Home / Tag Archives: futbolli

Tag Archives: futbolli

Superkupa e Italisë në Arabinë Saudite, luhet në janar

Superkupa e Italisë për edicionin e ardhshëm, Juventus-Milan, do të luhet me shumë mundësi në muajin janar në kryeqyyetin e Arabisë Saudite, Riad. Vendimi është marrë nga Asambleja e Ligë, që ka konfirmuar mbylljen e marrëveshjes për sezonin e ardhshëm me opsion rinovimin e për dy edicionet pasardhëse. Në total, nga kjo marrëveshja, futbolli italian do të përfitojë plot 24 milionë euro. Nga kjo shumë, 3.2 milionë euro do të shkojnë për çdo skuadër finaliste. Mbetet ende për t’u zgjidhur çështja e të të drejtave televizive.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO/ Momenti shokues: Taksisti edhe nget makinën edhe shikon ndeshje futbolli

Ky është një momenti shokues kur një shofer taksie është kapur duke shikuar TV gjatë kohës që drejtonte makinën dhe kishte pasagjerë në veturën e tij.Duncan MacLeod, 27 vjeç kishte mbetur i shtangur kur gjatë kohës që ishte në taksi e pa shoferin teksa shikonte ndeshje futbolli në të njëjtën kohë kur edhe voziste nëpër Londër.Ai filmoi këtë incident dhe e raportoi atë në polici para se të shpërndante videon në mediat sociale.Ai tha: “Unë u trondita kur e pash këtë gjë. Por, ai më tha se nuk duhet të shqetësohesha sepse isha krejtësisht i sigurt”.Pas kësaj akuze, kompania e taksive e ka pushuar nga puna shoferin. (TemA)

Lexone

Grigja i shpjegon “Mzatit” të Kamzës ngatërresën me Vllazninë

Një sherr i madh ka plasur mes ‘Mzatit’ të Kamzës dhe Lulit pas zbulimit se ky i fundit ka filluar lobimin që Vllaznia të ngelet në kategorinë superiore dhe Kamza të kalojë në kategorinë e parë.Konflikti është ashpërsuar dhe ‘Mzati’ i Kamzës rrezikon të mos çojë njerëz në protestë më 26 Maj, nëse Luli nuk tërhiqet nga lobimi kundër tij.Dhe Grigja ka bërë sot një sqarim që shpjegon ngatërresën e Lulit.“Të dashur demokratë të Kamzës dhe Bathores.E gjitha ajo që ka ndodhur është një keqkuptim që jam gati t’ua sqaroj. E rëndësishme është që ju të jeni më 26 Maj në Bulevard se gjithë të tjerat do rregullohen.Unë jam dëshmitare si ndodhi ajo skenë.Luli ishte duke pirë kafe në zyrë kur Voltana i shpjegoi hallin se si mund të shpëtonte Vllaznia.I tha ka dy shanse, ne që jemi në kategorinë superiore ose siç quhet me të vjetrën kategoria e parë të kalojmë në kategori të dytë. Dmth do kalojmë ose ne, ose Kamza. Mirë është të kalojë Kamza,- i tha Voltana, pasi demokratët e Shkodrës n..

Lexone

Grigja I shpjegon Mzatit Kamzës ngaterresën me Vllazninë

Një sherr I madh ka plasur mes Mzatit Kamzës dhe Lulit pas zbulimit se ky I fundit ka filluar lobimin që Vllaznia të ngelet në kategorinë superiore dhe Kamza të kalojë në kategorinë e parë.Konfliktii është ashpërsuar dhe Mzati I Kamzës rrezikon të mos çoj njerëz në protestë më 26 Maj, nëse Luli nuk tërhiqet nga lobimi kundër tij.Dhe Grigja ka bërë sot një sqarim që shpejgon ngatërresën e Lulit.“Të dashur demokratë të Kamzës dhe Bathores.E gjitha ajo që ka ndodhur është një keqkuptim që jam gati tua sqaroj. E rëndësishme është që ju të jeni më 26 Maj në Bulevard se gjithë të tjerat do rregullohen.Unë jam dëshmitare si ndodhi ajo skenë.Luli ishte duke pirë kafe në zyrë kur Voltana I shpjegoi hallin se si mund të shpëtonte Vllaznia .I tha ka dy shanse, ne që jemi në kategorinë superiore ose siç quhet me të vjstrën kategoria e parë të kalojmë në kategori të dytë. Dmth do kalojmë ose ne, ose Kamza. Mirë është të kaloj Kamza,- I tha Voltana, pasi demokratët e Shkodrës nuk prano..

Lexone

Tension në Kakavijë; Kryq trajnerit, s’lejohet të kalojë skuadra ‘Antigonea’

Në pikën kufitare të Kakavijës janë rikthyer tensionet ditën e sotme, teksa një ekip futbolli amator, i quajtur “Antigonean” nga qyteti i Gjirokastrës është ndaluar që të udhëtojë drejt Greqisë.Mësohet se ekipi ishte nisur për një ndeshje futbolli në ishullin Scopelo të Greqisë, por pala greke i ka penguar duke vendosur edhe një kryq në pasaportën e trajnerit të ekipit Albano Imeri.1 of 2Ftesa nga ekipi grekKryqi në pasaportëPengesa sipas palës greke është justifikuar me faktin se djemtë e ekipit që e quajnë veten “Sfinksat”, nuk kishin garanci për të kaluar kufirin.Kapiteni i ekipit Sandri Serjani ka thënë: “Më refuzuan pa asnjë arsyetim”.18 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Tension në Kakavijë; Kryq kapitenit, s’lejohet të kalojë skuadra ‘Antigonea’

Në pikën kufitare të Kakavijës janë rikthyer tensionet ditën e sotme, teksa një ekip futbolli i quajtur “Antigonean” nga qyteti i Gjirokastrës është ndaluar që të udhëtojë drejt Greqisë.Mësohet se ekipi ishte nisur për një ndeshje futbolli në ishullin Scopelo të Greqisë, por pala greke i ka penguar duke vendosur edhe një kryq në pasaportën e kapitenit të ekipit Sandri Serjani.1 of 2Ftesa nga ekipi grekKryqi në pasaportëPengesa sipas palës greke është justifikuar me faktin se djemtë e ekipit që e quajnë veten “Sfinksat”, nuk kishin garanci për të kaluar kufirin.Kapiteni i ekipit Sandri Serjani ka thënë: “Më refuzuan pa asnjë arsyetim”.18 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ekipi shqiptar i futbollit kthehet në Kakavijë pa arsye, kapitenit i vendoset kryq në pasaportë

Stafi dhe lojtarët e një ekipi futbolli amator është kthyer pa arsye në doganën e Kakavijës nga pala greke.Ekipi i futbollit Antigonea ishte nisur për një ndeshje miqësore në ishullin e Greqisë Skopelo kur është kthyer pa arsye në doganën e Kakavijës.Madje, mësohet se kapitenit të ekipit i është vendosur kryq në pasaportë, duke ia bërë ta pavlefshme.

Lexone

Minierë trofesh në Vlorë, vajzat e basketbollit festojnë titullin e radhës

Vlora ka më se të krenohet në sport. Nuk e nderon futbolli, që nuk fiton prej vitesh, por vajzat e basketbollit janë fantastike. Një tjetër trofe, sërish kampione, pas triumfit të sotëm ndaj Tiranës, në finalen e tretë play-off për titull.Finalja e tretë, në Vlorë, nuk ka pasur sërish histori. Vajzat vlonjate kanë triumfuar 76-65, duke dominuar dhe duke mbyllur gjithçka në seri me fitore 3-0.Titulli i gjashtë rresht, i 22-ti në histori, Flamurtari është kthyer në dominues absolut të basketbollit shqiptar. Meritë e padiskutueshme e trajnerit Viron Toska, prej 3 dekadash arkitekt suksesi, pa u lodhur kurrë. Bashkë me të, këtë vit kanë arritur triumfin e radhës emra si Aliaj, Myrto, Çorto, Nikpaljeviç, Palko e të tjera vajza të talentuara.

Lexone

Real Madrid – Liverpool, finalistët në shifra

Real Madrid dhe Liverpool siguruan biletat për në finalen e madhe sezonale të Kievit, edhe pse në media vazhdon jehona e gabimeve të arbitrave, të cilat edhe mund të kishin ndryshuar fatin dhe emrat e finalistëve të këtij edicionit të Kupës më të lakmuar evropiane.Por ajo që ka nodhur nuk mund të ç’bëhet më dhe futbolli vazhdon ta ruajë magjnë e tij edhe falë gabimeve njerëzore. Reali shkon për herë të 16 në finale e këtij aktiviteti, ndërsa Liverpool për herë të 8.Çfarë dimë për dy finalistët e Ligës së Kampioneve, më poshtë do të shikojmë statistikat për dy skuadrat që do të përballen në finale e 26 majit.REAL MADRID (SPANJË)Klasifikimi në UEFA: 1Finalet europiane: Fitore 12/Humbje 3Finalja e fundit: 2017, fitore 4-1 me JuventusNë këtë sezonKualifikimi: Direkt në faze grupeshNdeshje 12/ Fitore 8/ Barazime 2/ Humbje 2/ Gola të shënuar 30/ Gola të pësuar 15Golashënues: Ronaldo (15)Renditja në Spanjë: vendi i 3Formacioni kryesor: Navas; Carvajal, Ramos, Varane, ..

Lexone

Furtunë në Itali, kryebashkiaku i Napolit akuzon: Juventusi vjedh me ndihmën e shtetit

Rivaliteti mes Juventusit e Napolit këtë sezon ka qenë bukuria e Serisë A, por fundjava e shkuar riktheu helmin e epokës para Calciopoli-t.Juventusi fitoi mes polemikash pa fund në Milano ndaj Interit dhe gjithë antijuventinët kanë ngritur krye, duke kujtuar kohën kur drejtonte Luçiano Moxhi dhe kur Juventusi akuzohej se ushtronte pushtet jashtë fushe, duke marrë ndihma në çdo drejtim.Deklaratën me të fortë e ka dhënë sot kryebashkiaku i Napolit, Luixhi de Maxhistris, i cili në Facebook ka postuar një mesazh shumë të fortë, me akuza që kalojnë nga sporti të politika dhe shteti.“Jam gjithnjë një napolitan krenar, në gëzim e në dhimbje, me defektet dhe virtytet tona. Qyteti ynë dhe populli napolitan janë të lodhur nga padrejtësitë. Do e rimarrim atë që na keni hequr, do të rifitojmë atë që na takon. Asgjë më shumë se ç’na takon”.De Maxhistris e ka me Juventusin: “Ndryshimi mes nesh dhe atyre që na uzurpojnë të drejtat tona është se ne gjithsesi jetojmë, sepse dashurojmë dhe kemi ..

Lexone