Home / Tag Archives: europian

Tag Archives: europian

Opozita uzurpon foltoren, deputeti gjerman mesazh jashtë Kuvendit: Ne jemi pro negociatave, Shqipëria i meriton

Teksa opozita ka uzurpuar foltoren e Kuvendit, deputeti gjerman ka dalë jashtë sallës së Parlamentit për të dhënë një mesazh të rëndësishëm.Social-Demokrati tregon se Berlini zyrtar është pro çeljes së negociatave nga Bashkimi Europian për Shqipërinë.Ai thekson se Shqipëria e meriton këtë vendim pozitiv pas përpjekjeve që ka bërë në rrugën e saj për t’u integruar në BE. (TemA)vijon

Lexone

Italia thirrje BE-së: Jemi pro çeljes së negociatave, shikoni progresin e Shqipërisë

Ambasadori italian Cutillo i ka bërë thirrje Bashkimit Europian që para marrjes së vendimit mbi çeljen ose jo të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë, të shqyrtojë progresin e vendit.Ai jep mesazhin pozitiv se “Roma Zyrtare” është pro çeljes së negociatave.Diplomati i lartë në vendin tonë apelon që vendet e tjera të mos jenë bllokuese. (TemA)vijon…

Lexone

Hahn: Ballkani e meriton BE-në, nuk i ofrojmë askujt drekë falas

Komisioneri Europian për Zgjerimin Johannes Hahn mbështet ecurinë e vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugëtimin drejt Bashkimit Europian.Në një intervistë për France 24, ai shpjegon se gjithçka kanë arritur deri më tani në këtë proces, e kanë merituar.“Dua të theksoj se i gjithë procesi dhe jo vetëm negociatat, bazohen tek merita.Nuk është se po bëjmë tolerime. Është në interesin tonë për ti nxitur dhe asistuar këto vende, por nuk bëhet fjalë për një drekë falas”.Mesazhi i drejtohej atyre politikanëve europianë, që janë skeptikë për progres-raportin e Komisionit Europian, që ndër të tjera rekomandoi hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.Han garanton se Brukseli nuk ka hequr dorë nga projekti për anëtarësimin e rajonit.“Duhet të jemi të qartë se të gjithë këto vende të Ballkanit Perëndimor, sot janë të rrethuara nga anëtarë të Bashkimit Europian. Do të ishte si një lloj konsolidimi, nëse ato bëhen njëherësh pjesë e Bashkimit Europian”.Si Han ashtu edhe kreu..

Lexone

Piu cianur dhe ia futi vetes me plumb kokës. Fundi i teorive konspirative për vdekjen e Adolf Hitlerit

Adolf Hitleri vdiq në vitin 1945 në Berlin, pasi kishte pirë cianur dhe më pas kishte qëlluar veten me një pumb në kokë, konfirmojnë kërkuesit francezë që patën akses në mbetjet dentare të diktatorit që ruhen ende në Moskë. “Dhëmbët janë origjinalë, nuk ka dyshim për këtë. Studimi ynë provon se Hitleri vdiq në vitin 1945,” – u shpreh për AFP-në profesor Philippe Charlier.“Mundëm t’i japim fund të gjitha teorive konspirative rreth Hitlerit. Nuk ka shkuar në Argjentinë me një nëndetëse, nuk është fshehur në një bazë në Antarktidë, as edhe në anën e errët të Hënës,” – qartësoi Charlier.Studimi, në të cilin Charlier është autor bashkë me studiues të tjerë u publikua këtë të premte në revistën shkencore “Europian Journal of Internal Medicine”.“Analiza e dhëmbëve të Hitlerit si dhe disa pjesëve të saj nuk gjeti asnjë mbetje të mishit, kujtojmë se diktatori ishte vegjetarian, – sqaroi Charlier. “Në mars dhe në korrik të 2017 shërbimet sekrete ruse, FSB dhe arkiva të tjerë shtetërorë aut..

Lexone

Tajani: 10 miliardë euro për investime në infrastrukturën e Ballkanit Perëndimor

Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani paraqiti sot një paketë me vlerë 10 miliardë euro për investime në infrastrukturën dhe rrjetet dixhitale në Ballkanin Perëndimor.Propozimi u bë gjatë samitit BE-BP që po zhvillohet në Sofje, rapoton ata.Në këtë samit marrin pjesë liderët e pjesës më të madhe të vendeve antëare të BE-së si edhe ata të Ballkanit Perëndimor.”Stabiliteti i Ballkanit është stabilitet për Europën. Ballkani është Europë”, theksoi ai.

Lexone

Atletiko fiton trofeun e “Europa League”, shkëlqen Griezmann

Finalja e Europa Leagues, kompeticionit të dytë më të rëndësishëm europian për klube, nuk prodhoi surpriza, pasi ishte pikërisht Atletico Madrid që arriti të triumfojë.Në finalen e Lyonit, spanjollët mposhtën Marseillën me rezultatin e pastër 3-0, duke mos diskutuar për asnjë moment fitoren e ndeshjes.Ndërkohë që Franca vijon të ruajë marrëdhënie ‘të ngrira’ me Europa Leaguen, pasi asnjë klub i këtij shteti nuk e ka fituar këtë kompeticion, në finalen e sotme ishte protagonist pikërisht një francez.Antoinne Griezmann shënoi dy golat e parë për madrilenët, nga një në çdo pjesë loje, ndërsa rezultatin e vulosi Gabi në minutën e 89’.Atletico ngre kështu për herë të 3-të këtë trofe, që nga viti 2010, moment kur u emërua Europa League. Dy triumfet e tjera janë regjistruar në vitin 2010 dhe 2012.

Lexone

Elton Deda “shpërthen” ndaj Eurovizionit: Veç një budalla si kupton politikat e lëpirjeve në këtë festival mediokër, Eugenti na nderoi

Kantautori Elton Deda ka shprehur kritikat e tij ndaj festivalit Europian të këngës ku e konsideron si mediokër dhe të ndikuar nga politika.Ai ka përcjellë një mesazh falenderues për përfaqësuesin e Shqipërisë Eugent Bushpepa, përformancën e të cilit e vlerëson mjaft lart.“Genti, je super artist. Nderove veten dhe sakrificat e tua qe nuk ti ka falur askush por i ke fituar vete me rrylin e fytit.Nga Eurovizioni do kthehesh me nje eksperience me te madhe, dicka qe do te te sherbeje ne karriere.Profesionistet te votuan dhe per pak nuk ishe ne 5-çe, por nuk mund te kesh zhgenjim pasi vetem nje budalla emotivo-superhormonal, nuk i kupton politikat e lepirjeve dhe servilizmave te “mesazheve glorioze” te ketij aktiviteti medioker.Une personalisht e kam shijuar kengen ne Festival dhe e shijova plotesisht edhe ne skenen fantastike te Lisbones.Mbaje koken lart sepse ( te pakten per mua), ishe vokalisti me i mire i Eurovizionit dhe djali modest qe kushedi se ç’heq te bashkejetoje ..

Lexone

Shqiptarët të pa fat, Izraeli shpallet fituesi i Eurosong 2018

Edhe pse me super performanca 3 shqiptarët në festivalin Europian kanë rezultuar të pa fat, pasi fituesi i Eurovision 2018 u shpall Izrael.Fitorja u bë e mundur pas votave të publikut të cilët ndryshuan gjithçka.Në vend të dytë u rendit Qipro, përfaqësuar nga Eleni Fouriera./zoneelire.alThe post Shqiptarët të pa fat, Izraeli shpallet fituesi i Eurosong 2018 appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone