Home / Tag Archives: gjithcka

Tag Archives: gjithcka

Falcao në telashe, dënohet me 16 muaj burg për evazion fiskal

Radamel Falcao në telashe. Sulmuesi i Monacos është dënuar me 9 milionë euro gjobë dhe 16 muaj burg drejtësia spanjolle për evazion fiskal. Gjithçka ka të bëjë me periudhën kur “El Tigre” luante për Atleticon e Madridit në La Liga. Gjatë asaj kohe Falcao nuk i ka paguar shtetit spanjoll taksat e parave që ka fituar nga të drejtat e imazhit. Sulmuesi kolumbian është thirrur sot në gjykatë dhe drejtësia spanjolle ka vendosur ta dënojë me 16 muaj burg dhe 9 milionë euro gjobë. Megjithatë sulmuesi do të jetë pjesë e Kolumbisë në Botërorin Rusi 2018-të, sepse nëse Falcao paguan në kohë gjobën e përcaktuar nga gjykata, nuk do të vuajë dënimin me burg, pasi për dënime të ulëta ligji në Spanjë e lejon diçka të tillë. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Shkëndija nuk diskuton Kupën, festë shqiptare edhe në Shkup

Shkëndija ka mbyllur në mënyrën më të mirë të mundshme sezonin 2017-2018 në Maqedoni, duke fituar gjithçka, kampionat, Kupë dhe trofetë me skuadrat e moshave. Në finalen e Kupës, luajtur mbrëmjen e sotme ndaj Pelisterit, kuqezinjtë e Tetovës kanë triumfuar me rezultatin 0-3, duke mos diskutuar për asnjë moment suksesin. Dopieta e Musliut dhe goli i Besar Ibrahimit vendosën fatin e kësaj finaleje, që u fitua tërësisht me meritë nga kuqezinjtë shqiptarë. Triumfi i Shkëndijës solli festë shqiptare edhe në Shkup, pasi skuadra shqiptare e këtij qyteti do të mund të luajë tashmë në Europa League, si skuadra e renditur në vendin e 4-t në kampionat.

Lexone

Majlinda Bregu zbulon kulisat me deputetët holandeze: Protesta? Jam vetëngrirë si Basha

Në emisionin “Politika online” nga gazetarja Marsela Karapanço në “Gazetën Shqiptare”, këtë javë ishte e ftuar ish-deputetja demokrate Majlinda Bregu. Me statusin e një detyre të re, atij të sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Bregu zbulon se aplikimin për këtë detyrë, e ka bërë me herët se përfundimi i mandatit të saj në parlament, kohë kur ishte e vetëdijshme se mund të mos merrte një mandate tjetër. Për të nuk ka vend për mërzitje, që urimet e ish liderit demokrat kanë munguar. “I thoja miqve të mi, dëgjoni, unë e bëra vetë gati daljen time nga parlamenti, nuk më ndejti goja rehat këto dy-tre vitet e fundit. Por nuk kam asnjë pishman, sepse gjithçka kam thënë, asgjë ska rezultuar e vërtetë” Ju uroi z.Basha? Jo, as nuk e pres. U mërzitët? Na nxorren jashtë parlamentit, mund të na nxjerrin edhe jashtë partisë. Ka parë historia shqiptare përjashtime nga partia me kohë… Për zonjën Bregun qershori duket vështirë që të mbyllet me një lajm të mirë për ..

Lexone

Kineastët e “rinj” të PD

Nga Artur Ajazi Lulzim Basha nuk do ta kishte menduar kurrë, se afrimi i një “elite të rinjsh” me lider Ervin Salianjin, do ta turpëronin dhe do ta diskreditonin përfundimisht atë, dhe krejt vijën (zh) drejtuese të asaj partie. Afrimi i “elitave”, që sipas Lulzim Bashës përkthehet në “afrimin e kujdo që përulet para kryetarit dhe zbaton pa asnjë hezitim urdhërat dhe sms e tij”, dhe largimin e çdo figure që ka kontribute në atë parti, i ka kushtuar shtrenjtë PD, kësaj partie e cila më shumë se kushdo tjetër forcë politike, po shkon me shpejtësi drejt shpërbërjes fizike dhe politike. Ngjarjet e fundit, aspak me natyrë opozitare, me “përgjime, dedektivë, denoncime dhe akuza ministrash të kësaj qeverie”, përforcuan dhe krijuan mendimin përfundimtar se, PD nuk ka humbur shanset për tu reformuar, jo vetm si parti europianiste, por madje as si parti ballkanike. Madje në Ballkan, drejtuesit e Politikës së Jashtme të BE, kanë konstatuar ndryshime dhe një erë të re politike, të reformuar dhe a..

Lexone

Cili është tipari yt më tërheqës sipas shenjës së horoskopit?

Shenja juaj zodiakale mund të përcaktojë se çfarë të bën ty të parezistueshëm ndaj shenjave të tjera. Bëhu gati që të fiksosh tiparet tua dhe të partnerit/partneres tënde. Dashi, Sypatrembur Kur marrim në konsideratë se cili tipar është më tërheqës për ju mos e mendoni vetëm në aspektin seksual. Në vend të kësaj mendoni se çfarë ju bën juve tërheqës. Për personat e shenjës së Dashit, është karakteri i tyre i jashtëzakonshëm. Shenja e Dashit është e njohur gjithashtu edhe për brinjët që është mjaft përfaqësuese për cilësinë më të mirë të kësaj shenje. Dashët janë persona që nuk hezitojnë të sulmojnë për të marrë atë që duan. Iniciues, i vetëdijshëm dhe i patrembur, i përshtaten më së miri Dashit si një shenjë që merr përsipër rreziqe dhe bën levizje të guximshme. Nuk do të ndihesh asnjëherë i mërzitur me ta por dhe mund edhe të të pushtojnë. Demi, Sensual Demët njihen për natyrën e tyre materialiste por në një formë më pozitive për ta përshkruar këtë shenjë është të qënit sensualë..

Lexone

Ëndrra e Tanit vazhdon! 10 vite më parë u nda nga jeta krijuesi i Top Medias

Thonë se ëndrrat shpesh janë të parealizueshme, por për Dritan Hoxhën nuk pati të tilla. Ai kërkoi ato më të mëdhatë, më të jashtëzakonshmet, në dukje më të largëtat, që nuk kishin lidhje vetëm me jetën, pasionin apo dëshirat e tij, por me ato të të gjithë shqiptarëve. Kështu lindi gjiganti Top Channel, një ëndërr e madhe që sfidoi realitetin mediatik të kohës. Kështu kish lindur më parë “Lori Kafe”, si tregues se Dritan Hoxha nuk dinte të ndalej. E vërtet ai nuk u ndal. Digitalb ishte sërish krijesa e tij, që e renditi Shqipërinë ndër të parat vende në botë me transmetime dixhitale. Dritani kërkoi e sfidoi, dhe e bëri këtë me një sukses të pamatë, që vazhdon edhe sot të bashkojë shqiptarët nga njëri cep i globit në tjetrin. Atëherë kur askush nuk e mendonte, Shqipëria sfidoi gjigantët botërore duke i dhënë ngjyrat e gjuhën e saj një zhvillimi kaq të madh e “avant-garde” për kohën. Dritani nuk ndalej, sepse për të, bota shqiptare kishte një rëndësi të veçantë, një rëndësi që e mori ..

Lexone

Trabzonspori, 200 mijë euro Chievos për Ali Sowe

E ardhmja e Ali Sowe mund të jetë në Turqi te Trabzonspori. “Goleadori” i Superiores pëlqehet shumë nga klubi turk, që ka përgatitur një ofertë prej 200 eurosh për Chievon, skuadër që ka në pronësi sulmuesin nga Gambia. Lajmi konfirmohet nga shtypi turk, që e konsideron afrikanin Sowe makineri golash. Tashmë topin kalon në fushën e Chievos, që na në dorë të ardhmen e lojtarit. Shuma nuk është e madhe, por nëse mungojnë ofertat më të mira për të, skuadra e Serisë A mund ta pranojë ofertën. Sa i përket qëndrimit të mundshëm te Skënderbeu, gjithçka do të varet nga pjesëmarrja ose jo e kampionëve të Shqipërisë në Champions. UEFA e ka pezulluar për 10 vjet Skënderbeun në kompeticionet europiane, por korçarët pretendojnë se me ankimin në KAS të paktën edhe për sezonin e ardhshëm ekpi juglindor do të jetë në Europë.

Lexone

PROFIL: “Ah, çmimi Nobel, as që mendoj për të”, ky është vigan i letërsisë që çuditi botën

Nga Enver Robelli Pak muaj para se t’i mbushte 85 vjet, Philip Roth i dha një intervistë të gjatë gazetës gjermane «Süddeutsche Zeitung». Mes tjerash aty roth rezononte edhe për ditët e tij të pleqërisë. «Edhe pak muaj do të braktis moshën e shtyrë për të arritur moshën e pleqërisë dhe për t’u fundosur edhe më thellë në luginën e hijes. Është e habitshme që unë në fund të çdo dite ende jam këtu. Kur shtrihem në shtrat gjatë natës, qeshem dhe mendoj: ‚Jetova edhe një ditë‘. Pastaj është po ashtu e habitshme të zgjohesh tetë orë më vonë dhe të shohësh se ka filluar mëngjesi i ditës tjetër dhe unë ende jam këtu. ‚E mbijetova edhe një natë‘ – ky mendim më bën të qeshem përsëri. Shtrihem në shtrat duke qeshur dhe zgjohem duke qeshur. Jam shumë i lumtur që jetoj ende». Por, Roth ishte i vetëdijshëm se përkundër iluzionit se jeta do të vazhdonte, ajo një ditë do të merrte fund. «Do të shohim sa zgjat fati im». Ky fat zgjati deri dje. Dje Philip Roth vdiq në New York në moshën 85-vjeçar..

Lexone

Kostum i zi qepur me të bardhë

Nga Bedri Islami E gjithë ajo që filloi rreth 10 ditë më parë, megjithëse që nga fillimi tingëllonte si një lojë e pështirë, tani, sidomos pas publikimeve të fundit, qoftë në selinë e PD-së, qoftë në një emision TV, të qartësojnë deri në fund dy gjëra themelore: Pas gjithë kësaj ngrehine është një dëshirë e papërmbajtshme, deri në absurd, për denigrimin e qeverisë Rama dhe duke mos gjetur një kauzë tjetër, është krijuar një gjetje politike-investigative, dhe së dyti, në këtë lojë, veç dy njerëzve që menduan se deti kalohet në këmbë, oligarkët politikë të PD-së, pasi morën flamurin në ditën e parë dhe të dytë, tani janë gati t’ia hedhin atë “Babales”, njeriut X dhe gazetarit Olldashi, në këtë rast njeriut Y. “Nga frika, thotë njëri e tjetri, në fakt, herë njëri e herë tjetri, e çuam përgjimin në selinë e PD-së, pasi aty janë njerëzit që luftojnë drogën dhe mes tyre, më i shquari qenka Salianji, pasi nuk mund ta çonin në prokurori, se ajo është zaptuar nga Edi Rama, as në Polici, se at..

Lexone

DOSSIER: Historia e një fotoje që ktheu fatin e Luftës së Vietnamit, pse po ekzekutohet ky guerrilas komunist

DOSSIER/ Si u sulmua ambasada amerikane në Sajgon nga komunistët. Shpërthimi in ofensivës së përgjithshme që kapi në befasi ushtrinë më të fuqishme në botë. “Ofensiva Tet”, dështimi i madh që u shndërrua në një sukses spektakolar. Si u ekzekutua në rrugë oficeri komunist, që kishte masakruar një familje duke u prerë fytin me thikë. Fotoja e Assosiated Press që i dha Çmimin Pulitzer autorit dhe ndryshoi fatin e Luftës së Vietnamit Në orën 02.47 të mëngjesit të 31 janarit të vitit 1968, një polic amerikan ushtarak dërgoi një mesazh radiofonik emergjence nga posti i tij, jashtë një ambasade amerikane, në anën tjetër të botës: “Sinjal 300! Ata po vijnë! Ndihmë! Ndihmë!”. Mesazhi u dërgua vetëm pak çaste përpara se të qëllohej për vdekje, së bashku me një roje tjetër. Ky mesazh gjysmë shekulli më parë shënoi fillimin e sulmit më shkatërrues ndaj krenarisë dhe prestigjit amerikan, që nga sulmi japonez mbi Pearl Harbor, në vitin 1941. Sulmi mbi ambasadë Komandot e Viet Cong-ut, të zbritu..

Lexone