Home / Tag Archives: gjermania

Tag Archives: gjermania

1 miliard e 80 mln euro, Franca “kampionia” e Botërorit

1 miliard e 80 milionë euro. Është Franca përfaqësuesja më e kushtueshme e këtij Botërori. Lajmi publikohet nga “L’Equipe”, duke u bazuar te të dhënat e “Transfermarkt”. Vlerësimi është bërë në bazë të moshës mesatare që kanë skuadrat, vlera e lojtarve, klubet ku ata luajnë dhe kontratat që kanë me skuadrat respektive.Te “Gjelat” vlerën më të lartë e ka Mbappe, i cili vlerësohet 120 milionë euro, ndërsa pas tij është Antoine Griezmann me 120 milionë, teksa “gardiani” Mandana është lojtari me çmimin më të ulët, 2.5 milionë euro. Në vendin e dytë është Spanja. “La Roja” kap vlerën e 1 miliard e 40 milionë eurove.Pavarësisht se ka lojtarë si Neymar apo Coutinho, Brazili mban vendin e tretë, me një diferencë të ndjeshme në krahasim me dy vendet e para. Pesë herë kampionët e Botës kushtojnë 950 milionë euro. Gjermania e Low pozicionohet në vendin e katërt, me “Pancerat” që kapin shumën e 885 milionë eurove, ndërsa në vendin e pestë Anglia, vlera e “Tre Luanëve” është 874 milionë euro. 1..

Lexone

Maradona: S’duhet të demonstrojë asgjë, do ta këshilloja Messin që…

Diego Maradona mendon se Lionel Messi nuk duhet të dëshmojë asgjë për Argjentinën, teksa superstari i Barcelonës po përgatitet për atë që mund të jetë Kampioni Botëror i tij i fundit.Argjentina arriti në finale në Brazil, katër vjet më parë, por u mposht ngushtë nga Gjermania, me golin e Mario Gotze në kohën shtesë.Maradona e frymëzoi Argjentinën për të pasur lavdi për herë të fundit, kur fitoi Kupën e Botës, në “Meksikë 1986”.Por Messi nuk ka mundur të regjistrojë një triumf të krahasueshëm, duke parë se humbi tri herë në finale të mëdha, përpara se përkohësisht të tërhiqej nga detyra ndërkombëtare, pas humbjes së “Copa America Centenario” në Kili, në vitin 2016.Vlerësimi i Messit është se Argjentina nuk është një nga favoritet kryesore për titullin në “Rusi 2018”, por, nëse Maradona nuk po e mbështet “Albiceleste”, kjo është për një arsye tjetër.“Unë do ta këshilloja Messin që të vazhdojë të luajë, për të shijuar lojën”, tha Maradona për “Omnisport”, shkruan Telesport.“Ai..

Lexone

Prishet harmonia te Gjermania, përplasje fizike Kimich-Rudiger

Kombëtarja e Gjermanisë, kampione e Botës në fuqi, dallohet për disiplinën e hekurt dhe sjelljen tepër korrekte të futbollistëve në fushë, por ky “mit” është rrëzuar në prag të “Rusi 2018”.Gjatë stërvitjes së “Pancerave” ka patur një përplasje të fortë fizike mes Joshua Kimich dhe Antonio Rudiger, për një dueli të ashpër mes tyre, aq sa është dashur ndërhyrja e pjesëtarëve të stafit, veçanërisht e Miroslav Kloses për të shmangur precipitimin e mëtejshëm të situatës.Edhe Juian Draxler qëndroi për disa minuta në tokë, pasi mori një goditje më bërryl, por për mbrojtësin me shumë eksperiencë Mats Hummels, bëhet fjalë vetëm për një luftë të fortë sportive mes futbollistëve për vendin e titullarit.Të jetë vetëm kaq? Gjermania kampione e botës, është në grupin F në turneun e kësaj vere, së bashku me Meksikën, Korenë e jugut dhe Suedinë.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Kupa e Botës 2010 ishte aq e mërzitshme saqë pashë DVD-në e dasmës së Rooney-t nga fillimi deri në fund”

Gjatë fushatës të pafat si brenda ashtu edhe jashtë fushës, Anglia është eliminuar në Kupën e Botës 2010 nga Gjermania me një humbje të turpshme 4-1.Jermin Defoe ishte një pjesë integrale e skuadrës së Fabio Capello-s në Afrikën e Jugut, dhe shënoi golin që i kualifikoi në fazëne nokautit ndaj Sllovenisë.“Kur ishim në Afrikën e Jugut, mbaj mend se një natë isha aq i mërzitur, saqë bashkë me Rooney-n kemi parë dasmën e tij nga fillimi deri në fund,” shprehet Defoe për ESPN.“Është bukur të kalosh kohë me shokët e ekipit. Unë isha me Rooney, çka ishte diçka e bukur pasi ishim partnerë edhe në sulm. Por do të mërziteshim gjatë gjithë kohës, të gjithë mërziteshin.”Më pas ai flet edhe për trajnerin e atëhershëm Fabio Capello: “Ai ishte në rregull. Megjithëse ishte shumë strikt. Një ditë isha vonë për një takim dhe thashë se më pushoi zemra.”

Lexone

Gjermania drejt vendit në Këshillin e Sigurimit: Besojmë në rolin e Kombeve të Bashkuara

Gjermania kishte si konkurrencë Izraelin në përpjekjen për të fituar një vend jo të përhershëm në Këshillin e Sigurimit. Tani Izraeli tërhiqet papritur. Më 8 qershor jepen fituesit e vendeve për vitin 2019-2020.Gjermania nuk ka për ta pasur si vend rival Izraelin në përpjekjen për një vend në Këshillin e Sigurimit. Izraeli tërhiqet. Për dy vendet e lira në Këshillin e Sigurimit tani konkurrojnë dy vende, Belgjika dhe Gjermania. Të dy kandidatët duhet të marrin shumicën prej dy të tretat të Asamblesë së Përgjithshme. Zgjedhja konsiderohet e sigurtë. Që nga anëtarësimi i Gjermanisë në OKB, Republika Federale ka qenë gjashtë herë e përfaqësuar në instancën më të fuqishme të Kombeve të Bashkuara. Së fundmi në vitet 2011-2012.Përfaqësia izraelite në OKB bëri të ditur se Izraeli po e „shtyn” kandidaturën. Vendimi është marrë në konsultim „me partnerët tanë përfshirë edhe miqtë tanë”, thuhet, duke theksuar se „Izraeli do të vazhdojë të këmbëngulë për të praktikuar të drejtën e tij për pje..

Lexone

FOTO/ Kjo është pashaporta që mund t’ju çojë pa vizë në 162 vende të botës

Udhëtarët e pajisur me pasaportën e Singaporit, pasaportën e renditur më se fundmi si më e fushqishmja në botë, mund të hyjnë në 162 vende të botës pa vizë, ose me statusin e marrjes së vizës pas mbërritjes në destinacion.Por, përfitimi i një pasaporte kaq të lakmuar nuk është i lehtë. Një shtetas i huaj duhet të jetë banor i përhershëm i Singaporit dhe brenda dy vitesh mund të pajiset me këtë pasaportë që i hap dyert e 162 vendeve të botës.Në atë që mund të cilësohet si surprizë është fakti se pas Singaporit, është Korea e Jugut vendi tjetër që lejon hyrjen në 160 vende, përfshirë këtu edhe SHBA-të, Kanadanë, pothuajse të gjithë Europën, Australinë, Zelandën e Re dhe çdo vend në Amerikën Latine, përveç Belizës.Marrja e një pasaporte të Koresë së Jugut kërkon pesë vjet qëndrim zyrtar në vend, ose vetëm një vit nëse keni një bashkëshort/e koreane. Gjermania, Japonia, Italia, Franca, Spanja, Suedia dhe Finlanda (e cila u kurorëzua kohët e fundit si vendi më i lumtur në Tokë) ndoqën..

Lexone

Gjermania në ankth, Boateng mund të humbasë Botërorin

Dëmtimi i Jerome Boateng në sfidën ndaj Realit, ka bërë që qendërmbrojtësi ta mbyllë sezonin përpara kohë. Ky fakt ka shqetësuar jo pak kampin e bavarezëve, pasi shpresat për të arritur finalen e Kievit nuk janë shuar, pasi kanë ende në dispozicion edhe 90 minuta të tjera. Dëmtimi i Boatengut nuk përbën problem vetëm për Bayernin, por edhe për teknikun e Kombëtares Gjermane, Johachim Low.Kur kanë mbetur pak javë nga starti i Botërorit, teknikut të “Pancerave” do t’i duhet të mendojë për një tjetër alternativë në repartin e prapavijës, pasi Boateng pritet të mungojë për një periudhë nga 4 deri në 6 javë, madje afati i riaftësimit ndoshta mund të zgjasë më tepër. Qendërmbrojtësi i Bayernit është i dëmtuari i radhës që i prish jo pak punë formacionit të Gjermanisë, pasi edhe Manuel Neuer nuk jep garanci nëse do të jetë në formën e duhur, edhe pse ka rinisur stërvitjen me skuadrën e Bayernit.26 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Messi ende duhet të fitoj një Botëror

Messi ende duhet të fitoj një Botëror

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino thotë se pret që ta shohë Lionel Messin në Kupën e Botës, transmeton zeri.info Argjentina rrezikon seriozisht kualifikimin në Botëror, por Infantino thotë se Messi duhet të fitoj një Kupë të Botës për të çimentuar madhështinë e tij. Ylli i Barcelonës kishte ndihmuar Argjentinën që …

Lexone