Home / Tag Archives: gjithashtu (page 10)

Tag Archives: gjithashtu

Familja e Enea Ftoj mes 4 rrugëve: Policia që më vrau burrin të na vrasë edhe ne

Për familjen e Enea Ftoj, i cili ndërroi jetë në komisariat më 17 maj, hallet nuk kanë fund. Bashkëshortja e tij Entela, me tre fëmijë të vegjël bën apel për ndihmë. “Prej dy javësh fle së bashku me tre fëmijët jashtë.Flemë tek Pazari dhe në lulishte të qytetit. Nuk kam asnjë të ardhur. Fëmijët ka disa ditë që nuk ushqehen, askush nuk më ka ofruar ndihmë. Kërkoj një shtëpi ku të strehohem bashkë me fëmijët, në të kundërt do var veten. Policia që më vrau burrin, të na vrasë ne të katërt”, ka rrëfyer e reja me lot në sy.Pas vdekjes së të shoqit, Entela bashkë me fëmijët 5 vjeç, 3 vjeç dhe 1 vjeç, u largua nga shtëpia e tij dhe për pak kohë jetoi tek prindërit, të cilët gjithashtu bën apel pasi nuk kishin mundësi ta mbanin.“Tani jetoj tek gjyshja, pasi prindërit e Eneas nuk kanë për vetë mundësi ekonomike. Nëse shteti nuk merr masa për mua, unë do të varem me gjithë fëmijë. Nuk kam shpresë tjetër”, është shprehur ajo më herët.The post Familja e Enea Ftoj mes 4 rrugëve: Policia që ..

Lexone

ANALIZA: Kim nuk do të mashtrohet si Gaddafi

“Modeli i Uashingtonit për negociatat bërthamore me Libinë është një ilustrim se pse armët bërthamore janë të nevojshme”.Nga Doug BandowSamiti shumë i paralajmëruar midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut ka hyrë në një gjendje vendimtare; ju nuk e dini nëse do të mbahet ose jo derisa të kontrolloni përsëri në çdo moment të caktuar. Ftesat janë pranuar, anuluar dhe ri-pranuar; janë dërguar letra; cicërimat kanë bërë zhurmë në atmosferë.Tani për tani, duket sikur është kthyer përsëri. Por shumë vëzhgues kanë frikë nga një kthim të fundit mano a mano mes presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, me një mundësi reale të luftës. Nëse kjo ndodh, faji do të bjerë kryesisht në administratën Trump. Gjuha e rrezikshme që vjen nga Shtëpia e Bardhë – veçanërisht diskutimi i një “modeli të Libisë” për bisedimet – i ka lënë koreano-veriorët të zemëruar dhe të mërzitur. Në Phenian, ajo gjuhë është një kërcënim i nënkuptuar – dhe një shenjë se ..

Lexone

Nga rrënimi drejt ringritjes: Si po ja ndryshon fytyrën Albchrome Minierës së Bulqizës

Grupi Balfin, investime të mëdha, vende të reja pune dhe kontribues kyç në buxhetin e shtetitHistoria e minierës së kromit në Bulqizë ka njohur uljet dhe ngritjet e saj që prej themelimit të këtij gjigandi nevralgjik të ekonomisë shqiptare. Qysh nga prodhimi i dikurshëm i centralizuar dhe i kontrolluar nga shteti e deri te degradimi total i kësaj industrie, të keqmenaxhuar dhe të shfytëzuar barbarisht dhe pa kriter gjatë viteve të tranzicionit shqiptar, kur të huajt u panë si shpëtimi i vetëm, por që në fakt e përdorën pa shpirt dhe në mënyrë cinike pasurinë kombëtare të shqiptarëve, do të duhej që të vinte viti 2012, që falë një grupi shqiptar investimesh të niste kthesa e madhe që do t’ia ndryshonte përgjithnjë faqen minierës.Nga diktatura në tranzicion, degradimi i minierës dhe dhënia e koncesionit AlbChromeMiniera e kromit në Bulqizë e ka filluar veprimtarinë e saj në vitin e largët 1948, tre vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe kur Shqipëria ishte e raskapitur..

Lexone

Gjonaj seancë dëgjimore në Parlamentin Gjerman: Reforma të thella kundër krimit e korrupsionit

Ministrja e Drejtësisë,Etilda Gjonaj zhvilloi sot një seancë dëgjimore me një grup deputetësh të Parlamentit Gjerman të kryesuar nga Florian Hahn, pjesë e Komisionit për Çështje Evropiane. Në seancën dëgjimore morën pjesë edhe Mimi Kodheli, Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme, Rudina Hajdari, Deputete e Kuvendit të Shqipërisë, zëvëndësministri i Brendshëm, Besfort Llamallari si dhe Adnan Xholi, Drejtor i Drejtorisë Gjyqësore në Prokurorinë e Përgjithshme si edhe Drejtuesi i Projektit Tëinning kundër Korrupsionit Detlef Kreutzer.Hahn, në fjalën e tij të mirëseardhjes vlerësoi praninë e delegacionit shqiptar në kushtet kur edhe Bundestag shumë shpejt do të marrë një vendim për qendrimin që do të mbajë Gjermania mbi rekomandimin e Komisionit të BE për hapjen e negociatave me Shqipërinë.Ministrja e Drejtësisë i njohu pjesëmarrësit me proceset e rëndësishme shtetformuese që ka ndërmarrë Shqipëria, veçanërisht Reformën në Drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organ..

Lexone

Gruaja e 27-vjeçarit që gjeti vdekjen në Komisariatin e Korçës: Kam mbetur rrugëve dhe pa bukë me tre fëmijë, do var veten

Për familjen e Enea Ftoj, i cili ndërroi jetë në komisariat më 17 maj, hallet nuk kanë fund.Bashkëshortja e tij Entela, me tre fëmijë të vegjël bën apel për ndihmë.“Prej dy javësh fle së bashku me tre fëmijët jashtë. Flemë tek Pazari dhe në lulishte të qytetit.Nuk kam asnjë të ardhur.Fëmijët ka disa ditë që nuk ushqehen, askush nuk më ka ofruar ndihmë.Kërkoj një shtëpi ku të strehohem bashkë me fëmijët, në të kundërt do var veten. Policia që më vrau burrin, të na vrasë ne të katërt”, ka rrëfyer e reja me lot në sy për Top Channel.Pas vdekjes së të shoqit, Entela bashkë me fëmijët 5 vjeç, 3 vjeç dhe 1 vjeç, u largua nga shtëpia e tij dhe për pak kohë jetoi tek prindërit, të cilët gjithashtu bën apel pasi nuk kishin mundësi ta mbanin.“Tani jetoj tek gjyshja, pasi prindërit e Eneas nuk kanë për vetë mundësi ekonomike.Nëse shteti nuk merr masa për mua, unë do të varem me gjithë fëmijë.Nuk kam shpresë tjetër”, është shprehur ajo më herët.

Lexone

Vrasja e ‘agjentes’ Stela në 2005-ën, lidhja me atentatin ndaj biznesmenit mbrëmë në Vlorë? Historia tronditëse e ekzekutimit të vajzës që denoncoi 4 efektivë të policisë

Kanë dalë detaje të reja lidhur me vrasjen e 29-vjeçarit mbrëmjen e djeshme në qytetin e Vlorës.‘’Fax News” mëson se vëllai i Vasil Dervishajt, është akuzuar për vrasjen e “Stelës”, Joana Dudushi.20-vjeçarja është vrarë në vitin 2005 në Vlorë, pak pasi denoncoi 4 efektivë të policisë dhe më pas u vra.Ajo akuzonte Policinë se fuste në burg persona në mënyrë të padrejtë, në mënyrë që të përfitonin rryshfete për lirimin e mëpasshëm të tyre.Dudushi, nënë e një foshnje disa muajshe, u qëllua me thikë në zemër dhe më pas është hedhur në det. Vajza e re, pak pasi bëri denoncimin në emisionin ‘’Fiks Fare”, u deturua për shkak të presioneve të tërhiqej nga ato që kishte thënë në gjykatë.Derlin Dervishaj u dënua asokohe me 8 vjet e 4 muaj burg, pasi e pranoi autorësinë e vrasjes dhe ka marrë gjykim të shkurtuar.NGJARJA E PLOTË E NDODHUR NË 2005-TËN:Nje vajze e mitur pranon se eshte bashkepunetore e Policise se Shtetit, duke futur ne burg njerez te pafajshem, per t’i marre me pas pa..

Lexone

Putin vizitë në Austri: Rusia nuk synon të ndajë BE-në

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk po përpiqet të ndajë Bashkimin Evropian. Vërejtjet e tij erdhën përpara një vizite në Austri, në atë që do të jetë udhëtimi i tij i parë në një vend të Evropës Perëndimore pas gati një viti.Ai i tha stacionit mediatik ORF të Austrisë se donte një BE të “bashkuar dhe të begatë”, duke e quajtur bllokun partnerin më të rëndësishëm tregtar dhe ekonomik të Rusisë. Putin gjithashtu ka hedhur poshtë lidhjet e raportuara midis partisë së tij dhe Partisë së Lirisë së ekstremit të djathtë në Austri.Putin do të takojë sot presidentin austriak Alexander Van der Bellen dhe kancelarin Sebastian Kurz, si dhe udhëheqësit e biznesit.“Sa më shumë probleme në zemër të BE-së, aq më shumë rreziqe dhe probleme ka për ne. Ne duhet të ndërtojmë bashkëpunimin me BE-në. Nuk kemi asnjë qëllim që të ndajmë ndonjë gjë apo dikë në BE”, tha Putin.Sanksionet e BE-së, të vendosura kundër Rusisë për shkak të aneksimit të Krimesë në vitin 2014 dhe mbështetjes p..

Lexone

Notari i “çmendur” nis sfidën e jetës: Do kaloj oqeanin Paqësor me not

“Kur ika në Belgjikë me not” është një shprehje e famshme e dëgjuar gjatë emisionit më të madh të humorit shqiptar “Portokalli”, por me sa duket, këtij francezit më poshtë i duket një distancë e shkurtër Francë-Belgjikë, ndaj dhe kërkon ta sfidojë veten me një objektiv edhe më të vështirë.Notari 51-vjeçar, Ben Lecomte është nisur nga Japonia, me synimin për t’u bërë i pari që kalon oqeanin Paqësor me not.Ai pritet të notojë për rreth 8 orë në ditë, për mbi 6 muaj, me destinacion brigjet perëndimore të Shteteve të Bashkuara.Mes vështirësive me të cilat do të përballet ai janë peshkaqenët, stuhitë, moria e kandilëve të detit, por edhe temperaturat ekstremisht të ulëta të ujit.Me këtë nismë, ai gjithsesi shpresoj të zgjojë ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike, pasi edhe një ekip shkencëtarësh do të kryejnë studime gjatë notimit prej 5.500 miljes detare (rreth 9.000 km). Ata do të studiojnë mbetjet plastike, efektet e ushtrimeve ekstreme ndaj zemrës dhe do të hetojnë gjithashtu..

Lexone

Dëllinja, pastruesi magjik i veshkave dhe mushkërive

Për Gazeta “Shëndet+”, dr. Gerald KolaEmri i frutit magjik njihet në latinisht si Juniperus, e me këtë emër e përdorin dhe disa zona në Shqipëri, por që i referohen rakisë ose xhinit që prodhohet nga ky frut.Nga ky frut nxirret edhe një lëng tjetër për qerasje, lëng të cilin e quajnë magjik. Pija është si birrë, e gazuar, por pak e athët dhe në Shqipërinë e Mesme e quajnë Hardiç.Dëllinja është magjike, sepse me pijen që mund ta prodhoni lehtësisht në shtëpitë tuaja, pastroni veshkat dhe sistemin urinar, trajtoni problemet e stomakut sidomos tretjes si dhe pastroni mushkëritë tuaja nga sekrecionet.Përgatitja!Duhet ta lani mirë e ta pastroni nga gjethet. Në një damixhan qelqi ose një tjetër enë por që të jetë qelq, futni dëllinjat dhe shtojini ujë. Raporti është një kilogram dëllinja me 4 litra ujë.Për 40 ditë radhazi, ena duhet të rrijë në një vend të errët e të thatë, e pasi të mbushet koha, ju mund të shijoni lëngun magjik.Nëse i fusni gjatë verës me dëllinja të vjetra, ..

Lexone

“Selfiemania”: Italianët tronditen nga veprimi i të riut, pas aksidentit të trenit

Kur një grua kanadeze u godit nga një tren dhe u plagos rëndë në Italinë veriore, shërbimet e shpëtimit nxituan për t’i dhënë ndihmën e parë.Por teksa ata trajtonin të plagosurën, një i ri kapi skenën nga platforma e stacionit në një selfie që ka provokuar një zemërim të gjerë në vend.Ai ishte fotografuar nga një fotograf i lajmeve, i cili shkroi: “Kemi humbur plotësisht ndjenjën e etikës”.Policia e kapi të riun dhe e detyroi atë të fshinte foton e realizuar.Gruaja e re kanadeze e kapur në aksident në fund të muajit të kaluar u dërgua në spital dhe kishte një këmbë të amputuar.Njeriu në pantallona të shkurtra të bardha që bënte foto nga stacioni i trenit në Piacenza është hetuar dhe nuk duket se ka kryer një krim.Por imazhi i tij duke treguar telefonin e tij celular në skenën dramatike të shpëtimit është shfaqur në shumë faqe të para në Itali dhe ka tërhequr vëmendje për mosbesim ndaj mediat sociale.Corriere della Sera tha se ai duket të jetë duke bërë një shenjë “V për f..

Lexone