Home / Tag Archives: gjithashtu (page 5)

Tag Archives: gjithashtu

FOTOT: Ambasadorja shqiptare, në tryezën e Donald Trump për iftar

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, Floreta Faber, ka qenë e ftuar në darkën e iftarit, të shtruar nga presidenti i SHBA, Donald Trump.Në një status në Facebook, Faber shkruan se gjatë bisedës me presidentin Trump, ka shprehur mirënjohjen e popullit shqiptar për mbështetjen e madhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për zhvillimin dhe transformimin e Shqipërisë.“Sonte pata kënaqësinë e veçantë që të isha e ftuar në Darkën e Iftarit të shtruar nga Presidenti Trump, në Dhomën e Darkave Shtetërore të Shtëpisë së Bardhë.Pata nderin dhe privilegjin e madh që të isha pjesë e tavolinës së tij, së bashku me kolegët ambasadorë nga Jordania, Indonezia, Arabia Saudite, Bangladeshi.Prania e Presidentit, diskutimet tepër interesante, dhe interesi i tij për secilin nga vendet tona, janë një tregues i lidhjeve dhe marrëdhënieve të forta mes popujve tanë. Shqipëria sonte ishte e nderuar të kishtë praninë dhe mundësinë e prezantimit të saj në atë tavolinë.Theksova se populli shqiptar është ..

Lexone

Di Maio: Italia mbetet në NATO, por dialogojmë me Rusinë

“Nuk më shqetëson prepotenca e Shteteve të Bashkuara, pasi ne nuk do të jemi një qeveri e shtrirë përballë vullnetit të të tjerëve. Italia nuk thotë “PO” zotëri.”Ky është pohimi më i fundit i zëvendëskryeministrit të Italisë dhe drejtuesit të lëvizjes anti-establishment “5 Yjet” dhe që vjen pas deklaratës së kryeministrit të zgjedhur prej tij dhe Matteo Salvinit, i cili e shprehu hapur mbështetjen për Rusinë, duke kërkuar heqjen e sanksioneve të vendosura pas aneksimit të Krimesë.“Ne mbetemi aleatë të NATO-s dhe SHBA-ve, por gjithashtu do të çojmë përpara dialogun me vendet e tjera, të tilla si Rusia, siç ka qenë gjithmonë”, u shpreh Di Maio.Ai shtoi: “Unë jam i shqetësuar për sanksionet ndaj Rusisë. Ne nuk do të jemi qeveri që do t’i shtrijë dorën të tjerëve”, theksoi ai duke iu referuar çështjes së emigracionit dhe negociatave për Traktatin e Dublinit.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vrasja e biznesmenit në Vlorë, ndalohet një nga autorët e dyshuar

Mesditën e djeshme policia e Vlorës zbardhi ngjarjen e rëndë të ndodhur në lagjen “Pavarësia”, ku u ekzekutua me armë biznesmeni 29 vjeçar, Vasil Dervishaj.Blutë e Vlorës identifikuan si autorë të vrasjes shtetasit:-A.C., 28 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues në Vlorë;-E.A., 31 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues në Vlorë;Mëngjesin e sotëm policia njofton se ka bërë të mundur arrestimin e një prej ekzekutorëve, pikërisht 28-vjeçarin A.C. dhe ka sekuestruar një automjet tip “Audi, me targë AA830 RA, që është përdorur gjatë krimit.Automjeti gjithashtu kishte edhe një targë tjetër italiane, e cila duket se ka qenë e vendosur natën kur ndodhi ngjarja. Ndërkohë vijon puna për kapjen dhe ndalimin e autorit tjetër të dyshuar.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Edmond Islamaj kalon me sukses vettingun: Përgjegjshmëria shpërblehet

Ishte i pari nga Gjykata e Lartë që doli para trupës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Edmond Islamaj ja doli të rikonfimohej në detyrë, duke kaluar me sukses në “sitën” e vettingut.Gjyqtari Islamaj ishte i pranishëm në seancën e KPK-së, ku ju komunikua vendimi nga relatorja e çështjes dhe në një fjalë të shkurtër për mediat tha se, “përgjegjshmëria shpërblehet”.Kujtojmë se për Islamajn ILDKPI ka nënvizuar në raport se ka deklarim të saktë të pasurisë dhe ka qenë bashkëpunues. ILDKPI thotë se nuk ka fshehje pasurie dhe as konflikte.Në raport thuhet gjithashtu se apartamenti 81.5 m2 që ka në posedim gjyqtari Islamaj, nuk është i tij, por i prindërve, të cilët ja kanë dhuruar.Trupa gjykuese e këtij subjekti rivlerësimi përbëhej nga Suela Zhegu, Pamela Qirko dhe Genta Tafa (Bungo).

Lexone

“Top Awards”, Don Phenom me dy këngë në “Top 5”

Don Phenom është shndërruar në një fenomen së fundmi në tregun muzikor shqiptar. Reperi shkodran, i cili prej 16 vitesh jeton në Amerikë, po korr një sukses të madh me projektet e publikuara së fundmi, të cilat nuk janë të pakta.Brenda një periudhe shumë të shkurtër, Don Phenom ka publikuar rreth 8 projekte muzikore, qofshin ato bashkëpunime apo këngë “solo”.Në një intervistë të dhënë për “Pop Culture” në Top Channel, drejtuar nga Dojna Mema, reperi ka treguar se në momentin që publikon një këngë, dy të tjera janë gati në studio. Don Phenom ka rrëfyer gjithashtu se këtë verë do vijë me disa projekte muzikore që i përkasin një rryme muzikore më komerciale, por ai iu premton fansave se në muajin shtator, do të rikthehet në rrymën e tij.Don Phenom, i cili i përket “TBA”, është pjesë e klasifikimit të “The Top List” me dy projekte muzikore, të cilat renditen në 5 këngët më të dëgjuara të javës.“Jena Lit”, e cila ka 12 javë që është pjesë e klasifikimit të 100 këngëve më të bukura t..

Lexone

Pesticidi që po helmon shqiptarët. Mjekët tregojnë dëmet fatale: Prek zemrën dhe trurin

Pesticidin methomyl nuk e njohin të gjithë, por një gjë është e sigurt të gjithë e konsumojnë atë. Fermerët për të vrarë insektet e frutave dhe perimeve i spërkasin ato me kimikatin methomyl, por ata nuk e dinë se sa i dëmshëm është ky insekticid.Prof. Dr Zihni Sulaj, Shef i Pavionit të Toksikologjisë në QSUT na tregon se ky preparat depërton lehtë në organizëm dhe se degradimi i tij shkon deri në 21 ditë.“Anë e keqe është efekti toksik. Është një preparat me toksicitet të gjerë, mund të depërtojë në organizëm po ashtu në të gjitha rrugët. Lëkurës , duarve, gojës dhe nganjëherë edhe përmes frymës. Është një preparat që mund të degradohet me vështirësi, mund të qëndrojë dy-tre javë pa u prishur në strukturat ku bie në sipërfaqet e tyre”, tregon ai.Efekti toksik i pesticidit methomyl është aq i rrezikshëm sa mund të marri jetë njerëzish.“Efekti i tij toksik është i menjëhershëm. Për fat të keq në qoftë se doza e madhe e përthithur është në nivel toksik mund të çoj në krizë koline..

Lexone

Fantazma e Ballist Morinës fanepset sërish në Beograd, alarmon ushtria: Dronë të panjohur mbi Serbi

Ka kaluar 4 vjet nga ajo natë e stadiumit “Partizan” në Beograd, ku me anë të një droni, “Ballisti”, alias Ismail Morina valëviti një flamur të hartës së vilajeteve të bashkuara shqiptare së bashku me foton e Is Boletinit dhe Ismail Qemalit.Por serbët ende nuk e kanë harruar, madje “fantazma” e “provokacjes” së thirrur me zë koke nga komentatori i RTS-së është shfaqur sot as më pak e as më shumë por nga qeveria e Serbisë.Siç bën të ditur Sputnik, Ministria e Mbrojtjes ka bërë të ditur se dronë pa pilot kanë fluturuar sërish mbi serbi para dy muajsh.Lajmin e kanë mbajtur të fshehtë dhe më pas e bënë publik për disa media. Të jetë e vërtetë?Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviç ka mbajtur edhe një interpelancë speciale në Parlament rreth flutUrimeve të dronëve mbi Serbi.Deri më tani nuk ka pasur asnjë shpjegim ” zyrtar” – të paktën jo kur është fjala se nga kush këta dronë komandoheshin.Megjithatë, Sputnik-u rus ka marrë tashmë informacion nga Ministria e Mbrojtjes p..

Lexone

Tarifa e Rrugës së Kombit, Ahmetaj-Gjiknuri takim me bizneset e Kosovës: Do trajtoheni njësoj me Shqipërinë, përdoruesit e shpeshtë do kenë zbritje

Në kuadër të konsultimit me grupet e interesit përpara rivendosjes së tarifës së kalimit në rrugën Milot-Morinë, Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj bashkë me Ministrim e Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri pritën në takim një përfaqësi biznesesh nga Oda Ekonomike e Kosovës.Gjatë këtij takimi u pohua rëndësia e madhe që rruga Milot-Morinë, e njohur si Rruga e Kombit, ka për zhvillimin ekonomik të dy vendeve tona dhe rritjen e shkëmbimeve tregtare. Palët u dakordësuan në qëndrime për nevojën emergjente që ka kjo rrugë për një mirëmbajtje sa më profesionale e të vazhdueshme ashtu sikurse për aplikimin e sistemit tarifor të kalimit si garanci për këtë mirëmbajtje.“Ne biem dakord që një tarifë duhet. Problemi është se si ta zbusim dhe mitigojmë këtë tarifë. Çdo gjë që ulet këtu prapë e paguajnë qytetarët shqiptar dhe këtë duhet ta kuptojmë, pra Buxheti i Shtetit. Meqe u ngrit ky shqetësim, është bërë studimi dhe është nxjerrë kostoja e mirëmbajtjes dhe prandaj u ..

Lexone

Ish-presidenti i Dinamos dënohet me 6 vite e gjysmë burg, por arratiset

Ish-presidenti i Dinamos së Zagrebit në Kroaci, deri tani vonë këshilltar i klubit, Zdravko Mamiç, vëllai i tij Zoran Mamiç, ish-drejtori sportiv Damir Vrbanoviç dhe zyrtari i autoritetit fiskal të vendit ballkanik, Milan Pernar janë shpallur fajtorë gjatë kësaj të mërkure për vjedhjen e rreth 116 mln kunave nga klubi, duke i shkaktuar një dëm prej 12.2 mln kunash buxhetit të shtetit, e të katërt janë dënuar me burgim.Mamiç personalisht është dënuar me 6 vite e gjysmë burgim. Sipas vendimit të lexuar nga kreu i Këshillit Gjyqësor, Darko Kruslin, Mamiç është shpallur fajtor për të gjitha akuzat e ngritura mbi të. Milan Pernar dhe Zoran Mamiç u shpallën të pafajshëm për një nga akuzat, por rezultuan fajtorë për rolin e uljes së detyrimeve fiskale të Mamiçit, apo për marrje e dhënie ryshfeti.Zdravko, Zoran dhe Vrbanoviç janë fajësuar gjithashtu për vjedhje të parave nga transferimi i Dejan Lovren, ndërsa vetëm Zdravko ka vjedhur parà të nga transferimi i Luka Modriç.Për këto akuza, ..

Lexone

Niko Komani shpërthen ndaj blogeres së njohur: “Këpucët i mbajnë erë”

Niko Komani është një prej stilistëve më të njohur shqiptar dhe gjithashtu një nga më të preferuarit e VIP-ave në vend.With Mr.@makeupbymario ! #NukThaAsMarshallaAsShumeBukurA post shared by Niko Komani (@nikokomani) on Jan 20, 2018 at 3:17pm PSTSë fundmi, ai ka qenë i ftuar në “Top Albania Radio”, ku ka shprehur hapur mendimin e tij mbi blogeret shqiptare, por edhe ato të huaja.Ai rrëfeu se në vendin tonë ka disa blogere që sipas tij ja vlejnë të ndiqen, por ka edhe nga ato që nuk e kanë idenë se çfarë bëjnë. Sipas tij, ato nuk kanë një rrogë fikse por marrin shumë dhurata ose paguhen për ndonjë postim në rrjetet sociale falë kompanive me të cilat bashkëpunojnë. Ndonjëherë edhe gënjejnë nëpër intervista sa i përket pagesës së tyre apo përfitimeve të të qenit blogere.Ndërkaq, Niko foli edhe mbi blogeren e famshme italiane, Chiara Ferragni, me të cilën shumë njerëz janë të fiksuar.New in my office: this vintage @_thetrunk_ from Louis Vuitton #advertising #ItalianDaysA po..

Lexone