Home / Tag Archives: gazetashqipcom (page 30)

Tag Archives: gazetashqipcom

Negociatat, Gjonaj në Bundestag: Vettingu dhe reformat garanci për BE-në

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj zhvilloi sot një seancë dëgjimore me një grup deputetësh të Parlamentit Gjerman të kryesuar nga Florian Hahn, pjesë e Komisionit për Çështje Evropiane.Hahn, në fjalën e tij të mirëseardhjes vlerësoi praninë e delegacionit shqiptar në kushtet kur edhe Bundestagu shumë shpejt do të marrë një vendim për qëndrimin që do të mbajë Gjermania mbi rekomandimin e Komisionit të BE për hapjen e negociatave me Shqipërinë.Në fjalën e saj, Ministrja bëri me dije që rekomandimi i Komisionit të BE për hapjen e negociatave me BE është një vlerësim për të gjitha arritjet e Shqipërisë deri më tani.Ministrja Gjonaj u ndal në arritjet e deritanishme të reformave në Shqipëri, duke u fokusuar në ecurinë e Reformës në Drejtësi dhe rëndësinë e krijimit të një sistemi gjyqësor transparent.“Ajo vlerësoi asistencën teknike dhe financiare të ofruar nga Gjermania si pjesë e misionit EURALIUS që nga fillimi i kësaj reforme, si dhe në zbatimin e saj. Më pas, ajo i njohu de..

Lexone

Marrëveshja atomike me Iranin, Merkel “kundërshton” Netanjahun

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu duan të ndjekin edhe më tej rrugë të ndryshme në çështjen e marrëveshjes atomike me Iranin.Kjo në një kohë kur të dy theksuan unitet qëndrimesh në refuzimin e prerë të një pranie iraniane në Siri. “Ne e kundërshtojmë atë në mënyrën më të ashpër”, tha Merkeli për çështjen e luftëtarëve shiitë nga Irani në shtetin fqinjë me Izraelin. Dhe Netanjahu pikturoi një skenar horrori, që Irani mund ta rrisë numrin e trupave të tij në Siri nga 18.000 në 80.000, që Siria kryesisht sunite do të përfundonte në një luftë civile fetare dhe se në këtë mënyrë do të kishim lëvizje të reja refugjatësh në drejtim të Evropës.Politikë me skenar kërcënimiKy vlerësim i gjendjes në Siri u mbulua më vonë nga polemika për marrëveshjen atomike me Iranin. Udhëtimi i shkurtër i Netanjahut në Evropë, me ndalesa në Berlin, Paris dhe Londër synon para së gjithash që t’i largojë evropianët nga mbështetja që ata i bëjnë marrëveshjes a..

Lexone

Russiagate, ish-shefi i fushatës së Trump po “manipulon dëshmitarët”

Prokurorët e SHBA-ve kanë akuzuar ish-menaxherin e fushatës së Donald Trump, Paul Manafort, se po përpiqet të ngatërrojë/ manipulojë dëshmitarët e mundshëm përpara gjyqit të tij.Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen e dyshuar në zgjedhje të Rusisë tha se z. Manafort kishte kontaktuar me njerëzit lidhur me pastrimin e parave dhe mashtrimin e taksave, duke shkelur masën e vendosur ndaj tij për liri me kusht.Sipas Mueller, Manafort kontaktoi me dëshmitarët të cilët do të thirren për të dëshmuar rreth lobimit të paligjshëm që dyshohet se u krye në emër të qeverisë së mëparshme pro-ruse të Ukrainës.Manafort thuhet se ka bërë dhjetëra miliona dollarë nga një fushatë për të forcuar reputacionin e qeverisë brenda Evropës dhe SHBA, por duke dështuar të regjistrojë sukses në këtë punë.“Komunikimi me dëshmitarët ishte një “përpjekje për të ndikuar në dëshminë e tyre dhe për të fshehur dëshmi”, tha agjenti special i FBI Brock Domin në një deklaratë të veçantë të paraqitur në gjykatë. ..

Lexone

Prokurori i “Tahirit” në sitën e Vettingut, nuk ka probleme me pasurinë

Dritan Prençi, një nga prokurorët e Krimeve të Rënda që gjykon çështjen “Tahiri” i nënshtrohet sot procesit të vettingut.Seanca dëgjimore ndaj tij në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit ka nisur dhe trupa gjykuese përbëhet nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko dhe Suela Zhegu.Në deklaratat e tij të pasurisë, Prençi nuk ka për të deklaruar shumë, veçse të ardhurat nga puna e tij si prokuror pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe pagën e bashkëshortes.Relatorja e çështjes ka lexuar raportin për prokurorin Prençi, ku thuhet se ai zotëron një apartament prej 71,4 m2, të cilin e ka blerë në vitin 2008 dhe që ka vlerë 31 mijë e 200 euro. Sipas ILDKPI ky apartament është likuiduar një pjesë me kredi dhe 936 mijë lekë të kredisë janë ende pa shlyer.Gjithashtu Prençi ka deklaruar në pronësi edhe një automjet që e ka blerë për 2,000 euro. Këto janë pasuritë e paluajtshme të prokurorit, ndërsa aktualisht ka edhe një kredi tjetër me interes 3%, në shumën 2,596,000 euro me një afat prej ..

Lexone

Superkupa e Italisë në Arabinë Saudite, luhet në janar

Superkupa e Italisë për edicionin e ardhshëm, Juventus-Milan, do të luhet me shumë mundësi në muajin janar në kryeqyyetin e Arabisë Saudite, Riad. Vendimi është marrë nga Asambleja e Ligë, që ka konfirmuar mbylljen e marrëveshjes për sezonin e ardhshëm me opsion rinovimin e për dy edicionet pasardhëse. Në total, nga kjo marrëveshja, futbolli italian do të përfitojë plot 24 milionë euro. Nga kjo shumë, 3.2 milionë euro do të shkojnë për çdo skuadër finaliste. Mbetet ende për t’u zgjidhur çështja e të të drejtave televizive.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Allegri refuzon stolin e Real Madridit

Juventusi, si pjesë e një skenari të dytë, mund të humbasë Massimiliano Allegri dhe duhet të kthehet në merkaton e trajnerëve me ngut. Por, momenti i dilemave zgjati shumë pak. Kaq pak ditë ishin të mjaftueshme për teknikun nga Livorno që të rinovojë dashurinë e tij për ngjyrat e Juventusit dhe të hedhë poshtë Real Madridin.Siç është raportuar nga “Gazzetta dello Sport”, në fakt, Real Madridi ka hetuar që t’ia japë Massimiliano Allegrit postin e Zidane, para se të merrte një përgjigje negative. E gjitha filloi me një telefonatë nga Adriano Galliani, një mik i madh i Florentino Perez, me të cilin Allegri ka mbajtur marrëdhënie të shkëlqyera. Nëpërmjet ish-drejtorit menaxhues të Milanit, trajneri i Juventusit e ka informuar presidentin e Real Madridit se nuk është i interesuar këtë kohë për ofertën e tij.Para së gjithash, sepse ka respekt për “Zonjën e Vjetër”, me të cilën tashmë ka planifikuar sezonin e ardhshëm dhe merkaton disa javë më parë. Por, Allegri ka edhe ndjenjën se nuk ës..

Lexone

Melania Trump rishfaqet në publik pas operacionit

Pas 25 ditësh mungesë në skenat publike dhe një ndërhyrjeje kirurgjikale në veshkë,Zonja e Parë Melania Trump është kthyer mes projektorëve, duke marrë pjesë me presidentin Donald Trump në një event në Shtëpinë e Bardhë në nderim të familjeve të të rënëve në luftë. “Këtë mbrëmje @Potus (profili zyrtar i presidentit) dhe unë jemi të nderuar që po kujtojmë heronjtë tanë të rënë në luftë”, – ka shkruar Melania në “Twitter”.Tonight @POTUS & I were honored to pay tribute to our fallen heroes. Thank you to the Gold Star families that joined us in celebration & remembrance. pic.twitter.com/6oSh1t88G7— Melania Trump (@FLOTUS) June 5, 20185 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Pornostarja që ka rënë në dashuri me Iniesta-n (Foto)

Të gjithë fansat e futbollit janë të dashuruar me stilin e lojës së Andres Iniestas, me magjinë që dhuron futbollisti spanjoll në fushën e blertë. Mirëpo ka nga ato që janë të fiksuar edhe pas fizikut të ish-lojtari të Barcelonës.Aktorja e filmave për të rritur, Carolina Abril i ka befasuar të gjithë me deklaratën e saj pasi ka treguar dëshirën e saj të zjarrtë për të bërë seks me 34-vjeçarin. Seks-bomba spanjolle kujton se kur Iniesta shënoi gol në finalen e Botërorit 2010, asaj i mbeti në mendje trupi i bukur i lojtarit, i cili hoqi fanellën.“Ne e fituam atë finale, që ishte e para në histori dhe kur e pash atë (Iniestan) duke hequr fanellën për të kujtuar një shok që ka vdekur, sinqerisht mu mbushën sytë me lot. Kam rënë në dashuri me të dhe kam ëndërruar gjithmonë ta kem partner në shtrat që nga ajo ditë.”Iniesta duhet të ketë kujdes, nëse shënon sërish në Rusi, vështirë të përmbahet Carolina Abril.1 of 65 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vettingu për Dritan Prençin, një nga prokurorët e “Tahirit”

Dritan Prençi, një nga prokurorët e Krimeve të Rënda që gjykon çështjen “Tahiri” i nënshtrohet sot vetingut.Seanca dëgjimore ndaj tij në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit ka nisur dhe trupa gjykuese përbëhet nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko dhe Suela Zhegu.Më herët në KPK ishte anëtari i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj, ndërsa më 8 qershor është parashikuar seanca me kreun e Kushtetueses, Bashkim Dedja.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

U qëllua me 8 plumba, viktima në Vlorë tentoi të vriste me kallash ekzekutorin

Vlora u trondit mbrëmjen e djeshme nga një tjetër ekzekutim me armë në mes të qytetit, që siç duket nga rrethanat ka për shkak larjen e hesapeve të drogës. Për vrasjen e 29 vjeçarit Vasil Dervishaj nuk ka ende asnjë të ndaluar nga policia e qytetit bregdetar, por mësohet se rreth 20 persona janë marrë në pyetje gjatë natës.Të pyeturit nga Blutë e Vlorës janë dëshmitarë, apo persona që mund të ndihmojnë në zbardhjen e atentatit ndaj të riut, i cili sipas ekspertizës është qëlluar me 8 plumba. Më vdekjeprurësin prej tyre e Dervishaj, pronari i një lokali të njohur në Vlorë, e ka marrë në kokë.Gjithashtu mësohet se në lagjen “Pavarësia” ku ka ndodhur ngjarja nuk kanë funksionuar kamerat e sigurisë, kështu që gjetja e autorëve bëhet edhe më e vështirë.Pavarësisht se nuk ka konfirmim zyrtar nga policia për pistat e hetimit, mendohet se ato janë përqendruar tek trafiku i drogës, për të cilën biznesmeni ishte arrestuar në vitin 2012.Ndërkohë sipas një versioni jozyrtar, thuhet se vikt..

Lexone