Home / Tag Archives: facebook (page 4)

Tag Archives: facebook

Berisha e ironizon ‘keq’ Ramën: Plasi puna!

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ironizuar kryeministrin Edi Rama, pas deklaratave për hapjen e 10 mijë vendeve pune. Në një postimi në Facebook, Berisha shkruan 10 mijë shqiptarë të punësuar ka vetëm në emigrim dhe jo në Shqipëri.“Te dashur miq, Noriega deklaron se ne kater muajt qe kaluan ka punesuar 10,000 shqiptare!?!?Une e di se ju nuk e besoni pasi ai ne cdo fjale nxjerr rrena taze, por kesaj here ai tha te verteten dhe konkretisht ja vendet ku i punesoi 10 mije vete ne 4 muaj,” shkruan Berisha e më pas përmend shifra.Postimi i Berishës:Plasi puna!?Ja dhe 10 mije vendet e punes qe krijoi Piktori deshtak ne 4 muaj!Te dashur miq, Noriega deklaron se ne kater muajt qe kaluan ka punesuar 10,000 shqiptare!?!?Une e di se ju nuk e besoni pasi ai ne cdo fjale nxjerr rrena taze, por kesaj here ai tha te verteten dhe konkretisht ja vendet ku i punesoi 10 mije vete ne 4 muaj:-7400 u punesuan refugjate ne France. Shqiperia kete vit ze vendin e pare ne bote per punesimin refug..

Lexone

Fëmijët e veshur me “Gucci” e “Prada” lozin pranë përroskës që bart ujërat e zeza të Prishtinës

Çfarë të ndërmarrin prindërit me fëmijët e tyre në fundjavë? Kërkojnë hapësira të gjelbërta, ku më të vegjlit mund të lozin pa qenë të mbikëqyrur pandërprerë nga fëmijët.Por, edhe aty ku ka hapësirë të mbyt duhma e rëndë e kanalizimit si në një lokal të njohur në një lagje të Prishtinës. Ndërkohë me rastin e ditës së fëmijëve politikanët e nivelit më të lartë sërish thanë se fëmijët janë ardhmëria jonë. Këtë e thanë po ata politikanë që shkatërrojnë si jetën tonë, ashtu edhe atë të fëmijëve.Nga Arta BerishaFëmijët në Kosovë, veçanërisht ata në Prishtinë, në përgjithësi vishen bukur dhe për lakmi. E kam fjalën për ata fëmijë nën moshën 7-vjeçare, për pamjen e të cilëve ende, detyrimisht, kujdesen të tjerët. Kjo do të thotë se prindërit shpenzojnë një pjesë të konsiderueshme të të hyrave të tyre për garderobën e fëmijëve. Për ta kuptuar këtë gjë, mjafton t’i vizitosh për disa ditë ato pak parqe dhe kënde lodrash në Prishtinë.Mbishkrimet Adidas apo Nike në rrobat trupit janë poth..

Lexone

VIDEO: “Portokallia është e kuqe”, Berisha: Rikthehen fatosat e Enverit, ja ku janë

Sali Berisha ka publikuar në faqen e tij të ‘Facebook’ një video ku shfaqet një grup fëmijësh që kërcen pogonishten me rastin e 1 qershorit.Në një moment mes tyre ka hyrë edhe kreu i drejtorisë Arsimore në Berat, Selman Hodaj.Ish-kryeministri thotë se ata janë “fatosat e Enverit me shami të kuqe”, edhe pse vogëlushët mbajnë fjongo portokalli.“Rikthehen fatosat e Enverit! Drejtori i drejtorise arsimore te Beratit feston 1 qershorin me fatosat e Enverit me shami te kuqe ne qafe! Shikoni videon e qytetarit dixhital! Sb”, shkruan Berisha i cili publikon imazhin e të miturve pa u kujdesur për identitetin e tyre. (TemA)

Lexone

Rivendosja e taksës në Rrugën e Kombit, Vasili: Qytetarë, refuzojeni!

Taksa në “Rrugën e Kombit” pritet që të rivendoset gjatë kësaj jave nga qeveria, pasi sportelet e pagesës në Kukës janë rikonstruktuar pas dëmtimeve që pësuan gjatë protestës së dhunshme të banorëve të zonës.Por rivendosjen e taksës e ka kundërshtuar në një postim në Facebook, kreu i Grupit të LSI, Petrit Vasili. “Prapë do vene takse ne “Rrugen e Kombit” keta?”, pyet Vasili duke i kërkuar qytetarëve që ta refuzojnë atë.“Kryeministri u vetedeklarua fajtor per revolten shume te drejte,qe ndodhi,kur ai vuri taksen ne rrugen e Kombit. Dhjetra kukesiane u arrestuan dhe disa jane akoma ne burg. Kryeministri peng i interesave dhe perfitimeve te erreta perseri po pergatit taksen,qe do te vere serish ne rrugen e Kombit. Ti jape fund ketij maskaralleku kryeministri me parate e mirembajtjes se rrugeve dhe tjua ktheje ato perseri rrugeve. Deri atehere ka vetem nje qendrim: REFUZOJENI TAKSEN E RRUGES SE KOMBIT”, shprehet Vasili.Ai thekson se shqiptarët “paguajnë çmimin me te larte te karburan..

Lexone

FOTOT: Donald Lu surprizon sërish, vishet kuq e zi dhe… luan futboll

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu ka surprizuar të gjithë me foton e publikuar sot, pasi shfaqet krejt ndryshe nga sa jemi mësuar ta shohim.Ai shfaqet i veshur sportiv, me fanellë ku shihet edhe flamuri kuq e zi, atlete dhe pantallona të shkurta.Ambasadori Lu ka qenë i pranishëm gjatë ndeshjes së futbollit të Ambasadës Amerikane në Tiranë, e cila fitoi edhe Kampionatit Rajonal të futbollit të ambasadave.Në një postim në ‘Facebook’ Ambasada tregon se skuadra e saj ka arritur të fitojë përball Malit të Zi dhe Maqedonisë.“ | Urime skuadrës së futbollit të ambasadës amerikane në Tiranë për fitoren e Kampionatit Rajonal të futbollit të Ambasadave Amerikane 2018! Skuadra jonë mposhti skuadrën e Malit të Zi 2 me 0 dhe më pas fitoi me skuadrën e Maqedonisë 6 me 4 në ndeshjen finale.Ishte shumë bukur të kalonim kohë me kolegët tanë nga rajoni dhe të sillnim kupën në Shqipëri! ”, thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane. (TemA)

Lexone

Alkool dhe shpejtësi e shfrenuar në Tiranë, Rrugorja nuk ndal gjobat (VIDEO)

Policia Rrugore e Tiranës ka vijuar kontrollet me Drager për të evidentuar dhe ndëshkuar ata drejtues mjetesh që drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur.Efektivët e Rrugores kanë ndaluar mbrëmjen e djeshme një sërë drejtues mjetesh, të cilët i jepnin makinës në gjendje të dehur dhe fotot e dragerave në faqen e Facebook të Policisë së Shtetit tregojnë një papërgjegjshmëri totale nga shoferët, pasi niveli i alkoolit të konsumuar është tepër i lartë.Ndërkohë kanë vijuar kontrollet me Radar edhe në autostradën Tiranë-Durrës. Në videon e shpërndarë nga uniformat blu shihet sesi automjetet luksoze qarkullojnë me shpejtësi marramendëse në këtë aks.1 of 6Dy rastet më flagrante të kapura nga Radari janë 160 km/h dhe 164 km/h. Policia Rrugore sqaron drejtuesit e mjeteve se është e angazhuar për të parandaluar aksidentet rrugore me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë në çdo aks të vendit.“Fundjave për tu argëtuar, por ju për te abuzuar me rregullat e qarkul..

Lexone

Basti 100 miliardë dollarësh

Kuptimi i Fondit të Vizionit. I suksesshëm apo jo, Masayoshi Son po ndryshon botën në sajë të investimeve në fushën e teknologjisëDy vite më parë, nëse do të ishin pyetur ekspertët për të identifikuar personin më me ndikim në teknologji, padyshim që do të ishin përmendur emra të njohur si: Jeff Bezos i Amazon, Jack Ma i Alibaba-s ose Mark Zuckerberg i Facebook. Sot ka një kandidat të ri, Masayoshi Son, shkruan The Economist.Themeluesi i SoftBank, një kompani telekomunikacionesh japoneze dhe një firmë interneti, kanë bashkuar një fond të madh investimesh që ka përvetësuar aksionet e disa prej kompanive më të reja në botë.Fondi i Vizionit po pengon si industritë në të cilat po investon ashtu edhe furnizues të tjerë të kapitalit. Fondi është rezultat i një aleance të veçantë të nënshkruar në vitin 2016 mes z. Son dhe Muhammed bin Salmanit.Princi i kurorëzuar i Arabisë Saudite i dorëzoi z. Son 45 miliardë dollarë, si pjesë e përpjekjes së tij për të diversifikuar ekonominë e mbretë..

Lexone

DJ Aldo, “çun për shtëpi”: Nuk pi as alkool, as cigare

DJ Aldo dha një intervistë të gjatë për emisionin “Pop Culture” në Top Channel, ku tregoi 20 vitet e karrierës së tij të suksesshme.“Arritja më e madhe për një DJ është që kënga e tij të luhet dhe të kërcehet. Unë punoj shumë. Ditën e kam të fokusuar te muzika. Jam si shef kuzhine, por nuk merrem me gatime, por me muzikë. Kur nuk kishte Facebook, i bëja unë hite këngët duke i vënë nëpër klube. Javën e parë pritej vakët nga publiku, por në javën e tretë ftohej për të kënduar në klub vetë këngëtari”, tregon DJ Aldo.Ai shtoi se “DJ është promotor muzike” dhe theksoi se pavarësisht faktit që punon natën, nuk konsumon alkool dhe nuk tymos duhan.“Unë nuk kam pirë as alkool dhe as cigare. Mendoj se adrenalina vjen nga mendja dhe dëshira që ke për punën”, u shpreh DJ Aldo.Ai zbuloi se kush ka qenë dhe nata kur është paguar më shumë: “Në vitin 2014 isha për Vitin e Ri në një klub. Aty ishin 3000 vetë dhe normalisht që pronari më pagoi shumë”.2 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Paloka: Militantët e PS “gozhduan” Ramën në Cërrik, nuk i mashtroi dot me mufka

Deputeti i PD, Edi Paloka thotë se kryeministri Edi Rama e “gozhduan” militantët e PS në Elbasan dhe Cërrik në turin e llogaridhënies publike.Përmes një postimi në Facebook, Paloka thotë se Rama u përplas sot me realitetin në Cërrik ky qytetarët të cilët sipas tij i thanë se nuk merrnin dot ilaçet.Sipas Palokës me këtë qeveri më lehte e më lirë gjen drogën se sa ushqimet dhe ilaçet.Statusi i plotë i Edi Palokës:Ramen e gozhdojne militantet. Shqiperia e Rames ku me lehte e me lire gjen drogen se sa ushqimet dhe ilacet.Rama nuk po ja del dot me as me militantet qe i mbledh partia per shfaqjen e “llogaridherjes”.I mesuar te leshoje mufka e te mashtroje pa i reaguar askush, lideri magjepses po provon dhe kupton cdo dite se me mufka e mashtrime nuk mund te mbaje me as militantet sepse ne fund te fundit dhe ata kane nevoje te punojne, te ushqehen e te marrin sherbim shendetsor.Sot ne Cerrik (bastion i PS), ju desh te perplasej me realitetin sic ja paraqiten militantet e partise..

Lexone

VIDEO: PD e Elbasanit katandiset me Luçianon që përleshet me policët, dhe 15 vetë…

Partia Demokratike është përpjekur të prishë takimin e kryeministrit Edi Rama në Elbasan.Sali Berisha ka postuar edhe një video, ku shihet që deputeti Luçiano Boçi shtyhet me policët.Por, në protestën e PD-së nuk shihen as 15 persona, çka tregon sa keq është katandisur kjo parti në Elbasan, ku ka kaluar forcë e katërt, pas PS-së, PDIU-së dhe LSI-së.Deputeti socialist i kësaj zone, Taulant Balla, duke ironizuar protestën, shkruan:“19 veta për të protestuar kundër qeverisë në një qark kaq të madh, Luli e ktheu partinë në një shoqatë. Opozita vjen në parlament, bën teatër në Facebook dhe ikën”. (TemA)

Lexone