Home / Tag Archives: drejtuar (page 2)

Tag Archives: drejtuar

Vrasja që tronditi Tiranën/ Kush ishte Xhuljeta? Fjalët e fundit para krimit: Mos më prek

Një tragjedi si ajo e Shekspirit. Por ndryshe nga Zhuljeta që i dha fund jetës vetë për të mbrojtur dashurinë e saj, Xhuljeta nga Mati u vra nga dora e ish-të dashurit.Një krim pasioni që i mori jetën një 19-vjeçareje, ndërkohë që është në fije të jetës një tjetër i ri. Xhuljeta Çuni, 19 vjeçe, me origjinë nga Mati është qëlluar nga ish-i dashuri i saj Xhaferr Mata pak metra larg kishës së Don Boskos në kryeqytet.Mësohet se 31-vjeçari i është afruar vajzës teksa ecte në zonën e “Don Boskos”, mes tyre ka pasur një debat të shkurtër dhe më pas ka qëlluar me pistoletë.Në gjendje të rënduar psikologjike ai ka shpërthyer në lot, ka kaluar në anën tjetër të rrugës dhe ka qëlluar veten. Mësohet se 19-vjeçarja ka qenë e shoqëruar nga një tjetër vajzë.Mos më prek’ kanë qënë fjalët e fundit të Xhulieta Çunit, drejtuar Xhafer Matës, 31-vjeçarit me të cilin dyshohet se kishte pasur një lidhje dashurie.Këto fjalë kanë trokitur rëndë në mendjen e Xhafer Matës, 31-vjeçarit që duket se kisht..

Lexone

“Bisha” kërcënon Sergio Ramos: Je me fat që nuk luan kundër meje”

Është një fenomen i rrjeteve sociale, por tani Adebayo Akinfewa është bërë idhulli i tifozëve të Liverpool dhe i popullit egjiptian.Arsyeja? Një video e postuar në rrjetet sociale nga sulmuesi muskuloz, i famshëm për fizikun e tij, që i është drejtuar Sergi Ramos.Kolosi i Wycombe Wanderers, skuadër e kategorisë së tretë e futbollit anglez, ka kërcënuar spanjollin e Real Madrid.“Ramos, jo vetëm dëmtove Salah, por tani mësoj se ke goditur në kokë Karius.E di se nuk do të luaj kurrë kundër teje, sepse nuk do të luaj kurrë në Champions League, por je me fat, sepse po ta bëje…”, shprehet ai.

Lexone

DETAJET/ Xhaferi u kthye kur pa se Xhuljeta merrte ende frymë, e qëlloi për herë të dytë. Inxhinieri nga Kukësi nuk e pranoi dot ndarjen, ishte denoncuar katër herë nga ish- e dashura

Gazetarja e ‘News 24’, Dorjana Bezat ka dhënë informacione të tjera nga momenti i ngjarjes tragjike në zonën e ‘Don Boskos’ në Tiranë, ku 31 vjeçari Xhafer Mata qëlloi për vdekje 19-vjeçaren Xhuljeta Çuni.Sipas gazetares, Xhaferi dhe Xhuljeta kanë debatuar për disa minuta me njëri-tjetrin, por kur vajza ka kthyer shpinën për t’u larguar, ai e ka qëlluar me armë zjarri.Në gjendje të rëndë psikologjike, Xhaferi është larguar për disa metra dhe armën e mbante në dorë.Ai u ka drejtuar armën edhe disa kalimtarëve aty pranë, të cilët kanë bërtitur të tmerruar.“Mos kini frikë, nuk ju bëj gjë”, mësohet t’u ketë thënë 31- vjeçari njerëzve në rrugë, por armën nuk e lëshonte nga dora.Xhaferi është rikthyer sërish pranë Xhuljetës, e cila pavarësisht plagës që kishte marrë, kishte ende shenja jete.Në këtë moment, ai e ka qëlluar vajzën për herë të dytë, duke i marrë jetën.Autori i vrasjes është larguar më pas nga vendngjarja për t’u ulur poshtë një peme dhe sapo ka dëgjuar sirenat e p..

Lexone

DENONCIMI: Ndodh çudia në Devoll, oficeri bëhet… mësues matematike

Përgjegjësi i zyrës Arsimore Alban Fetolli në Devoll shkel ligjin, duke lejuar licencimin e mësuesve jashtë profilit, oficerin e ka bërë mësues matematike dhe fizike, mësuesen e ciklit të ulët mësuese matematikë.Ai shkel mbi të drejtat e punonjësve duke mos i dhënë konfirmimin e statusit të nëpunësit civil. Inspekton për të përfituar dieta e karburant, shkolla të cilat janë mbyllur prej vitesh.Emëron drejtor shkollash të cilët kanë marrë pikë minimale në portalin e mësuesve.Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e të enjtes drejtorin e ZA Devoll, Alban Fetollin, i cili ka abuzuar me detyrën e tij. Ai ka licencuar mësues jashtë profilit ku një ish oficer e ka vënë të japë orët e matematikës dhe të fizikës, kurse një mësuese që është diplomuar për Cikël të Ulët e ka vënë të japë matematikë.Gazetarët e Fiksit i kërkuan një intervistë përgjegjësit të ZA Devoll, por ky i fundit fillimisht nuk pranon të përgjigjet. Pas insistimit të gazetarëve të Fiks Fare Fetolli shprehet se nuk mban mend asgj..

Lexone

Zetori del nga rruga, humb jetën 62-vjeçari në Fier

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur në Fier. Aksidenti mësohet se ka ndodhur mbrëmjen e sotme rreth orës 19:40, në fshatin Levan, në një rrugë dytësore, Levan-Frakull.Mësohet se një person me iniciale Ll.P., 62 vjeç, banues në Levan, duke drejtuar mjetin bujqësor zetor me tre rrota, ka dalë nga rruga. Si pasojë ka gjetur vdekjen e menjëhershme. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Izraeli fajëson Iranin për dhunën në kufirin me Gazën

Izraeli ka akuzuar Iranin për nxitjen e dhunës së fundit në kufirin e Gazës që ka sjellë më shumë se 100 palestinezë të vrarë mes protestave kundër Tel Avivit.Avionët ushtarakë izraelitë kanë lëshuar fletëpalosje në Gaza të enjten, duke u bërë thirrje palestinezëve të mos i afrohen gardhin kufitar për sigurinë e tyre.Fletushkat i nxitnin njerëzit të mos bëheshin “mjet” i grupit militant Hamas, i cili dominon Gazën, duke pretenduar se axhenda e tyre ishte drejtuar nga Irani. Protestat e freskëta janë planifikuar për të premten.Do të jetë e premtja e fundit e muajit të shenjtë islamik të Ramazanit dhe gjithashtu Dita e al-Quds (Jerusalem) në Iran, kur mbahen demonstrata kundër Izraelit.Rreth 123 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite dhe mijëra të tjerë të plagosur që kur protestat filluan në 30 mars, thotë ministria e shëndetësisë e Gazës.Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar trupat izraelite për përdorimin e forcës së tepruar. Izraeli ka thënë se ata kanë hapur ve..

Lexone

Spanjë, asnjëherë më parë kaq shumë gra në qeverinë e re

Qeveria e re spanjolle e drejtuar nga Pedro Sanchez, e cila është betuar në Madrid, thyen rekordin europian dhe botëror për prezencën e ministreve femra në ekzekutiv. Janë 11 nga 17, ekuivalent I 64.7%, të tilla. Rekordi i mëparshëm mbahej nga qeveria finlandeze e Matti Vanhen, i cili në 2007-ën ishte e përbërë nga 12 ministre femra nga 19 ministri.Një tjetër precedent i rëndësishëm ishte ai i qeverisë së parë socialiste të Zapateros në 2004, e cila ishte qeveria e parë e barabartë në Spanjë, me numrin e ministreve dhe ministrave 50-50. Së fundmi shembuj të tjerë me qeveri të një maxhorance feërore i takojnë Francës, Suedisë, Kanadasë dhe Kosta Rikës.Sipas analistëve, në Spanjë ka dhe një rrethanë të veçantë që favorizon një prezencë maxhoritare të grave në qeveritë e partisë socialiste “PSOE” dhe është numri konsistent i feministeve, tradicionalisht i fortë në grupin e drejtuesve të partisë. Falë kësaj, ashtu si Zapatero në 2004-ën, Sanchez nuk ka pasur shumë vështirësi në gjetjen..

Lexone

Foto/ Provokuese nga plazhi, Enca ‘djeg’ rrjetin me linjat e saj seksi

Enca është një prej këngëtareve më të njohura të showbiz-it shqiptar, e cila numëron një numër të konsiderueshëm hitesh.Po ashtu, ajo njihet edhe për format e saj seksi, të cilat nuk lë vend pa i ekspozuar. Në disa video të postuara në profilin e saj në Snapchat, Enca ka qenë ditën e sotme në pishina, për të kaluar orët e nxehta të ditës.Ajo ka postuar një video ku ka ekspozuar dukshëm gjoksin e saj, duke i drejtuar puthje fansave të saj. Ndërsa në një tjetër, këngëtarja ka bërë një video të vetes, duke kapur të pasmet e saj bombastike, sipër të cilave ka vënë një emoji puthje./zoneelire.al/The post Foto/ Provokuese nga plazhi, Enca ‘djeg’ rrjetin me linjat e saj seksi appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet 2 vende, katapultohet Kosova

Dy humbjet në miqësoret e fundit me Kosovën dhe Ukrainën i kanë kushtuar Shqipërisë dy pozicione minus në renditjen e përgjithshme të FIFA-s.Kuqëzinjtë kanë rrëshkitur në vendin e 58-të, duke u parakaluar nga ekipe të tilla si Sllovenia dhe Koreja e Jugut. Pritej një lëvizje e tillë në këtë klasifikim pas zhgënjimit të skuadra e Panuccit, që i mbylli testet me një golaverazh të frikshëm negative 1 gol i shënuar dhe 7 të pësuar.Nga ana tjetër buzëqesh Kosova, që fitoi plot 11 pozicione vetëm falë fitores 3-0 me në vëllazëroren me Shqipërinë. “Dardanët” fituan shumë pikë për faktin se Shqipëria ishte një kundërshtare shumë më e fortë ne letër. Skuadra e drejtuar nga Challandes aktualisht është e 141-ta, nga e 152-ta që ishte një muaj më parë.Thuajse ruhet statuskuoja sa u përket 10 skuadrave më të mira në botë. Vazhdon të kryesojë Gjermania, e ndjekur nga Brazili, Belgjika, Portugalia dhe Argjentina. Ndryshimi i vetëm është rrëshkitja e Spanjës në vendin e 10-të, duke këmbyer vende..

Lexone

A do të rihapet dosja e shekullit? Provat e Izet Haxhisë në gjykatë dhe “marrëveshja e Rognerit”

Avokati i Izet Haxhisë, ish-truprojës së Sali Berishës të dënuar me 25 vjet burg për vrasjen e Azem Hajdarit paraqiti sot në Gjykatën e Tiranës provat për të kërkuar rihapjen e dosjes “Hajdari” e konsideruar si “dosja e shekullit”.Bashkim Nikolla ka deklaruar se klienti i tij është i pafajshëm, por u largua drejt Turqisë për shkak se i rrezikohej jeta.Për të vërtetuar që emri i tij nuk përmendet si bashkëpunëtor në vrasje, avokati ka nxjerrë një shkresë të Shërbimit Informativ Shtetërot (SHIK) asokohe drejtuar kryeministrit Pandeli Majko dhe Presidentit Rexhep Mejdani.Gazetarja Klodjana Haxhiaj ka siguruar për “BalkanWeb” dhe një kopje të kësaj shkrese, në të cilën emri i Izet Haxhisë nuk përmendet të jetë një nga vrasësit e Azem Hajdarit.Por jo vetëm këtë, për rihapjen e dosjes së bujshme apo rivendosjen e afateve siç raporton gazetarja Klodiana Lala për “BalkanWeb” është përdorur si provë edhe një shkresë dërguar ministrit të asaj kohe të Drejtësisë, Ilir Rusmajli, i cili jep..

Lexone