dreqi, po i japin më shumë vëmendje se ç’duhet

Sjellja e pahijshme dhe antisportive e Sergio Ramos, në fitoren e Realit të Madridit me rezultatin 3-1 ndaj Liverpoolit në finalen e fundmajit të Champions League, ka qenë subjekt i kritikave intensive dhe të pafundme nga bota e sportit dhe më gjerë.Doktorët konfirmuan pasditen e së hënës se, portieri i anglezëve, Karius kishte pësuar një tronditje në tru si pasojë e goditjes me bërryl nga mbrojtësi spanjolli, ndërsa Salah është ende në dyshim për Kupën e Botës për shkak të dëmtimit në shpatull.Por, Ramos, i cili e ngushëlloi Salahun e përlotur teksa linte fushën e blertë të Kievit, si pasojë e ndërhyrjes brutale të spanjollit në stadiumin “Olimpiyskiy”, beson se është kritikuar me pa të drejtë.“E marrtë dreqi, po i japin më shumë vëmendje se ç’duhet kësaj. E kam fjalën për dëmtimin e Salah. Nuk kam dashur të flas, pasi gjithçka është zmadhuar”, tha ai për reporterët gjatë kësaj jave.“E kam parë ndeshjen përsëritje shumë mirë. Ai kap krahun tim në fillim, unë rrëzohem nga krahu..

Lexone

Menaxheri i Hysajt tremb Napolin: Nëse Sarri shkon te…

Merkato në shtëpinë e Napolit ka ndalur.Në pritje për të zgjidhur çështjen e lidhur me portierin me Leno dhe Rui Patricio mes objektivave kryesorë, klubi po monitoron shitjet e mundshme.Tashmë kanë thënë lamtumirë Pepe Reina dhe Rafael, ndërsa Hamsik po reflekton nëse duhet të pranojë ose jo ofertën e klubeve kineze.Ndërkohë Jorginho duket pranë transferimit te Manchester City.Me lamtumirën e Maurizio Sarri, ka futbollistë të tjerë që mund të largohen nga skuadra e kaltër, si Elseid Hysaj, mbrojtësi i djathtë shqiptarë, aq i lidhur me ish-trajnerin e Empoli.Napoli nuk ka asnjë qëllim që të heqë dorë nga Hysaj dhe synon të ridiskutojë kontratën aktuale, por duhet të ruhet nga Sarri që mund ta marrë me vete shqiptarin, sidomos nëse transferohet në Premier League, shkruan Telesport.Mario Giuffredi, menaxheri i mbrojtësit shqiptar, në një prononcim për Radio “Kiss Kiss Napoli” deklaroi:“Elseid pëlqehet nga Chelsea por ai është mirë te Napolidhe klubi është i gatshëm që të rid..

Lexone

SPECIALE/ “T’u bëftë gjak e dhjamë”, shprehjet që nuk i përdorim më

Nga Roland QafokuKuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjaloritNëse një të riu sot, do ta uronim me fjalët “t’u bëftë gjak e dhjamë”, do kuptojë se po i urojmë më të keqen e mundshme. Kjo frazë e dalë nga zhargoni i vjetër, sot e përkthejmë fjalë për fjalë: t’u bëftë kolesterol. Nëse një të riu do t’i thoshim se, x person të merr gjak në vetull, natyrisht ose do ta marrë atë për kanibal ose ne pëlqejmë kanibalët. Dikur, kjo fjalë kishte kuptimin e zotësisë, trimërisë dhe që arrinte gjithçka. Por sot, kjo fjalë është zhdukur nga fjalori dhe ke shumë pak shanse ta dëgjosh. Pas rrëzimit të komunizmit, janë me dhjetëra e qindra fraza që nuk përdoren më. Ato kanë mbetur fosile të atij regjimi që shoqëria jonë u mësua t’i përdorë në komunikim. Por në rrethanat e sotme, nuk kanë vlerë. Ja shprehjet më tipike, të cilat nga viti 1990 e deri më sot, ose janë rralluar në përdorim ,ose nuk përdoren fare.1.T’u bëftë gjak e dhjamë!Kishte kuptimin që, ushqimin që po haje, të s..

Lexone

Sezoni turistik, Xhafaj: Masa të forta për motorët e ujit dhe zhurmat

Në hapjen e sezonit turistik në Orikum, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj u shpreh se këtë vit policia synon të ofrojë më shumë rend dhe më shumë siguri për pushuesit shqiptarë, por edhe për ata të huaj.Xhafaj u shpreh se janë forcuar masat për motorët e ujit, masa të forta për zhurmat, ndërsa foli për lehtësira në pikat doganore për pushuesit.“Kemi forcuar masat për një kontroll shumë të fortë ndaj motorëve të ujit, deri në sekuestrimin e tyre, duke marrë shkas nga viti i kaluar kur ka pasur edhe pushues që kanë humbur jetën. Do të ketë masa shumë më të forta lidhur me mjedisin në zonat turistike lidhur me zhurmat. Do të ketë edhe lehtësi të lëvizjes në pikat kufitare për shqiptarët, kosovarët, por edhe për turistët e huaj. Do të ketë një kontakt edhe me operatorët turistë për të marrë masa për lehtësira. Nuk zgjidhet gjithçka me policisë, por secili duhet të bëjë detyrat e tij. Ne do të ofrojmë më shumë rend dhe siguri për të gjithë pushuesit në këtë sezon”, tha Xhafaj.5 qers..

Lexone

Forma e këmbëve që keni, tregon se si jeni juve në shtrat

Kur një mashkulli i pëlqen një grua, ai i kushton shumë vëmendje të gjitha aspekteve të paraqitjes së saj.Në pamjen e saj fizike, ai kërkon shenja për t’i treguar atij se si do të jetë një marrëdhënie me të dhe do të zgjedhë atë që do t’i sigurojë atij fëmijë të shëndetshëm. Forma e këmbëve të një gruaje mund të tregojë se si ajo sillet në shtrat. Kjo nuk është aspak e pazakontë, sepse gjithçka bazohet në kuptimin e anatomisë njerëzore dhe lidhjen mes kushtetutës së njerëzve dhe vendosjes së tyre hormonale. Pra, si e përcakton formën e këmbëve të saj sjelljen seksuale të gruas? Për ta kuptuar këtë, duhet t’i vendosni këmbët shumë afër njëri-tjetrit dhe të shikoni veten në pasqyrë.Lloji A Këmbët janë të afta dhe ka vetëm një hendek midis tyre, duke filluar nga kyçet e këmbëve dhe duke mbaruar pak më e lartë se mes të viçave. Ekziston një besim mjaft i përhapur se sa më i vogël të jetë hendeku mes këmbëve, aq më e rehatshme do të jetë në shtrat. Si rregull, gratë e tilla janë shumë t..

Lexone

Rrëfimi tronditës i Nicole Kidman!

Ai i Nicole Kidman është një rrëfim, i dhimbshëm, që vjen pas thuajse 30 vjetësh. Daton në kohët e martesës me Tom Cruise. Ishte viti 1990 dhe ylli i Holivudit ishte 23 vjeçe, kur humbi fëmijën e parë, me një shtatzëni problematike, ndërsa në 2001-in ka pasur një abort spontan. Nicole tregon për herë të parë dramën e saj në refistën britanike “Tatler”. “U bëra nën, por në fakt ka qenë një rrugëtim i gjatë, i dhimbshëm, një mrekulli”.“Kalova shumë tronditje, – vijon aktorja australiane. – Humbja e një fëmijë që provohet pas një aborti është diçka për të cilën nuk mund të flitet shumë, por edhe një humbje shumë e madhe”. Me Cruise, Kidman ka adoptuar dy fëmijë: në 1992 Isabella-n e Connor në 1995-ën.Ndërsa nga bashkëshorti i dytë, Keith Urban, ka pasur Sunday Rose në 2008-ën e Faith Margaret në 2010-ën (nga një nënë surrogate)Tashmë aktorja ka rigjetur buzëqeshjen dhe qetësinë që kërkonte prej kohësh: “Me Keith jemi një familje shumë e bashkuar dhe në shtëpi flasim për gjithçka. I ..

Lexone

Gara për “Këpucën e Artë” në Rusi…

Lionel Messi – ArgjentinaShumë tifozë neutralë urojnë që ky të jetë Botërori i Leo Messi. Sulmuesi i Barcelonës është në kushtet ideale, sepse e gjithë loja e Argjentinës bazohet te ai. Një “Këpucë e Artë” do t’i shkonte shumë koleksionit të “Topave të Artë” që numri 10 ka në shtëpi, dhe ndoshta kjo arritje do t’ia çonte në gjashtë numrin e çmimeve individuale.Cristiano Ronaldo – Portugali“CR7” është dukur sikur të ishte në pikat e fundit të energjisë së tij në dy veprimtaritë e fundit madhore kur ka luajtur, por këtë herë situata duket ndryshe sepse ai e kapi formën ideale vetëm në pjesën e dytë të sezonit. Ai ndihet shumë mirë kur luan me Portugalinë dhe ka partnerin ideal në sulmin e kombëtares, të preferuarin e tij, Andre Silva.Neymar – BrazilDëmtimi i tij në fund të shkurtit ishte një goditje e madhe për fatet e sezonit të Paris SG, por Brazili duket se nuk do ta ketë këtë problem, sepse vetëm 10 ditë para fillimit të botërori, Neymar shënoi në miqësoren kundër Kroacisë,..

Lexone