Home / Tag Archives: gjermani

Tag Archives: gjermani

Mesazhi prekës i Manuel Neuer: Kam vuajtur për të

Gafat e Loris Karius në finalen e Champions League kanë bërë xhiron e bitës dhe do të jenë përgjithmonë pjesë e historisë si disa prej gabimeve më të mëdha të historisë së futbollit.Tani, Manuel Neuer ka dashur të ngushëllojë kolegun e tij nga grumbullimi me kombëtaren e Gjermanisë.“Të gjithëve ne këtu na ka qarë zemra duke parë gabimet e Karius”, ka thënë gjermani, shkruan Telesport.“Kemi vuajtur bashkë me të, është një situatë e vështirë.Po të isha në vendin e tij do të doja të qëndroja vetëm. Pushimet e verës nuk janë një gjë e mirë.Pas një gabimi kërkon të kthehesh menjëherë në fudhë për të fshirë figurën e keqe”.Numri një i Bayern i ka bërë një urim të bukur Karius-it.“Është i ri, mund të luajë finale të tjera. Do të kishte qenë e rëndë nëse do të kishte qenë ndeshja e fundit.Shpresoj me gjithë zemër që të luajë ndeshje të tjera të rëndësishme”, ka thënë Neuer.

Lexone

Të munguarit e mëdhenj, formacioni ideal i atyre që Botërorin do e shohin nga TV

Me zyrtarizimin e listave të skuadrave pjesëmarrëse në Rusi 2018, tashmë njihen të gjithë protagonistët e aktivitetit që do të fillojë më 14 qershor në Rusi.Por gjithashtu, njihen edhe emrat e atyre që nuk do të jenë protagonistë në këtë aktivitet.Për këtë arsye, “Daily Mail” ka ndërtuar një formacion ideal me lojtarët më të spikatur të këtij edicioni apo sezoneve të fundit, të cilët do të ndjekin ndeshjet nga TV, ose maksimumi si spektatorë nga shkallët e stadiumeve në Rusi.Në portë është Jan Oblak, portieri i Sllovenisë që ka shkëlqyer në vitet e fundit te Atletiko Madrid deke u cilësiar shpesh një ndër më të mirët në botë.Para tij rreshtohen Antonio Valencia nga e djathta (Ekuador dhe Mançester Junajtid), Virxhil Van Dajk (Holandë dhe Liverpul), Leonardo Bonuçi (Itali dhe Milan) si dhe David Alaba (Austri dhe Bajern Mynih). Të gjithë mbrojtës që kanë lënë shenjë në këto sezone me lojën e tyre dhe padyshim në shumë prej përfaqësueseve të Rusi 2018 do të ishin titullarë.Edhe..

Lexone

“Starbucks” do të hapë dyqanin e parë në Serbi

Beogradi do të ketë së shpejti dyqanin e parë “Starbucks”.AmRest Holdings SE, operatori më i madh i restoranteve në Europën Qendrore, ka zbuluar planet për hapjen e një kafeneje të stilit amerikan në kryeqytetin e Serbisë brenda këtij viti.“Starbucks” nuk është hyrje e re në Europën Lindore.Në vitin 2016, në Sllovaki u hap dyqani i parë, ndërsa sot Bratislava numëron katër të tilla.Po ashtu, në vitin 2008 në Pragë u hap “Starbucks” i parë.Tashmë zinxhiri i dyqaneve “Starbucks” operon në 7 vende: Poloni, Gjermani, Republika Çeke, Sllovaki, Hungari, Rumani dhe Bullgari, ku në total janë hapur 300 dyqane.(TemA TV)

Lexone

Ledrit i publikohen fotot intime me të dashurë e re, ja kush është

Tashmë prej kohësh është zbuluar lidhja e reperit të njohur Ledri Vula me Sarën, vajzën që jeton në Gjermani. Ajo nuk është një figurë publike.Ndonëse çifti nuk publikojnë foto dhe nuk kanë folur për marrëdhënien e tyre ata janë parë në praninë e njëri tjetrit ku duken më të dashuruar se kurrë! Ledri dhe Sara janë kapur mat disa herë por fotot e fundit vërtetojnë gjithçka për marrëdhënien e tyre.Në disa foto të siguruara nga Blitz ata duken mjaft të afërt dhe shkojnë shumë me njëri-tjetrin. Tashmë nuk ka më dyshime, madje mund të themi se ata janë një çift mjaft sipatik.The post Ledrit i publikohen fotot intime me të dashurë e re, ja kush është appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Gjermani, luanë dhe tigra ikin nga një kopsht zoologjik

Dy luanë, dy tigra dhe një jaguar kanë ikur nga një kopsht zoologjik në qytetin Lynebah të Gjermanisë, bëri të ditur policia.Autoritetet lokale i këshilluan banorët të qëndrojnë brenda shtëpive dhe të thërrasin policinë nëse shohin ndonjërën prej kafshëve.Një ari po ashtu ka ikur, por është qëlluar, tha një zëdhënës i policisë, raporton BBC. Sipas mediave gjermane, kafshët kanë arritur të thyejnë rrethojat pas përmbytjeve.1 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

A ka marrë Adriatik Llalla azil në Gjermani? Ambasada: Nuk e japim këtë informacion

Ditët e fundit në disa media online, është dhënë lajmi se ish-kryeprokurori Adriatik Llalla ka kërkuar azil politik në Gjermani.Por për të mësuar se si qëndron e vërteta Report TV i drejtoj një pyetje ambasadës gjermane në Tiranë, nëse ish numri 1 i akuzës shqiptare, ka kërkuar azil apo jo.Përgjigjja që mori Report TV, është kjo:“Shumë faleminderit për kërkesën tuaj. Përcaktimet ligjore në Gjermani nuk lejojnë, që informacionet rreth rasteve të azil kërkimit të bëhen publike.Këtu përfshihet edhe informacioni, nëse është aplikuar për azil apo jo” thuhet në përgjigjen e Ambasadës gjermane.Pavarësisht kësaj përgjigje, ngrihen disa pyetje, ku ajo më kryesorja se si është i mundur që një shtetas shqiptar siç është zoti Llalla mund të jetojë në një vend si Gjermania në zonën “Schengen” ku maksimumi qëndrimit është 90 ditë.Në media flitet se Llalla dhe familja janë duke jetuar në qytetin Bremen të Gjermanisë.Më 16 maj 2018, Kolegji i Posaçëm i Apelimit mori në shqyrtim kërkesën ..

Lexone

Kancelari austriak: “Duhet të hapim shpejt negociatat me Shqipërinë”

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, në një prononcim për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”, është shprehur se “Me Shqipërinë dhe Maqedoninë duhet të hapim shpejt negociatat”.“Kush kërkon të mënjanojë konfliktet në fqinjësinë tonë në Ballkanin Perëndimor dhe do të kontribuojë për stabilizimin, ai duhet t’u ofrojë një perspektivë të besueshme europiane vendeve në rajon”, ka thënë politikani austriak për gazetën gjermane “Welt am Sonntag.”Austria mbështet Serbinë dhe Malin e Zi që kanë bërë përparime në pjekurinë për anëtarësim. “Edhe me Shqipërinë dhe Maqedoninë duhet të fillojmë të hapim negociatat”, është shprehur më tej Kurz.Samiti i qershorit do të vendosë, nëse do të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Në Gjermani, sidomos në partinë konservatore, CDU dhe CSU, por edhe në disa vende të BE-së ka ende rezerva për këtë hap. Por Komisioni Europian e mbështet hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.Burimi: BalkanwebThe post Kancelari austriak: “Duhet të h..

Lexone

“Deutsche Bank” do shkurtojë mbi 7.000 vende pune në gjithë botën

“Deutsche Bank”, kolosi më i madh bankar gjerman, ka njoftuar shkurtimin e më shumë se 7 mijë vendeve të punës në të gjithë botën. Reduktimi i personelit, që i përket rreth një punonjësi në dhjetë, do të prekin të gjitha rajonet e botës dhe të gjitha aktivitetet, duke përfshirë 25% të forcës së punës të bankës investuese. Personeli i bankës do të reduktohet deri në 90 mijë njësi bankare.“Deutsche Bank” numëron mbi 66 mijë të punësuar në Europë, përfshi 42 mijë në Gjermani, plot 21 mijë në Azi dhe rreth 10 mijë në Amerikën e Veriut.Shkurtimi i vendeve të punës është lëvizja e parë e bërë nga shefi ekzekutiv, Christian Sewing, i cili u ngjit në këtë rol muajin e kaluar, pas shkarkimit të paraardhësit të tij John Cryan.Kërkimi për zëvendësuesin e tij thuhet të ketë nisur pasi banka raportoi një humbje vjetore prej 500 milionë eurosh në fund të muajit shkurt. Kjo vjen pas humbjeve prej 1.4 miliardë eurosh në vitin 2016 dhe 6.8 miliardë eurosh në vitin 2015, si pasojë e ristrukturimit..

Lexone

Lufta tridhjetё vjeҁare frymёzim pёr pёrpjekjet e sotme mbi paqen: Njё mizori qё karakterizoi Gjermaninё

Para 400 vjetёsh nisi lufta 30 vjeҁare – njё luftё pёr fe dhe pushtet qё e zhyti nё kaos Europёn Qendrore. Marrёveshja e paqes e vitit 1648 mund tё shёrbejё edhe sot si model pёr zgjidhjen e konflikteve aktuale.Aristokracia protestante mё 23 maj 1618 sulmoi kёshtjellёn e Pragёs. Ajo kёkronte lirinё e besimit nga pushtetmbajtёsit e perandorit katolik tё Perandorisё sё Shenjtё Romake tё Kombit Gjerman. Kjo pёr arsyen, se perandori Mathias i pati kufizuar tё drejtat e protestantёve.Pas njё beteje verbale aristokratёt nga Bohemia, Çekia e sotme, i hodhёn nga dritarja perandorakёt. Fati e deshi qё burrat t’i mbijetojnё rrёzimit.Kёtё akt kryengritjeje, qё hyri nё histori si rrёzimi i Pragёs nga dritarja, perandori habsburgas Matthias e vlerёsoi si shpallje tё luftёs. Ai deshi ta mbysё me dhunё qysh nё filiz rebelimin protestant. Kёsisoj nisi lufta tridhjetё vjeҁare, qё rёnoi pothuajse tё gjithё Europёn Qendrore.Pёr Gjermaninё ajo u thye nё njё traumё. “Kjo luftё padyshim ka lёnё shum..

Lexone

Fjeti me Orlando Bloom, kamerierja seksi: Mu shkatërrua jeta (Foto)

Viviana Ross mendonte se ëndrrat e saj për një karrierë në Hollivud më në fund ishin në rrugën e duhur, teksa ajo si kamariere shërbeu pije për të pasurit dhe të famshmit në Londër.Me një film në Gjermani tashmë si as nwn mwngw, aktorja ishte në krye tw audicioneve dhe po ashtu ishte inkuadruar nw punën e modelimit. Për të mbijetuar ndërkohë ajo ishte punësuar si kamariere në hotelin e modës Chiltern Firehouse – dhe një natë, Orlando Bloom hyri brenda.Kishte kimi seksuale të menjëhershme mes çiftit që përfundoi në një natë pasioni. Por takimi i saj me aktorin e listës A, së shpejti do të shkatërronte të gjitha ëndrrat pwr tw ardhmen e Vivian.Ajo u shkarkua pasi u gjet e zhveshur në krevatin e hotelit të aktorit tw “Pirate Of The Caribbean” nga menaxheri i saj.1 of 10Dhe modelja bukuroshe 22-vjeccare thotë se prodhuesit dhe agjentët e kanë hequr nga lista pas këtij incidenti seksi dhe se shkuarja nw shtrat me Orlandon ka shkatërruar ëndrrat dhe karrierën e saj.Duke folur pë..

Lexone