Home / Tag Archives: ekspertet

Tag Archives: ekspertet

Ekspertët: Femrat vdesin për këtë gjë tek meshkujt !

Femrat kanë preferencat e tyre në lidhje me pamjen fizike të meshkujve. Disa i duan të gjatë, zeshkanë apo biondë, por është një detaj rreth meshkujve që i pëlqen pjesës më të madhe. Sipas një studimi të fundit u zbulua nga ekspertët se 2/3 e femrave duan të dalin me meshkuj që kanë tatuazhe. Studimi u bazua në aplikacionin e takimeve ku 64% preferonin të kishin në krah dikë që e do artin e trupit.Ndërkohë vetëm 39% e meshkujve duan që të kenë një lidhje me një vajzë që ka tatuazhe. Por, edhe gjinia mashkullore është e mendimit se tatuazhet e bëjnë një mashkull më tërheqës. “Ne jemi surprizuar nga fakti i trendit të tatuazheve. Shumë nga përdoruesit tanë janë në kërkim të dikujt me piktura në trup”, ka thënë themeluesi i programit, Benno Spence.The post Ekspertët: Femrat vdesin për këtë gjë tek meshkujt ! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Dushi, në mëngjes apo në mbrëmje?!

Shumë persona preferojnë të lahen në mëngjes, në mënyrë që të jenë të pastër dhe të freskët, ashtu sikurse ka të tjerë të cilët preferojnë të bëjnë dush në mbrëmje para se të flenë. Por Çfarë thotë shkenca për këtë?Së fundmi , një grup ekspertësh nga Harvardi i japin përgjigje kësaj pyetje. Ata shprehen se larja e fytyrës dhe e trupit në darkë ndihmon në shëndetin e lëkurës, sidomos në verë dhe në pranverë. Gjatë ditës, nëse qëndroni jashtë, djersiteni dhe një dush në mbrëmje para gjumit ju ndihmon të qetësoheni dhe të bëni një gjumë të mirë. Por, nuk duhet të harroni se dushi duhet bërë 90 minuta para se të flini. Gjatë pranverës mbuloheni nga poleni dhe nuk keni përse të flini me të, prandaj këshillohet të bëni dush, duke ulur kështu rrezikun për alergji të ndryshme. Dushi në mbrëmje ju ndihmon gjithashtu edhe për pagjumësinë, pasi ul nivelet e kortisolit të lidhur me stresin.Në mëngjes duhet të laheni kur jeni të stresuar nga puna apo duhet të jeni kreativë.Pra, ekspertët kësh..

Lexone

Çfarë i ndodh fëmijës kur nëna qan?

Femra nga vetë natyra është e ndjeshme, shumë më e ndjeshme se mashkulli. Por, një grua shtatzënë është akoma edhe më e ndjeshme, preket për gjëra të vogla, gati të parëndësishme. Preket kur shikon një film romantik, madje edhe një reklamë mund ta bëjë për të qarë.Por, sa ndikon e qara e nënës te fëmija? Mjekët këshillojnë nënat shtatzëna se para se të qajnë duhet të mendojnë për fëmijën e tyre, pasi një gjendje jo e mirë emocionale e nënës ndikon drejtpërdrejt te fëmija. Nuk është e vërtetë që fëmija nuk ndjen asgjë, fëmija përjeton të njëjtat emocione si nëna. Situata ndryshon nëse flasim për probleme më të rënda të nënës, siç është depresioni. Nëse gjatë shtatzënisë nëna kalon faza depresioni, kjo ndikon të fëmija në formimin e personalitetit pasi të lindë. Nëse nëna kalon depresion gjatë shtatzënisë , ekspertët thonë se fëmija pasi të lindë do jetë shumë më i ndjeshëm dhe i pasigurt.Prandaj gratë shtatzëna duhet të mundohen të jenë sa më të qeta, të bëhen të forta, duke menduar..

Lexone

Shpenzimet pa fre të populistëve të Europës, 13 500 euro për një… darkë

Fitorja e Lega-s dhe pamundësia për të formuar një qeveri në Itali i kanë vënë sërish në qendër të vëmendjes populistët e djathtë europianë.Ata mblidhen së bashku në grupin Europa e Kombeve dhe Lirive (ENL), ku bëjnë pjesë Marine Le Pen e Francës, Geert Wilders i Holandës dhe Matteo Salvini i Lega-s në Itali.Pavarësisht se në programet e tyre e vënë theksin te ekonomia dhe të varfrit, vetë duket se nuk i kursejnë shpenzimet.“Canard Enchaine”, një gazetë satirike në Francë, ka zbuluar se për festën e Krishtlindjeve ata kanë organizuar një darkë të kushtueshme, ku kanë rënë në sy 60 shishe shampanjë “Gevrey-Chambertin”, me vlerë 13.500 euro.Kuriozitet ngjallin edhe darkat pariziene mes Le Pen dhe Salvinit.Dy aleatët kanë vendosur në llogarinë e grupeve parlamentare darkat në dy prej lokaleve më ekskluzive të kryeqytetit, “Ledoyen” ku darka për një person kushton të paktën 400 eruo dhe “L’Ambroisie”, ku llogaria është akoma më e kripur: 449 euro.Faturat e paraqitura nga dy lid..

Lexone

Studimi trondit Porto Rikon, uragani ‘Maria’ vrau 4,600 vetë jo 64

Uragani “Maria” vrau më shumë se 4600 njerëz në Porto Riko, 70 herë më shumë se shifra zyrtare e autoriteteve. Vlerësimet reale janë bërë nga një studim i Universitetit të Harvardit.“Një e treta e vdekjeve pas stuhisë së shtatorit ishin për shkak të ndërprerjeve në kujdesin mjekësor të shkaktuar nga ndërprerjet e energjisë dhe infrastruktura e shkatërruar rrugore”, thonë studiuesit.Intervistat e kryera në Puerto Rico pasqyrojnë një rritje prej 60% të vdekshmërisë në tre muajt pas stuhisë. Numri zyrtar i vdekjeve aktualisht është 64, por ekspertët thonë se rezultati nuk është i saktë, pasi nuk llogarit post-uraganin dhe shkatërrimin e përhapur në gjithë vendin nga stuhia.Hulumtuesit e Harvardit kanë kontaktuar më shumë se 3,000 familje të përzgjedhura rastësisht në mes të janarit dhe marsit të këtij viti dhe kanë pyetur për zhvendosjen, humbjen e infrastrukturës dhe shkaqet e vdekjes.Ata pastaj i krahasuan rezultatet e tyre me normat e vdekshmërisë zyrtare për të njëjtën periudh..

Lexone

Ekspertët ngrenë alarmin: Infeksionet mykotike, një shqetësim global

luana

Infeksionet e zakonshme mykotike po bëhen të pakurueshme, ndërkohë që vdekshmëria globale po tejkalon atë të malaries apo kancerit të gjirit për shkak të rezistencës së viruseve ndaj ilaçeve.Hulumtuesit shkencorë nga Kolegji Mbretëror i Londrës dhe Universiteti Exeter thonë se si kafshët ashtu edhe njerëzit janë të rrezikuar nga infeksionet mykotike kudo të pranishme.“Rastet me infeksione mykotike tek njerëzit po shtohen në mënyrë dramatike, ndërkohë që vdekshmëria globale si pasojë e sëmundjeve mykotike ka tejkaluar tashmë atë të malaries ose kancerin e gjirit”, citohet në raport.Ndërkohë që problemi për rezistencën e baktereve ndaj antibiotikëve është raportuar gjerësisht, ku ekspertët e OBSH-së e kanë cilësuar si “apokalipsi i antibiotikëve”, në lidhje me rreziqet e sëmundjeve të shkaktuara nga infeksionet mykotike dihet shumë pak deri tani.Burimi: Independent / Shendeti.com.al

Lexone

Celulari: Vrasësi i heshtur!

Teknologjia është gjithandej, smartphone-i, laptopi apo desktopi janë të pashmangshëm në ditët e sotme, duke na lehtësuar punë, por edhe duke na kërcënuar seriozisht shëndetin.Përdorimi i këtyre paisjeve teknologjike shkakton dhimbje qafe, dhimbje koke, skuqje të syve si dhe nxit jetën sedentare. Por, përveç këtyre ekspertët pretendojnë se celularët, tabletët apo edhe paisje të tjera teknologjike mund të emetojnë tym toksik.Kjo do të thotë se celulari juaj të cilin e mbani gjatë gjithë ditës me vete, mund t’ju helmojë ngadalë. Por nga vjen ky helm toksik? Nga bateria. Celularët dhe paisjet e tjera teknologjike përdorin bateri me jone Litiumi. Sipas të dhënave këto bateri përdoren nga 2 billion konsumatorë çdo vit. Studiues të Universitetit lidhur me cështjet e mbrojtjes në Kinë kryen një eksperiment, ku nxehën 20.000 bateri me jone Litiumi në një qëndër shpërthimi. Ndërkohë që kryenin këtë eksperiment, ata vunë re se këto paisje të nxehura lëshonin gaze si butan, cianid etilik, dio..

Lexone

Flasin ekspertët: Çfarë ju ndodh nëse bëni seks tre hërë në javë?

Kur flitet për seksin, sado që të keni përvojë në atë fushë, me siguri ekzistojnë disa fakte të cilat nuk i dini.Mbase për disa sosh keni dëgjuar, mirëpo me siguri ekzistojnë edhe sosh, të cilat do t’ju befasojnë.Njerëzit të cilët mesatarisht bëjnë dashuri tre herë në javë duken edhe deri në shtat vjet më të rinj.Femrat të cilat nuk kanë partnerë më shumë interesohen për meshkujt e martuar sesa për ata që janë beqarë.58 për qind e meshkujve dhe e femrave të cilët rregullisht shohin filma erotikë me partnerin e vet janë më të lirë sa i përket seksit dhe më lehtë e kënaqin partnerin e tyre.Çiftet të cilat rregullisht përkëdhelen kanë tetë herë më pak shanse të bien në depresion sesa çiftet të cilët, p.sh., puthen vetëm gjatë marrëdhënies seksuale.53 për qind e femrave së paku njëherë kanë përdorur vibratorin.Femrat të cilat ushtrojnë rregullisht kanë qarkullim gjaku më të mirë edhe në rajonin e gjenitaleve, andaj vetvetiu janë të kënaqura me jetën seksuale.Bartja e këpucë..

Lexone

Eurovision, kompanitë e basteve: Fiton Eleni Foureira

Në pritje të finales së Eurovision, nuk kishte sesi të mungonin diskutimet për favoritet e këtij viti. Ekspertët britanikë kanë krijuar një listë me koeficientet e secilit shtet pjesëmarrës.Kandidatja më e mundshme për të triumfuar sot në Portugali sipas këtyre eksperteve është Eleni Foureira, e cila përfaqëson Qipron.E dyta në listë renditet Netta Barzilai e Izraelit me këngën super ritmike: Toy Boy, të evidentuar që në fillim si një prej favoriteve të qarta të konkurrimit.Këngëtari Eugent Bushpepa renditet në vendin e 25-të, i pasuar vetëm nga Serbia. Këtë mbrëmje, ai do të ngjitet në skenën e Eurovizionit i 12-ti, pas Gjermanisë.1 of 312 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Rama kërcënon live drejtorin e Hipotekës: Nëse nuk e zgjidh problemin deri nesër pasdite, “mirupafshim”

Kryeministri Edi Rama, gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në Laç, ka kërcënuar drejtorin e Hipotekës së këtij qyteti, me shkarkim.Shkak u bë ankesa e një qytetari, që tha se nuk i hipotekojnë shtëpinë.Qytetari: Kam një problem me shtëpinë, se nuk më hipotekojnë shtëpinë, më thonë që kam probleme.Rama: Është këtu ai drejtori i Hipotekës?Drejtori i Hipotekës: Ka një mbivendosje në hartë.Rama: Nesër ne mëngjes zotëria do vijë që të të takojë.Do çosh ekspertët ta shikojnë.Shko zgjidhe dhe jepi certifikatën.Dhe deri në pasdite duhet që të zgjidhet dhe të më vijë lajmi mua.Po nuk erdhi lajmi nga ty tek unë, do vijë lajmi nga unë tek ti, dhe nuk do jetë pozitiv.Drejtori i Hipotekës: Po, në rregull.

Lexone