Home / Tag Archives: gjithashtu (page 3)

Tag Archives: gjithashtu

Bashkim Dedja drejt rrëzimit nga Vettingu, nuk justifikon dot pasurinë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka gjetur disa shkelje në deklaratat e pasurisë për kryetarin e Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja.Në raportin e lexuar këtë të premte, trupa gjyqësore e KPK-së citon fillimisht një apartament në Golem, që gjyqtari e ka deklaruar në emër të vëllait, por kontrata e energjisë elektrike është e lidhur në emër të tij.Së dyti, KPK gjen shkelje edhe tek një deklaratë borxhi të marrë nga kunati. Bëhet fjalë për një shumë prej 10 mijë eurosh.“Në kohën që është firmosur deklarata e borxhit, kunati i gjyqtarit Bashkim Dedja ka qenë jashtë Shqipërisë”, thotë KPK.Gjyqtari kushtetues ka deklaruar gjithashtu si pasuri të tij një apartament në rrugën “Sami Frashëri” me vlerën e 180 mijë eurove dhe 25 mijë euro borxh nga i vëllai.Vetë Dedja nuk është i pranishëm në seancën dëgjimore publike, duke u përfaqësuar nga avokati i tij Maks Haxhia.Trupa gjykuese përbëhet nga Valbona Sanxhaktari dhe anëtar Roland Ilia dhe Xhensila Pine. Në pritje të caktimit të d..

Lexone

Fevziu na kërkon ne llogari, po mediokritetin e solli vetë në TV dhe na e shet çdo natë

Nga Erion KristoUnë ndryshe nga ju nuk e urrej Fevziun. Ndryshe nga ju nuk më intereson fare pagesa e tij. As kalimi në një institucion tjetër. Unë e çmoj Fevziun, sepse ka pas një emision shumë të ndjekur. Unë mendoj se ai ka dhënë kontribute në shumë çështje.Vetë, e kam parë gjithmonë emisionin e tij, qoftë dhe për arsye profesionale. Vetë, kam qenë katër herë i ftuar, tre herë për aksidentet dhe një herë për rininë. Gjithashtu kam qenë i dërguar nga universiteti im nja dhjetë herë në emisione me kryeministra.Më kanë ftuar nja tre herë të tjera, por nuk kam shkuar për arsye personale. E kam shijuar atë studio.Por dua ta orientoj debatin te ajo që më duket më e vlertë në këtë situate, dhe s’ka të bëjë me pagesën.Ajo që më çuditi ishte fakti i reflektimit të Fevziut për emisionin e tij. Ai kishte vënë re në media se ka mediokritet. Nuk dua t’ia mohoj këtë zbulim. Është i vërtetë. Kam vite që e them dhe vetë.Por dua t’i bej me dije Fevziut, pa asnjë lloj mllefi, se dhe ai ës..

Lexone

Alarm nga Europa: Shqipëria vijon të jetë furnizuese me kanabis

Qendra Europiane e Monitorimit dhe Varësisë nga Drogat (EMCDDA) ka publikuar raportin vjetor të vitit 2018, ku shpreh shqetësimin për rishfaqjen e kokainës në një treg dinamik të narkotikëve në Europë.Ka evidenca të rritjes së disponueshmërisë së kokainës, thekson raporti, i cili ka marrë në shqyrtim 28 vendet e Bashkimit Europian si dhe Turqinë e Norvegjinë.Disponueshmëria e narkotikëve është e lartë dhe në disa zona duket se po rritet. Të dhënat e fundit tregojnë se në Europë (BE-28, Turqia dhe Norvegjia) u raportuan në vitin 2016 mbi 1 milion kapje të drogave ilegale. Mbi 92 milionë të rritur në BE (15–64 vjeç) kanë provuar një drogë të paligjshme përgjatë jetës së tyre dhe një numër i vlerësuar prej 1.3 milionë njerëzish kanë marrë trajtim për përdorim të paligjshëm të drogave në 2016 (BE-28).Dimitris Avramopoulos, Komisioner Evropian për Migracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, thotë: “Ne po shohim prodhim më të lartë të drogës dhe disponueshmërisë së tij në Evropë ..

Lexone

Kreu i Gjykatës Kushtetuese sot para Vettingut

Po zhvillohet në KPK, seanca ndaj kreut te Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, i cili vetë nuk është i pranishëm, por përfaqësohet nga avokati Maks Haxhia.“Kemi kryer hetim per deklarimet e pasurise. Apartament banimi 146 m katror, garazh me vlere 118 mije euro. Burimi: kredi bankare 120 mije euro me afat 20 vjet. Hua pa interes 25 mije euro. Te ardhurat e tij, 35 mije euro bashke me bashkeshorten. Vlera e apartamentit eshte 180 mije euro”, – ka thënë Xhensila Pine.Mësohet se Dedja ka bërë deklarime konfuze në dy deklarata noteriale. 25 mijë euroshin fillimisht ka deklaruar se ia ka marrë kunatit, pastaj babait të kunatit. Edhe 15 mijë euro hua që i ka marre vellait është e dyshimtë. Nga dokumentacioni i dorëzuar rezultojnë mangësi.Sipas KPK, vëllai i gjyqtarit, në kohën kur i ka dhënë 15 mije euro borxh, i ka blerë Dedjes një apartament 40 mijë euro me kredi.Probleme për gjyqtarin Dedja ka edhe me një apartament tjetër në Tirane, blerë në 1997 me vellane. Sipas KPK, gjyqtari ..

Lexone

Probleme të tjera për Nikola Gruevskin, pret dhe katër vendime gjyqësore

Vendimi i fundit për dënimin me dy vjet burg të Nikolla Gruevskit, ish-kryeministri konservator i Maqedonisë dhe ish-lider i partisë së djathtë VMRO DPMNE – për përfshirjen në blerjen e paligjshme të një Mercedesi luksoze – nuk është fundi i problemeve të tij gjyqësore.Gruevski aktualisht përballet me akuza penale në katër raste të tjera, tre prej të cilave tashmë kanë shkuar në gjyq.Përveç çështjes së Mercedesit, të koduar me emrin “Tanku”, Prokuroria Speciale, SJO – e ngarkuar me hetimin e akuzave për krime të nivelit të lartë – paditi gjithashtu Gruevskin në rastet e koduara me emrin “Titaniku”, “TNT”, “Traektorija” dhe “Shamari”.Në të gjitha këto raste, mbrojtja e Gruevskit këmbëngul se ai është i pafajshëm. Gruevski ka përsëritur në shumë raste se ai i sheh gjyqet si të motivuara politikisht nga qeveria aktuale e udhëhequr nga social demokratët.Në rastin e parë, të koduar me emrin “Titaniku”, i parë nga ekspertët gjyqësorë si rasti më kompleks, Prokuroria Speciale paditi G..

Lexone

Motra e mbretëreshës holandeze gjendet e vdekur në Buenos Aires

Motra më e vogël e mbretëreshës Máxima të Holandës është gjetur e vdekur në banesën e saj në kryeqytetin argjentinas, Bueno Aires.Ines Zorreguieta, 33 vjeç, që punoi si studiuese në Kombet e Bashkuara në Panama dhe gjithashtu ishte një kitariste e talentuar, u raportua nga mediat argjentinase dhe holandeze që kishte vrarë veten.Siç raportohet nga mediat, dyshimet e para të policisë lidhen me një vetëvrasje, pasi thuhet se 33-vjeçarja mund të ketë vuajtur nga depresioni.Mediat holandeze kanë raportuar se mbretëresha Maxima është tronditur dhe shkatërruar nga lajmi i vdekjes së motrës së saj.Mbreti i Holandës, Willem-Alexander dhe Mbretëresha Máxima fluturuan në Argjentinë për funeralin.Mbretëresha Maxima, një argjentinase vendase, është martuar me princin holandez Willem Alexander në vitin 2002.Ata kanë tre fëmijë.Zorreguieta gëzonte një marrëdhënie të ngushtë me motrën e saj dhe ishte shoqëruese e nuses në martesën e saj me ish-princin holandez Willem-Alexander.Ajo isht..

Lexone

Itali, Salvini: Jam pro rikthimit të shërbimit ushtarak

“Personalisht, unë jam në favor të rifutjes së shërbimit ushtarak”. Këtë e deklaroi ministri i punëve të Brendshme, Matteo Salvini, duke u përgjigjur atyre që e pyetën nëse ai ishte në favor të rritjes së shërbimit civil. “Unë jam në favor të zbatimit të shërbimit civil, – tha ai, – por gjithashtu, dhe ky është një qëndrim personal që nuk e zotëron qeverinë për kthimin e shërbimit ushtarak”.Në Itali detyrimi për të shërbyer në ushtri është parashikuar në Kushtetutën e Republikës, por është themeluar në kohën e lindjes së Mbretërisë së Italisë, më pas në 1861. Neni 52 i Kushtetutës e njeh detyrën e levave me sqarimin se është obligim “brenda kufijve dhe mënyrave të përcaktuara me ligj”. Prandaj të gjithë të rriturit italianë të moshës mashkullore thirren për të shërbyer në ushtri.Ishte në vitin 1972 që u njoh me njohjen e kundërshtimit të ndërgjegjshëm, me krijimin e shërbimit civil për ata që, pasi u konsideruan të aftë për ligjin pas vizitave mjekësore, nuk donin të ofronin shërbi..

Lexone

Izraeli fajëson Iranin për dhunën në kufirin me Gazën

Izraeli ka akuzuar Iranin për nxitjen e dhunës së fundit në kufirin e Gazës që ka sjellë më shumë se 100 palestinezë të vrarë mes protestave kundër Tel Avivit.Avionët ushtarakë izraelitë kanë lëshuar fletëpalosje në Gaza të enjten, duke u bërë thirrje palestinezëve të mos i afrohen gardhin kufitar për sigurinë e tyre.Fletushkat i nxitnin njerëzit të mos bëheshin “mjet” i grupit militant Hamas, i cili dominon Gazën, duke pretenduar se axhenda e tyre ishte drejtuar nga Irani. Protestat e freskëta janë planifikuar për të premten.Do të jetë e premtja e fundit e muajit të shenjtë islamik të Ramazanit dhe gjithashtu Dita e al-Quds (Jerusalem) në Iran, kur mbahen demonstrata kundër Izraelit.Rreth 123 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite dhe mijëra të tjerë të plagosur që kur protestat filluan në 30 mars, thotë ministria e shëndetësisë e Gazës.Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar trupat izraelite për përdorimin e forcës së tepruar. Izraeli ka thënë se ata kanë hapur ve..

Lexone

Ish-kancelari austriak: Përballë SHBA-ve, Europa duhet të ngrihet e të mbrojë interesat e veta

Europa duhet t’i mbrojë interesat e saj nga politikat amerikane që minojnë sistemin ndërkombëtar të normave. Kështu është shprehur ish-kancelari austriak, Wolfgang Schuessel, në një intervistë për rusen RT.Schuessel, i cili ka mbajtur edhe detyrën e presidentit të Këshillit Europian, u shpreh se administrata Trump përbën rrezik serioz për normat ndërkombëtare dhe nuk duhet të lejohet të shpërfillë ligjet ndërkombëtare pa u dënuar.Ai ka kritikuar vendimin e SHBA-ve për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin dhe të ashtuquajturën luftë tregtare që ato kanë nisur ndaj aleatëve perëndimorë. “Europa duhet të ngrihet dhe të mbrojë interesat e veta”, tha ai.Ai sugjeron që Europa ta kërkojë zgjidhjen përmes organeve ndërkombëtare si Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Organizata Botërore e Tregtisë.Ish-kancelari austriak gjithashtu vuri në dukje se marrëdhëniet SHBA-Evropë mund të japin një mundësi për Brukselin dhe Moskën për të rritur bashkëpunimin ekonomik, politik dhe ..

Lexone

Ortaku shqiptar i “Air Albania” premton fluturime brenda verës

Pas vendimit të qeverisë për krijimin e një kompanie nën bashkëpronësi mes Turkish Airlines, Albkontollit dhe një kompanie të saporegjistruar nga Vlora, bashkëaksioneri i kompanisë së flamurit Sinan Idrizi i tha BIRN se fluturimet pritet të nisin brenda verës ndërsa brenda dhjetorit synohen edhe fluturime transatlantike.Nga Gjergj ErebaraQeveria Shqiptare urdhëroi kompaninë shtetërore të kontrollit të ajrit Albkontroll të krijojë një kompani nën bashkëpronësi me Turkish Airlines dhe një kompani të saporegjistruar në Vlorë me emrin MDN Investment, me synimin e nisjes së fluturimeve ajrore. Kompania e re, me emrin Air Albania nuk është regjistruar ende në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit, por vendimi i qeverisë i 16 majit kërkonte përcaktimin e kuotave të pjesëmarrjes “brenda dhjetë ditëve nga hyrja në fuqi e vendimit”. Qeveria kërkon gjithashtu që Albcontrol dhe kompania MDN Investment të kenë së paku 51% në kompaninë e re duke lënë Turkish Airlines në minorancë.BIRN nuk ishte në..

Lexone