Home / Tag Archives: gjithashtu (page 4)

Tag Archives: gjithashtu

Skeda e pasurisë së deklaruar të Bashkim Dedja-s: Ja “njollat e zeza” që mund të djegin kryetarin e Gjykatës Kushtetuese

Analiza e deklaratave të pasurisë së Bashkim Dedja- kryetar i Gjykatës së Kushtetuese që përballet me procesin e vetingut të premten, nga viti 2003 deri në vitin 2017.Bashkim Dedja ka lindur në 13 mars 1970 në Dibër dhe është diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë së Universitetit të Tiranës në vitin 1993. Nga viti 1993-1996 ka punuar si gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe më pas deri në vitin 1998 si gjyqtar në Gjykatën e Apelit Tiranë. Gjatë viteve 1998-2010 ka ushtruar detyrën e gjyqtarit në Gjykatën e Apelit Durrës. Në muajin maj të vitit 2010 Dedja u emërua anëtar i Gjykatës Kushtetuese dhe që nga muaji shtator i vitit 2012 është Kryetar i Gjykatës Kushtetuese.Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale. Skeda grafike e mëposhtme paraqet ndryshimin e pasurisë së deklaruar të gjyqtarit Bashkim Dedja nga viti 2003 deri në fund të vitit 2017. [Kliko këtu për skedë..

Lexone

Këto truke do t’ju shpëtojnë jetën nga situatat më të komplikuara

Nëse ndiheni ndonjëherë të pashpresë në një situatë të ndryshme dhe mendoni se nuk ka zgjidhje, shikoni këto truke më poshtë e memorizojini ato pasi do t’ju vijnë në ndihmë në një moment të caktuar.E dinit se goma e pastron shumë mirë kamerën e telefonit tuaj?Letrat ngjitëse e pastrojnë shumë mirë tastierën tuajKy karton i përbërë nga këto valvula e shpërndan më mirë ajrin e kondicionerit në zyrë“Pishina lokale nuk na lejon që të sjellim alkool, ndaj unë marr me vete ujë”Të gjithëve na ngatërrohen me njëri-tjetrin kabllot, por e dinit se kutitë e letrave të tualetit janë shumë të mira për ta zgjidhur këtë problem?Nëse nuk keni më këllëf jastëku, mund të përdorni bluzat në vend të tyreA e dinit se mund të ndërtoni një elektrik të lezetshëm me një shishe uji dhe një elektrik dore?Sanduiçat më të mirë përbëhen nga dy copa pice të bashkuara së bashkuNëse shampoja apo larësi juaj i duarve rrjedh, mbështilleni atë me një llastikPër të vërtetuar nëse bateritë në pultin tua..

Lexone

U shpall kampion në Kroaci, trajneri i ri i Laçit: E pranova me kënaqësi propozimin

Pas largimit të Gentjan Mezanit, Laçi i ka besuar stolin trajnerit të njohur, Besnik Prenga, i cili është dhe babai i mbrojtësit të Kombëtares, Herdi Prenga.48-vjeçari nga Mirdita, në të kaluarën ka drejtuar Dragovojacin dhe Luckon. Ai gjithashtu është shpallur kampion me 19-vjeçarët e Lokomotivës së Zagrebit.Në të kaluarën, Prenga ka veshur edhe fanellën e Kombëtares. Trajneri shqiptar disponon licencën UEFA Pro dhe do drejtojë ekipin kurbinas, duke filluar nga Kupat e Europës.Prenga drejtoi të rinjtë e Lokomotivës së Zagrebit në Ligën e Kampioneve pas fitimit të titullit dhe në Kroaci vlerësohet si një trajner mjaft i zoti, por që do të shihet ecuria që do të ketë me skuadrën e Laçit, duke nisur nga ndeshjet e Europa Ligës, ku kurbinasit kanë arritur të sigurojnë një vend.DEKLARATA – I kontaktuar nga “Panorama Sport”, Prenga që njihet edhe si menaxher ka pranuar akordin me presidentin Laska dhe është shprehur i lumtur që do të drejtojë kurbinasit sezonin e ri. “Po, është e vë..

Lexone

Zbardhet atentati, “Kurbini” çon në pranga 57-vjeçarin dhe dy vajza (VIDEO)

Një ngjarje kriminale me shumë protagonistë dhe “seri” është zbardhur nga Policia e Kurbinit në një operacion që mbante emrin e këtij rrethi.Nga hetimet me metoda proaktive janë zbardhur “ngjarjet e ndodhura me datë 18.07.2017 dhe 17.08.2017 ku shtetasit N.K. i është bërë atentat duke e plagosur me armë zjarri si dhe makinës së tij i është vendosur lëndë eksplozive”. Policia gjithashtu ka identifikuar dhe arestuar autorin e dyshuar si organizator dhe porositës të kryerjes së këtyre veprave penale ndaj shtetasit N.K.“U bë i mundur zbardhja e 2 ngjarjeve kriminale të ndodhura me datë 18.07.2017 ku shtetasit N.K. banues në Fushë Milot i kanë vendosur lëndë plasëse eksplozive mjetit të tij si dhe ngjarjes së ndodhur me datë 17.08.2017, ku po ndaj këtij shtetasi është bërë atentat me armë zjarri ku ka mbetur i plagosur, duke u identifikuar autori i dyshuar si organizatori dhe porositësi i kryerjes së këtyre ngjarjeve kriminale. Pas një pune të mirëorganizuar profesionale, u bë i mundur ..

Lexone

Kryemadhi: Rama me kopjativ, kostumi si bluza e Olsit te makina e Gent Xhixhës

Me Lulzim Bashën që e mbajti foltoren e Parlamentit të bllokuar, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi zgjodhi të fliste jashtë sallës dhe në një video live në Facebook, për të treguar se Edi Rama edhe në veshjen e tij kopjon kapot e krimit të organizuar.Ngjyra e kostumit që kishte veshur sot, fiks si bluza e vëllait të vetë në makinën e Gent Xhixhës. Reflektonte në ballë të parlamentit”, tha Kryemadhi jashtë sallës.Ajo gjithashtu theksoi se salla e kuvendit është bërë shumë qesharake, pasi ka ngelur në dorë të një batakçiu si Edi Rama.“Sot është veshur me kopjativ, sepse nuk i ka mbetur gjë tjetër vetëm të bëhet një kopje e shëmtuar e krimit të organizuar. Ky njeri është i paaftë për të drejtuar Shqipërinë dhe i ka drejtuar drejt rrugës së varfërisë, drejt rrugës së krimit dhe drejt rrugës së mungesës së identitetit kombëtar. Megjithatë ajo çka dua të them dhe që është shumë e rëndësishme, është që nuk duhet të ndalemi asnjë minutë”, tha Kryemadhi në Facebook.7 qershor 2018 (ga..

Lexone

Seanca gjyqësore, Izet Haxhia kërkon ballafaqim me Sali Berishën

Është zhvilluar sot në Gjykatën Penale të Tiranës seanca ndaj Izet Haxhisë. Ai ka kërkuar rigjykimin e çështjes së tij.Haxhia deklaroi se nuk ka dashur t’i shmanget drejtësisë, por kishte frikë pasi i rrezikohej jeta. Raportohet se ai gjithashtu ka kërkuar edhe një përballje me Sali Berishën.Seanca e radhës ndaj Izet Haxhisë do të mbahet me 14 qershor. Haxhia akuzohet për vrasjen e Azem Hajdarit.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

‘Deti’, Berisha: Kanë pranuar propozimin e Greqisë, 2 spiunë mes negociatorëve

Marrëveshja për ndarjen e kufirit detar me Greqinë dhe bisedimet e grupeve negociatore, kanë qenë në qendër të denoncimit të ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë sot jashtë sallës së Kuvendit.Sipas tij kemi të bëjmë me një akt të madh tradhtie nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, të cilët po falin detin.“Nga burime absolutisht të dy-trefishta të grupit negociator janë: Pala greke në mënyrën me arrogante dhe prepotente i ka dorëzuar palës shqiptare marrëveshjen duke i thënë merreni se për këtë nuk ka më asnjë koment, kjo është marrëveshja që ramë dakord në Greqi. Në këtë marrëveshje pala greke ka bërë të qartë për palën shqiptare se nuk shqipërojnë ekiti dhe koncesione, ekiti që është një nga kërkesat fondamentale të Kushtetueses është rrëzuar nga qeveria greke”, tha Berisha.Berisha theksoi në denoncimin e tij se “anëtarë të delegacionit kanë shprehur mosaprovim të plotë për këtë qëndrim, kanë bërë letra, shefave të tyre për brutalitetin dhe imponimin..

Lexone

Cilat janë vlerat e dëshiruara të kolesterolit në gjak?

Përgjigjet Dr. Anila Rexha, mjeke kardiologe në Qendrën Shëndetësore Nr.3Vlerat normale të kolesterolit në gjak nuk janë aq fikse, sepse për grupmosha të ndryshme ka targete të ndryshme. E mira është, pra ajo që quhet vlerë optimale e kolesterolit në gjak të jetë nën 200 mg/ dl. Mund të konsiderohet normale dhe një vlerë deri në 230 mg/ dl, por sigurisht për ta detajuar apo vlerësuar më korrektësi riskun kardiovaskular individual ne marrim si vlera të rëndësishme edhe kolesterolin e mirë HDL kolesterol dhe kolesterolin e keq LDL. Vlerat e tyre janë gjithashtu shumë të rëndësishme, krahas vlerës së kolesterolit total.Vlera e LDL kolesterol apo kolesterolit jo të mirë është mirë që të jetë nën 130 mg/dl për gjithë popullatën dhe për popullatën e riskuar, që janë pacientët me sëmundje të arterieve koronare, pacientët me diabet, pacientët me sëmundje renale, të moshuarit etj, për këtë kategori norma është mirë që të jetë nën 100 mg/dl. E kundërta ndodh me kolesterolin e mirë apo lipopr..

Lexone

Përplasje Basha-Ruçi, PD kërkon të thirren Rama dhe Xhafaj në seancë

Seanca e sotme parlamentare ka nisur e qetë me një raportim të kreut të AMA-s, Gentian Sala, por ishte fjala e ish-kryeministrit Sali Berisha menjëherë pas tij që e tensioni situatën.Pavarësisht tensionit dhe një përplasje Berisha-Balla, fjalën e mori kreu i Grupit të PD, Edmond Spaho i cili tha se vendi është futur në një qerthull për shkak të emërimit të njëpasnjëshëm të ministrave të lidhur me krimin.Për shkak se vendi ndodhet në situatë kritike, Spaho kërkoi që ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj dhe kryeministri Edi Rama të paraqiten në seancë.“Siguroni pjesëmarrjen e ministrit të Brendshëm dhe Kryeministrit në seancë për situatën ku ndodhet vendi”, kërkoi Spaho.Pas tij fjalën e mori kryedemokrati Lulzim Basha, i cili përsëriti të njëjtën kërkesë ndaj kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi.“Zoti kryetar pezullo seancën dhe thirr këtu Edi Ramën dhe Fatmir Xhafajn”, tha Basha.“Në këtë seancë gjeni shprehjen më të qartë të kapitullimit të qeverisë së krimit dhe drogës, ku mungojn..

Lexone

‘Deti’, Berisha: Kanë pranuar propozimin e Greqisë, spiunë mes negociatorëve

Marrëveshja për ndarjen e kufirit detar me Greqinë dhe bisedimet e grupeve negociatore, kanë qenë në qendër të denoncimit të ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë sot jashtë sallës së Kuvendit.Sipas tij kemi të bëjmë me një akt të madh tradhtie nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, të cilët po falin detin.“Nga burime absolutisht të dy-trefishta të grupit negociator janë: Pala greke në mënyrën me arrogante dhe prepotente i ka dorëzuar palës shqiptare marrëveshjen duke i thënë merreni se për këtë nuk ka më asnjë koment, kjo është marrëveshja që ramë dakord në Greqi. Në këtë marrëveshje pala greke ka bërë të qartë për palën shqiptare se nuk shqipërojnë ekiti dhe koncesione, ekiti që është një nga kërkesat fondamentale të Kushtetueses është rrëzuar nga qeveria greke”, tha Berisha.Berisha theksoi në denoncimin e tij se “anëtarë të delegacionit kanë shprehur mosaprovim të plotë për këtë qëndrim, kanë bërë letra, shefave të tyre për brutalitetin dhe imponimin..

Lexone