Home / Tag Archives: familjare

Tag Archives: familjare

Cima ka një kërkesë befasuese për ju!

Ai vazhdon të jetë ndër humoristët më të kërkuar.Edhe sot Rasim Thaçi mbetet ndër humoristët më aktiv, duke sjellë skena të shumta humoristike, shkruan Kosovarja.Kohëve të fundit, ai po publikon imazhe të shumta nga e kaluara e tij, duke na kthyer në kohë, teksa e shfaq veten e tij kur ka qenë i vogël.Një nga ato imazhe është edhe fotoja familjare, ku shihet Cima kur ka qenë i vogël, pranë familjes së tij. “Viti 1955… cili jam unë?” ka shkruar ai në foton e lezetshme, duke kërkuar nga fansat e tij se a e gjejnë se cili është Cima.Komentet kanë qenë të shumta, duke treguar se cili është aktori. Po ju, e dini cili është?

Lexone

Turqi, dhjetra studentë gjykohen për terrorizëm

Në Stamboll, 22 studentë nga një prej universiteteve prestigjoze të Turqisë po gjykohen nën akuzat për terrorizëm. Rasti ka marrë një rëndësi të veçantë mes kritikave në rritje lidhur me shtypjen që vazhdon ndërsa në atë vend ende mbretëron gjendja e jashtëzakonshme. Studentë të Universitetit të Bosforit u arrestuan për organizim të një kundër-proteste ndaj atyre që mbështesnin operacionet ushtarake turke në Siri kundër një grupimi ushtarak kurdo-sirian të njohur me inicialet YPG.Mbështetës dhe familjarë të studentëve u mblodhën para gjykatës (të mërkurën), ndërsa vazhdonte gjykimi i tyre. Tevfik Tulay është babai i një studenti të arrestuar.“Të gjithë jemi kundër luftës. Lufta është e gabuar. Ajo që është e ndershme tani është mbështetja e paqes. Është e lehtë të luftosh por shumë e vështirë të qëndrosh për paqe, ne po bëjmë këtë të fundit.”Ozgur, është mamaja e një studenti tjetër që po gjykohet.“Kemi ardhur të marrim fëmijët tanë. Ata janë të pafajshëm. Ata hodhën disa sloga..

Lexone

Brenda festës/ Kërcimi i Arditit, Anilës dhe Anës në darkën e ditëlindjes

Moderatori Ardit Gjebrea ka festuar ditëlindjen e tij në një darkë të madhe mes miqsh, kolegë dhe familjarë të ngushtë.Në ditëlindje duket ishin disa nga bashkëpunëtorët e tij dhe kolegët e “E diela Shqiptare”.Por ajo që u veçua dhe ishte pjesa më e bukur ishte vallëzimi familjar i Arditit, bashkëshortes së tij Anilës dhe vajzës së tyre të vogël Anës.Më poshtë disa foto të shkëputura nga ky moment./zoneelire.alThe post Brenda festës/ Kërcimi i Arditit, Anilës dhe Anës në darkën e ditëlindjes appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Familja kërkon azil politik në Francë? Reagon djali i Azem Hajdarit: Po keqpërdorin emrin, urojmë kushuririn…

Pas publikimit të lajmit se familjarë të ish-deputeti të PD-së Azem Hajdari kanë kërkuar azil politik në Francë se u rrezikohet jeta, ka ardhur reagimi i djalit të tij, Kir Hajdari.Në reagimin e tij Kir Hajdari shkruan se të gjitha këto lajme janë të pavërteta.Ndërsa i bën thirrje mediave që të mos keqpërdorin emrin e familjes Hajdari.Ja çfarë shkruan Kir Hajdari:Miq te dashur,Ne lidhje me lajmin që është shpërndarë sot nëper mediat elektronike për famijen tonë konfirmojmē se: asnjë anëtar i Familjes Hajdari nuk ka ndihmuar apo influencuar në procedurat e akordimit të Azilt politik në France për kushëririn tonë.I urojmë një jetë të mirë atij dhe kërkojmë me mirëkuptim që emri i familjes sonë mos të keqperdoret.

Lexone

OSHEE: Shqipëria ka çmimin e energjisë ndër më të lirë në rajon, EUROSTAT nuk e ka llogaritur saktë

Agjencia e europiane e statistikave, EUROSTAT publikoi një ditë më parë çmimet mesatare të energjisë për gjashtëmujorin e dytë të vitit 2017, ku referoi se Shqipëria ka nivelin më të lartë të çmimit pas Mali t të Zi në Rajon, por Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) arsyeton se përllogaritja nuk është e saktë.Eurostat llogarit çmimin e energjisë elektrike ne vendet e rajonit, si me poshtë:Mali i Zi 10 E/100KwhShqipëria 8.6 E/100 KwhBosnja 8.4 E/100 Kwh (me te dhënat e vitit 2016)Maqedonia 8.1 E/100 KwhSerbia 7 E/100 KwhKosova 6.5 E/100 KwhPor sipas OSHEE të dhënat e publikuara nga Eurostat nuk janë të sakta. “Çmimi i energjisë për Shqipërinë është 1140 lek/ 100Kwh ose 11.4 lek/kwh. Ky është çmimi mesatar e shitjes së energjisë ku përfshihen familjaret (Householder) me 9.5 lek / 100Kwh (55% te energjisë së shitur) dhe jo familjaret (non-householder) me çmim që varion sipas nivelit të tensionit nga 9.5 lek – 14 lek/kwh. Në këto kushte çmimi mesatar i sh..

Lexone

OSHEE: Shqipëria ka çmimin e energjisë ndër më të lirët në rajon, EUROSTAT nuk e ka llogaritur saktë

Agjencia e europiane e statistikave, EUROSTAT publikoi një ditë më parë çmimet mesatare të energjisë për gjashtëmujorin e dytë të vitit 2017, ku referoi se Shqipëria ka nivelin më të lartë të çmimit pas Mali t të Zi në Rajon, por Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) arsyeton se përllogaritja nuk është e saktë.Eurostat llogarit çmimin e energjisë elektrike ne vendet e rajonit, si me poshtë:Mali i Zi 10 E/100KwhShqipëria 8.6 E/100 KwhBosnja 8.4 E/100 Kwh (me te dhënat e vitit 2016)Maqedonia 8.1 E/100 KwhSerbia 7 E/100 KwhKosova 6.5 E/100 KwhPor sipas OSHEE të dhënat e publikuara nga Eurostat nuk janë të sakta. “Çmimi i energjisë për Shqipërinë është 1140 lek/ 100Kwh ose 11.4 lek/kwh. Ky është çmimi mesatar e shitjes së energjisë ku përfshihen familjaret (Householder) me 9.5 lek / 100Kwh (55% te energjisë së shitur) dhe jo familjaret (non-householder) me çmim që varion sipas nivelit të tensionit nga 9.5 lek – 14 lek/kwh. Në këto kushte çmimi mesatar i sh..

Lexone

Dasma mbretërore, Harry telefonoi ish-in para ceremonisë (Foto)

Dasma mbretërore në Angli i la të gjithë të mahnitur, por mediat në ishull shkruajnë për një prapskeni, që ka të bëjë me Princin Harry dhe ish të dashurën e tij, Chelsy Davy, e cila duhet theksuar se gati sa nuk u përlot në ceremoninë e dasmës së tij me Meghan Markle.The Sun shkruan se Harry dhe Davy ndanë një telefonatë tepër emotive një javë para zhvillimit të dasmës. “Ndjenjat e Chelsy ishin ngacmuar aq shumë nga kjo telefonatë, saqë ajo u mërzit dhe pothuajse u tërhoq nga shkuarja në ceremoninë e mbushur me yje”, i tha një mik i familjes Vanity Fair.1 of 5Princi i foli ish të dashurës, me të cilën qëndroi për shtatë vjet nga 2004 deri në 2011, për t’i bërë të ditur se ndërsa ishte e mirëpritur në ceremoninë dhe pritjen pasdite, ftesa për të nuk përfshinte darkën e ngushtë familjare në mbrëmje.Një shok i çiftit i tha revistës shoqërore “Vanity Fair”: “Ishte biseda e tyre e fundit, një thirrje telefonike e ndarë në të cilën ata të dy e pranuan se Harry po hidhte një hap të m..

Lexone

FOTOT/ Studentja 19-vjeçare nxjerr në shitje virgjërinë: Dua dikë me eksperiencë…

Një 19-vjeçare e cila ka qenë shumë e fokusuar në studimet e saj dhe nuk ka të dashur, ka vendosur në ankand virgjërinë e saj.Alice Hayson, 19 vjeç, e cila është me origjinë nga Spanja, por tani jeton në një vendndodhje të fshehtë në Amerikën Latine, ka krijuar një faqe internet, ku palët e interesuara mund të bëjnë oferta për virgjërinë e saj.Ajo kërkon 1 milionë euro, ndërsa për momentin, oferta më e mirë, sipas 19-vjeçares, është e një biznesmeni italian, që i ka ofruar 250 mijë euro.“Jam r bindur se ky është vendimi më i mirë për mua, pasi kam zero përvojë seksuale dhe jam e interesuar të eksploroj seksualitetin tim”, tha Alice.‘Pra, një burrë me përvojë do të më jepte përvojën më të mirë dhe të më më mësonte shumë”, thotë ajo.Alice thotë se me paratë që shpreson të fitojë, do të ndihmojë disa familjarë të shlyejnë borxhet dhe të vazhdojë studimet jashtë shtetit.(TemA)

Lexone

Vrasja e Suela Sulës, Prokuroria kërkon burg përjetë për bashkëshortin

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë një vendim përfundimtar për dosjen e familjes Sula nga Shkodra, duke sqaruar dyshimet që kishte për vrasjen e kryefamiljares Suela.Organi i akuzës ka kërkuar nga gjykata dënimin me burgim të përjetshëm të bashkëshortit të saj Sadetin Sula, pasi ia akuzohet se ka urdhëruar vrasjen e Suelës më 18 prill 2016.38-vjeçarja, nëna e tre fëmijëve u gjet e mbytur në tualetin e mobilerisë që ajo kishte së bashku me bashkëshortin. Sadetin Sula akuzohet për “vrasje me dashje, për shkak të marrëdhënieve familjare për arsye xhelozie”. Vrasja, që u cilësua më parë si vetëvrasje, u krye nga punonjësi i mobilerisë Fatjon Karameshtna me urdhër të Sadetin Sulës.Biznesmeni i frikësohej divorcit për përgjysmimin e pasurisë dhe akuzonte bashkëshorten për tradhti. Mësohet se më 29 maj avokati mbrojtës do të mbajë fjalën e saj dhe më pas gjykata do të vendosë për dënimin që do t’i japë Sadetin Sulës.15 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Rama flet për vdekjen: Në fund dy metra dhe na mbeten

Gjatë bashkëbisedimit që ka pasur dje në Lezhë, një qytetar i ka thënë Ramës se të gjithë politikanët e kanë mendjen tek xhepi dhe interesi i tyre.Kjo ka bërë që Rama të reagojë i revoltuar, duke thënë se ka marrë shumë kosto mbi vete, për të bërë këtë punë që bën“Nëse unë nuk do mendoja për vendin dhe për popullin, nuk do merresha me këtë punë.Shumë njerëz mendojnë se kjo punë është qejf i madh. Shumë njerëz mendojnë që kush bën këtë punë, nuk ka si ai.Në fakt, kjo është një punë që unë e bëj pikërisht sepse mendoj për njerëzit dhe për vendin dhe besoj shumë që ky vend mund të bëhet dhe besoj shumë që, nëse bëhen gjërat e duhura, fëmijët e këtij vendi, nesër nuk do kenë hallet dhe problemet që kanë pasur prindërit e tyre.Dhe për të bërë këtë punë e për ta bërë si duhet, ka një kosto që ty nuk ta rrok mendja.Ka një kosto familjare, ka një kosto të madhe shpirtërore, ka një kosto të madhe fizike dhe është një punë që ka një peshë mbi kokë dhe mbi supe, që po nuk e provove, ..

Lexone