Home / Tag Archives: fundjave

Tag Archives: fundjave

Fli këtë fundjavë – do të jetosh më gjatë

Të kalosh fundjavën në shtrat shpeshherë na mërzit, pasi mendojmë se fundjava është për të dalë me miqtë, me të afërmit, për t’u argëtuar. Na ndodh shpesh që gjatë javës nuk arrijmë të “ngopemi” me gjumë, pasi ngrihemi shpejt dhe nuk flemë më shumë se 5 apo 6 orë. Nga një studim i kryer, është vërejtur se personat e moshës 65 vjeç që flenë më pak se 6 orë gjatë gjithë javës, vdesin më të rinj në krahasim me ata që flenë 6 orë apo më tepër. Megjithatë, edhe nëse nuk keni kohë të flini mjaftueshëm gjatë javës, ka ende shpresë. I njëjti studim tregoi se nëse orët e humbura të gjumit i zëvendësoni në fundjavë, është njësoj sikur të keni fjetur çdo ditë mjaftueshëm.Ky studim u bazua në të dhënat që u mblodhën nga 38.000 persona në Suedi, ku u ndoq nga afër stili i tyre i jetesës për 13 vite dhe u përdor regjistri i vdekjeve. Ekspertët arritën në përfundimin se personat që flinin 5 orë ose më pak gjatë javës, kishin rrezik më të lartë vdekshmërie nga ata që flinin 6 orë apo më shumë.Pra,..

Lexone

FOTOT/ Jo vetëm Ermal Meta: Tirana “pushtohet” nga Vespat

Kjo fundjavë është shumë e ngjeshur me aktivitete për Tiranën.Në Tiranë mbërriti Ermal Meta për të mbajtur një koncert këtë të premte, ndërsa të dielën vjen Rita Ora.Por këtë të premte ka pasur dhe një tjetër aktivitet interesant.Ne sheshin “Skënderbej” janë mbledhur gjithë të apasionuarit e motorrit të famshëm Vespa.(TemA)

Lexone

“Kalldrëmi” Tiranë-Durrës, trafiku rëndohet nga gropat dhe shkelja e rregullave

Të udhëtosh në fundjavë në autostradën Tiranë-Durrës ose anasjelltas, mund të jetë një “mision i pamundur”.Çdo të shtunë dhe të diel në këtë aks shtohet ndjeshëm qarkullimi i mjeteve që i drejtohen bregdetit. Por trafiku i rënduar shndërrohet në kaos, si pasojë dhjetëra aksidenteve që ndodhin megjithëse policia ka shtuar shërbimet.“Problem është mos respektimi i distancës së mjeteve pasi qëndrojnë shumë afër dhe amortizimi i rrugës në disa pjesë”, shprehet Ismet Roqi, shef i trafikut interurban.Shefi i trafikut interurban, gjen si zgjidhje të situatës problematike, rrugët alternative, megjithëse edhe ato nuk përmbushin standardet.“Rrugë alternative për Durrësin do thosha Ndrroqin, po edhe ajo është e amortizuar, ne kemi dërguar shkresa autorietit rrugor, ka filluar puna në disa pjesë për mbushjen e gropave”.Në këto akse policia rrugore në fundjavë do operojë me shërbime të përforcuara ndërsa një ndihmesë pritet të japë edhe urdhri për kufizimin e qarkullimit për mjetet e tona..

Lexone

Misioni i pamundur për të udhëtuar Tiranë-Durrës, “kalldrëmi” që rëndon trafikun

Të udhëtosh në fundjavë në autostradën Tiranë-Durrës ose anasjelltas, mund të jetë një “mision i pamundur”.Çdo të shtunë dhe të diel në këtë aks shtohet ndjeshëm qarkullimi i mjeteve që i drejtohen bregdetit. Por trafiku i rënduar shndërrohet në kaos, si pasojë dhjetëra aksidenteve që ndodhin megjithëse policia ka shtuar shërbimet.“Problem është mos respektimi i distancës së mjeteve pasi qëndrojnë shumë afër dhe amortizimi i rrugës në disa pjesë”, shprehet Ismet Roqi, shef i trafikut interurban.Shefi i trafikut interurban, gjen si zgjidhje të situatës problematike, rrugët alternative, megjithëse edhe ato nuk përmbushin standardet.“Rrugë alternative për Durrësin do thosha Ndrroqin, po edhe ajo është e amortizuar, ne kemi dërguar shkresa autorietit rrugor, ka filluar puna në disa pjesë për mbushjen e gropave”.Në këto akse policia rrugore në fundjavë do operojë me shërbime të përforcuara ndërsa një ndihmesë pritet të japë edhe urdhri për kufizimin e qarkullimit për mjetet e tona..

Lexone

Keni bërë plane për plazh? Ja surprizat e motit

Nëse keni bërë plane për plazh këtë fundjavë, atëherë keni moti duket se nuk është plotësisht në krahun tuaj.Mësohet se paraditja do të mbetet me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në veri dhe qendër, por juglindja rrezikohet nga shira të dobët dhe temperatura konstante.Ndërkohë, pasditja sjell vranësira më të dendura në vend të cilat gjenerojnë rrebeshe afatshkurtra në jug-juglindje, por shira të dobët në zonën qendrore.Sa i përket temperaturave të ajrit mbeten thuajse konstante në mëngjes duke ruajtur maksimumin prej 32 gradë Celcius.(TemA)

Lexone

Holly ku shkon kaq “zjarr” në pishina? (Foto)

Holly Hagan la gjurmët e “flakës” në Marbella, kur ajo doli rrugëve me bikini, teksa i drejtohej pishinave në mrekullinë portugeze.Bukuroshja 25-vjeçare e serialit “Geordie Shore” kaloi gjashtë ditë në qytetin spanjoll dhe ajo që fansat panë në rrjetet sociale ishte vërtetë një stuhi “përvëluese” me foto ku format bombastike ishin gati të shpërthenin.1 of 4Holly ishte me një grup të famshmish të serialeve të ndryshme britanike, teksa ata harbuan në një fundjavë me alkool dhe vallëzime.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Mrekullitë e Divjakës, turistët norvegjezë stacionohen në “shtëpinë e natyrës”

Parkun Kombëtar të Divjakës e vizituan këtë fundjavë 50 turistë norvegjezë, që së bashku me informacionin e marrë rreth këtij parku, bënë të mundur ta vizitonin nga afër dhe të linin përshtypjet e tyre mbresëlënëse.Në Shtëpinë e Pritjes, në hyrje të parkut, norvegjezët u pritën nga Drejtori Ardian Koçi dhe stafi teknik.Pasi u njohën me historikun e parkut, florën dhe faunën e tij të rrallë, me të dhëna të tjera turistike, ata u shoqëruan nga guidatorët e parkut në vendet më të kërkuara të tij, siç janë Ishulli i Pelikanit, godullat e shpendëve ujorë dhe vija bregdetare e pishave.Së bashku me turistët norvegjezë, ishin vizitorë edhe 110 studentë të degës Histori-Gjeografi të Universitetit të Elbasanit dhe 60 studentë nga Universiteti i Shkodrës.Tashmë Parku i Divjakës është kthyer në një atraksion turistik të vizitueshëm në çdo ditë të vitit.(atsh)

Lexone

Shpërthen ‘tigresha’ Demi Rose (Foto)

1 of 8Faqja e saj e Instagram-it është e mbushur me snape të zjarrtë, ku ekspozohet fiziku i saj me kthesa sensacionale.Dhe Demi Rose na mbajti të mbërthyer pas të pasmeve dhe gjoksit të saj bombastik, me një tjetër shfaqje të nxehtë në rrjetet sociale këtë fundjavë. Ajo postoi një foto të vetes me bikini leopardi dhe i marrosi të gjithë.Bukuroshja zeshkane gjithashtu ndau një klip artistik të vetes së saj duke u tundur me bikini, gjatë udhëtimit të saj.28 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT/ Fundjavë e shthurur e të rinjve britanikë: Alkool, lëndë narkotike dhe skena erotike në rrugë

Në javën e fundit të majit qytetet anembanë Britanisë, janë “pushtuar” nga të rinjtë që kanë dalë për të festuar.Ajo që bie në sy është se festat e këtyre të rinjve e “kalojnë cakun”, pasi ata e teprojnë me alkool e lëndë narkotike dhe krijojnë në rrugë një pamje jo edhe aq të bukur.Në fotot e mëposhtme do të shikoni djem e vajza të shtrirë në mes të rrugës, zënka të ndryshme dhe veprime të tjera që të gjithë ata do të mendoheshin dy herë për t’i kryer nëse do të ishin “esëll”. (TemA)

Lexone

Aksidente në Tiranë – Durrës; Një makinë përmbyset, tjetra merr flakë

Kjo e dielë e karakterizuar nga një i nxehtë përvëlues ka bërë që kryeqytetasit të dynden drejt brigjeve të Durrësit, duke prodhuar radhë kilometrike në orët e paradites në autostradën Tiranë-Durrës.Me numrin e lartë të automjeteve në qarkullim dhe amortizimin e aksit kryesor të vendit, aksidentet edhe këtë fundjavë kanë qenë të pashmangshme.Në mesditë një makinë është aksidentuar duke u përmbysur në autostradë, ndërsa fare pranë saj një tjetër automjet ka shpërthyer në flakë. Mësohet se ka mbetur e plagosur lehtë një femër që ishte pasagjere në njërin prej mjeteve.E plagosura është dërguar në spital dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.27 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone