Home / Tag Archives: gjithashtu (page 30)

Tag Archives: gjithashtu

Çfarë ndodh me organizmin kur mungon kaliumi – ushqimet ku gjendet

Përshtati në shqip: Blertina KokaKur mendon për lëndët ushqyese që i nevojiten trupit, me siguri që kaliumi nuk përfshihet, por që duhet. Pjesa më e madhe e kaliumit në trup shkon tek qelizat, ku ndihmon në komunikimin mes nervave dhe muskujve, transportimin e lëndëve të tjera ushqyese, funksionimin si duhet të veshkave dhe parandalimin e rritjes së niveleve të sodiumit.Nuk do të keni mungesë të kaliumit nëse konsumoni shumë fruta dhe perime, edhe pse shumë njerëz nuk konsumojnë mjaftueshëm ushqime të papërpunuara – ku dozat e kaliumit janë shumë të larta.Mungesa e kaliumit është vërtet vdekjeprurëse. Njerëzit që kanë mungesë kronike përballen me probleme të rrezikshme kardiovaskulare.Mungesa është më e zakonshme tek njerëzit që e humbasin shpejt kaliumin nëpërmjet urinës ose jashtëqitjes, si ata që abuzojnë me laksativët dhe diuretikës, ose kanë çrregullime gastrointestinale, diabet të pakontrolluar ose diarre. Djersitja e tepërt bën gjithashtu që ta nxirrni shpejt kaliumin ng..

Lexone

Horoskopi për javën e fundit të majit, ja si do të nisi qershori për shenjat e zodiakut

DASHILëvizje për përfitime ekonomikeTë përgjithshmet: Në fillim të javës merreni me shumë me të tjerët, por Hëna e plotë të martën në Shigjetar, megjithëse nuk është pa harmoni për ju, ju fton të ndryshoni botëkuptimin pasi disa nga perceptimet tuaja nuk kanë vend sot. Gjithashtu Merkuri të mërkurën kalon tek Binjakët, ky një pozicion i shkëlqyer për rastet që lidhen me punët tuaja. Bëni më shumë njohje dhe komunikoni mendimet tuaja më qetë.Parashikimet në dashuri: Megjithëse aspektet personalet tuaja janë në një periudhë më të mbyllur, në mes të javës mund të merrni mbështetje të rëndësishme nga familjarët dhe të rregulloni situata në shtëpi dhe në familje. Ditët e së martës dhe të së mërkurës kanë surpriza të këndshme për ju.Parashikimet profesionale: Të enjte dhe të premte janë ditë të shkëlqyera për çështjet që kanë të bëjnë me karrierën tuaj, por mos harroni se kjo kohë ju bën të jeni më të përmbajtur me shpenzimet që bëni.DEMINdaloni shpejtësinëTë përgjithshmet: Jav..

Lexone

ANALIZA: Balancimi i politikës së jashtme të Japonisë

Nga Daniel HurstJaponia javën e kaluar publikoi bilancin vjetor diplomatik të saj (Bluebook) – dokumentin e rëndë që përshkruan qëndrimin aktual të vendit ndaj një shumëllojshmërie të gjerë të çështjeve të politikës së jashtme. Kjo tregon se si Tokio po përpiqet të shndërrojë pozitat e saj të hershme me erërat që ndryshojnë në rajon. Është e qartë se Japonia ende e konsideron aleancën e SHBA si qendrore për strategjinë e saj të sigurisë dhe të diplomacisë, duke e quajtur atë si “themeli i paqes, prosperitetit dhe lirisë jo vetëm në Japoni, por edhe në rajonin e Azi-Paqësorit”). Bilanci diplomatik argumenton se aleanca e SHBA është bërë më e rëndësishme se kurrë si rezultat i mjedisit më të rëndë të sigurisë të rajonit – një prirje e nxitur nga faktorë që përfshinë gamën e gjerë të testeve të raketave dhe testeve bërthamore të Koresë së Veriut vitin e kaluar.Dokumenti i prodhuar nga Ministria e Punëve të Jashtme i referohet në mënyrë specifike përpjekjeve të Kryeministrit Shinzo Abe..

Lexone

Shëndeti i rënduar mendor i shqiptarëve: Ky është qyteti me banorët më problematik

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind e të prekurve vuajnë nga skizofrenia, e cila futet tek çrregullimet e rënda mendore.Ekspertët Rajonalë të Shëndetit në Shkodër morën në studim të shtruarit në spitalin Rajonal me çrregullime mendore gjatë periudhës 2005-2015 dhe gjetën se 6287 raste që kishin marrë diagnozë dhe ishin shtruar në mënyrë të rregullt në spital. Prevalenca është shumë e lartë me mbi 3700 të sëmurë për 100,000 persona teksa sipas të dhënave të OBSH-së në Shqipëri sipas diagnozave ambulatore janë 1000 të sëmurë mendor për 1000,000 banorë.Në raportin e tyre të studimit ekspertët rajonale të shëndetit në Shkodër theksojnë se faktorët që kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor janë të ndryshme. Sipas edhe të dhënave gl..

Lexone

Partia qeverisëse e Malit të Zi fiton zgjedhjet lokale

Partia Demokratike e Socialistëve e Malit të Zi fitoi në shumicën e komunave në zgjedhjet lokale që u mbajtën të dielën, në mes të parregullsive të shumta dhe raportimeve për incidente të dhunshme.Nga Dusica TomovicPartia Demokratike e Socialistëve në pushtet, DPS, fitoi shumicën e votave në dhjetë nga 12 komuna të dielën, por do të jetë në gjendje të formojë një administratë të vetën vetëm në pesë prej tyre.Rezultatet paraprake tregojnë se DPS, e drejtuar nga lideri veteran i vendit Milo Djukanoviç, siguroi një shumicë absolute në kryeqytetin Podgoricë për herë të parë që nga fillimi i viteve 2000.Në shumicën e komunave, partia qeverisëse përmirësoi ndjeshëm performancën e saj në zgjedhjet lokale në 2014.DPS tha se ajo arriti një “fitore të madhe” në zgjedhje dhe se rezultatet konfirmojnë dominimin e partisë dhe angazhimin e publikut ndaj rrugës së vendit drejt BE-së.Sipas rezultateve paraprake, DPS do të ketë 32 nga 61 vendet në parlamentin lokal të Podgoricës. Demokratët..

Lexone

Kujdes! Mos e përdorni kamomilin nëse vuani nga këto sëmundje

Efektet anësore: Shumë ekspertë thonë se kamomili është i sigurt. Në doza të larta mund të shkaktojë dridhje dhe të vjella. Ka potencialin që të nxisë edhe reaksionet alergjike tek personat që janë alergjikë ndaj bimëve të familjes së margaritës, edhe përse këto reaksione janë shumë të rralla. Shmangeni nëse jeni alergjikë ndaj këtyre bimëve: kamomili, kumaku, krizantema, margarita.Kremrat e lëkurës me kamomil mund të shkaktojnë ekzemë alergjike dhe irritojnë sytë. Efeketet e përdorimit të gjatë të kamomilit nuk dihen.Rreziqet. Flisni me mjekun para se të përdorni kamomil nëse keni një problem shëndetësor. Kamomili përmban një sasi të vogël të kuomarinës, që mund të ketë efekte shumë të lehta të hollimit të gjakut, por zakonsiht vetëm në doza të larta për periudha të gjata kohe. Mos përdorni kamomil 2 javë para një operacioni të planifikuar, pasi mund të kundërveprojë me ilaçet për anestezi.Kundërveprimet: Nëse merrni ilaçe rregullisht, flisni me mjekun para se të përdorini suple..

Lexone

Horror në Itali: Emigranti i pret fytin me thikë së shoqes, në sy të djalit të tyre

Dramë në një familje shqiptare që jetonte në Itali. Burri ka vrarë me thikë bashkëshorten e tij me të cilën kishin tre fëmijë. Vrasja është shënuar të dielën e 27 majit.Gruaja, e identifikuar si Elca Tereziu, 52 vjeçe humbi jetën në dyshemenë e kuzhinës.Krimi në sy të djalit 17 vjeçarNgjarja ka ndodhur pasditen e së dielës, 27 maj 2018, rreth orës 16:00. Xhevdet Mehmeti, 56 vjeç, me origjinë shqiptare, vrau gruan e tij me një thikë para djalit 17-vjeçar.Ai i preu fytin të shoqes, duke u shkaktuar vdekjen e mënjëhershme.Në vendngjarje mbërriti menjëherë dhe djali tjetër 19 vjeçar, ndoshta i lajmëruar në telefon nga i vëllai, por policia nuk e lejoi atë të shihte skenën e krimit, pavarësisht insistimit të tij.Gruaja, 5 prerje në fytViktima Elca Tereziu, kishte pesë prerje me thikë në fyt, sipas hetimeve të para të policisë. Trupi u gjet në kuzhinë, së bashku me armën e krimit. Autori i krimit fillimisht u largua nga shtëpia, ndërsa djali thirrte policinë, por pastaj u dorëz..

Lexone

Protesta e opozitës, Vasili kapet me përfaqësuesit e medias: Pse nuk heshtin xhanëm…?

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, është kapur me komentatorët që i dalin në mbrojtje qeverisë.Në një status në Facebook ai shprehet se ata janë adhurues dhe asnjëherë kritikues të qeverisë e hiqen si të paanshëm.Statusi i plotë i nenkryetarit te LSI:Kur s’kane asgje per te thene pse nuk heshtin xhanem.Eshte vertet interesante qe sa here ka protesta te opozites cfaqen dhe komentatore zemercjerre qe komentojne me nje zell sa qesharak aq edhe didaskalik duke u lodhur gjithashtu te bindin veten(jo te tjeret) se jane te paanshem.Adhurues te qeverise,asnje here kritikues te saj,admirues deri ne ameshim te kryeministrit,levdues te qeverise me shume se qeveria vete, keta te “paanshem ” butaforike, qe jane te vetmit,qe nuk kane pare permbytjen me droge,kriminelet qe bejne ligjin,koncesionet, qe rrembejne miliona,marrin persiper te bejne pikerisht keta qe te bejne vleresimin e protestes.Me nje fantazi te rrenuar, keta zanatpaket keta analiz..

Lexone

Shëndeti mendor, situatë alarmante në Shkodër: 45% e të prekurve skizofrenë

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind e të prekurve vuajnë nga skizofrenia, e cila futet tek çrregullimet e rënda mendore.Ekspertet Rajonale të Shëndetit në Shkodër morën në studim të shtruarit në spitalin Rajonal me çrregullime mendore gjatë periudhës 2005-2015 dhe gjetën se 6287 raste që kishin marrë diagnozë dhe ishin shtruar në mënyrë të rregullt në spital. Prevalenca është shumë e lartë me mbi 3700 të sëmurë për 100,000 persona teksa sipas të dhënave të OBSH-së në Shqipëri sipas diagnozave ambulatore janë 1000 të sëmurë mendor për 1000,000 banorë.Në raportin e tyre të studimit ekspertët rajonale të shëndetit në Shkodër theksojnë se faktorët që kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor janë të ndryshme. Sipas edhe të dhënave gl..

Lexone

Përkeqësohet shëndeti mendor i shqiptarëve, situatë alarmante në Shkodër: 45% e të prekurve skizofrenë

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind e të prekurve vuajnë nga skizofrenia, e cila futet tek çrregullimet e rënda mendore.Ekspertet Rajonale të Shëndetit në Shkodër morën në studim të shtruarit në spitalin Rajonal me çrregullime mendore gjatë periudhës 2005-2015 dhe gjetën se 6287 raste që kishin marrë diagnozë dhe ishin shtruar në mënyrë të rregullt në spital. Prevalenca është shumë e lartë me mbi 3700 të sëmurë për 100,000 persona teksa sipas të dhënave të OBSH-së në Shqipëri sipas diagnozave ambulatore janë 1000 të sëmurë mendor për 1000,000 banorë.Në raportin e tyre të studimit ekspertët rajonale të shëndetit në Shkodër theksojnë se faktorët që kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor janë të ndryshme. Sipas edhe të dhënave gl..

Lexone