Home / Tag Archives: drejtohet

Tag Archives: drejtohet

LSI: Teqeja jonë sot ka mbetur pa Baba dhe pa “çantën e zezë”

Nga Ylli DylgjeriBabai, në shqip edhe ati, është mësues shpirtëror, i barasvlershëm me shehun në tarikatet e tjera të dervishëve.Si rregull, çdo teqe drejtohet nga një baba.E kishim edhe Ne një Baba. Baba Takun.Por s’ishte e thënë…jeta si të vijë.Baba Taku na la.Vdiq? – do pyesni Ju besimtarë.Jooo- largqoftë!Ish-Baba Taku ynë, rron dhe është si kokrra e rrushit. Gjallon Baba Taku, më mire se dje.Sot, sa u kthye nga Stambolli, u betua!U betua për një Teqe tjeter. Për nje Teqe që Betimin e ka njësoj si jetën. Teqeja e vjetër që kur u hap ishte për integrim…por se mbërriti dot.I iku dhe Dervishi i Madh. Te kjo Teqeja e Re i kanë dhënë fjalën me tepsi në dorë (jo tespie) se do integrohen më shpejt.Dhe këtu nuk gënjejnë. Edhe formulën e betimit ja bënë me fjalët:Baba Taku ka bërë be,Që s’ka rrejtë që kur ka le…Dervishi i Teqesë së Re e ka me qejf të madh këtë Baba. Eshtë i urtë e fjalëpak. Ai mban edhe numrin 19. Ka numrin e patrullës se Policisë. Baba Takun m..

Lexone

Deputetja socialiste informon “qytetarin dixhital” të Berishës: Nesër do ngrihen 4 avionë në Kuçovë

Deputetja socialiste Ermonela Felaj, ka informuar “qytetarin dixhital” të Sali Berishës, për 4 avionë që do të ngrihen nesër në Kuçovë.“Ky njoftim i drejtohet kryesisht “qytetarit digjital” të sb që të mos alarmohet me dylbitë e rreme e të shohë mushkoja në qiellin e shpifjeve.4 avionë nisin që nesër fluturimet nga Kuçova për vaksinimin e dhelprës së kuqe.Dy herë në vit, përmes një metode që ka rezultuar e suksesshme kundër tërbimit.E kane tentuar dhe më parë disinformimin , jo për gjë”, shkruan ajo, që poston dhe fotot e mëposhtme.(TemA)

Lexone

E la Nënën tek shtëpia e pleqve, kur shkoi ta takoj, Nëna i tha diçka që e la pa fjalë të birin

Një ditë mori një telefonatë nga shtëpia e te moshuarve dhe i kërkojnë që të vijë sa ma shpejt pasi Nëna e tij po e jepte shpirt…..Djali i nxituar shpejtoi për takimin e fundit me Nënen e tij, i’u afrua afër për të dëgjuar fjalët dhe dëshirat e saj të fundit, e pyeti nënen nese kishte ndonjë dëshirë te fundit…..Tha: Po, biri im.. të lutem pajise Shtëpinë e te Moshuarve me freskues sepse bën shumë nxehtë, e këtu nuk ka, po ashtu pajise me frigorifer dhe ushqime , sepse shume netë kam fjetur e uritur…..Djali i mërzitur i drejtohet nënës e cila e jepte emanetin e fundit :Nëne po pse nuk ma ke thene kete më parë e po ma thua tani?Tha : Biri im, unë durova pa freskuese e pa frigorifere, por me dhimbsesh ti sepse nuk je mesuar të jetosh pa to, dhe do ta kesh shum vështirë kur fëmijet e tu do te sjellin këtu….

Lexone

Dafina Zeqiri ofendon rëndë fansen, shkak Blerim Destani

Dafina e Blerimi duket të jenë miq të mirë, e këtë e dëshmojnë edhe me shkëmbimin e komenteve në Instagram. Këngëtarja e mirënjohur Dafina Zeqiri është treguar e pasjellshme në disa komente në Instagram, në një foto që aktori ynë i njohur Blerim Destani ka postuar. E gjitha ka nisur …

Lexone

‘Bye, bye’ Liverpool! Sturridge po transferohet në LaLiga

Inter synon blerjen e Daniel Sturridge këtë afat kalimtar, por anglezi po shpreson që Sevilla t’i bëjë një ofertë më serioze. Skuadra që tani drejtohet nga Vicenzo Montella konsiderohet zgjedhja e parë për sulmuesin anglez, por spanjollët ende nuk kanë bindur Liverpool me ofertën e tyre. Këtë situatë mund ta …

Lexone