Home / Tag Archives: familjar

Tag Archives: familjar

Brenda festës/ Kërcimi i Arditit, Anilës dhe Anës në darkën e ditëlindjes

Moderatori Ardit Gjebrea ka festuar ditëlindjen e tij në një darkë të madhe mes miqsh, kolegë dhe familjarë të ngushtë.Në ditëlindje duket ishin disa nga bashkëpunëtorët e tij dhe kolegët e “E diela Shqiptare”.Por ajo që u veçua dhe ishte pjesa më e bukur ishte vallëzimi familjar i Arditit, bashkëshortes së tij Anilës dhe vajzës së tyre të vogël Anës.Më poshtë disa foto të shkëputura nga ky moment./zoneelire.alThe post Brenda festës/ Kërcimi i Arditit, Anilës dhe Anës në darkën e ditëlindjes appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Amendamenti që kaloi me urgjencë në parlamentin grek, lajm i mirë për emigrantët shqiptarë

Amendamenti i kaluar sot në parlamentin grek konkludon se emigrantët shqiptarë në Greqi do të paguajnë gjysmën e tarifave për lejet e qëndrimit.Pas paralajmërimit për penalizim nga KE për aplikimin e tarifave shumë të larta në krahasim me vendet e tjera anëtare të BE-së, vendi fqinj u detyrua të marrë këtë vendim.Nën udhëzimet e BE-së, mësohet se lejet e qëndrimit do të jenë bazuar ne legjislaturën e përbashkët europiane dhe do të kenë kosto reciproke e të unifikuar.Ndërkohë amendamenti referohet në lejet e qëndrimit 5-vjeçare të rezidentit afatgjatë, leje qëndrimi për bashkim familjar, leje për studime, leje personale “aftotelis”, karta blu.(TemA)

Lexone

VIDEO/ Berisha denoncon “shetësimin e madh”: Ja fishekzjarret në Kombinat, po i hedh “Saje qorri” me paratë e drogës

Sali Berisha ka denoncuar një shqetësim tejet serioz për të.Një video ku shfaqen disa fishekzjarre, ai e ka lidhur me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.Ish-kryeministri ka arritur në konkluzionin se ato fishekzjarre janë hedhur nga Tahiri dhe se janë blerë me paratë e drogës.“Feste te madhe kishte mafia dje!Shikoni videon e qytetarit dixhital. sb“o doktor ja si festojne ne kombinat me parate e droges lirimin e saje qorrit”, shkruan Berisha sipër videos e cila edhe mund të jetë e ndonjë gëzimi familjar apo dasme të hershme. (TemA)

Lexone

Blerjet online nga Shqipëria: Cilat konsiderohen mallra me vlerë të papërfillshme?

Çdo dërgesë mallrash me karakter jotregtar, e përbërë nga mallra me vlerë të papërfillshme, të dërguara drejtpërdrejt nga një vend tjetër te një marrës në Republikën e Shqipërisë, përjashtohet nga detyrimet e importit.Mallra me vlerë të papërfillshme janë:a) mallrat e blera nëpërmjet porosisë nga interneti, që importohen nëpërmjet dërgesave postare, vlera e të cilave nuk e kalon vlerën ekuivalente në lekë të shumës 22 euro;b) dërgesat e mallrave nga një individ jashtë Republikës së Shqipërisë për një individ në Republikën e Shqipërisë, të një natyre rastësore, pa pagesë dhe që përmbajnë vetëm mallrat e destinuara për përdorim personal ose familjar prej marrësit, vlera e të cilave nuk e kalon vlerën ekuivalente në lekë të shumës 45 euro.Kujdes!Për dërgesat postare, me natyrë jo tregtare, vlera e të cilave e tejkalon kufirin e pataksueshëm nga detyrimet doganore të importit, kryhet deklarimi doganor nëpërmjet procedurës së Deklarimit të thjeshtuar.

Lexone

FOTOT: Gjiri i Gramës, një ndër mrekullitë e bregdetit shqiptar

Jemi në pragfillimin e sezonit turistik veror dhe deti bëhet prioriteti kryesor i turizmit të kësaj stine.Një nga destinacionet për pushime detare është bregdeti i Jonit. Në këtë vijë bregdetare ka plazhe si ai i Vlorës, Dhërmiut, Himarës dhe Sarandës që janë hapësira të mëdha e presin shumë vizitorë, por në këtë bregdet ka dhe gjire të vegjël por mjaft piktoreskë, intimë, të përshtatshëm për plazh familjar apo shoqëror.Një i tillë është edhe Gjiri i Gramës në Orikum.Saktësisht gjendet në rrëzën e shpatit perëndimor të malit Rrëza e Kanalit, në perëndim të qytezës së Orikumit në rrethin e Vlorës.Gjiri detar futet disa qindra metra në tokë, ku formon një bregdet shkëmbor me foleza. Aty ka dhe disa shpella nënujore.Peizazhi natyror është shumë tërheqës për çdo vizitor. Ky gji është përdorur shumë për mbrojtjen e anijeve nga furtuna në det.Gjithashtu ai është përdorur gjatë në antikitet si gurore. Gurorja e Gramës është mjaft e njohur që në lashtësi.Detarët që strehonin aty ..

Lexone

FOTOT: Gjiri i Gramës, një mrekulli

Jemi në pragfillimin e sezonit turistik veror dhe deti bëhet prioriteti kryesor i turizmit të kësaj stine.Një nga destinacionet për pushime detare është bregdeti i Jonit. Në këtë vijë bregdetare ka plazhe si ai i Vlorës, Dhërmiut, Himarës dhe Sarandës që janë hapësira të mëdha e presin shumë vizitorë, por në këtë bregdet ka dhe gjire të vegjël por mjaft piktoreskë, intimë, të përshtatshëm për plazh familjar apo shoqëror.Një i tillë është edhe Gjiri i Gramës në Orikum.Saktësisht gjendet në rrëzën e shpatit perëndimor të malit Rrëza e Kanalit, në perëndim të qytezës së Orikumit në rrethin e Vlorës.Gjiri detar futet disa qindra metra në tokë, ku formon një bregdet shkëmbor me foleza. Aty ka dhe disa shpella nënujore.Peizazhi natyror është shumë tërheqës për çdo vizitor. Ky gji është përdorur shumë për mbrojtjen e anijeve nga furtuna në det.Gjithashtu ai është përdorur gjatë në antikitet si gurore. Gurorja e Gramës është mjaft e njohur që në lashtësi.Detarët që strehonin aty ..

Lexone

Humb djalin e vetëm, mesazhi prekës i shkrimtares: S’është e lehtë ta pranoj humbjen e qenies më të dashur që pata

Shkrimtarja e njohur Flutura Açka ka humbur djalin e saj.Lajmin e hidhur e ka ndarë vetë shkrimtarja përmes një postimi në rrjetet social facebook.Dajli i saj i vetëm u nda nga jeta në një moshë fare të re, në lule të rinisë, pas një sëmundje të rrallë që e kishte prekur kohët e fundit.Postimi i Flutura AçkaMiqtë e mi,Mbrëmë, në një orë të vonë të natës, u nda nga jeta Biri im i vetëm, Jerin van den Brink, në të tetëmbëdhjetat e tij, prej një sëmundjeje shumë të rrallë, nga e cila vuajti kohët e fundit.Nuk është e lehtë për një nënë ta lyejë bojën me të zezë për të tillë lajm, as ta pranoj humbjen e qenies më të dashur që pata, dhe kam, mbi këtë dhé.Me drojën se nuk do të mësohem kurrë me mungesën e tij, uroj të dëgjoj vetëm lajme të mira prej jush. Sipas dëshirës së Jerinit, ceremonia e lamtumirës do të mbahet me një rreth të ngushtë familjar e shoqëror në Utrecht të Holandës, ku im Bir jetonte prej disa vitesh, pas një fëmijërie të gjatë në Shqipëri. Për miqtë e mi në..

Lexone