Home / Tag Archives: gjithcka (page 2)

Tag Archives: gjithcka

I (e) virgjër!

Nga Artan FugaKurrë nuk e kam kuptuar se çfarë lidhje ka vetingu me kontrollin e pasurive të nëpunësve të ndryshëm!Një nëpunës del se pasuritë që ka dhe të ardhurat që ka pasur i koinçidojnë. Dhe thonë : “Doli i pastër”. Si në filmat turq : “Doli e virgjër!”Po a do të thotë ndonjë gjë substanciale kjo?Tregon se ai është:– i pastër moralisht pra nuk ka bërë korrupsion?– ka bërë aq korrupsion sa e ka lejuar që me ato para të marri të mira të konsumueshme, ndërhyrje të kushtueshme mjeksore, dreka, darka, të mira mobiliare, pushime, financime për studime për kalamajtë, etj. pra që nuk lënë gjurmë?– ka treguar burime financiare që janë të sakta, por që askush nuk verifikon dot sasinë e debitit që ka ardhur prej tyre?– ka manipuluar dokumentet në blerjet e ndryshme, apo shitjet, duke shitur me cmime të larta fiktive dhe blerë me çmime të ulta fiktive?– i ka të ardhurat nga korrupsioni në forma likuiditetesh që i mban jashtë rrugëve të kontrollueshme nga bankat etj. ?– i k..

Lexone

Donald e Melania Trump sërish në krah të njëri-tjetrit (Foto)

Donald Trump dhe gruaja e tij Melania janë kthyer për t’u fotografuar krah për krah, pas mungesës së zgjatur të Zonës së Parë pas një ndërhyrjeje të nevojshme për të trajtuar një patologji të mirë në një veshkë. Çifti presidencial i SHBA mori pjesë në një ngjarje publike në selinë e FEMA-s (Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave), mbrojtjen federale civile.1 of 4Ndërkohë, presidenti amerikan e përdori Twitter-in për të sqaruar spekulimet për gjendjen e gruas së tij. “Fajet e mediave kanë qenë aq të padrejta dhe të neveritshme,” thotë ai, “për gruan time dhe zonjën tuaj të parë.” Ata folën për gjithçka nga vdekja e afërt tek një ashensor i fytyrës për të lënë mua dhe Shtëpinë e Bardhë për të kaluar në New York apo Virginia, për keqtrajtim – të gjitha të rreme, është shumë mirë!”.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Zbulimi i bujshëm: Ja kush do të jetë trajneri i ri i Real Madrid

José Maria Gutiérrez Hernández, i njohur si Guti, duket se do të jetë trajneri i ri i Real Madrid.E ka konfirmuar presidenti i Murcia, Victor Galvez. “Kam folur me Guti dhe duhej ta takoja të enjten për t’i kërkuar që të drejtojë skuadrën time.Por, për tani nuk është e mundur sepse Florentino Perez duket se ka për qëllim që ta zgjedhje 41-vjeçarin spanjoll si trajnerin e ri të Real Madrid”, tregoi Galvez.“Nga ajo që kuptova, do të jetë Guti trajneri i ri i Real Madrid dhe nuk do të vijë te Murcia. Guti më telefonoi dhe më falenderoi për interesimin.Fatkeqësi që Zidane nuk e mori vendimin e tij vetëm disa ditë më vonë”, rrëfeu trajneri i Murcia, Victor Galvez. Guti do të zërë vendin e Zizou, që ka udhëhequr Los Blancos që nga 2016 dhe pasi fitoi gjithçka dha dorëheqjen e tij.

Lexone

Lionel Messi flet hapur: Do të ishte bukur sikur Neymar të kthehej, me Roma-n kemi fjetur gjumë

“Mundo Deportivo” ka arritur të bindë Leo Messi-n që të japë një intervistë të rrallë.“Pleshti” ka folur për gjithçka dhe, në disa raste, në mënyrë direkte.Eliminimi me Roma-n ka qenë njolla e sezonit të kaluar:“Nuk ka asnjë shpjegim. Jemi ndier të sigurt më shumë se duhet, kemi fjetur gjumë, e kemi filluar ndeshjen duke pësuar gol pas një pasimi të gjatë dhe nuk kemi arritur të reagojmë. Mbetet zemërimi për mënyrën si jemi eliminuar, por ndeshja e Roma-s kundër Liverpool ka treguar se nuk ka qenë një rastësi”, ka thënë Leo.Leo ka folur edhe për Zidane dhe Ronaldo:“Nuk e di pse Ronaldo i ka thënë ato gjëra mbi të ardhmen e tij në atë moment, ndoshta ka patur arsyet e tij. E njëjta gjë vlen edhe për Zidane: nuk e di se çfarë ka ndodhur, askush nuk e priste lamtumirën e tij, por nuk mund t’i thuhet asgjë, është larguar në mënyrën më të mirë të mundshëm, si fitues”.Për Neymar dhe Griezmann:“Sikur Neymar të kthehej, do të ishte shumë bukur. Por më duket shumë e vështirë. Në..

Lexone

Horoskopi për ditën e sotme, e premte 8 qershor

DashiNuk është dita e duhur për të marrë iniciativa të reja. Do të lini pas shpine dembelizmin dhe dëshirën për të mos bërë asgjë. Për të gjithë ata që janë familjarë, këshillohet të përqendrohen tek rrugët për të arritur suksesin.DemiSot do të mund të argëtoheni vetëm nëse nuk parashikoni asnjë event. Mos u trembni nga ndryshimet e menjëhershme, por thjesht përfshihuni në to. Është koha e duhur për të bërë një pushim dhe për të shijuar qetësinë.BinjakëtKjo është një ditë ideale për të bërë një pushim të shkurtër. Ngadalësoni ritmin dhe mundohuni të gjeni qetësinë dhe relaksim edhe tek gjërat e vogla. Gjatë kësaj dite do të ketë më shumë rëndësi për ju një proces sesa një rezultat i arritur.GaforrjaDo t’ju duhet të punoni fort gjatë kësaj dite. Nevoja juaj për rehati dhe qetësi do të jetë e madhe sot. Edhe pse do të mundoheni t’ia plotësoni dëshirën vetes, nuk do t’ia dilni dot me sukses. Nëse nuk jeni duke kërkuar qetësinë në familje, argëtohuni me miqtë në mbrëmje.Lua..

Lexone

“Dinamiti” Marku: Serbin do ta vë në gjumë në raundin e parë

Dinamit. Shpërthyes. Plot besim drejt suksesit. “Mezi po e pres këtë duel përballë publikut tim. Është ndeshja ime e gjashtë dhe do të jetë fitorja ime e gjashtë. Kam pesë ndeshje, pesë fitore, të gjtiha me knock out, kështu do të ndodhë edhe kjo. Rvalin e falendëroj që erdhi në Tiranë, ne jemi mikëpritës, e presim me gjithë të mirat, por deri në momentin kur do të hyjmë në kafaz”.Florian Marku është gati për duelin e 8 qershorit ndaj serbit Sladan Dragisic, në pallatin e sportit Asllan Rusi. Në peshimin zyrtar të zhvilluar në Tiranë, luftëtari kuqezi u shfaq gati në aspektin fizik dhe psikologjik për sfidën e parë në karrierë në Shqipëri, në disiplinën Mixed Martial Arts (Arte Marciale Mikse). Premtimi nuk ndryshon: nëse zgjedh të ndeshet me grushte, kundërshtari serb do të përfundojë në tapet prej raundit të parë.“Çdo duel ka vështirësitë e veta, i kushtoj të gjithë kundërshtarëve rëndësi. Unë ia gjej pikën e dobët rivalit dhe e marr gjithmonë atë që dua. Sladia ka thënë se me mu..

Lexone

Përlot Era Istrefi me dedikimin e ndjerë për babain: ”Kujtimi ma i bukur në jetë”

Këngëtaret e famshme shqiptare, Nora dhe Era Istrefi, humbën 14 vite më parë babain e tyre, i cili la pas tre vajzat, djalin dhe bashkëshorten e tij.Ditën e djeshme, Nora i dedikoi një postim mjaft emocionues babait të saj, duke postuar një foto të sajën me motrën tjetër, Nitën, të cilat shihen në moshë të vogël në krah të babait të tyre.Sot jane berë 14 vjet pa babin tim, 14 vjet pa njeriun që beri gjithçka për neve qe te kishim një jetë më të mirē. Babi nuk arriti ta shihte suksesin tonë, timin dhe të Erës, por ne e dimë qe ai na shikon nga lartë që të gjithëve. Është engjëlli mbrojtes i Bledit,Nitës, Erës,Mamit dhe i imi. Mungesën tënde e ndjejmë çdo ditë, në çdo hapë. Babiq, të dua, të dua me shumë seç mund ta pershkruaj me fjalë. @bledistrefi @strefie #NitaIstrefiA post shared by Nora Istrefi (@_noraistrefi_) on Jun 6, 2018 at 7:45am PDTNdërsa ditën e sotme, Era ka bërë një dedikim shumë prekës për babain e saj në Instastory, duke i kushtuar atij disa fjalë mjaft të ndjer..

Lexone

Veliaj sfidon PD-në: Jap dorëheqjen nëse Bashkia ka harxhuar lekë për koncertet e Ermal Metës e Rita Orës

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak, kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi se Bashkia e Tiranës nuk ka shpenzuar asnjë qindarkë nga buxheti i saj për të sjellë në Tiranë, këngëtarët me famë botërore, Rita Ora dhe Ermal Meta, të cilët perfomuan në sheshin “Skënderbej” duke dhuruar spektakël për banorët e kryeqytetit.“Qershia mbi tortë ishin Rita Ora dhe Ermal Meta, dy histori suksesi shqiptare dhe një nga gjërat që më erdhi shumë keq është se pati një minorancë që mundohet të bëjë telendarin sa herë që ndodh diçka e bukur. A ka mundësi që disa gjëra të bukura ne vetëm ti lëmë të ndodhin edhe vetëm ti vlerësojmë. Dhe nëse nuk duam të falenderojmë bashkinë vetëm ta kyçim sepse disa gjëra thjesht nuk duhen atakosur me këtë ballkanizmin që ne helmojmë çdo lloj gjëje që prodhon një të mirë. Bashkia e Tiranës, thesari është online, ka harxhuar 0 lekë, 0 qindarka”, u shpreh Veliaj.Kreu i Bashkisë tha se nëse Bashkia e Veronës pagoi për të pasur në koncert talentet shqiptarë të muzikës..

Lexone

Publikohet skandali, gjyqtari i Botërorit dhe zyrtari i FIFA-s duke marrë ryshfete

Një investigim dyvjeçar në futbollin afrikan ka zbuluar se në këtë kontinent gjithçka kontrollohet nga ryshfetet të cilat janë të zakonshme edhe në rangjet më të larta.Në dokumentarin e BBC “Numri 12” i cili përmbledh me dhjetëra orë filmime me kamera të fshehta, janë treguar se si futbollistë, trajnerë, gjyqtarë dhe zyrtarët më të lartë të futbollit botëror marrin ryshfet rregullisht.Mes pamjeve është edhe ajo vijërojtësit kenian, Aden Marua, i cili duhej të ishte pjesë e Botërorit 2018.Ai shfaqet duke marrë një ryshfet prej 600 dollarësh para një ndeshje.Pas publikimit të një pjese të dokumentarit, FIFA bëri të ditur se vijërojtësi në fjalë ishte tërhequr për probleme personale nga aktiviteti.Ndërkohë, vetë presidenti i Federatës Ganeze të Futbollit, Kyeshi Nantaki, filmohet duke marrë një ryshfet prej 65 mijë dollarësh të cilët i fut me shpejtësi në një qese plastike.Nantaki është anëtari i Këshillit të FIFA-s, organit më të lartë që drejton organizatën që kontrollon fut..

Lexone

Përdorimi i të “pavarurve”

Nga Artur AjaziPasi përdori hallexhinjtë, pasi përdori minatorët, naftëtarët, fermerët, pasi përdori një pjesë të elektoratit për të mbushur autobuzat e “protestave popollore”, pasi përdori edhe Babalen e Vlorës, duket se PD po përdor sëfundi edhe shoqatat e “pavarura”, madje edhe ish-policët e saj. Keqpërdorimi i ish-policëve të larguar, të liruar apo të shkarkuar me motivacione të ndryshme ligjore nga Policia e Shtetit, keqpërdorimi i atyre që deri dje kanë mbajtur mbi supe grada dhe ofiqe në sektorin më delikat dhe më të rëndësishëm të shtetit, do të thotë se gjithçka në PD po shterron.Dhe kjo duket tek shterrimi ideve, mungesa e platformës opozitare (fakt të cilin e deklaroi dy ditë më parë edhe Dashi aleati Bashës) tek mungesa e aksioneve politike opozitare të cilat janë zëvëndësuar me lojëra luftrash me çuna lagjesh. Duke përdorur “fishekët” e fundit, shoqatat dhe grupimet e vetëkrijuara nga ish-ushtarakë, ish-policë dhe ish-zyrtarë të ish-pushtetit të PD, kjo parti as më shu..

Lexone