Home / Tag Archives: gjermane

Tag Archives: gjermane

VIDEO e frikshme: Kamioni 12 tonësh merr përpara Benzin

Ky është momenti i tmerrshëm kur një kamion çimentoje 12 tonësh përplas një Mercedes-Benz dhe e tërhoq atë për qindra metra.Ndërsa shoferi i makinës luksoze gjermane u përpoq të ndryshonte korsi, shoferi i kamionit nuk e shikon dhe hyn në korsinë e majtë duke përplasur kështu Mercedes-Benzin.Fatmirësisht nuk pati të lënduar.Aksidenti ndodhi në rrugët e Sydney. (TemA)

Lexone

Bild: 5 arsyet pse Low la jashtë Botërorit sulmuesin Sane  

Gazeta gjermane Bild ka publikuar 5 arsyet pse Joachim Low nuk grumbulloi për Botërorin “Rusi 2018” sulmuesin Leroy Sane.Lënia jashtë listës së 23 lojtarëve të përfaqësueses gjermane të lojtarit të Manchester City habiti dashamirësit e Gjermanisë, pasi bëhet fjalë për një nga futbollistët më të talentuar në qarkullim.Por, Bild ka zbuluar pse Low mori këtë vendim.1.Rendiment i ulët me Gjermaninë (12 ndeshje, asnjë gol dhe 1 asist)Shumë pak përfshirje në ekipin kombëtar Mungesë pjekurie Vuri përpara Kupës së Konfederatave një operacion hunde Ftohtësi me tifozët gjermanë

Lexone

VIDEO: Brenda tuneleve nëntokësore naziste

Rreth 321 kilometra larg Berlinit, një rrjet tunelesh nëntokësore të dizajnuara për të mbrojtur Adolf Hitlerin, është i fshehur në një fshat polak.Me emrin “Regenwurmlager”, ose Camp Earthworm, fortifikimi fsheh një grup të frikshëm ndërtesash nëntokësore të përdorura dikur si objekte trajnimi për ushtarët dhe si një vend ruajtjeje për armatimet naziste.Zinxhiri i përpunuar i kalimeve ishte pjesë e një sistemi mbrojtës të hartuar nga qeveria gjermane në vitet 1930, e vendosur në një zonë të kontrolluar nga Prusiani në Poloni.Pamje të reja të bazës zbulojnë gjatësitë në të cilat nazistët dolën për të mbajtur përpjekjet e tyre të luftës.Në sipërfaqe ka “kuti” të gjelbra të cilat janë shenja më e qartë se ekziston një bazë në zonë.Por shenjat e gjetura në rrjetin prej 100 kilometrash tregojnë se mjete të dedikuara dhe dhoma të armëve janë ngritur nën tokë, jashtë shtrirjes së bombave të Aleatëve.Një qendër sekrete informacioni dhe sallë pritjeje gjithashtu duket se janë ndërtu..

Lexone

Gjermania në alarm: Tigrat dhe luanët ikin nga një kopsht zoologjik

Dy luanë, dy tigra dhe një jaguar kanë ikur nga një kopsht zoologjik në qytetin Lynebah të Gjermanisë, bëri të ditur policia.Autoritetet lokale i këshilluan banorët të qëndrojnë brenda shtëpive dhe të thërrasin policinë nëse shohin ndonjërën prej kafshëve.Një ari po ashtu ka ikur, por është qëlluar, tha një zëdhënës i policisë, raporton BBC.Sipas mediave gjermane, kafshët kanë arritur të thyejnë rrethojat pas përmbytjeve.

Lexone

Pasi e tradhtoi 35 herë, e dashura e fal futbollistin shqiptar

Në vitin 2017, ndoshta nga inati, ose sepse kështu është e vërteta, e dashura e futbollistit shqiptar, Lisa postoi në Instastory, një foto ku shkruhej se Mërgim Mavraj e kishte tradhtuar 35 herë gjatë lidhjes së tyre 4-vjeçare. Çifti u nda, dhe që prej asaj kohë nuk janë parë më në shoqërinë e njëri-tjetrit.Gjithsesi, gjërat mesa duket kanë ndryshuar, pasi e dashura e tij gjermane, Lisa e ka falur Mërgimin, dhe çifti janë sërish së bashku. Me siguri Lisa është shumë zemërgjerë, dhe e ka falur Mërgimin për tradhtitë e shpeshta, ose ajo çfarë ka shkruar më parë ka qenë thjesht një inat i momentit…dhe ai nuk e ka tradhtuar 35 herë.The post Pasi e tradhtoi 35 herë, e dashura e fal futbollistin shqiptar appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Kërceu ‘Baftjarin’ me Lu-në dhe Metën, “shpërthen” Mediu: Sulmet, herezi nga ‘kukuvajkat’. Na përmendin dhe protestat…

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i quan zhurmë ‘kukuvajkash’ kritikat në adresë të ambasadorit të SHBA, Donald Lu, presidentit Ilir Meta dhe atij personalisht pasi kërcyen këngën e “Baftjarit”, në përmbyllje të veprimtarisë së “Mëngjesit të Lutjeve” në një hotel luksoz në kryeqytet.Mediu sqaroi në “45 minuta” në Report Tvse darka pati si qëllim të jepte një mesazh se shqiptarët, krahas zënkave politike brenda vendit, dinë edhe të gëzojnë dhe të demonstrojnë një raport human me partnerët ndërkombëtarë si dhe me fqinjët.“Pati një hirezi. Nuk arrij ta kuptoj sesi në këtë vend janë shtuar aq shumë kukuvajkat, sa është bërë e turpshme. Në atë mbrëmje ishte ambasadori austriak, gjermane, serb, grek, hungarez, rumun, malazez, janë të gjithë aty.Donim të tregonim diccka nga kultura jonë, si një vend që jo vetëm grindemi por njëherazi kemi edhe një raport njerëzor për njëri-tjetrin.Shtrembërimi dhe marrja me një gjë në mënyrë të turpshme. Jo kërceu Lu-ja, meta, Mediu.Aty kan..

Lexone

Defekt në rrjet, Lushnja 4 ditë pa ujë

Prej 4 ditësh qyteti i Lushnjës nuk furnizohet rregullisht me ujë për shkak të një defekti të rëndë në stacionin e pompimit ne Konjat.Si pasojë e rrjetit të amortizuar dolën jashtë funksionit linjat e brendshme.“Është defekt i madh dhe nuk mund të mbyllet brenda një dite. Ne jemi duke bërë rimont total dhe prandaj po zgjat defekti. Vazhdojmë të bëjmë remont, ndërsa uji është me orare të kufizuara dhe jo me sasinë e nevojshme”, thotë Ersi Veliu, drejtor teknik i ujësjellës kanalizime, Lushnje.Rregullimi i defektit kërkon kohë dhe qytetarët janë ata që i vuajnë pasojat.“Ne e blejmë ujin për të pirë. Uji që na vjen nuk pihet. Nuk kemi as enë të mbushim, pasi kishim depozitën”, thonë banorët.Lushnja furnizohet me ujë mesatarisht 5 orë në ditë në rrethina dhe rreth 12 orë në zonat e qendrës, ku janë bërë investime nga banka gjermane “KFV” në sistemin e ujësjellësit.28 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“E ardhmja e Gjermanisë”, opozita gjermane marshon kundër qeverisjes “Merkel”

Mbështetësit e kombëtares Alternativa për Gjermaninë, janë mbledhur për të marshuar në qendër të Berlinit kundër qeverisjes së kancelares gjermane Angela Merkel, derisa kundërshtuesit e kësaj proteste po mobilizohen për kundër-protesta.Alternativa për Gjermaninë, e njohur si AFD, është partia më e madhe opozitare qe fitoi 12.6 për qind të votave që e bënë pjesë të Parlamentit në zgjedhjet parlamentare të vitit të kaluar.Marshit të së dielës i është vënë emri “E ardhmja e Gjermanisë”. Rreth 2,000 policë janë në detyrë për të ofruar sigurinë në këtë marsh.Grupet që po kundërshtojnë këtë marsh me kundër-protestë janë grupe artistësh që kanë vendosur të ngrehin volumin e muzikës tekno për të vënë nën hije marshin.

Lexone

Opozita gjermane marshon kundër qeverisjes së Merkel

Mbështetësit e partisë “Alternativa për Gjermaninë”, u mblodhën sot për të marshuar në qendër të Berlinit kundër qeverisjes së kancelares gjermane Angela Merkel, ndërsa kundërshtarët e kësaj proteste u mobilizuan për kundër-protesta.Alternativa për Gjermaninë, e njohur si AFD, është partia më e madhe opozitare qe fitoi 12.6 për qind të votave që e bënë atë pjesë të Parlamentit në zgjedhjet parlamentare të vitit të kaluar.Marshimit të së dielës i është vënë emri “E ardhmja e Gjermanisë”. Rreth 2,000 policë janë në detyrë për të ofruar sigurinë në këtë marsh.Grupet që po kundërshtojnë këtë marsh me kundër-protestë janë grupe artistësh që kanë vendosur të ngrehin volumin e muzikës tekno për të vënë nën hije marshimin.27 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Berisha “verbohet” nga Lulzim Basha, por fjalimi i tij është i mekur

Protesta e thirrur nga Lulzim Basha, ka rezultuar një dështim.I vetmi që është “verbuar” nga Basha, ka qenë Sali Berisha.Por jo nga fjalimi i tij, që ishte i mekur, por nga dielli.Berisha është fotografuar duke mbajtur duart para dhe madje mbante dhe kapele, për t’u mbrojtur nga dielli.Basha ndërkohë kishte pajisur protestuesit me flamuj të shumtë gjermanë, për të treguar se ka mbështetjen e Gjermanisë.(TemA)

Lexone