Home / Tag Archives: facebook (page 30)

Tag Archives: facebook

Instagram & WhatsApp prezantojnë opsionin e ri, a e kanë kopjuar nga Snapchat?

Ditën e sotme, Mark Zuckerberg ka prezantuar disa prej risive në platformat sociale si Facebook, Instagram dhe WhatsApp.Ai është ndalur tek dy aplikacionet më të përdorura, Instagram dhe WhatsApp, ku ka bërë të ditur lançimin e opsionit “Video Chat”, nëpërmjet të cilit përdoruesit e app-ve, mund të komunikojnë me shumë shokë njëkohësisht.Por, vetëm pak ditë më parë, Snapchat publikoi të njëjtin opsion, që të lejon të komunikosh në video me më shumë se 32 shokë së bashku, duke sjellë një ‘revolucion’ të vërtetë.A është kjo thjesht një rastësi?The post Instagram & WhatsApp prezantojnë opsionin e ri, a e kanë kopjuar nga Snapchat? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Motra e njërit prej policëve të zhdukur: Kurrë s’do ta la me kaq, këtu është një dyshim…

Kur po bëhen gati tri ditë nga zhdukja e dy policëve në lumin Lepenc, asnjë gjurmë nuk është gjetur.Për këtë ka shprehur dyshime edhe motra e Malsor Dashit, njëri nga policët e zhdukur.Ajo në një koment në facebook ka kërkuar përkrahjen e qytetarëve për t’iu dhënë informacione, duke thënë se këtu “është një dyshim i madh”, transmeton lajmi.net“Jam motra e Malsorit kurr nuk do ta la me kaq se ktu asht ni dyshim i madh. Ju lutem kush ka naj informat krejt e vogel te na lajmerojn neve dhe do ta bajm zgjidhjen se bashku. Ju lutem per hir te vellaut ton”, ka shkruar ajo.Komenti i saj është bërë në një video ku një dëshmitar tregon për rrjedhën e aksidentit.Punëtori i Bechtel Enkas kishte thënë se në vendin e ngjarjes kishte arritur pas 2-3 minutave, dhe aty nuk ka parë asnjë person.Ndiqeni edhe një herë deklaratën e dëshmitarit. /Lajmi.net/

Lexone

Zhytësit kontrollojnë çdo pëllëmbë të Lepencit për gjetjen e dy policëve të zhdukur /VIDEO

Përderisa po bëhen gati 72 orë që nga zhdukja e Armend Trenës dhe Malsor Dashi, të dy këta pjesëtarë të Policisë së Kosovës, ekipe të shumta zhytësish i’u kanë bashkangjitur kërkimeve në lumin Lepenc, aty ku policët dyshohet të kenë rënë pas aksidentimit, shkruan lajmi.net.Në videot e shprëndara nga disa faqe në Facebook, shihen zhytës të shumtë të cilët kontrollojnë detajisht çdo pjesë të lumit Lepenc, për gjetjen e dy policëve të zhdukur./

Lexone

ANALIZA/ The Guardian: Edhe socialist, edhe i pasur?

Nga Nesrine MalikNë mes të shekullit të 20-të, në shumë vende të Afrikës koloniale dhe në botën arabe nisi të zhvillohet një lëvizje socialiste.Qëllimi i lëvizjes në botën arabe ishte arritja e lirisë duke luftuar imperializmin, kundërvënia ndaj klasave sundimtare dhe lufta për drejtësi shoqërore.Përbërësi ekonomiko-shoqëror, edhe pse shumë i rëndësishëm, shihej si i lidhur drejtpërsëdrejti me një çështje më të gjerë, atë të nacionalizmit dhe të çlirimit nga kolonizatorët e nga elitat që ata ushqenin.Kjo lëvizje, edhe pse angazhoi anëtarë të ndryshëm të shoqërisë, qortohej shpesh nga ideologët socialistë se nuk i përmbahej mendimeve të socializmit, pasi këto vende nuk e kishin arritur ende nivelin e industrializimit dhe të shfrytëzimit kapitalist që kërkonte materializmi dialektik.Socialistët sulmoheshin edhe nga konservatorët si “sabotues të elitave”. Ana më ekstreme e komunizmit arab ishte përkushtimi ndaj laicizmit.Kjo ishte mënyra më frytdhënëse për të delegjitimuar par..

Lexone

Zëvendësimi i Likës, reagon Luftëtari: Po synohet krijmi i frymës negative në ekip

Në ndeshjen që Luftëtari fitoi përballë Flamurtarit në Gjirokastër me rezultatin 2-1, në stadium u vu re prezenca e ish-trajnerit të PAS Janinës, dhe sipas disa medieve, drejtuesit e Luftëtarit e mendonin për të gjetur një zëvendësues të Hasan Likës.Gjatë ditës së sotme, ka reaguar klubi i Luftëtarit nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, ku shprehet se të gjitha aludimet janë të pavërteta dhe se qëllimi i tyre është krijimi i frymës negative në ekip.Në postim shkruhej se drejtuesit e Luftëtarit i kanë dhënë besimin teknikut Lika dhe stafit të tij dhe se synim tashmë mbetet Europa.“Duke marrë shkas nga shkrimet në të përditshme sportive lidhur me praninë e ish-trajnerit të Janinës në Gjirokastër, K.S Luftëtari bën me dije se nuk ka kontakt me asnjë trajner. Këto aludime dashakeqe janë vetëm shpifje të ulëta që synojnë krijimin e klimës negative në ekip. Ecuria e Luftëtarit dhe rezultatet e tij janë meritë e padiskutueshme e stafit teknik që po punon me përkushtim dhe..

Lexone

“Facebook” sjell pajisjen revolucionare që do ta përdorni nëpërmjet lëkurës

Telefoni është konsideruar si ndër pajisjet më të dobishme që ka afruar botën dhe ka ndryshuar jetën e njeriut.Por evoluimi i tij dhe i teknologjisë, ka bërë që kjo pajisje e dobishme të sjell dhe pasoja negative në shëndet dhe varësia është më kryesorja. Nisur nga ky konstatim shkencëtarët e “Facebook” kanë vendosur që të shpikin një pajisje ndihmëse, e cila do ti lexoj mesazhet e ardhur në telefon nëpërmjet lëkurës.Sipas të dhënave një person prek të paktën 47 herë në ditë telefonin e tij për të parë njoftimet e fundit. Nëpërmjet kësaj pajisje së re ekspertët pretendojnë se ajo do ndihmojë njerëzit të frenojnë varësinë ndaj “smartophon”-it. Prototipi që lexon mesazhet u prezantua gjatë një konference në Kanada.Gjatë kësaj konference ekspertet shpjeguan se si kjo pajisje do funksiononte dhe realizuan disa trajtime tek të pranishmit.Pajisja është e programuar në dy mënyra që të tregoj mesazhin nëpërmjet zërit ose prekjes për të mos shpenzuar më kohë me të shkruarën.Përdoruesi..

Lexone

Ibsen Elezi i përgjigjet Ristanit: T’i shpif, futët në Kukës një injorant dhe të pamoralshëm si Muli (tregon drekat e darkat të Nokës me Gjicin)

Që nga shfaqja e tij në Kuvendin e Partisë Demokratike, Ibsen Elezi krahas mbështetjes së demokratëve të thjeshtë, është sulmuar nga pjesa dërmuese e mbështetësve të Bashës.Pas sulmit nga sekretari i përgjithshëm Arben Ristani, ai ka zgjedhur t’i japë përgjigje në rrjetin social Facebook ku i kujton se sa herë deputeti Flamur Noka ka punuar pas shpinës së demokratëve dhe në favor të forcave kundërshtare.“Shoku Ristani !Kjo shpifja juaj ne opinion se une kam qene pjese e Gjicit ne fushaten e 2013, eshte e neveriteshme.Imagjino kush eshte bere Sekretar i Pergjithshem i PDSH.Ne 2017 une kam marre pjese 3 dite:– 5 ose 6 qershor ne prezantimin e kandidateve ne kryesine e PD Kukes, erdha nga Tirana per hater te mikut tim Isuf Cela.Ajo qe thash ishte : “koleg te kryesise deges kam ardh per t’ju thene dy fjale ne mbeshtetje te kandidatit per deputet Z.Isuf Cela, Basha ka bere nje nga zgjedhjet me te mira, por problemi eshte se te ka futur ne mes te dy kandidateve injorant dhe te..

Lexone

Vasili: Rama e ktheu vendin në lavatriçe të pastrimit të parave

Lëvizja Socialiste për Integrim, përmes kryetarit të saj të grupit parlamentar, Petrit Vasili deklaron se kryeministri Edi Rama e ktheu vendin në lavatriçe gjigande të pastrimit të parave të krimit.Përmes reagimit të tij në faqen zyrtare në rrjetin social “Facebook”, Vasili deklaron se Kryeministri i zënë për fyti nga krimi i organizuar e damkosi Shqipërinë si vendi ku krimi ka kapur pushtetin politik të qeverisë dhe ekonominë e vendit.Postimi i plotë i Petrit VasilitAmerika foli: Kryeministri ktheu vendin në lavatriçe gjigande të pastrimit të parave të krimit.Departamenti Amerikan i Shtetit foli qartë. Shqipëria është kthyer në një lavatriçe gjigande të pastrimit të parave të drogës, trafikut të qënieve njerëzore, krimit të organizuar.Kryeministri i zënë për fyti nga krimi i organizuar e damkosi Shqipërinë si vendi ku krimi ka kapur pushtetin politik të qeverisë dhe ekonominë e vendit.Ky kryeministër, që ekonominë kombëtare e shkatërron në emër të pastrimit të parave të ze..

Lexone

Ibsen Elezi i përgjigjet Ristanit: T’i shpif, futët në Kukës një injorant dhe të pamoralshëm si Muli

Që nga shfaqja e tij në Kuvendin e Partisë Demokratike, Ibsen Elezi krahas mbështetjes së demokratëve të thjeshtë, është sulmuar nga pjesa dërmuese e mbështetësve të Bashës.Pas sulmit nga Sekretari i përgjithshëm Arben Ristani, ai ka zgjedhur t’i japë përgjigje në rrjetin social Facebook ku i kujton se sa herë deputeti Flamur Noka ka punuar pas shpinës së demokratëve dhe në favor të forcave kundërshtare.“Shoku Ristani !Kjo shpifja juaj ne opinion se une kam qene pjese e Gjicit ne fushaten e 2013, eshte e neveriteshme.Imagjino kush eshte bere Sekretar i Pergjithshem i PDSH.Ne 2017 une kam marre pjese 3 dite: – 5 ose 6 qershor ne prezantimin e kandidateve ne kryesine e PD Kukes, erdha nga Tirana per hater te mikut tim Isuf Cela.Ajo qe thash ishte : “ koleg te kryesise deges kam ardh per t’ju thene dy fjale ne mbeshtetje te kandidatit per deputet Z.Isuf Cela, Basha ka bere nje nga zgjedhjet me te mira, por problemi eshte se te ka futur ne mes te dy kandidateve injorant dhe te..

Lexone

Sot koncert në Sheshin “Skënderbej”, ja yjet e muzikës shqiptare që ngjiten në skenë

Teksa votimi për cilin nga 4 yjet ndërkombëtarë të muzikës që do të donit të vinte në Tiranë vijon, “Sheshi Skënderbej” do të presë sot pasdite artistët më të mirë vendas në një koncert dedikuar qytetarëve të Tiranës.Disa nga zërat më të pëlqyer nga të rinjtë si: Ledri Vula, Arilena Ara, Yll Limani, Alban K. Ramosaj, Filloreta Raci, Argjentina Ramosaj, DJ ALDO do të ndezin sot sheshin më të madh të shqiptarëve me muzikën e tyre moderne, në një koncert që pritet të fillojë rreth orës 19:00.Koncertin e ka lajmëruar kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nëpërmjet një statusi në rrjetin social facebook, teksa u bën thirrje qytetarëve të Tiranës që të bëhen pjesë dhe të shijojnë muzikën e artistëve të tyre të preferuar.“Super atmosferë me Ledri Vula, Arilena Ara, Yll Limani, Alban K. Ramosaj, Filloreta Raci, Argjentina Ramosaj, DJ ALDO . Shihemi në shesh, festa nis në orën 19:00”, shkruan Veliaj.

Lexone