Home / Tag Archives: fantastike

Tag Archives: fantastike

Ja si ta përdorni aloe verën për të hequr kallot në këmbë

Bashkë me verën vijnë edhe një sërë shqetësimesh, si depilimi, probleme me flokët, fytyrën apo edhe këmbët. Vera mund të konsiderohet ndryshe si sezoni i lëkurës së qëruar dhe këmbëve të plasaritura.Të gjithë ata që mbathin sandale e dinë se sa e bezdisshme dhe e pakëndshme është të kesh kallo në këmbë. Por, si gjithmonë, kemi një zgjidhje edhe për këtë problem.Më poshtë do të gjeni një kurë fantastike me aloe vera për të eliminuar kallot në këmbë.I zhytni këmbët në ujë të ngrohtë dhe i pastroni me anë të një stufe për të hequr qelizat e vdekura. Pasi t’i thani me një peshqir aplikoni një shtresë të hollë të xhelit aloe vera në këmbë. Vishni çorape dhe shkoni të flini Në mëngjes i lani këmbët me ujë të vakët. Përsëriteni këtë trajtim çdo natë për 4-5 ditë për të parë rezultate.Si funksionon: Aloe Vera përmban vitaminat A (beta-karotene), C dhe E. Ajo ka veti antioksiduese, antiinflamatore dhe antiseptike.

Lexone

FOTOT: Brenda vilës më të shtrenjtë në botë, super luks

Vila më luksoze në botë që shtrihet në Rivierën franceze, dikur i përkiste mbretit belg Leopoldi i II-të, ka dalë në shitje për 410 milionë dollarë.Rezidenca mban emrin “Les Cedres”, ka 14 dhoma gjuma, një pishinë me përmasa gjigante, pamje fantastike nga bregdeti i Nicës, një dhomë balloje si dhe një stallë me kapacitet prej 30 kuajsh.Gjithashtu ajo ka një ndër kopshtet më të bukur në Europë, i cili përfshin 15000 bimë dhe “20 shtëpiza të gjelbra” që përmbajnë bimësi të rrallë tropikale.Vila është ndërtuar para 187 vitesh për mbretin e Belgjikës me paratë e fituara nga grabitjet e tokave në Kongo.Më pas u ble nga familja Marnier-Lapostolle më 1924n, 15 vjet pas vdekjes së Leopoldit.Prona e pazakontë kaloi kohët e fundit në duart e sipërmarrësve të brandit Campari, të cilët e nxorën më pas në ankand.Villa Les Cedres do të bëhet shtëpia më e shtrenjtë në botë nëse do të blihet me këtë çmim marramendës. (TemA)

Lexone

Luftarake dhe e guximshme, 6-vjeçarja e sëmurë me kancer përlot të ftuarit

Blertina KokaËshtë bërë virale videoja e një vogëlusheje, e cila po lufton me kancerin, duke kënduar këngën ‘Fight Song’ . Vogëlushja Anya Ottley, vetëm 6 vjeç, tregoi vendosmërinë e saj për të luftuar sëmundjen kur doli para të ftuarve gjatë një dasme të mikut të familjes dhe me shumë vetëbesim këndoi dhe performoi këngën hit të Rachel Platten, “Fight Song”.Anya u diagnostikua me kancer të veshkës në nëntor të vitit 2017.Vogëlushja do të përfundojë trajtimin muajin e ardhshëm dhe familja i ka premtuar se sapo të bëhet më mirë do të organizojë një festë të madhe ku mund të shprehë talentin e saj si këngëtare.“Anya është një vajzë e bukur dhe shumë guximtare”, tregon nëna e saj.“Na përloti të gjithëve me performancën e saj gjatë dasmës. Ishte fantastike ta shikoje atë, na bëri shumë krenare. Ajo pëlqen të këndojë dhe do që të argëtohet gjatë gjithë kohës”, rrëfen ajo.

Lexone

Nuk është në Karaibe. “Playa Del Este” në Qerret, hap sezonin me një fejesë

Pamjet fantastike i përkasin “Playa Del Este”, plazhit më trendi të Qerretit, i cili sot hapi sezozin veror.Dy të rinj, Ninna dhe Besi vendosën të bëjnë aty ceremoninë e fejesës së tyre, duke u bërë kështu dhe promotorë të hapjes së sezonit të ri turistik.Playa Del Este është një nga plazhet më trendi që përdorin pushuesit nga Tirana në Qerret.Larg ndërtimeve dhe zhurmës së plazheve publike, me dy ndëtesa prej drri që shërbejnë si restorant dhe klub, dhe pastërti maksimale, ai është kthyer prej disa vitesh në destinacionin më të pëlqyer të Tiranës në bregdet.

Lexone

Këtë test nuk mund ta zgjidhni dot të gjithë, është për ata që kanë sy të mprehtë

Kjo është pjesa e argëtimit te Revista Class. Sot kemi përzgjedhur disa foto shumë interesante të disa ambienteve ku janë fshehur kafshë të ndryshme. Natyra është fantastike dhe shpesh na surprizon me kamuflimet e saj. Jemi të sigurt që do të habiteni nga rezultati.1. Është një gjarpër këtu diku…2. Ku është macja?3. Po krokodili?4. Një tjetër gjarpër fshihet këtu5. Ku është ketri?6. Po bretkoca?7. Këtu është një merimangë8. Një tjetër bretkocë fshihet këtu9. E fundit, ku është gjirafa?*********PËRGJIGJETThe post Këtë test nuk mund ta zgjidhni dot të gjithë, është për ata që kanë sy të mprehtë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

VIDEO: Balena 25 metra spektakël në ujërat e Sardenjës

Fotografi i njohur Daniele Macis, ka publikuar tre ekzemplarë balenash që notojnë të pa shqetësuar në ujërat e Cala Gonone, në Sardenjë.Pak metra nga brigjet lindore të ishullit, kafshët nënujore kanë dhuruar momente fantastike për pushtuesit.Sipas dëshmitarëve, ato arrinin në një gjatësi deri në 25 metra dhe peshojnë 80 tonelata.(TemA)

Lexone

“Noto, pedalo, vrapo”, Veliaj fton të rinjtë në Liqenin e farkës

Liqeni i Farkës është tashmë jo vetëm destinacioni i preferuar i fundjavës, por edhe vendi perfekt për gara sportive. Më 10 qershor, do të mirëpresë Triatlon, një sport që bashkon tre disiplinat sportive më të njohura dhe të praktikuara në një garë të vetme: not, çiklizëm, vrap.Përmes një postimi në twitter, kryebashkiaku Veliaj u ka bërë thirrje të gjithë të apasionuarve pas sportit që të bëhen pjesë e kësaj sfide sportive, por që do të jetë njëherësh edhe shumë argëtuese me festën që do të organizohet pas gare.“Jo vetëm destinacioni i preferuar i fundjavës, por Liqeni i Farkës tani është edhe vendi perfekt për gara sportive! Tirana – Triathlon, një garë emocionuese dhe plot sfida. Not, çiklizëm, vrap në një super event. Mos mungo”, shkruan Veliaj.Kjo garë argëtuese por në të njëjtën kohë edhe sfiduese, vjen për herë të parë në qytetin e Tiranës, organizuar nga Bashkia Tiranë.Itinerari në harmoni me natyrën fantastike të liqenit të Farkës, do të përshkrojë distancat prej 750 m..

Lexone

Levante prish rekordin historik të Barçës, dygolësh i Bardhit

Një ndeshje e çmendur në javën e parafundit të La Liga-s mes Levante dhe Barcelonës. Pas fërshëllimës së fundit, Levante arrin një fitore historike 5-4 duke i prishur ecurinë rekord katalanasve që deri sot nuk kishin humbur asnjë ndeshje në kampionat. Surpriza e madhe ishte mungesa e Leo Messi-t, i cili është lënë pushim nga Valverde, ndërsa Enis Bardhi me dy golat e tij fantastikë ka fundosur miqtë tashmë kampionë.Ishte Boateng ai që brenda gjysmë ore shënoi një dopietë që shtangu Barcelona-n. Pak përpara se të përfundonte pjesa e parë Coutinho i rifut në lojë vizitorët. Pas pushimit vijnë tre gola brenda dhjetë minutave nga vendasit. Bardhi e nis me një perlë nga distanca, pas tij Boateng dhe sërish Bardhi pas një aksioni model.Gjithçka dukej e mbyllur dhe rekordi i hedhur tutje, por dy golat e Coutinho-s dhe një i Suarez me penallti rihapin gjithçka me 20 minuta të mbetura. Barça del në sulm ndërsa vendasit të hutuar mundohen të mbrojnë rezultatin me çdo kusht. Por nuk ndodh asg..

Lexone

FOTOT: Aktorja tregon format me bikini

Lucy Hale ka gjetur një mënyrë fantastike për të marrë marë veten pas anulimit të serisë televizive Life Sentence.Aktorja është parë duke pushuar në Maui, Hawaii, gjithë javës.Ylli 28-vjeçar dukej fantastike derisa ekspozoi trupin joshës me bikini. (TemA)

Lexone

Elton Deda “shpërthen” ndaj Eurovizionit: Veç një budalla si kupton politikat e lëpirjeve në këtë festival mediokër, Eugenti na nderoi

Kantautori Elton Deda ka shprehur kritikat e tij ndaj festivalit Europian të këngës ku e konsideron si mediokër dhe të ndikuar nga politika.Ai ka përcjellë një mesazh falenderues për përfaqësuesin e Shqipërisë Eugent Bushpepa, përformancën e të cilit e vlerëson mjaft lart.“Genti, je super artist. Nderove veten dhe sakrificat e tua qe nuk ti ka falur askush por i ke fituar vete me rrylin e fytit.Nga Eurovizioni do kthehesh me nje eksperience me te madhe, dicka qe do te te sherbeje ne karriere.Profesionistet te votuan dhe per pak nuk ishe ne 5-çe, por nuk mund te kesh zhgenjim pasi vetem nje budalla emotivo-superhormonal, nuk i kupton politikat e lepirjeve dhe servilizmave te “mesazheve glorioze” te ketij aktiviteti medioker.Une personalisht e kam shijuar kengen ne Festival dhe e shijova plotesisht edhe ne skenen fantastike te Lisbones.Mbaje koken lart sepse ( te pakten per mua), ishe vokalisti me i mire i Eurovizionit dhe djali modest qe kushedi se ç’heq te bashkejetoje ..

Lexone