Home / Tag Archives: fotografite

Tag Archives: fotografite

“The Guardian”: Këto janë fotot e javës ku bota ktheu sytë

Prestigjozia The Guardian” ka përcjellë fotografitë më të mira të javës.Më poshtë do të shihni demonstratat në Gaza, muaji i shenjtë i Ramazanit, rrjedha e llavës nga vullkani Kilauea dhe Rafael Nadal në “French Open”.Këto dhe të tjera ngjarje janë fiksuar nga foto-reporterët. Hidhini një sy.(TemA)

Lexone

Peru, kapet 1 ton kokainë me fotot e kapove të narko-trafikut

Në Peru, autoritetet thonë se kanë kapur më tepër se 1 ton kokainë, pas një hetimi që zgjati rreth katër muaj.Sasia e kokainës me vlerën e 45 milionë dollarëve, u konfiskua në qytetin bregdetar Çansej, në veri të Limës.Pakot me mbështjellje plastike kishin fotografitë e dy trafikantëve famëkeqë të drogës, Jaoquin ‘Chapo’ Guzman dhe Pablo Escobar, me synimin për t’u treguar blerësve se ishte drogë e cilësisë më të lartë.Gjatë operacionit për kapjen e drogës u arrestuan 12 të dyshuar, përfshirë dy shtetas peruanë dhe kolombianë.Agjencia amerikane për Kontrollin e Drogës thotë se Peruja është vendi i dytë në botë, pas Kolumbisë që prodhon më tepër kokainë.1 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Demonstratat, llava që përpin shtëpitë dhe dasma mbretërore“, The Guardian publikon fotot më spektakolare të javës që lamë pas

Prestigjozia “The Guardian” ka publikuar fotografitë më të mira nga java që lamë pas.Në galerinë tonë virtuale do të mund të njiheni me zhvillimet më të bujshme të sjella nën objektivin e aparatit.Demonstratat në Gaza, llava që përpin shtëpitë dhe dasma mbretërore janë disa nga ngjarjet më të diskutuara në mediat ndërkombëtare.Hidhini një sy. (TemA)

Lexone

FOTOT: Jali hap dyert për turistët, ja si duket shëtitorja e re

Jali duket se është bërë gati për të pritur turistët.Këtë vit, është menduar që kjo zonë të prezantohet ndryshe.Siç mund ta shihni nga fotografitë e siguruar nga “TemA”, sapo ka përfunduar ndërtimi i shëtitores së re e cila i jep asaj hapësire një pamje mjaft tërheqëse.Veç të tjerash atje do të mund të gjejmë ujëra bregdetare mjaft të pastërta. (TemA)

Lexone

FOTOT: Jala hap dyert për turistët, ja si duket shëtitorja e re

Jala duket se është bërë gati për të pritur turistët.Këtë vit, është menduar që kjo zonë të prezantohet ndryshe.Siç mund ta shihni nga fotografitë e siguruar nga “TemA”, sapo ka përfunduar ndërtimi i shëtitores së re e cila i jep asaj hapësire një pamje mjaft tërheqëse.Veç të tjerash atje do të mund të gjejmë ujëra bregdetare mjaft të pastërta. E po ç’të presim më, Jala po na thërret! (TemA)

Lexone

FOTOT: Jala hap dyert për turistët, ja kortalinat që e prezantojnë këtë sezon

Jala duket se është bërë gati për të pritur turistët.Këtë vit, është menduar që kjo zonë të prezantohet ndryshe.Siç mund ta shihni nga fotografitë e siguruar nga “TemA”, sapo ka përfunsuar ndërtimi i shëtitores së re e cila i jep asaj hapësire një pamje mjaft tërheqëse.Veç të tjerash atje do të mund të gjejmë ujëra bregdetare mjaft të pastërta. E po ç’të presim më, Jala po na thërret! (TemA)

Lexone

E RRALLË: Zbulohen 70 fotografitë që na i fshehu diktatura, ja si dukej Shqipëria që s’është më

Diktatura konsiderohet si perjudha më e errët e historisë së Shqipërisë e cila e izoloi nga bota e jashtme.Fotografi Erik Steward ka përcjellë për herë të parë se si dukej vendi ynë nën thundrat e regjimit gjakatar.Ai e ka vizituar Shqipërinë në vitin 1988 kohë kur sistemi kishte filluar të coptohej pak e nga pak.Më poshtë po përcjellim shkrepjet e rralla.(TemA)

Lexone

FOTOT: “Lavdi Dëshmorëve të Kombit”, nusja e diktatorit Hoxha publikon pamjet e rralla

Nusja e diktatorit Enver Hoxha, Teuta Hoxha ka përkujtuar “5 Majin” duke përcjellë mirnjohje për dëshmorët që kanë dhënë jetën për atdheun.Ndërkohë, Hoxha ka publikuar edhe disa fotografi të rralla ku shfaqet ish-lideri komunist duke inspektuar punimet gjatë ndërtimit të varrezave “Dëshmorët e Kombit”.“Lavdi Ditës së Dëshmorëve! Enver Hoxha duke pare punimet ne Varrezat e Deshmoreve gjate ndertimit. Mars 1972”, shkruan Teuta Hoxha teksa ndan fotografitë. (TemA)

Lexone

LAJMI FUNDIT: Publikohen fotografitë e para të trupit të njërit prej policëve të zhdukur në Lepenc (FOTO)

Në ditën e pestë të zhdukjes është gjetur trupi i njërit nga policëtNë kërkimin e trupave të zhdukur të dy policëve kanë marrë pjesë shumë persona. Ai sot kërkimit i është bashkangjitur edhe Ismail Kasumi me ekipin e tij.Ai në Lepenc është zhytur vetëm pas një kërkese zyrtare të marrë nga institucionet përkatëse, dhe ky ishte një nga kushtet e tij që të zhytej në Lepenc në kërkim të dy policëve të zhdukur. Përveç zhytësve të këtij ekipi kërkimet janë duke i zhvilluar edhe policia, ekipet nga Prishtina si dhe FSK-ja.Ndërkohë dje kryeministri Haradinaj gjatë një vizite në vendin ku kishte ndodhur aksidenti i dy policëve, kishte kritikuar zhytësin Kasumi, duke i thënë që të mos iu bënte presion atyre që janë të përfshirë në aksionin e kërkim shpëtimit.

Lexone